Jump to content
lupus_pl

HD7790 - wysokie taktowania w IDLE

Recommended Posts

Zauważyłem pewien problem z moją kartą graficzną. W HW Monitor zauważyłem podejrzanie wysoką temperaturę kary graficznej, 52 stopnie w momencie gdy oglądałem film. Zajrzałem do GPU-Z a tam taktowanie 690/1600 i obciążenie karty na poziomie 7%. I co najdziwniejsze taktowanie nie wraca do poziomu 300/150 nawet w sytuacji gdy wyświetlany jest sam pulpit. Po prostu w pewnym momencie taktowanie wzrasta i już nie obniża się do "spoczynkowego" poziomu nawet przy braku obciążenia na karcie.

Ktoś już spotkał się z takim problemem i wie jak temu zaradzić?

System jest nowy, postawiony w piątek. Sterowniki najnowsze ze strony AMD.

Model karty: ASUS HD 7790 DirectCU

Sterowniki: 14.4

System: Win8.1

Edited by lupus_pl

To że taktowanie potrafi się podnieść to jest normalne (tryby kilkumonitorowe, wyświetlanie filmów itp - tu ATI kuleje w stosunku do nVidii).

Za to że nie opada to już nie jest normalne. Jak długo czekałeś na to, żeby taktowania spadły?

Nie ma żadnego wzorca w zachowaniu karty graficznej. Zegary podbijają się jak chcą i kiedy chcą. Przy czym jeśli już raz osiągną wartość 690/1600 to nie wracają już do podstawowych 300/150.

Przejście karty do "pełnych" wartości 1075/1600 w trybie 3D następuje bez żadnych problemów. Przy czym tak jak wspomniałem wyjście z trybu 3D obniży taktowanie jedynie do 690/1600.

Może to jakiś kopacz BitCoin'ów u mnie grasuje? Jednak nic na to nie wskazuje, gdyż obciążenie karty według GPU-Z wynosi 0%...

Ktoś ma jakiś pomysł? Ktoś spotkał się już z takim problemem?