Skocz do zawartości
soulburner

i5 4590 - jaka płyta główna?

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem w końcu zmienić swój sprzęt (w sygnaturce - będzie do sprzedania lada chwila ;)) i po przeanalizowaniu setek testów oraz stanu konta bankowego stwierdziłem, że na nic lepszego niż i5 4590 nie będzie mnie stać ;) W planach będzie puszczenie go na stałe z mnożnkiem 37 na wszystkich rdzeniach.

 

No i tutaj pojawia się problem z wyborem płyty głównej, tym bardziej, że ktoś zasiał mi w głowie wątpliwość wygłaszając słowa, że na chipsecie H97 owszem, da się podkręcić procesor z literką K, ale już bez K - nie da się ustawić max mnożnika. Czy to prawda? Czy kupując płytę główną ASRock H97 Pro4 będę mógł skorzystać z OC dla ubogich ;) i mieć upragnione 3700MHz?

 

Jeżeli na tej płycie nie da się tego zrobić, to którą z innych wybrać? Nie przewiduję w ramach platformy 1150 zmiany procesora na mocniejszy (upgrade na pewno nie wcześniej niż na jakiś Cannonlake ;)), więc nie chciałbym koniecznie kupować płyty z chipsetem Z97. Nie musi to być też płyta jakoś szczególnie wypasiona pod względem sekcji zasilania i jej chłodzenia, więc jeśli na to, co chcę uzyskać, pozwoli nawet najtańszy szrot, to tym lepiej ;)

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

 

edit - dodatkowe pytanko: czy kupując płytę z chipsetem z serii 8, np. Z68, konieczny będzie wcześniejszy upgrade BIOSu, aby poprawnie wykrywać procesor Haswell Refresh, czy też nie ma to znaczenia?

Edytowane przez soulburner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Haswellu w ogóle nie da się kręcić procków non-K , to nie SB/IB .

 

3,7 Ghz to jedynie w trybie turbo ,

 

Ten Asrock spokojnie wystarczy ew. dołożyć do lepiej wyposażonego ( lepsze audio i sieciówka ) Asrock H97 Performance za 375 zł .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się bez bicia, że tego się nie spodziewałem. W takim wypadku płyta główna to faktycznie wybór jedynie pod względem wyposażenia... z drugiej strony np. w tym teście: http://www.purepc.pl/procesory/intel_core_i54690k_vs_core_i54670k_czyli_devils_canyon_w_akcji?page=0,19 procesor 4570 występuje opisany jako 3700MHz co by wskazywało, że się jednak da, więc tak naprawdę jestem jeszcze głupszy niż byłem :D

 

edit - ok, czy to znaczy, że u konkurencji kłamią pisząc o tym, że się jednak da? :D

 

 

 

 Przykładowo Core i5-4460 przy obciążeniu jednego rdzenia zapewnia taktowanie na poziomie 3,4 GHz, a przy obciążeniu wszystkich czterech rdzeni – co najwyżej 3,2 GHz. Procesory można jednak zmusić do działania zawsze (nawet przy obciążeniu wszystkich rdzeni) z najwyższym mnożnikiem Turbo. W przypadku Core i5-4460 będzie to ×34.

 

Wniosek: tak, da się puścić 4590 przy taktowaniu 3,7 GHz na stałę :D Pytanie brzmi, czy można tego dokonać na każdej płycie głównej, czy tylko wybranych - i o to jest moje pytanie w tym wątku.

Edytowane przez soulburner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...