Skocz do zawartości
giman

Procesor/zestaw pod Excel/Solver

Rekomendowane odpowiedzi

Czasem jak zapuszczę Solvera w Excelu to mieli to godzinami. Zastanawiam się co wydajnego i za rozsądne pieniądze mógłbym kupić (na superkomputer mnie nie stać).

 

Jeśli dobrze rozumiem, Excel "mieli liczby" zatem interesuje mnie procesor z jak największą wydajnością obliczeniową mierzoną we flops, zgadza się?

 

Niestety jedyne szerokie zestawienie procesorów jakie znalazłem w necie to http://www.cpubenchmark.net/ jak szukam zestawień cpu z flops to dostaje wyniki z superkomputerami.

A może ranking passmarka mogę utożsamiać z wydajnością we flops (nie w kwestii konkretnych wyników tylko relacji między procesorami)?

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ile ta funkcja wykorzysta rdzeni .

 

Przy 1-2 rdzeniach mocno wykorzystywanych to proponuję Pentium G3220 czy nieco droższy G3420 , ew. G3258 + odpowiednia płyta i OC procka .

 

Co innego jak Excel+Solver nie pogardzi 4+  rdzeniami to można się pokusić o I3 czy nawet I5 albo I7 .

 

Co do najwydajniejszego CPU - to wśród cywilnych CPU prym wiodą najnowsze I7 5xxx Haswell-E z 6 czy 8 rdzeniami  , wśród Xeonów masz model 2697 V2 z 12 rdzeniami wspomaganymi HT i zegarem 2,7 Ghz .

 

Niestety te procki są drogie - I7 5xxx to koszt 3-4 tyś zł , Xeon jest kilka razy droższy - 10,5 k zł w morele.net za sam procek .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie odpowiedzi.

Budżet na pewno nie pozwoli mi na Xeony po 10kPLN sztuka :)

 

Obecnie mam właśnie G3420 i się dławi przy obliczeniach, do reszty czyli net/filmy/itp. to wystarcza aż nadto.

 

Czy OC? hmm nie wiem ostatni raz w OC bawiłem się pentium 166 mmx jak byłem młody (180MHz stabilnie, 200 się uruchomiło) HAHA, ale jeśli miałoby to być coś prostego i nie ryzykowałbym usmażeniem sprzętu a dało by mi sporo więcej mocy to czemu by nie podkręcić.

 

Budżet 5k PLN na cały komp, czyli wspomniany i7-5xxx czy Xeony topowe odpadają.

 

Z tego co wygooglałem to excel użyje 4+ rdzeni.

Edytowane przez giman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD mam obecnie (MX100 256GB), ramu 8GB wystarczy, tylko procek trochę za asekuracyjnie kupowałem.

 

Co do CUDA, OpenCL to nie wiedziałem, ale trochę pogooglałem jak przeczytałem twój post.

Dalej wiem niewiele ale Excel sam z siebie nie wspiera (chyba) tych metod, można natomiast pisać do niego wtyczki, które już będą mogły wykorzystać CUDA/OpenCL do obliczeń. Tyle wyczytałem na forach i z tego wiem jedno - nie moje umiejętności i nie mój zakres czasu, który trzeba poświęcić.

 

Przy okazji czytając to wszystko dowiedziałem się, że istnieje coś takiego jak Nvidia Tesla, czy Xeon Phi toto musi ładnie liczyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tesla to właśnie CUDA , podobnie jak ich odpowiednik od Intela czy wspomiany Xeon Phi ( ponoć nieco uproszczony ) służą do wspomagania obliczeń i są w postaci kard PCi-E .

 

Niestety ich cena zabija - przykładowo taka Tesla K20 oparta o rdzeń GK110 ( czyli ten sam rdzeń co  GTX780/780Ti i oba Titany - tyle że liczba SP obcięta do 2 496 SP ) kosztuje na zachodzie 2 500 - 3 000 $ .

 

W zależności od środowiska to albo Tesla będzie szybsza albo GTX780Ti czy Titan Black .

 

Lepiej wypada Xeon Phi - najtańszy model 3120A kosztuje na amazonie ~1 600 $ .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna to Asus H81T, bo składałem taki minipc, dlatego teraz zastanawiałem się nad złożeniem drugiego.

Ostatecznie kasa, którą na to przeznaczyłem musiała pójść w innym kierunku, więc odkładam zakup na pół roku - rok. Dzięki za wskazówki.

 

@reyden, czyli Tesla K20 za  2,5-3 k$ do obliczeń jest taka sama jak GTX780Ti za 2 kPLN ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...