Skocz do zawartości
lupus_pl

HD7790 - wysokie taktowania w IDLE

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem pewien problem z moją kartą graficzną. W HW Monitor zauważyłem podejrzanie wysoką temperaturę kary graficznej, 52 stopnie w momencie gdy oglądałem film. Zajrzałem do GPU-Z a tam taktowanie 690/1600 i obciążenie karty na poziomie 7%. I co najdziwniejsze taktowanie nie wraca do poziomu 300/150 nawet w sytuacji gdy wyświetlany jest sam pulpit. Po prostu w pewnym momencie taktowanie wzrasta i już nie obniża się do "spoczynkowego" poziomu nawet przy braku obciążenia na karcie.

Ktoś już spotkał się z takim problemem i wie jak temu zaradzić?

System jest nowy, postawiony w piątek. Sterowniki najnowsze ze strony AMD.

 

Model karty: ASUS HD 7790 DirectCU

Sterowniki: 14.4

System: Win8.1

Edytowane przez lupus_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że taktowanie potrafi się podnieść to jest normalne (tryby kilkumonitorowe, wyświetlanie filmów itp - tu ATI kuleje w stosunku do nVidii).

 

Za to że nie opada to już nie jest normalne. Jak długo czekałeś na to, żeby taktowania spadły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się bez bicia że nie sprawdzałem jak karta zachowuje się na innej wersji sterowników. Ale na chwilę obecną nie będę się tym bawił. Zobaczę co powoduje takie dziwne zachowanie karty, może to naprowadzi mnie na rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego wzorca w zachowaniu karty graficznej. Zegary podbijają się jak chcą i kiedy chcą. Przy czym jeśli już raz osiągną wartość 690/1600 to nie wracają już do podstawowych 300/150.

Przejście karty do "pełnych" wartości 1075/1600 w trybie 3D następuje bez żadnych problemów. Przy czym tak jak wspomniałem wyjście z trybu 3D obniży taktowanie jedynie do 690/1600.

Może to jakiś kopacz BitCoin'ów u mnie grasuje? Jednak nic na to nie wskazuje, gdyż obciążenie karty według GPU-Z wynosi 0%...

Ktoś ma jakiś pomysł? Ktoś spotkał się już z takim problemem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaża sie że zegary nie opadają do trybu IDLE gdy oprócz monitora jest podpiete kolejne urządzenie np. do hdmi/dp TV lub drugi monitor. Druga sprawa może używasz asusowskiego GPU Tweak tam jest opcja 2D/3D switch lock do zablokowania karty w trybie 3D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...