Skocz do zawartości
KapitalnyWiewior

Tani i w miarę sprawny itx do wszystkiego

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie pragnął bym się przywitać, albowiem jest to mój pierwszy temat na tym forum, i mam nadzieję że nie ostatni.

 

Przechodząc do rzeczy, wymyśliłem sobie ze chce poskładać niewielki komputer do codziennego buszowania po internecie i ewentualnie pogrania w jakieś wysoce ambitne gry w rodzaju "super meat boy" czy "battle block theater". Na tą chwilę udało mi się zdobyć:

-obudowę "cooler master elite 120 advanced"

-oraz zostałem obdarowany zasilaczem "NeoTEC Magnus GX 400W"

 

Teraz by wypadało rozejrzeć się za resztą komputera.

Na tą chwilę tylko procesor i płyta główna, i nie ukrywam ze spodobała mi się bardzo płyta główna produkcji MSI mianowicie model A88Xi AC a to z powodu przystępnej ceny jak na itx, pozatym wbudowane w nią moduły Wi-Fi i Bluetooth tez sprawiają dobre wrażenie. Do tego bez szaleństwa chciałbym sobie dobrać AMD A8-6600K. I nie ukrywam ze wybór procesora podyktowany jest stosunkiem ceny do możliwości (bardzo spodobało mi się to ze w porównaniu do fx6300 wydajność pojedynczego rdzenia jest niemal identyczna)

 

Jeżeli chodzi o ram jeszcze nie zdecydowałem się na ilość ale na pewno będzie to coś o taktowaniu na poziomie 1866MHz tak aby nie spowolnić zbytnio APU.

 

Innymi słowy czy taki komputer ma rację bytu a jego głównym zadaniem nie będzie irytowanie mnie. A jeżeli można złożyć coś lepszego w podobnej cenie to będę wdzięczny za jakiekolwiek propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer który podałeś jest dosyć średni po pierwsze jeśli już wybrałeś dość dużą obudowę jak na format ITX to spokojnie pomieścisz dedykowaną kartę graficzną oraz procesor marki intel który będzie o wiele wydajniejszy od AMD.

 

Proponuje taki zestaw:

 

Płyta główna 399zł link sklep (Posiada wi-fi AC, Bluetooth 4.0 oraz najnowżyszy i najlepszy chipset obsługujący procesory następnej generacjii i spore OC TEST:link)

Procesor 249zł link sklep (Szybszy od tego APU i Fx-a, posiadający mniejszy pobór prądu i niższe temperatury oraz odblokowany mnożnik pozwalający na OC w przyszłości TEST:link)

Karta Graficzna 539zł link sklep (Chłodna i pobierająca mało prądu a w połączeniu z tym procesorem wydajność 3,5 raza większa od APU 5 lat gwarancji)

Ram 155zł link sklep (wyprodukowane w Polsce szybkie 4GB starczy)

Dysk SSD 249 zł link sklep (najszybszy w swojej klasie znany i ceniony, jeśli chcesz więcej miejsca kup zwykłe HDD TEST:link)

Razem: 1590zł gotowy koszyk

 

Co do AMD jak juz bardzo chcesz to lepiej zamienić na A8-7600 link sklep (pobiera mniej prądu i mniej się grzeje kosztuje prawie tyle samo jest szybszy i ma lepszą grafikę TEST:link)

Ewentualnie dobrym rozwiązaniem na AMD jest też a10-7700K link sklep (jest to szybszy o 200mhz A8 ale z dużymi możliwościami podkręcania aby nadrobić stratę wobec intela niestety wciąż będzie ona bardzo duża :(

Do tego ram jakiś 2133 mhz żeby nie zamulała grafa... I tak intel+Nvidia będzie od tego 3 razy szybszy

Edytowane przez prosmisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna odpowiedź dziękuję Ci bardzo :-) nie spodziewałem się tak wyczerpującej i kompleksowej odpowiedzi z linkami do testów proponowanych podzespołów.

 

Propozycje jak najbardziej godne uwagi, ale jakoś nie przekonuje mnie ten Intel, przerażają mnie jednak te dwa rdzenie. Wiem ze w grach Intel w tandemie z nVidią jest bardzo wydajny, tyle że zakup karty dedykowanej wolał bym odłożyć na dalszy plan. A w takim przypadku zakup APU daje znacznie większe możliwości niż nawet droższe procesory Intela z ich układami graficznymi.

Dlatego też bardo spodobał mi się ten a10-7700k tylko nurtuje mnie jedna sprawa, mianowicie kiedy już zdecyduję się na zakup karty dedykowanej naprzykład AMD R9 270 czy połączenie z APU pozwoli mi na wybranie który układ ma generować grafikę w zależności od wykonywanych działań, czy w momencie podpięcia grafiki dedykowanej pozbywam się funkcjonalności układu zintegrowanego? Mam na myśli sytuacje w której to podczas przeglądania internetu komputer działa na grafice zintegrowanej a w momencie załączenia gry uaktywnia się grafiką dedykowana.

 

Mam nadzieje ze ktoś będzie mógł mi odpowiedzieć na to pytanie, na stronach amd niestety nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi, chyba że źle szukałem :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety taka technologia znajduje się jedynie w laptopach. Do A10-7700k musiałbyś dokupić lepsze chłodzenie. Karty graficzne w stanie spoczynku obniżają taktowanie np. Z 1050 Mhz do 150 Mhz, co zdecydowanie zmniejsza pobór energii. Kartę wbudowaną w APU można również połączyć w tryb Dual Graphics, w starszych generacjach działało to okropnie ale w najnowszych apu działa dość dobrze TEST:link,link. Karta graficzna potrzebna do tego to r7 250 jest ona bardzo tania ale i tak lepiej brać tego pentiuma i 750 ti...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te apu do gier które wymieniłeś jest i tak aż nad to, integra z i5 sobie poradzi spokojnie.

Apu grzeje się bardziej, pobiera więcej prądu, do tego jest mniej wydajne niż procki Intela, dochodzi do tego spora cena i brak możliwości rozbudowy Pc za rok bądź dwa. Na LGA 1150 za rok dwa wsadzisz najmocniejszego cepa Intela który będzie już na tyle tani by go spokojnie wymienić. Do apu dochodzi zakup drogiego ramu 2000mhz + tak by apu się nie nudziło.

Więc jaki większe możliwości daje APU?

Edytowane przez veritas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Zostałem skazany na zakup czegoś że stajni AMD gdyż otrzymałem w prezencie płytę główną o której wspominałem na wstępie czyli MSI A88XI AC.

No cóż niektórych rzeczy nie należy mówić na głos w okolicy urodzin.

 

Tak więc jako że tym sposobem zyskałem dodatkowe środki w postaci uwolnienia się od kosztów zakupu płyty głównej mogę wydać więcej na procesor lub ram.

I tak sobie myślę że na podstawkę fm2 są jeszcze Athlony, warto sobie nimi zawracać głowę, czy lepiej jednak jakiś APU Kaveri? Oczywiście w przypadku Athlona zakup karty graficznej musiał by zostać znacznie przyspieszony.

Edytowane przez KapitalnyWiewior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie są dwa wyjścia:

Albo złożyć zestaw na Athlonie 750k który posiada wydajność prawie taką jak zaproponowany przeze mnie pentium oraz uzupełnić to kartą graficzną (podaj budżet) i niemiłosiernie go podkręcić aby przegonić tego pentiuma, i minimalnie APU w zestawie poniżej.

Albo kupić najmocniejsze APU 7850K które jest troszkę szybsze od tego athlona i też je podkręcić ale odpuścić sobie kartę graficzną.

 

Zestaw 1

Procesor 265zł link sklep (Wspomniany althlon troszeczkę wolniejszy od pentiuma ale po podkręceniu lekko go przegania, Jeśli chcesz można dopłacić ok.50zł do 760K ale będzie tylko troszkę szybszy więc się nie opłaca TESTY:link,link)

Proponowana Karta Graficzna 459 zł link sklep (Wydajniejsza od zaproponowanej w pierwszym poście 750 ti w połączeniu z tym athlonem uciągniesz każdą grę co najmniej na wysokich TEST:link)

RAM 155zł link sklep (Wolniejższy niż w przypadku APU bo nie trzeba szybszego z powodu wbudowanego w kartę wyprodukowany w Polsce)

Dysk SSD 249 zł link sklep (najszybszy w swojej klasie znany i ceniony, jeśli chcesz więcej miejsca kup zwykłe HDD TEST:link)

Cena: 1200zł link koszyk

 

Zestaw 2

Procesor 637zł link sklep (Minimalnie szybszy od Athlona jeśli chodzi o sam CPU jeśli chodzi o gry i programy wykorzystujące kartę graficzną nawet w minimalny sposób wtedy Athlon jest szybszy, a w grach Athlon SZYBSZY nawet O 2,5 RAZA TESTY:link,link)

Pamięć 355zł link sklep (Bardzo szybka pamięć 8GB aby wbuduowane Gpu działało szybciej)

Dysk SSD 249 zł link sklep (najszybszy w swojej klasie znany i ceniony, jeśli chcesz więcej miejsca kup zwykłe HDD TEST:link)

Cena: 1241zł   link koszyk

 

Jak widać Zestaw z Athlonem jest nie tylko szybszy ale też tańszy wybór należy do ciebie ;)

Edytowane przez prosmisiek
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie!

W takim razie biorę Athlona a co do grafy, to się jeszcze okaże ale już mam jakieś rozeznanie.

Jeżeli chodzi o budżet na wydatki to tak naprawdę nie jest ustalony po prostu chciałem poskładać coś nowszego niż mój stareńki już AMD Athlon 6400+ z GeForcem 9800gt.

Tak więc po kawałku co miesiąc mam zamiar wydawać do 400pln na nowe zabawki. W tym miesiącu zakupię zaproponowanego przez ciebie Athlona i ram.

 

W takim razie temat uważam za zakończony i bardzo dziękuję za olbrzymią pomoc w dokonaniu wyboru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...