Skocz do zawartości
Wolflang

Radeon HD4850 i Windows 8.1 - nie działa poprawnie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wcześniej w komputerze miałem płytę główną Z77 i procek Core i3 z dość leciwą grafiką Radeon 4850. Na komputerze zainstalowany był Windows 7 x64.

Zmieniłem płytę na MSI B85-G43 Gaming i procek Core i5 4570. Karta graficzna została ta sama. Zainstalowałem Windows 8.1. Były problemy ze sterownikami - Windows 8.1 nie lubi starych kart AMD i trzeba "ręcznie" instalować sterowniki ale obecnie karta jest zainstalowana i poprawnie rozpoznawana przez system i CCC. Tyle, że np w WoT wyciąga mniej klatek na tych samych ustawieniach (Low) co zintegrowana Intel HD4600. Intel łapie średnio 40 klatek a Radeon 30. Przy czym na Radeonie potrafi się czasem przyciąć do kilku klatek.

Macie jakieś pomysły dlaczego tak się może dziać? Na poprzedniej konfiguracji i Windows 7 spokojnie wyciągało 60 klatek i z tego co kojarzę na wyższych ustawieniach. Gram w rozdzielczości 1280x1024.

Czy po prostu wrócić po prostu do Window 7?

 

Pozdrówki

Edytowane przez Wolflang

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać na stronie AMD ostatni wspierany system kart HD4000 to Win 8 z dośc leciwym sterownikim 13.1. Odpal GPU-Z  lub MSI Afterburner i zobacz zurzucie GPU w czasie grania. Być może karta nie wchodzi wogóle w tryb 3D.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD przestało wspierać karty starszej generacji, stąd  problemy z 8.1.

 

Nie ma sensu wracać do WIN7, bo to jest cofanie się w technologii z powodu  starej karty.

 

Trzeba zrobić odwrotnie i przejść na kartę z nowszego segmentu z DX11.

 

Jaką kartę wybierzesz ? to już zależy od pojemności portfela :P

 

A kart ze średniej półki jest mnóstwo na rynku.

 

 

BTW... AMD wprowadza w 1Q 2015 monitory z Free-sync, ale obsłużą tę technologie tylko karty 290/290X i prawdopodobnie 260x, czyli masz jednego chętnego z średniej półki - 260x.

 

Nvidia w tej kategoriui wagowej oferuje GTX 750 i 750Ti.

 

I w te karty bym celował.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać na stronie AMD ostatni wspierany system kart HD4000 to Win 8 z dośc leciwym sterownikim 13.1. Odpal GPU-Z  lub MSI Afterburner i zobacz zurzucie GPU w czasie grania. Być może karta nie wchodzi wogóle w tryb 3D.

 

Tak właśnie przypuszczam, nie wiedziałem tylko czym to dobrze sprawdzić. Dzięki :)

 

Jaką kartę wybierzesz ? to już zależy od pojemności portfela :P

 

Póki co, mój portfel jest zupełnie nie kompatybilny z planowanymi zakupami :) Chcę kupić nowy monitor i nową kartę graficzną - ale to musi poczekać do nowego roku. A do nowego roku to wyjdzie trochę nowości.

Niemniej z tego co sprawdzam to NVidia wypuszcza sterowniki pod Win 8.1 dla jeszcze starszych kart niż moja. Nie lubię podejścia wymuszania zmiany sprzętu przez brak supportu jakie stosuje ATI więc raczej będę patrzył na coś z półek "zielonych".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... trochę dziwnie to organizujesz :mellow:

 

Chcesz czekać kilka miesięcy i się męczyć, zamiast teraz kupić coś sprytnego ?

 

Mam na myśli kartę grafiki.

 

Teraz kupując okazyjnie np. 750ti za 420 zł z gwarancją, mozesz pograć we wszystko na wysokich detalach w FHD na swoim I5, a za parę miesięcy sprzedać kartę za jeszcze dobre pieniążki i kupić coś mocnego razem z monitorem.

 

Jezeli jesteś zainteresowany, przemyśl tę sugestię: http://allegro.pl/evga-gtx-750ti-nvidia-geforce-i4574456694.html

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób proszę test tego bencha: http://international.download.nvidia.com/geforce-com/international/benchmarks/PLA_Benchmark.zip

 

http://www.geforce.com/whats-new/articles/put-your-system-through-its-paces-download-the-pla-directx-11-and-physx-benchmark

 

Uruchom w takiej konfiguracji:

 

5198071600_1410013200_thumb.jpg

 

Po ustawieniu opcji, wyjdź z bencha do pulpitu i uruchom ponownie, bo inaczej zmiany nie zostaną zapisane.

 

Podaj wynik na forum.

 

750ti wystarczy do gier na High w FHD :P

 

 

I3 3220 + 750ti:

 

 

 

Tu jest oryginalny plik z filmikiem, bo YT ma okropną jakość pomimo taga 1080p.

 

 

https://drive.google.com/file/d/0B3FDFsTicKLgWXJqWnhDQXpUU1k/edit?usp=sharing

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie o to mi chodziło.

 

Chciałem  wykazać, że mini Maxwel nie jest taki słaby, jak go opisałeś.

 

Przy I5 będzie jeszcze lepiej, niż przy I3 z testu.

 

Nie będę przecież robić testów z wszystkich gier, wystarczy jeden z dX11 i wysokie ustawienia + PhysX.

 

 

Równie dobrze może być inna karta, ale tutaj akurat jest okazja na  bardzo fajnego 750ti za 420 zł z 27 miesięczną gwarancją :)

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem GPU-Z i podczas grania w jakąkolwiek grę obciążenie karty oscylowało w okolicy zera. Tak jak przypuszczałem (i Wy też  :) ) bo zawsze podczas grania wiatrach zaczynał szybciej się kręcić. A teraz kręcił się z minimalną prędkością. GPU-Z też to zresztą pokazywał - obroty na stałym, minimalnym poziomie.

Zainstalowałem z powrotem Windows 7. Wszystko działa jak należy. Teraz przy opcji ustawień "Low" WoT łapie 120 klatek. Spokojnie mogę też grać na "Medium" z włączoną poprawioną grafiką "Improved" - wyciąga 40-50 klatek. Windows 7 zostaje zatem do momentu zakupu nowej karty graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...