Skocz do zawartości
Quarien

Wąskie gardło w komputerze? Pomoc w aktualizacji HW

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

zaznaczę: od momentu kiedy pierwszy raz złożyłem mój zestaw (między innymi dzięki pomocy formumowiczów tutaj :)) minęło już trochę czasu. Muszę przyznać, że mentalnie ciągle uważam, że mój zestaw jest niezłym potworem. Niestety powoli przekonuję się do myśli, że tak może niestety nie być... więc szukam u was potwierdzenia.

 

Pierwotnie sprawa miała się tak:

CPU: Intel i7 950 @3.06 ghz

Mobo: Asus P6X58D-E

GPU: Gigabyte nVidia GTX580

RAM: Kingston HyperX 3x2GB 2000mhz cl9

Zasilacz: Corsair AX850

Dysk systemowy: Corsair 60GB SSD (nie pamiętam dokładnego modelu, ale pewnie tyłka nie urywa)

Dyski na dane: 2x1TB WD Black w Raid0

Obudowa: Silverstone Raven RV01

Chłodzenie: Wszystko stock

 

W pewnym momencie szlag trafił kartę graficzną i została wymieniona na GTX770 też od Gigabyte. I mam wrażenie, że ta trochę (bardzo) się nudzi, przy reszcie tego sprzętu.

 

Powiedzcie mi: co uważacie za największy problem w tym zestawie? 

Myślę, że najlepiej byłoby dołożyć trochę RAMu, ale już na rynku chyba praktycznie nie ma triple channel...

Tak czy inaczej niedługo kupuję jakiś większy SSD na OS, bo na 60GB ciężko mi się pomieścić. Myślę o jakimś Samsungu z serii Evo (250GB)

Z tego co ktoś mi powiedział to CPU jest trochę wolny, ale mentalnie wypieram ten fakt, rozumiecie.  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to starczy podkręcić CPU żeby grafice dodać trochę wigoru. Ogólnie to mocna jednostka, musisz tylko zainwestować w chłodzenie np.: Thermalright HR-20 Macho, żeby dobić do 4-4.2 GHz. Dodawanie RAM niewiele zmieni, zwłaszcza że masz naprawdę dobre kości. SSD to pewnie Corsair z serii F, czyli leciwa konstrukcja - jakieś 120-128 GB klasy Plextor M6S będzie spoko. 

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do SSD, myślę o Samsungu 840 Evo 250GB.

Dlaczego? Szczerze mówiąc nie wiem. Mam jakiś wcześniejszy model w laptopie i sprawuje się bardzo dobrze. 

Generalnie dla mnie bardziej istotną sprawą jest ilość miejsca niż wydajność dysku. Tzn. oprócz systemu chciałbym mieć na tym dysku jeszcze jakieś programy pokroju pakietu Adobe czy Visual Studio, a te potrafią się rozrastać. 

 

Co do RAMu - czytałem, że porównując taktowanie do ilości pamięci lepiej po prostu mieć jej więcej, bo np. w grach zyskujemy co najwyżej kilka klatek. Aczkolwiek mogę nie mieć racji, zaznaczam.

 

A co do podkręcenia: Będę musiał się doedukować, bo na podkręcaniu się najzwyczajniej nie znam.

 

Pytanie dodatkowe:

Wczoraj zainstalowałem Shadow of Mordor, odpaliłem na wysokich detalach i gra miała niemiłosierne frame dropy (od niezłych 70 fps do zera). Podczas gdy gra próbowała odzyskać płynność, słyszałem jak dyski strasznie mieliły (bo naturalnie gra jest na WD). Ponieważ była trzecia w nocy to nie zagłębiałem się za bardzo w sprawy typu ustawienia czy coś, bo poszedłem spać. Zastanawiam się, czy dyski też przeszły próbę czasu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsunga EVO sobie odpuść: www.purepc.pl/pamieci_masowe/samsung_ssd_840_i_840_evo_maja_problemy_z_wydajnoscia

Dyski możesz zbadać jakimś programem, np. crystal diskiem, dla pewności.

Procesor ma swoje lata, ale jeśli ścierpisz ustawienia w grach poniżej b. wysokich, to nie zmieniałbym platformy. Chyba że ego nie pozwala Ci grać poniżej 1080p i detali na maska ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do SSD, myślę o Samsungu 840 Evo 250GB.

Dlaczego? Szczerze mówiąc nie wiem. Mam jakiś wcześniejszy model w laptopie i sprawuje się bardzo dobrze. 

Generalnie dla mnie bardziej istotną sprawą jest ilość miejsca niż wydajność dysku. Tzn. oprócz systemu chciałbym mieć na tym dysku jeszcze jakieś programy pokroju pakietu Adobe czy Visual Studio, a te potrafią się rozrastać. 

Lepszym wyborem będzie Plextor M6S albo Crucial M550. Testy znajdziesz na PurePC: http://www.purepc.pl/artykuly/pamieci_masowe

 

Co do RAMu - czytałem, że porównując taktowanie do ilości pamięci lepiej po prostu mieć jej więcej, bo np. w grach zyskujemy co najwyżej kilka klatek. Aczkolwiek mogę nie mieć racji, zaznaczam.

Warto zobaczyć ten test: http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach

 

A co do podkręcenia: Będę musiał się doedukować, bo na podkręcaniu się najzwyczajniej nie znam.

Podrzucę nawet poradnik: http://www.purepc.pl/podkrecanie/jak_podkrecic_procesor_poradnik?page=0,7

 

Pytanie dodatkowe:

Wczoraj zainstalowałem Shadow of Mordor, odpaliłem na wysokich detalach i gra miała niemiłosierne frame dropy (od niezłych 70 fps do zera). Podczas gdy gra próbowała odzyskać płynność, słyszałem jak dyski strasznie mieliły (bo naturalnie gra jest na WD). Ponieważ była trzecia w nocy to nie zagłębiałem się za bardzo w sprawy typu ustawienia czy coś, bo poszedłem spać. Zastanawiam się, czy dyski też przeszły próbę czasu. 

Nie grałem, ale podobno gra potrzebuje dużo miejsca na tekstury przy maksymalnych detalach. To może być przyczyną dogrywania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując:

RAMu nie ruszam (nawet dobrze, bo weź kup zestaw trzech...)

CPU w przyszłości podkręcę, kupując jakieś chłodzenie. Nie wiem czy to co zaproponowałeś, bo nie będę mógł spać po nocy ze świadomością, że w moim komputerze jest coś, co nazywa się "Macho" :D

SSD kupię pewnie Plextora, tak jak proponowałeś.

 

Dzięki wielkie za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do SSD, myślę o Samsungu 840 Evo 250GB.

 

Pytanie dodatkowe:

Wczoraj zainstalowałem Shadow of Mordor, odpaliłem na wysokich detalach i gra miała niemiłosierne frame dropy (od niezłych 70 fps do zera). Podczas gdy gra próbowała odzyskać płynność, słyszałem jak dyski strasznie mieliły (bo naturalnie gra jest na WD).  

 

A może Samsung 850 pro? Dziesięć lat gwarancji kusi.

Mordor wymaga do najwyższych detali 6 GB VRAMu! To zabija nawet gtx970. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może Samsung 850 pro? Dziesięć lat gwarancji kusi.

Mordor wymaga do najwyższych detali 6 GB VRAMu! To zabija nawet gtx970. 

 

Pro oczywiście kusi, ale odpada ze względu na cenę. 650zł najlżej za 256 gb. Pamiętam, że "niedawno" podobne pieniądze dałem za mój aktualny SSD. Za kilka lat pewnie kupię 512/1TB ssd za mniej ;)

A co do Mordoru. Owszem - ale przy zainstalowaniu paczki wypasionych tekstur. Bez tego mój zestaw odpala to na ultra (@1200p) i stabilnych 60-70fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...