Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Witam was we wszystkich sprawdzonych sposobach na optymalizację firefoxa. Do tego celu odkurzyłem 12-letniego laptopa, zrobiłem format i testowałem wszystkie sposoby.

 

1. Jaki Firefox?

Zacznijmy od wyboru firefoxa. Każdy ma swoje plusy i minusy. Tu nie będę się rozpisywał. Mozilla Firefox To stabilna podstawowa wersja znanej przeglądarki. Mamy również Mozille Firefox Aurora której sam używam. Mniej stabilna ale szybsza i oczywiście Betę w której mamy okazję testować nowe rozwiązania, kosztem stabilności i nieraz szybkości działania. Który wybrać? To zależy. Jeśli wymagacie stabilnej przeglądarki bierzcie standardowego Firefoxa. Natomiast jeśli zależy Wam na szybkości przeglądarki polecam Aurorę.

 

2. Podstawowe sposoby optymalizacji Firefoxa (Poziom trudności 0/10 TYLKO DLA POCZĄTKUJĄCYCH!)

 

Zacznijmy od podstawowych sposobów płynnego działania przeglądarki. Czysta historia i pamięć podręczna jest jednym z głównych czynników szybkości działania firefoxa. Aby wyczyścić pamięć podręczną przechodzimy w HISTORIĘ->WYCZYŚĆ HISTORIĘ PRZEGLĄDANIA. Zaznaczamy Wyczyść WSZYSTKO A w OPCJACH ZAAWANSOWANYCH zaznaczamy pierwsze pięć opcji. UWAGA! Usunie Nam to zapamiętane hasła, przeglądane strony.

Kiedy instalujemy dodatki postarajmy się, aby ich liczba nie przekroczyła 5. Z podstaw to tyle przechodzimy do konfiguracji.

 

3. About: config - czyli prawdziwe możliwości Firefoxa (Poziom trudności 2/10)

Przejdźmy do wstępnej konfiguracji Firefoxa. W pasku adresowym (tam gdzie wpisujecie linki :D ) wpisujemy about:config potwierdzamy ostrzeżenie i zaczynamy konfigurację. Wyszukujemy i modyfikujemy:


browser.cache.disk.enable - zmieniamy na true (Tylko przy ponad 1 gb ramu - powoduje zapis cache w pamięci RAM

browser.cache.memory.enable - zmieniamy na true (powinno być tak ustawione)

network.http.pipelining - true

network.http.proxy.pipelining - true

network.http.pipelining.maxrequests - 8

network.http.pipelining.firstrequest - true

content.notify.backoffcount - 5

plugin.expose_full_path - true

ui.submenuDelay - 0

nglayout.initialpaint.delay - 0

nglayout.initialpaint.delay - 0

browser.download.manager.retention - 0

browser.sessionhistory.max_entries - 10

browser.urlbar.autofill - true

network.http.max-connections - 128

network.http.max-connections-per-server - 48

network.http.max-persistent-connections-per-proxy - 24

network.http.max-persistent-connections-per-server - 12


 

4.Programy i dodatki do optymalizacji Firefoxa. (Poziom trudności 1/10)

1.Firefox preloader - Program który zmniejsza miejsce zajmowane na dysku przez Firefoxa, jak również przyspiesza jego start (Tak naprawdę program uruchamia Firefoxa w tle). Wyłączajcie go kiedy macie zamiar robić coś bardziej wymagającego na swoim komputerze. Link: Preloader

2. Firetune - program który skonfiguruje nam część about:config w zależności od szybkości komputera/łącza. Szczerze polecam! Link: Firetune

3. Adblock - powoduje wolniejsze wczytywanie stron. To fakt. Aczkolwiek wyłączenie reklam powoduje wzrost płynności (gł. na słabszych komputerach). Pamiętajcie! Wł. Adblock pozbywacie się reklam ale jednocześnie pozbawiacie pieniędzy kogoś kto stara utrzymać się darmową stronę albo wykonał mega robotę! Link: Adblock

4. Fasterfox Lite - Również skutecznie przyspiesza przeglądarke. Link: Fasterfox. Jak go skonfigurować: Konfiguracja

 

Inne ciekawe dodatki

 

Downloadhelper - Nasz komputer nie daje rady sobie z flashem? Filmy na youtube nie odtwarzają się płynnie? Możemy użyć dodatku DwnHelper który pobierze Nam film z jednego z WIELU obsługiwanych serwisów na dysk. Link: dwnhelper

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mam nadzieję że o niczym nie zapomniałem. Jeśli coś sobie przypomnę ew. ktoś napiszę w odpowiedziach jakąś ciekawostkę/poradę dodam to poniżej. Mam nadzieję że pomogło. U mnie efekt jest powalalający. Dzięki za czytanie i szybkiego korzystania z internetów :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast bawić się w przyspieszanie Firefoxa lepiej się zastanowić nad przesiadka na Chrome. Sam się długo przed tym broniłem, jednak teraz uważam że ta przeglądarka jest po prostu znacznie lepsza. Szybciej się uruchamia i reaguje na polecenia/otwieranie stron. Co prawda na starsze komputery z mniejsza ilością ramu się nie nadają, jednak FF wtedy też nie wydaje się sporo szybszy. Dodatkowo miałem w nim problemy z logowaniem się np. do PUE (nawet mimo dodania jej do stron zaufanych). FF za dużo rzeczy stara się upychać na dysku. Żeby nie było, że tylko wychwalam chrome, ma on też kilka wad, m.in: problem z zżeraniem baterii w laptopach (opisywany nawet na PPC), mniejsze opcje customizacji interfejsu niż FF. Drobne minusiki, które i nie wpływają na to, że wg. mnie aktualnie Chrome jest numero uno.

 

Co do adblocka to na stronach jak PPC, gdzie reklamy są tylko małym dodatkiem do strony i nie zawalają połowy ekranu, mam go po prostu wyłączonego. Bez tego dodatku nie da się przeglądać sporej części stron, a zdarzają sie i takie, gdzie po zamknięciu pierwszej serii reklam zaraz wyskakuje druga albo (nie wiem czy wciąż stosowane) reklamy z uciekającym krzyżykiem, goń go przez cały ekran aby zamknąć reklamę... 

 

Do chrome podchodziłem ponad 4 razy, za piątym zostałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem do tego celu odkurzyłem 12-letniego laptopa. Celeron 1,8 zintegrowana karta graficzna i 756 mb RAM-u. Chrome z firefoxem nie ma ŻADNYCH szans. HTML5 chodzi 3x lepiej niż na chrome. Jeśli chodzi o przeglądanie stron, to prędkość jest podobna. W chrome można włączyć pełną akcelerację graficzną, a wtedy chrome dostaję kopa w dupę ;) . Niestety na mniejszych ilościach RAM-u Firefox. Kiedyś alternatywą była opera, ale teraz kompletnie ją zepsuli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twórcy FF mogliby w końcu zabrać się za zoptymalizowanie/wydajność, bo każda nowa wersja coraz bardziej przymula.

 

Ogólnie mogłeś stworzyć jeden temat ze wszystkimi optymalizacjami.

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Quave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chrome z firefoxem nie ma ŻADNYCH szans. HTML5 chodzi 3x lepiej niż na chrome. Jeśli chodzi o przeglądanie stron, to prędkość jest podobna. W chrome można włączyć pełną akcelerację graficzną, a wtedy chrome dostaję kopa w dupę ;).

To ciekawe, bo wyniki benchmarków mówią zupełnie co innego...

https://html5test.com/results/desktop.html

 

Z wersji na wersję różnica w wynikach rośnie na korzyść chrome, a nowa opera preview kopie dupę wszystkim.

 

Ostatnie cytowane przeze mnie zdanie nie ma sensu: "W chrome można włączyć pełną akcelerację graficzną, a wtedy chrome dostaję kopa w dupę"

 

W chrome pełna akceleracja graficzna też domyślnie nie jest włączona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę o co dokładnie mi chodziło.

 

W chrome można włączyć pełną akcelerację graficzną, a wtedy chrome dostaję kopa w dupę

Jest możliwość włączenia pełnej akceleracji graficznej w Google Chrome. Na moim starym laptopie ona była niedostępna. Mimo to wymusiłem ją i zobaczyłem co się stanie. Skończyło to się okropnym działaniem przeglądarki jak i Windowsa. Opera obecnie do niczego się nie nadaje na tak starym sprzęcie. Benchmarki mówią swoje, ale ja ze swoich doświadczeń też wiem co jak działa. Przy moim RAM-ie (756 mb DDR2) jedyną alternatywą jest Firefox. Natomiast przy mocniejszych urządzeniach szczerze polecam Chrome, bo wtedy jest bezkonkurencyjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na starszym sprzęcie - mniej więcej takim, jak podawałeś wcześniej - praktycznie przeglądanie netu na każdej przeglądarce to mordęga. Kumpel oddał mi ostatnio mojego starego kompa - asrock dual-sata II, athlon 3400, 2GB DDR1 i chyba na samsungu galaxy core strony w pełnym widoku działają lepiej :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że to mordęga. System jest czysty, dyski zdefragmentowane. Do Xp wykorzystałem wszystkie triki, które zoptymalizują system. I po testach Firefox okazał się najlepszy (nie używałem do tego benchmarków. Po prostu różnice są ogromne.) Chrome (ku mojemu zdziwieniu zresztą) okazał się najgorszy. Nawet IE działało lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na starszym sprzęcie - mniej więcej takim, jak podawałeś wcześniej - praktycznie przeglądanie netu na każdej przeglądarce to mordęga. Kumpel oddał mi ostatnio mojego starego kompa - asrock dual-sata II, athlon 3400, 2GB DDR1 i chyba na samsungu galaxy core strony w pełnym widoku działają lepiej :P

Pomyslec, ze kilka lat temu FF działał w miare przyzwoicie (przy max 3 zakładkach) na pentium 2 400mhz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...