Skocz do zawartości
xBum

Zestaw pod OC i do gier, kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Od dawna już przeglądam purepc, ale konto na forum miałem okazje założyć właśnie teraz.

 

Zamierzam złożyć komputer pod OC i do gier, również pracy ale nie wymagającej dobrego sprzętu.
i5-4690K z chłodzeniem NH-D14 i dodatkowym ubezpieczeniem intela za 65zł na wypadek spalenia przez OC
ram Pamięć G.Skill TridentX 2x8GB 2400MHz CL10 lub G.Skill (2x8GB) TridentX 2133MHz CL9 Jeszcze nie wiem, który lepiej działa.
zasilacz Corsair RM Series 750W Modular 80Plus GOLD   Wiem, że duża moc, ale bardzo podoba mi się pasywne chłodzenie i dodatkowo może kiedyś do SLI.
Dysk WD blue 1TB chyba, że macie lepsze/tańsze propozycje.
całość zamknięta w budzie Corsair 450D
Do tego monitor eizo FS2434
 
Do tego fajnego zestawu brakuje płyty głównej, a to dlatego, że nie jestem pewien czy wybrać MSI Z97 GAMING 5 czy też MSI Z97 GAMING 7. Różnica w cenie dosyć spora bo 110zł-150zł pytanie czy jest sens dopłacać? Może pomożecie w tym wyborze? A może MSI Z97 MPOWER? Tylko ta z kolei chyba średnio do gier się będzie nadawać.
 
 
Na kartę grafiki będę czekać do marca na nowe maxwelle w 20nm, a na razie korzystać z integry, chyba że będę czuć potrzebę dedyka to kupię coś taniego używanego na chwile.
W przyszłości planowałbym zakup SSD, na razie w portfelu brakuje pieniędzy. Zastanawiam się jednak czy nie lepiej by było kupić jakiś dysk SSD 120gb na system i pliki do pracy(spokojnie wystarczy) a z HDD korzystać z przenośnego dysku WD my passport 1,5TB, który mam na USB 3.0, może to jest dobry pomysł?
 
 
Z góry dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedz nam jaki masz budżet ??

Chłodzenie pakował bym cos pokroju macho, nie ma sensu pakować cos wydajniejszego.

Co do pamięci jak już to te z niższym opóźnieniem czyli CL9.

Zasilacz po co aż taki wielki spokojnie starczy 550W a max to 650W.

Płyta po co przepłacać, starczy coś pokroju MSI Gaming 3, a jeżeli chcesz SLI to patrzał bym na Asrock Extreme 4.

Co do grafiki zaraz wychodzą nowe, na dniach powinny być w sklepach GTX 970 które maja wydajność pokroju GTX 780 a nawet sa od niego wydajniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad chłodzeniami to zastanawiam się tylko nad trzema i są to: Dark rock 3, Noctua NH-U14S lub NH-D14. Ponieważ chce się pobawić trochę w wyciskanie proca to nie chciałbym, żeby było mu za gorąco, macho ponoć może nie dawać rady.

Zasilacz jak już wyżej napisałem dla pół pasywnego chłodzenia i w przyszłości być może rozbudowa o drugą kartę GTX 1070

Asusa nie wybiorę ze względu na serwis, dlatego MSI 5 lub 7, nie wiem czy jest sens dopłacać do 7...

Ram rzeczywiście starczyłby 8GB, ale czy dałoby się korzystać z 1 kości ramu 8GB bez jakiś spadków wydajności?
 

Co do grafiki to też sprawa taka, że teraz nie mam kasy na nią i dodatkowo interesuje mnie technologia maxwella 20nm. Jak nie dam rady wytrzymać do marca na integrze to kupię jakąś za 500zł i najwyżej sprzedam ją w marcu. Ta integra 4600 ma moc jakiej karty nvidii?

 

Budżet do 4000zł netto. czyli 4900zł brutto. Nie ukrywam, że liczę na jakiś rabat od morele przy takim zamówieniu.


Jednak dysk wezmę samsung evo 840 120GB za 279zł. Z tym ramem to rzeczywiście bez sensu kupować 16GB, tylko proszę o odpowiedź czy jedna kość ramu 8GB byłaby dobrym rozwiązaniem, czy też trzeba kupić 2x4, 1x8 byłoby bardziej rozwojowe... Myślę, że z rabatem od msi 180zł i rabatem jakimś od morele zmieszczę się w budżecie nawet biorąc płytę Z97 gaming 7

Edytowane przez xBum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie wszystkie 3 wymienione chłodzenia .

 

Z powodu gluta pod IHS-em ich przewaga nad macho będzie minimalna , a kosztują sporo więcej .

 

Co innego jak byś skalpował procka i wymienił gluta na lepszą pastę np. CLP/CLU to wtedy można się zastanawiać na DR3 czy NH-D14 .

 

Nie ma różnicy pomiędzy 1x8GB a 2x4GB , bierz co będzie tańsze .

 

Co do wydajności HD4600 - to niestety nie zachwyca , poziom wydajności GT630/GT640 , już używany HD6770 za ~200 zł jest lepszą opcją .

 

Co do Maxwella i 20 nm - obecne GTX9xx to nadal stare 28 nm , 20 nm ponoć ma nie być w przypadku GPU ani u NV ani u AMD , następcy będą dopiero w 14 nm .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie wszystkie 3 wymienione chłodzenia .

 

Z powodu gluta pod IHS-em ich przewaga nad macho będzie minimalna , a kosztują sporo więcej .

 

Co innego jak byś skalpował procka i wymienił gluta na lepszą pastę np. CLP/CLU to wtedy można się zastanawiać na DR3 czy NH-D14 .

 

Skalpa chyba nie będę robić, bo nie umiem i chciałbym mieć gwarancje. Powiedz mi jak to wygląda, bo właśnie przepraszam się z PCtem po wielu latach i z jedynym procesorem, z którym ostatnio miałem styczność to core2duo E5400 mojej dziewczyny i tam normalnie gelidem przesmarowałem po procesorze, a na tych nowych deskopowych jest inaczej?

 

Chyba to będzie mój ostateczny wybór, chyba że uda mi się urwać ram 1x8GB ponieważ wolałbym mieć ramy po 8GB.

http://www.morele.net/inventory/info/yFvTX3/ do tego powinienem otrzymać zwrot 180zł za kupno płyty msi i procka.

Edytowane przez xBum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E5400 miał IHS lutowany ( czapka przygrywająca rdzeń procka , na to kładzie się pastę TP ) , obecnie pod IHS-em jest jakiś glut który bardziej izoluje niż przewodzi ciepło .

 

Z tego powodu stosowanie lepszych past czy chłodzeń w przypadku Haswella nie bardzo ma sens , zysk z lepszego chłodzenia zniweluje ten glut , choć w DK ponoć jest poprawiony glut ale nadal daleko do lutowanego IHS-a czy normalnej pasty na rdzeniu .

 

Co do ramu - za kilka zł mniej jest G.Skill 2x4GB DDR3 2 133 mhz CL9 - wydajność taka sama jak ten 2 400 mhz CL10 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie, czyli na ten procesor 4690k nie kładzie się już żadnej pasty?

Co do ramu to jest to właściwie 2,4zł różnicy, a seria TridentX jest ponoć lepsza, przynajmniej tak wynika ze strony producenta. Dodatkowo będą ładnie pasować do czarno-czerwonej płyty msi.

 

Tak się zastanawiałem, czemu na morele.net są 3 wersje tego procesora 4690k i najtańsza jest zarazem najlepsza? Przynajmniej tak na pierwszy rzut oka widać.

Edytowane przez xBum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pastę TP kładziesz nadal , od tej strony nic się nie zmieniło - negatywne zmiany zaszły na łączeniu rdzenia z IHS-em ( metalowa blaszka ochraniająca rdzeń ) .

 

Jedna wersja jest z programu Cashback MSI i Intela a druga to OEM z roczną gwarancją .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie jeszcze odnośnie klawiatury, której nie wymieniłem w zestawie, bo po prostu o niej zapomniałem...

 

Teraz piszę na klawiaturze z MSI GE70 sygnowaną firmą steelseries i jest bardzo fajna, może da się dostać jakąś podobną do tej w wersji na PC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

180 zł to dostaniesz jak byś miał I7 4790K .

 

Przy 4690K i tej płycie będzie to tylko 120 zł .

 

Połowa sprzętu do zmiany .

 

Gaming 7 to przesada , spokojnie starczy Gaming 5 czy nawet Gaming 3 , za nie także możesz dostać 120 zł zwrotu .

 

Zasilacz dobry do SLI z 2 kart pokroju GTX980 czy GTX780Ti , przy jednej GTX970/GTX980 o wiele za mocny .

 

Maxwella w 20 nm ponoć ma nie być , 980Ti ma wyjść nadal w 28 m .

 

Chłodzenie też przesada - nie czytałeś co pisałem wcześniej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie koledzy, zapomniałem najwidoczniej napisać paru rzeczy:
Nie ma kombinacji do zwrotu kasy z połączenia gaming 7 z i5 więc wybrałem gaming 5, żeby móc otrzymać to 120zł zwłaszcza, że one się dużo od siebie nie różnią.

Zasilacz zmieniłem na corsair rm series 650W. Karty jeszcze nie wybrałem, bo na razie nie mam kasy na kartę, więc uzbieram i zobaczymy co się stanie.

Chłodzenie zostaje DR3 ze względu na to, że nie każdy uważa, że macho sobie poradzi, a jak dostanę gorącą sztukę, a przynajmniej dobrą do kręcenia to bym żałował z oszczędzenia na chłodzeniu. Poza tym DR3 bardzo ładnie będzie mi pasował do zestawu. Macho jest brzydki. Buda jest z oknem i nie po to, żeby w środku nie było ładnie :)

Tak więc zestaw wygląda tak:
Monitor Eizo FS2434

Buda Corsair 450D

CPU i5-4690K
Płyta MSI Z97 GAMING 5

Chłodzenie Dark rock 3

Ram 1x8GB G.skill TridentX 2133MHz CL9

Zasilacz Corsair RM series 650W

Dysk Crucial MX100 256GB

Klawiatura Natec Medusa 2 backlight

Myszkę mam i chyba tyle potrzeba do złożenia komputera? To ubezpieczenie intela na procesor czytałem gdzieś, że można to kupić nawet do roku czasu po zakupie procesora, czy to prawda?

 

Wszystko wyszło jakieś 4500-4600zł

Edytowane przez xBum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Na wstępie chciałbym dodać, że doskonale wiem, że chłodzenia są zwyczajnie za mocne dla i5-4690k, ale mam okazje je kupić w dobrych cenach. Nówka ze sklepu NH-D14 za 210zł czy używana ponoć tylko do testów NH-D15 za 250zł. Jak myślicie, jest sens dokładać te 40zł czy nie ma kompletnie sensu taki zabieg, zwłaszcza, że NH-D14 będzie nówka ze sklepu. Dla zainteresowanych wcześniej moim zestawem komputerowym, niestety jestem zmuszony zmienić Dark rock 3 na Nocute. Niestety ucierpi na tym wygląd, bo noctuy nie są ładne, ale Dark Rock 3 już nie kupię w dobrej cenie bo za jakieś 200zł, a więc chyba lepiej dopłacić 10zł i wziąć NH-D14. Inna kwestia to to czy taki gigant jak NH-D14 zmieści się w budzie corsair 450D i na płycie głównej MSI Z97 GAMING 5 i pamięciami ram G.skill TridienX z wysokimi radiatorami.

 

Jak myślicie? Ja uważam, że lepiej chyba będzie wziąć to NH-D14. Chyba, żeby wziąć Dark rock 3, ale cenowo wychodzi to samo, a noctua chyba lepsza. Pytanie czy cichsza i dłużej pochodzi(5lat gwary), bo temperatury DR3 pewnie i tak by zbijał elegancko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, pod względem wyglądu piękne noctuy nie są, ale czy w tej cenie nie opłaca się bardziej ich wziąć, na rzecz mimo wszystko temperatur i ciszy. Nie wiem jak z długością działania, który sprzęt byłby bardziej wytrzymały? Nocuta ma 5lata gwary, a DR3 ma 3lata gwary. Pytanie tylko gdzie w przypadku noctuy trzeba wysyłać na gwarancję? Do Austrii?

 

Albo jeszcze NH-U14S wersja slim za 205zł. W testach wychodzi na to, że jest najcichszą bestią z nich wszystkich i ma kompaktowe rozmiary, jednak gorzej sobie radzi z temperaturami.

 

Edit. nie wiem jak policzyłem chłodzenie DR3 ale da się kupić w cenie 250zł więc po odliczeniu podatków wychodzi jakieś 185zł, a nie jak wcześniej napisałem 200zł

Edytowane przez xBum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...