Skocz do zawartości
Caleb

Intel Core i7-5000 - Haswell-E, LGA 2011-3, Intel X99 i DDR4

Rekomendowane odpowiedzi

intel_core_i7_5960x_test_1.jpg

Procesory Haswell-E razem z płytami głównymi wykorzystującymi chipset Intel X99 (LGA 2011-3) od dawna budziły zainteresowanie entuzjastów i profesjonalistów, którzy oczekiwali wyraźnego skoku jakościowego w najwyższym segmencie. Testowany Intel Core i7-5960X posiadający osiem fizycznych rdzeni i obsługujący szesnaście wątków to prawdzie monstrum, jednak oprócz usprawnień architektury za jednym zamachem wprowadza też szereg innych nowości m.in.: kontroler pamięci DDR4. Platforma LGA 2011-3 mająca korzenie w serwerach dedykowana jest przede wszystkim zawodowcom, których komputery zarabiają na siebie ciężką wielogodzinną pracą, natomiast w mniejszym stopniu graczom. Dzisiaj sprawdzimy czy rzeczywiście dokonała się rewolucja na najwyższym szczeblu, jak również co potrafi procesor za niebagatelne 4000 złotych...

Edytowane przez Caleb
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje pomocy w ustawieniu pamięci Crucial Ballistix Sport 2400 (4GB).

 

Update - 2666 na strap 125 MHz.

 

Pamięcie udało sie spokojnie podkręcić do 2666 i 2750 CL15 (wyżej jeszcze nie sprawdzałem).

Mam tylko 2 moduły.

Strap 125 Mhz, napięcie 1,35V mnożnik 1:1

Jednak w takiej sytuacji pobór mocy w idle procesora skacze do 50W

W wypadku 2133 jest to zaledwie 15W

Przy 2400 około 20W.

 

 

AI Suite podkręca procesor do 4,1 GHZ z pamięciami ustawionymi na 2133. Pobór mocy w idle 15W

Temperatura w idle 38 - 40% na be quit Dark Rock 3.

Przy takiej konfiguracji i GTX 460 zasilacz 400W z jedną wtyczką 4pin do procesora pozwala spokojnie pograć w CIV5.

 

Update2 - 2666 na strap 100Mhz.

 

Ustawiłem 2666 CL16 dla strap 100 Mhz, napięcie 1,35V mnożnik 100:133, podniosłem  CPU System Agent Voltage Offset +0,150V

Nie udało się ustawić pameci na 2600 przy mnożniku 1:1

Odczyt 38703Mb/s latency 64,1 ns.

W idle około 30 - 40W

Edytowane przez darkmartin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby socket był już na przyszłość, to teroretycznie jest to możliwe.

Sam procesor pewnie ma inne DMI 3.0 w stosunku do 2.0

Jednak są to zwykłe 4 linie pci express.

W sylake mają być 3.0 a teraz są 2.0.

PCI Express powinno być kompatybline wstecz.

Pamęci już są DDR4. Raczej wielkich zmian nie powinno być. Ewentualnie zasilanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie pytanie czy to normalne ,że 5820k @ 4.5ghz 1.35v VCCIN 2.0v ma temperature w OCCT około 90C na najcieplejszym rdzeniu na wodzie?

czy może blok mam źle przymocowany bo nie miałem mocowania pod lga2011 i zamocowałem po swojemu :-) wydaje mi się ,że dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

póki co twórcy gier mają kłopot z wykorzystaniem 4 rdzeni i moje 4.7ghz w większości gier wypada lepiej od 4.5ghz Blue do tego polityka intela sprawia że platforma 2011 jest słabo opłacalna do celów rozrywkowych, chyba że ktoś ma w zamiarze +3 karty graficzne lub używa sprzętu profesjonalnie

 

Blue jeśli chodzi o temperatury to mam tak samo na wodzie, choć nie wiem czy twój procek nie ma lutowanej czapki, jeśli tak to faktycznie sporo

Edytowane przez ptys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat kosmicznie popularny. ;)

 

Czy są jakieś przeciwwskazania do zakupu MSI X99 SLI PLUS? Mam głównie na myśli te początkowe problemy z sekcjami. Jedna z najtańszych płyt, akurat by mi pasowało, bo nie zależy mi na żadnych dodatkach, kręcenia procka też nie będzie, bo Xeon będzie siedział w gnieździe. Do tego pamiątki Crucial DDR4 16 GB / 4x4GB / 2400 MHz Ballistix Sport Single Ranked CL16.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VCCIN coś pomaga przy OC? 2.0v to dużo? Tak z ciekawości pytam. Powyżej 4.5 (1.3vcore, 1.9 vccin) zaczęły się schodk. Nie orientuje się zbyt dobrze na ile mogę sobie pozwolić na air z pozostałymi napięciami (oprócz vcore).

Edytowane przez ViNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Pytanie zdecydowanie wskazujące na zielonego pacjenta: do tej pory wydawało mi się, że kupując Core i7 5820k mogę wrzucić obok niego tak wysoko taktowany RAM, na jaki mnie tylko stać i jaki obsługuje MOBO, ale dotarłem do informacji, że 5820k przyjmuje maksymalnie 2133 mhz. W związku z tym nie ma w ogóle po co pakować tutaj RAMU DDR4 taktowanego wyżej? Nie mogę znaleźć konkretnej, jednoznacznej informacji, a trochę już szukam, również na zagranicznych portalach. I czy możliwości płyty głównej mają tu jakiekolwiek znaczenie?

 

Dzięki za zainteresowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za wyjaśnienie. Czyli tak jak podstawowe zegary 5820k to 3.3 GHz i je się podkręca w górę, to identycznie jest z częstotliwością magistrali, która fabrycznie ustawiona jest na 2133 MHz i ją również normalnie podkręcamy? Teraz rozumiem. Myślałem, że podkręcanie CPU polega wyłącznie na podkręcaniu zegarów rdzeni - zielony ja :) Dzięki jeszcze raz, jeżeli dobrze zrozumiałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za wyjaśnienie. Czyli tak jak podstawowe zegary 5820k to 3.3 GHz i je się podkręca w górę, to identycznie jest z częstotliwością magistrali, która fabrycznie ustawiona jest na 2133 MHz i ją również normalnie podkręcamy? Teraz rozumiem. Myślałem, że podkręcanie CPU polega wyłącznie na podkręcaniu zegarów rdzeni - zielony ja :) Dzięki jeszcze raz, jeżeli dobrze zrozumiałem.

Wiem ze stare nieco, ale chyba pasuje to sprostowac jakby jakis swieży czytal.

Cpu mozesz krecic mnoznikiem bez problemu.

Uncore (cache) takze mozesz krecic mnoznikiem (osobno od cpu)

Ram takze mozesz krecic mnoznikiem TYLKO ZE, na roznych plytach i roznych wersjach biosu wartosci te moga konczyc sie na 2666 dla defaultowego strapa.Ale moga tez siegac i 3000 i wyzej (najlepiej zapodac najnowszy chocby beta bios).Kreceniem ramu na x99 bym sie jakos specjanie nie podniecal, lepiej znalesc wartosc posrednia miedzy taktowaniem/opoznieniami/napieciem , z tego co czytalem w zaleznosci od opoznien miedzy 2400-3000, no chyba ze mamy jakis wyjatkowe kosci.

Mozna tez zwiekszac magistrale, BCLK, albo strap na 1.25x .Po dlugich testach stabilnosci dochodze do wniosku ze najlepiej zostawic BLCK w spokoju jesli zalezy nam na absolutnej stabilnosci i krecic mnoznikami.

Magistrala domyslnie ma taktowanie 100mhz (nie 2133!) .

Jesli moge cos polecic to 4.0/3.4(uncore)  robi chyba kazdy haswell-e na domyslnym napieciu, conajwyzej z leciutkim podbiciem cpu vcore.Skladalem 3 maszyny na H-E, wszystkie bez problemu hulaja na 4.2 1.2v 3.4 uncore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o 5820k sporo napisano, a jego konfigów z różnymi płytami, ramami jest mnóstwo. 

4,5GHz i więcej zależny od sztuki i nie jest niczym ,dziwnym, jak z każdą serią. Reszta to płyta, soft, chłodzenie itd... 

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...