Skocz do zawartości
lucja89

Komputer dla fotografa budżet 4tys

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Planuję zakup nowego komputera, niestety nie znam się na tym za dobrze, więc proszę o pomoc.

Bardzo mi zależy aby komputer bez problemu radził sobie z otwartą dużą ilością RAW'ów, oraz kilku programów do edycji naraz (lightroom 5, photoshop cc, capture one). Komputer będzie służył tylko do edycji zdjęć, tak więc myśle aby zrezygnować z GPU. Na pewno chcę aby posiadał dysk ssd pod system,16GB ram, płytę główną umożliwiającą w przyszłości ulepszenie sprzętu, procesor o jakim myślę to i7 4790 ?k?, tylko nie wiem czy dołożyć do wersji K, jeżeli nie planuje krecić procesor( chyba, że uważacie aby lepiej dopłacić na wypadek zmiany decyzji w przyszłości). System o jakim myślę to Win 8.1 64.

 

Z góry dzięki za każdą odpowiedź.

Edytowane przez lucja89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będziesz kręcił to nie ma sensu brać 4790K , wystarczy zwykły I7 4790 lub jakiś Xeon E3 .

 

Na razie proponuję coś takiego :

 

CPU : I7 4790 - 1 129 zł

 

MB : Asrock H97 Pro4 - 317 zł .

 

RAM  : Crucial BallistiX 2x8GB DDR3 1 600 mhz CL9 - 559 zł

 

SSD : Plextor M6S 256GB - 499 zł

 

HDD : WD Blue 1TB - 205 zł

 

DVD-RW : Samsung SH-224DB - 58 zł

 

Buda : Corsair Carbide 300R  - 259 zł

 

PSU : Cooler Master G450M - 214 zł

 

Razem : 3 214 zł , ceny z morele.net

 

Do tego ~350 zł na system , chyba że już go masz .

 

Choć w sumie budżet pozwala na złożenie sprzętu opartego o 4790K + płyta na Z97 + ramy 2 133 mhz .

 

I7 4790K + Asrock Z97 Pro4 + G.Skill RipjawsX 2x8GB DDR3 2 133 mhz CL9 to koszt o ~400 zł większy niż wersja non-OC , do tego ew. chłodzenie na procka np. Thermalright HR-02 Macho BW za 175 zł .

 

Zastanów się nad dołożeniem jakieś karty NV np. GTX750 czy nawet GT740 , jak soft wykorzystuje CUDA to dużo na tym zyskasz nawet z GT740 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok przekonaliście mnie do wersji K ☺

 

K.graficznej nie chcę, ponieważ na każdym forum foto, pisali mi, że tylko photoshop przy pewnych funkcjach kożysta z karty,( których nie będe raczej używała),

 

I jeszcze zapomniałam napisać, że potrzebuję czytnik kart sd.

Edytowane przez lucja89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zewnętrzny czytnik kart SD można dostać już za kilka zł , wewnętrzny wkładany w miejsce stacji dyskietek kosztuje nie wiele więcej tyle że są to badziewia od Ibox czy Hamy ( mieliśmy w pracy czytniki Iszita - szybko się psuły ) .

 

Za 33 zł jest np. taka Akasa , obsługuje karty SD i micro SD , CompactFlash i Sony Memory Stick Pro .

 

ew. ten Kingston za 63 zł , interfejs USB 3.0 i obsługa 15 typów kart m.in. SD/MicroSD , CF/CFII , MS Duo/Micro/Pro/Pro duo ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moge cos dodac... Do 2D (w szczegolnosci zdjecia) mozna optymalniej niz to co ci wyzej zaproponowali.

 

Zamiast i7 daj ramu na max, oraz i5. Dwujajowiec (nawet bez HT) pewnie tez sobie poradzi - celek/pentium/i3 - ale przy "i5" masz wiecej komfortu psychicznego. :) No chyba ze caly czas siedzisz w 100% stress i aplikujesz coraz to nowe filtry eksperymentujac to z i7 moze wykorzystasz troche nadmiaru mocy. Przy zwyklej pracy roznicy miedzy i5/i7 nie zauwazysz bez benchmarkow (przy i3 tez pewnie nie, ale jak juz brniesz w duzo jajek to wstyd 2 + 2 udawane proponowac) - za to jest odrazu odczujesz roznice przy pracy w 100% na SSD i 32gb ramu.

 

Do kompa dodaj jak najwiekszy SSD na aktualne projekty (nie tylko pod system!) + talerzowy na archiwum (i oczywiscie osobny przenosny/sieciowy jako backup, ale to juz pewnie masz jesli nie jestes ryzykantem).

Calosc na podstawowej plycie (takiej po 200zl byleby ram obslugiwala) + PSU 300w z minimum certyfikatem bronze + jak cenisz cisze zmien cooler na procu (aczkolwiek ten ktory dostajesz z procesorem bardzo dlugo bedzie cichy, potem lozysko sie zuzyje/zakurzy to go zmienisz), buda klawa mysz itp wg uznania, i to wszystko.

 

Reszte kasy pompuj w monitor i/lub jego kalibracje, oraz wygodny fotel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- jak fotel to i tablet wacom.

- lightroom tworzy miniaturki w miejscu gdzie jest zainstalowany, camera raw (capture one) tworzy cache na dysku systemowym, czyli dysk systemowy musi być większy

- i5 będzie optymalny, i7 wywoła rawy szybciej

- jak masz dodatkowe pluginy do adobe to warto kupić i7

- >20Mpix rawy to 32GB ramu, <20Mpix to 16GB ramu, mRAW + JPG 8GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotel wygodny już mam, tablet też posiadam, co do procesora to już na pewno zostaję i7 4790k.

Co myślisz o wymianie płyty głównej na tą : AsRock Z97 Extreme 4

 

Jaki możesz w takim razie polecić szybki i dobry dysk ssd. Przepraszam za tyle pytań, ale przed zakupem chcę poznać kilka opinii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU : I7 4790k 
MB : AsRock Z97 Extreme 4 
RAM : Crucial BallistiX 2x8GB DDR3 1 600 mhz CL9 / G.Skill RipjawsX 2x8GB DDR3 2 133 mhz CL9
SSD : Plextor M6S 256GB / Dysk SSD Crucial MX100 256GB / Samsung 840 EV0 
HDD : Dysk Western Digital Red, 3.5'' 1TB
DVD-RW : Samsung SH-224DB 
Buda : Corsair Carbide 300R / ?jakiś cooler master ?
System: Windows 8.1 64 bit
Zasilacz: Be Quiet! Pure Power 530W

Przy pozycji RAM, SSD i Buda, wstawiłam ew zamiany. Proszę o pomoc w ostatecznej decyzji wyboru, co byście tu zmienili/wybrali ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz zmień na Corsair CS550M 550 - nie wiele lepszy a ma certyfikat 80+ Gold , ew. dołóż 50-70 zł do XFX XTR 550W - również ma certyfikat 80+Gold a przy okazji tryb pół pasywny i lepszą elektronikę niż Corsair/BQ .

 

SSD to albo Crucial MX albo droższy , nowszy i trochę szybszy Plextor M6S .

 

RAM - jak masz kasę to bierz G.Skill choć różnica cenowa to ~180 zł .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...