Skocz do zawartości
Marmolad

Laptop do 2000zł (17", DTP, pojemny, SSD)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Szukam laptopa, moje wymagania to (malejące znaczenie):

  1. do 2000zł
  2. ekran 17 cali
  3. wygodna praca z programami graficznymi typu Corel, Photoshop
     
  4. duża pojemność dysku
  5. dysk ssd
  6. matowy ekran

Na chwilę obecną mój zwycięzca to Lenovo G700 / Intel 2020M 2.4GHz / GT 720M / 4GB RAM / 1TB HDD + Samsung Evo 840 250GB w miejscu  DVD za pomocą adaptera Icy Box. Koszt 1449 zł (1 rok gwarancji) laptop + 527zł SSD (w tym 62zł gwarancji 5 lat) + 114zł adapter = .2090zł. Może coś da się utargować lub zaoszczędzić na wysyłkach.

 

Macie jakieś uwagi do powyższego? Jakieś lepsze alternatywy?

Edytowane przez Marmolad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że 120GB dysku SSD Ci wystarczy, resztę danych lepiej trzymać na zewnętrznym (taniej wychodzi)  [klik] albo [klik]  A jak masz starego lapka z którego i tak nic nie wskrzesisz, to możesz wyjąć z niego dysk i dokupić kieszeń z wejściem na USB :)

 

Co do laptopa, to w tej cenie faktycznie cudów nie będzie. 17 cali z miejsca bym odpuścił.

Poza tym kartą graficzną się nie przejmuj, bo programy które wymieniłeś do obróbki grafiki nie wykorzystują przy pracy układu graficznego tylko  procesor, więc zintegrowana grafika spokojnie Ci wystarczy. i tu mma dwie propozycje:

Lenovo  [klik] lub [klik]

Acer [klik]

Lenovo ma nieco wydajniejszy procesor, natomiast mniej pamięci RAM-u. Z mojego doświadczenia radziłbym wziąć acer z 8GB, gdyż PS był pierwszym programem w moim życiu, który obwieścił mi że mam zbyt mało pamięci RAM żeby dokończyć obróbkę :P (miałem wtedy 3GB). A procesor na którym pracowałem to była i5-430M (zdaje się I generacja jeszcze :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer jest przeznaczony dla osoby, która pracuje w wymienionych programach amatorsko. Dedykowany, porządny ekran był proponowany. Komputer ma być jednak dla całej rodziny, do tego ma być od święta mobilny więc kompromisem jest 17".

 

Myślałem, że Corel, albo Photoshop wykorzystuje GPU chociaż w niektórych (ale istotnych) celach. Jesteście pewni? W takim razie można lekko zaoszczędzić na karcie graficznej.

 

Stary laptop jest z dawnej epoki, dysk tylko 128GB, no ale zawsze coś na zewnętrzną pamięć. Dobry pomysł. Co do SSD, myślę że 128GB to za mało, poza systemem warto mieć tam zdjęcia i dokumenty, które są w użyciu. Wtedy jest zysk przy pracy z tymi plikami. Drugi dysk traktować jako tylko magazyn, rzadziej otwierane rzeczy. Do tego komputer ma być na lata, więc nie chciałbym by tutaj być ograniczonym.

 

Dzięki i czekam na rozwój tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Galuraler jak masz doradzać takie coś

 [klik]

To lepiej w ogóle nie doradzaj, bo jeszcze ktoś Cię posłucha i kupi to padło.

 

Photoshop wykorzystuje GPU w raptem 2 efektach więc nie ma sensu dopłacać do GPU. Z 17,3" masz Acera E1-772G z procesorem i3 (zwykły a nie żaden niskonapięciowy), 4GB RAM i matrycą 1600x900px a więc lepszy komfort pracy niż na 1366x768. Do tego dokup dysk SSD 120GB np. Crucial M500 i obudowę na HDD. Razem wychodzi 2033zł ale otrzymujesz wydajniejszy procesor, który ma największe znaczenie w programach do grafiki 2D.

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crucial M500 wydaje się być aż o 50% wolniejszy od Samsunga 840 Evo (porównanie [klik]). Nie chciałbym wchodzić w SSD zyskując tylko trochę względem dobrego HDD. Ponadto podtrzymuję, że 128GB to za mało.
 

Kieszeń USB 3.0 na dysk super sprawa.

Ktoś twierdzi, że Corel przekształca wszystko w obiekt 3D i wtedy wykorzystuje GPU w istotnym stopniu (źródło [klik]]). Corel będzie najczęściej używany z programów graficznych. Wsparcie GPU jest dosyć istotne, bo można tu zaoszczędzić lub nie na karcie.

 

Znacie sklepy w których mógłbym kupić dowolny laptop bez dysku HDD? Może zrobiłbym tak, że kupić bez HDD oszczędzając kilka groszy a na początek stary HDD 128GB pod USB by wystarczył jako magazyn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dochodzę do wniosku, że musi być 8GB RAMu do pracy z programami. Myślę też, że 250GB SSD wystarczy na początek jako jedyny dysk w systemie - najlepiej zrezygnować i zaoszczędzić na HDD. Do tego mocny CPU. Na końcu listy jakieś GPU, no ale chociaż trochę mocniejszy niż najgorsze zintegrowane, żeby w jakiekolwiek gry kiedyś zagrać.

 

Szukam dalej. Jeśli macie jakieś kolejne propozycje to proszę.

 

Dzięki i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam coś ponad budżet, bo 2123zł. Może najpierw zostawić bez ramu (wtedy 2018zł) i może kiedyś w przyszłości dokupić. Jednak nie wiem jak sobie będzie radzić komputer z 4GB ramu. Jeśli by był SSD to plik wymiany działałby bardzo sprawnie w razie braków ramu. Co myślicie o poniższym?

  • Lenovo G710 / intel i3-4000M / HDD 1TB / Intel HD Graphics 4600 / 4GB RAM za 1649zł
  • 4GB ramu 105zł
  • SSD Crucial M500 120GB za 255zł
  • adapter HDD - DVD 114zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że zwycięzcą będzie zestaw za 2028zł z perspektywą zakupu w przyszłości kości +4GB RAMu (105zł):

  • Lenovo G710 / Intel i3-4000M / HDD 1TB / Intel HD Graphics 4600 / 4GB RAM za 1645zł, gwarancja 2 lata
  • SSD Crucial MX100 128GB za 269zł, gwarancja 3 lata
  • adapter HDD w miejsce DVD za 114zł

Poszukam jeszcze trochę jakiejś konkurencji, jeśli wy coś znacie to proszę.

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...