Skocz do zawartości
GrzesB

Problem z RAM - widoczne 8 z 16 GB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
na płycie DFI LanParty X58-T3eH6 próbuję zainstalować 16 GB ram w postaci 4 modułów po 4 GB.
Zgodnie z manualem, dla Triple Channel obsadzam sloty DIMM 1, 2, 3 i 5.
BIOS pokazuje 8 GB. Co ciekawe Windows 7 (64bit) we właściwościach systemu pokazuje 16 GB z tym, że 8 GB "dostępnej", CPUID również wykrywa zainstalowane 16 GB. O co chodzi?
Może wyjaśnienie jest w tym fragmencie manuala:
When 4 memory modules of different capacities and chips are
installed, the system memory is able to operate in triple “Intel Flex
Memory Mode” and works in 2N mode."
Przyznaję, że nie mam pojęcia co to jest Intel Flex Memory Mode oraz 2N mode...

 

Pamięci RipjawsZ DDR3 4x4GB 2133MHz CL9

Pozdrawiam
Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może płyta nie daje sobie rady z układem 4x4GB , na początek sprawdź 3x4GB 2 133 mhz .

 

Możesz też obniżyć takty dla ramu na 1 333 mhz / 1 600 mhz , może przy 4 kościach i taktowaniu 2 133 mhz kontroler ram w procku nie daje już rady .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, chociaż sprzęt nie jest nowy to jednak dosyć wypasiony i chyba powinien dać radę... Tam jest mocny zasilacz, Intel i7 no i płyta zgodnie ze specyfikacją obsługuje do 24 GB.  Ale oczywiście pokombinuję z ustawieniami ramu.

3 x 4GB jest widoczne poprawnie jako 12 GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem może leżeć po stronie taktów ramu - płyta oficjalnie wspiera ramy 800/1066/1333 i 1 600 mhz , te ostatnie po OC .

 

Nie obsługuje 1 866 mhz i szybszych , procki na ten socket mają wsparcie dla ramów 800/1066 mhz .

 

Także układ 4x4 GB może stwarzać problem , szczególnie przy tych taktach .

 

Jakie taktowanie ma ram przy ustawieniu 2x4 i 3x4 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmienić taktowanie ramów w biosie? Ten bios ma tyle opcji, że się gubię. Jakiej opcji szukać? Aktualnie mam ustawienia auto i nie wiem jakie jest taktowanie.

 

Włożenie modułów w trybie Dual Channel powoduje zawieszenie startu komputera w trakcie POST, przy wykrywaniu pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się. Poczytałem tu i ówdzie i okazuje się, że całkiem sporo ludzi ma problemy w wykrywalnością pamięci na tej platformie (X58). Jednak nie znalazłem jednoznacznych rozwiązań, w moim przypadku konieczne okazały się dwie czynności:

- ustawienie ręcznie w biosie timingów oraz napięcia pamięci - zgodnie z danymi producenta
- włożenie modułów w trybie Dual Channel

Taktowanie pamięci ustawiłem na 832 MHz (DDR3-1665) - tak pokazuje Memtest. Próbowałem na 999 Mhz ale Memtest+ po ok 20 minutach zaczął pokazywać błedy.

 

Jeszcze raz dziękuję za rady i wskazówki.

Edytowane przez GrzesB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...