Skocz do zawartości
Skrytyninja

Ram oraz dysk ssd.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na wstępie informuję, iż nie wiedziałem gdzie dać ten temat, ze względu na to, że dotyczy on 2 różnych rzeczy.

Po pierwsze: Chciałbym dokupić sobie RAM'u. No właśnie, ale jaki? Jaki polecacie? Aktualnie mam 4 GB, co na moje potrzeby mi nie starcza. Więc co? Dokupić 8 czy 4 GB?
W tym mam problem, który mam nadzieję że wspólnie rozwiążemy.

Po drugie: Poszukuję dysku SSD. Niestety, nie znam się na tym za bardzo, więc zdaję się na waszą łaskę. Myślę że potrzebuję go na system + kilka programów więc nie wiem, jakie są pojemności, oraz które są najlepsze na duże "operacje"

Żeby wszystkim żyło się łatwiej, podaję specyfikację komputera:
Płyta główna: ASRock H81M
Procesor: QuadCore Intel i5-4440
Ram: DDR3 4GB/1600 GEIL
Zasilacz: CORSAIR VS 450W
Obudowa: Cooler Master N200 NSE-200-KKN1
Windows 7 Home Premium 64bit.

Proszę o w miarę szybkie odpowiedzi wesoly.gif
EDIT: Zapominałem o najważniejszej rzeczy; przedział cenowy od 550 do 650.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co dokładnie robisz na kompie że chcesz mieć 8+GB ramu ?

 

Gry odpadają , integra w procku spokojnie wykorzystuje mniej niż 4GB ramu .

 

Plyta ma 2 sloty na ram , jeden już zajęty więc ew. zestaw 2x4GB odpada , tylko pojedyńcza kość 4GB lub 8GB .

 

Propozycje :

 

Goodram 4GB DDR3 1 33 mhz CL9 - 139 zł , najtańsza kość 4GB .

 

Goodram 4GB DDR3 1 600 mhz CL9 PLAY Black - 159 zł , wyższe takty i ma już radiator .

 

Goodram 8GB DDR3 1 333 mhz CL9 - 268 zł , tak jak poprzednio - najtańsza kość 8GB , również goła .

 

Goodram 8GB DDR3 1 866 mhz CL10 Black/Silver/Blue/Red - 295 zł , tak jak wyżej , masz 4 kolory radiatorów do wyboru .

 

Ew. jak potrzebujesz na prawdę dużo ramu to od razu kupić zestaw 2x8GB np. Geil 2x8GB DDR3 1 600 mhz CL9 EVO Corsa za 537 zł ew. nieco droższe Goodram 2x8GB DDR3 1 600 CL10 PLAY Black za 549 zł .

 

16GB to max. dla tej płyty .

 

Co do SSD - przy tym budżecie w grę wchodzą modele 240-256GB np.

 

Crucial MX100 256GB - 399 zł

 

Samsung EVO 250GB - 489 zł

 

Plextor M6S 256GB - 568 zł .

 

Osobiście brał bym MX100 - równie wydajny co pozostałe 2 a sporo tańszy , ceny z morele.net .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co do pytania, chciałbym robić na nim np: przenosić duże pliki (10-20GB). Dysku aż takiego wielkiego nie potrzebuję, wystarczy myślę że ze 100 GB, lub 150 czy coś w ten deseń. Po drugie, podajesz mi części które wywyższają mój zakres pieniężny. 550-650zł jest to zakres na dwie części (ram i dysk ssd). Więc wstępnie niech będzie ten MX100, ale jaki ram? Nie wiem czy inwestować w 8GB, czy wystarczy na razie 4GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MX100 256GB + Goodram 8GB DDR3 1 333 mhz CL9 to koszt ~667 zł

 

Jak faktycznie nie potrzebujesz SSD o takiej wielkości to proponuję MX100 128GB za 267 zł , wraz z 8GB ramu zapłacisz 535 zł .

 

Co do ilości ramu - jak to ma być typowy komp do biura / HTPC czy od czasu do czasu lekka gierka którą integra ruszy , bez zabawy w programy typu PS czy 3D Max albo soft do CAD/CAM lub zabawa na prawdę amatorska to dodatkowe 4 GB ramu powinno wystarczyć .

 

Jak robisz w PS , 3D Maxie , AutoCadzie czy podobnym sofcie coś bardziej wymagającego to bierz od razu kość 8GB .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej - dołożenie 4GB + SSD 256GB wystarczy .

 

Przy GTX650Ti Boost to i tak będzie dużo ramu , szczególnie przy LoLu .

 

Więcej ramu nie ma sensu dokładać , już te 8GB nie będzie w pełni wykorzystywane .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...