Skocz do zawartości
Aranyanyara

Vectra 100 Mb/s a p2p

Rekomendowane odpowiedzi

Załozyli mi neta 100mb/s i dali router ( aktualnie modem pracujacy w trybie bridge) Cisco epc3208.

te smieszne strony z testami predkosci i www dzialaja perfekcyjnie, problem jest z utorrentem. Natrafilem na kilka tematow gdzie ludzie maja podobny problem ale nie ma tego az tak duzo aby sadzic ze faktycznie vectra blokuje umyslnie p2p. Oczywiscie o zadnej gwarancji predkosci nie ma mowy, ale jezeli testuje sciagnie wieczorem lub o 6 rano z kilku niezaleznych trackerow po kablu podlaczonym bezposrednio do routera to niestety jest straszny problem z stabilnoscia neta.

Predkosci wstaje powiedzmy do 9/10 MB/s a wiec maxa i po kilku sec. siada spada do zera, wstaje do 1/2 MB/s i tak leci i potem znowu siada itp.

Na innym forum przeczytałem cos takiego :

"jesli chodzi o uTorrenta to zmiejsz liczbe polaczen, te modemy jak i inne (Motoroli 5100, 5101 itd.) maja pewna wade, mianowicie stosunko maly stos... wiec duza liczba polaczen potrafi doprowadzic do przepelnienia stosu i praktycznej zwiechy modemu. Wyglada to tak jak by modem wlaczal sie i wylaczal... po przypchaniu siada pobieranie do 0 i za chwile znowu startuje by znowu pasc..."

Pytanie do was, czy to mozna reklamowac, ewentualnie prosic o wymiane routera i przede wszystkim czy u was uzytkownikow vectry wystepuje jakis problem z utorrentem ????

Dzieki z gory na pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. A masz kartę sieciową 1Gb/s ? Też mam vectrę 60 mb/s w nocy mam 120 mb/s i działa pięknie ja targam z castshare oraz rapidgatornet i jest dobrze, dodam że modem możesz mieć ustawiony na więcej niż 2 urządzenia i możesz mieć problem z p2p w bitcomecie ja miałem (port nasłuchu...... i zablokowane ip nie możesz ściągać z max prędkością ) po kontakcie z infolinia zmienili mi na 2 adresy ip i port został odblokowany , ale teraz doszedł mi laptop i telefon wiec wróciłem to starej opcji.Pzd

 

Dodam że  mam modem  cisco epc3928s (jeden z nowszych )  www.speedtest.net/my-result/3819160485

Edytowane przez owsiaklg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczenie jest bardzo proste. Przy takich prędkościach nie wyrabia dysk twardy. Zwiększ bufor dysku w ustawieniach zaawansowanych, albo zmień miejsce zapisu danych. Ja aktualnie mam ustawione tak, że pliki które są w trakcie pobierania zapisują się na dysku ssd, a jak się pobiorą w całości to dopiero przenoszą się na zwykły dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ludzie maja podobny problem ale nie ma tego az tak duzo aby sadzic ze faktycznie vectra blokuje umyslnie p2p.

Vectra nie blokuje umyślnie p2p - prędzej priorytetyzuje połączenia do popularnych net speed testów, żeby było widać, jak to świetnie działa ich łącze. P2p jest za pewne po prostu na najniższym priorytecie i to, ile przez nie pociągniesz, zależne jest od stanu łącza w danym rejonie. Ja mam 60mbps i nocami spokojnie wyciągam momentami jakieś 4.7-4.9MB/s, a czasami puszczają nawet powyżej nominalnych parametrów łącza. Ten sam torrent w dzień zazwyczaj oscyluje w okolicach 1-3MB/s.

Te objawy, które opisujesz, to jakby nie wyrabiało jakieś urządzenie - albo Twój router, albo coś u nich, co dynamicznie dzieli łącze, priorytetyzuje pakiety etc ma problem z algorytmem.

 

Wytłumaczenie jest bardzo proste. Przy takich prędkościach nie wyrabia dysk twardy.

Jakich prędkościach? 60mbps = 7.5MB/s, nawet kilkuletni 2.5'' 5200rpm powinien tyle wyciągać w zapisie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]

Jakich prędkościach? 60mbps = 7.5MB/s, nawet kilkuletni 2.5'' 5200rpm powinien tyle wyciągać w zapisie.

 

Tylko przy torrentach to nie jest zapis sekwencyjny, tylko baaardzo dużo małych pliczków od 16KB do 16 MB a nawet 32 MB, gdzie zazwyczaj jest to 256 KB. Jak doliczysz do tego odczyt danych które wysyłasz dysk niestety nie wyrabia.

Edytowane przez kapi89
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba dyskietka 5.25" ;]

 

Każdy normalny klient torrent, którego znam, ma cache. Dodatkowo, każdy dysk ma cache i nie przeprowadza natychmiastowo zapisu. uTorrent ma konfigurowalną wielkość cache i to, czy ma używać cache dysku, czy write-through. A domyślnie jest skonfigurowany dość dobrze dla 90% użytkowników.

 

Wybacz, ale na raid 1 na maxtorach z 2006r. nie mam problemu z wydajnością dysku, jak ściągam p2p po LAN 1gbps, transfery na poziomie 45-50MB/s są normą.

 

Odczyty - łącza domowe, w tym vectry są tak asymetryczne, że odczyt nie jest problemem. Poza tym uTorrent ma dość specyficzny algorytm udostępniania i dane odczytywane są bardzo, bardzo długo z cache dysku - praktycznie dopóki dany blok nie osiągnie seed ratio na zdefiniowanym poziomie, a doczytywanie z dysku w tym czasie jest minimalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączyłem dodatkowy bufor korzystajacy z pamieci  ( 1800 max w utorrencie) - mam 16 gb wiec nie bylo to problemem dla stabilnosci i zaczełem sciagac na dysk sdd i wtedy poleciało maxem, dodatkowo jeszcze wyłączyłem zapore systemu windows i smiga. Po zmianie ustawien nie testowalem jeszcze tradcyjnego hdd bo trzeba bylo isc do pracy, dzis to zrobie

Nie mniej ewidentnie tradcyjny dysk na talerzach nie wyrabiał  przy 10 MB/s  jego uzycie siegało 100 % i prawdopodobnie to bylo glownym problemem choc nie dociekałem dalej co z zapora ( przy instalacji utorrent dodaje sie tam automatycznie wiec nie wiem)

Problem po mojej stronie, dzieki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle razy było to wałkowane w temacie o ssdkach. Ja w każdym razie nie będę się obchodził z dyskiem jak z jajkiem, chcę wydajności, więc będę wykorzystywał dysk ssd jako cache podczas pobierania. Po zakończeniu dane przenoszą się na zwykły hdd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Litości, naprawdę...

Na dużo słabszych, wyciągniętych z 7-letnich serwerów maxtorach sata 1, spiętych w RAID1 nie ma problemu z zapisem przy dużo większych transferach. Dojdź do ładu z konfiguracją klienta torrent, bo zapis na dysk HDD jest w zupełności wystarczający. Nie ma potrzeby zapisywania na dysk SSD, bo przy dużym ssaniu naprawdę skrócisz jego żywotność - zupełnie niepotrzebnie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Skrócenie żywotności" też jest niejako sprawą dyskusyjną, zważywszy na testy XtremeSystems (setki terabajtów zapisu) oraz doświadczenie osób, używających SSD na co dzień. Co zaś tyczy się sedna tematu - 40GB Barracuda na PATA była w stanie bezproblemowo podołać uTorrentowi, ściągającemu z prędkością ~10MB/s :).

 

@Tapatalk

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda, zważywszy na to, że pewnie 90% użytkowników prędzej kupi nowy dysk, bo będzie chciało nowszy/szybszy/większy, niż dlatego, że go zarżnie. Z drugiej strony, zrzucanie torrentów na SSD, bo nie radzisz sobie z konfiguracją klienta - hmmm ;]

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100Mb/s~12,5MB/s, skoro dochodzi Ci do 9-10 MB/s to jest to całkiem niezły wynik. Co innego spadki do 2MB/s. Może to być spowodowane podłączeniem innych urządzeń do routera. Mam u siebie podobny problem. Wystarczy, że podłącze telefon do WiFi i zacznę przeglądać strony internetowe. Transfer natychmiast dramatycznie spada, a co zabawniejsze nie wraca do maksymalnej wartości na długo po tym jak przestanę pobierać dane przez telefon. Grzebałem w ustawieniach routera, uTorrenta i niestety nic nie znalazłem. Podsunę, że na innym sprzęcie (innym routerze) wszystko jest w porządku, jedynie chwilowe zmniejszenie prędkości pobierania z torrenta w czasie pobierania danych na innym urządzeniu. Możesz jeszcze spróbować ustawić priorytet wykorzystania sieci dla danego torrenta, ale w tym przypadku wątpię, że to pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Objawy: transfer spada do 0 następnie rośnie i znów spada (nie rozkręca się na maxa) lub totalne 0 reset routera i za chwilę znów to samo:) again and again....

Konfiguracja:

VECTRA CISCO Router 30/1.5 epc3008 TPLINK WR841N 100/10 epc3928s

 

Rozwiązanie - zwiększenie limitu pakietów do 3600 (miałem po 60 ustawione) dla zabezpieczeń w Routerze:

ICMP-FLOOD
UDP-FLOOD
SYN-FLOOD

 

Powodzenia!

Edytowane przez maciunio9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko przy torrentach to nie jest zapis sekwencyjny, tylko baaardzo dużo małych pliczków od 16KB do 16 MB a nawet 32 MB, gdzie zazwyczaj jest to 256 KB. Jak doliczysz do tego odczyt danych które wysyłasz dysk niestety nie wyrabia.

Cóż to za brednie. Ja cały czas ściągam/wysyłam torki z prędkościami ~ 10 - 13Mb/s i nigdy nic takiego nie miało miejsca. 

 

Zgodzę się np. przy transferze tysięcy mały plików(rzędu 1-2kb), mimo, że połączenie 10Gbps, to transfer jest rzędu 60Mb/s i dyski 7200rpm nie ciągną dalej, ale o czym my w ogóle mówimy? 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...