Skocz do zawartości
Caleb

Intel Haswell Core i7-4000 / Core i5-4000 - Testy w 1 poście

Rekomendowane odpowiedzi

12806.jpg?r=1

Premiera procesorów Intel Core i5-4690K oraz Core i7-4790K wyglądała trochę inaczej niż wcześniejszej generacji, ponieważ oficjalnie nastąpiła zanim egzemplarze inżynieryjne przyjechały do czołowych redakcji, co uniemożliwiło napisanie artykułu na chwilę uwolnienia informacji. Mieliśmy jednak okazję sprawdzić nowości jeszcze przed wylądowaniem na sklepowych półkach, bowiem jednostki faktycznie będą osiągalne dopiero w drugiej połowie czerwca. Trochę to wszystko zamotane, ale ostatecznie ogarnialiśmy sample i zaczynamy testowanie! Seria Devil's Canyon to nazwa kodowa odblokowanych układów Haswell Refresh, która obejmuje dwa modele skierowane do entuzjastów wysokiej wydajności oraz swobodnego podkręcania, zawsze mających chrapkę na kilkaset dodatkowych megaherców. Producent zapowiadał głównie zmiany w budowie, mające wymiernie polepszyć właściwości podkręcania procesorów Devil's Canyon dzięki usprawnionemu oddawaniu ciepła. Czy rzeczywiście udało się zrealizować te założenia? Na pierwszy ogień poszedł Core i5-4690K, czyli odświeżona wersja Core i5-4670K, jakiego wyniki znajdziecie w niniejszej publikacji. Oby diabeł rzeczywiście tkwił w szczegółach...

 

10811.jpg

 

Nazwę kodową Haswell kojarzą chyba wszyscy bywalcy serwisów poświęconych nowoczesnym technologiom, ponieważ od miesięcy okupuje główne strony, przewija się w komentarzach oraz rozbudza gorące dyskusje. Każdy entuzjasta czekał na premierę nowych jednostek z wielkimi nadziejami wypatrując wzrostu wydajności, poprawy energooszczędności i oczywiście potencjału podkręcania. Czy Haswell spełni absolutnie wszystkie oczekiwania przekonamy się dosłownie za chwilę, bowiem dzisiaj nastąpiło oficjalne uwolnienie informacji o czwartej generacji procesorów Intel Core. Producent dość nieoczekiwanie przyspieszył premierę swoich jednostek, fundując nam sympatyczny prezent na Dzień Dziecka, chociaż pewnie to tylko zbieg okoliczności. Suma summarum - nareszcie możemy przedstawić Wam wiarygodne wyniki Core i7-4770K, który stanowi jednocześnie najmocniejszą odmianę Haswella. Razem z procesorem debiutuje również platforma Shark Bay, czyli chipsety Intel z rodziny Lynx Point (seria 8x) oraz zupełnie nowe gniazdo LGA 1150. Cóż... Początek tegorocznego sezonu ogórkowego jest więcej niż zwariowany i obfituje w głośne premiery, jakich w kolejnych tygodniach będzie jeszcze przybywać. Tymczasem zapraszamy do testu Core i7-4770K vs Core i7-3770K vs Core i7-2600K, gdzie sprawdzimy topowe procesory w programach użytkowych, grach i benchmarkach porównując całą trójkę zegar w zegar. Gotowi na spotkanie oko w oko z Haswellem?

10940.jpg

Platforma Intel Shark Bay zadebiutowała na początku czerwca, przynosząc nową generację procesorów bazujących na architekturze Haswell, kolejne chipsety i podstawkę LGA 1150. Producent ponownie nie dokonał rewolucji w wydajności rdzeni, położył natomiast silny nacisk na kwestię energooszczędności oraz wzmocnienie zintegrowanego układu graficznego. Premierowy artykuł opublikowany na łamach PurePC dotyczył Core i7-4770K, czyli najmocniejszego przedstawiciela nowej rodziny, aczkolwiek większość zdecydowanych na Socket LGA 1150 celuje w znacznie niższą półkę. Skoro jednostki Core i3 oraz Pentium stanowią jeszcze pieśń przyszłości (Q3 2013), uwaga klienteli skupiona jest na modelach Core i5-4000. Właśnie formalnemu następcy Core i5-2500K i Core i5-3570K postanowiliśmy się dzisiaj bliżej przyjrzeć, bowiem Core i5-4670K powinien szybko zyskać popularność wśród osób, które postanowiły nareszcie wymienić starsze platformy. Jednak czy Haswell będzie rzeczywiście lepszym wyborem niż jego odpowiedniki zbudowane na architekturze Sandy i Ivy Bridge? Całą trójkę sprawdzimy w krzyżowym ogniu testów, powalczymy także o uzyskanie jak najwyższego wyniku podczas podkręcania. Przed Wami porównanie procesorów Core i5-4670K vs Core i5-3570K vs Core i5-2500K.

11109.jpg

Platforma LGA 1150 jeszcze nie doczekała się przekrojowej oferty procesorów, bowiem w chwili obecnej na najnowszą podstawkę Intela znajdziemy tylko Core i5-4000 oraz Core i7-4000. Układy Core i3-4000 zadebiutują dopiero jesienią, premiera budżetowych Pentiumów to również dość odległa perspektywa, więc wybierać można między jednostkami drogimi albo... bardzo drogimi. Osoby zamierzające podkręcać mają ułatwione zadanie, wszak pozostaje im tylko Core i5-4670K tudzież Core i7-4770K, ale przeciętnego Kowalskiego nie interesuje overclocking, dlatego szuka najlepszego stosunku ceny do możliwości, unikając grzebania w ustawieniach. Przeważająca większość użytkowników zamierza po prostu zamontować podzespoły i korzystać z komputera. Cóż... najpierw trzeba jednak dokonać odpowiednich zakupów. Najtańszy czterordzeniowy procesor pod Socket LGA 1150 kosztuje około 700 PLN, jest to zatem poziom zbliżony do modeli z rodziny Ivy Bridge, pozostaje tylko pytanie - która opcja będzie lepsza? Wybrać Core i5-3350P pozbawione iGPU, dołożyć kilkadziesiąt złotych do Core i5-3470 czy zainwestować w nowe Core i5-4430? Postaramy się odpowiedzieć na pytanie często zadawane na forach internetowych, ponieważ w nasze ręce trafił Core i5-4430, jakiego sprawdziliśmy pod względem wydajność i potencjału podkręcania.

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak się zastanawiam - skąd oni wyciągnęli te nazwy. Liczyłem na kolejny mostek np jakaś Pamela Bridge:)

 

Wszystko się bierze od architektury :wink: Sandy Bridge (bazujący) Ivy Bridge, Haswell (bazujący) Broadwell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciekły nowe dane:

 

Intel Haswell Core i7 and Core i5 specs:

 

post-10949-0-82810600-1355238813_thumb.jpg

 

 

To ja poproszę Core i5 4670K Dołączona grafika Natomiast TDP 84W trochę dziwi - 3570K miał 77W. To zwiększenie to może zasługa 2x mocniejszego układu graficznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coz moge powiedzić patrzac na te tabelki, intel z braku konkurencji pasie nas odgrzewanymi kotletami z minimalnymi zmianami, daja zintegrowana graqfike z której mało kto korzysta w prockach w wersji K i do tego cały czas 4 rdzenie zamiast choćby 6, cos mi się zdaje ze ciezko mi sie bedzie przekonac do zakupu nowego procka

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coz moge powiedzić patrzac na te tabelki, intel z braku konkurencji pasie nas odgrzewanymi kotletami z minimalnymi zmianami, daja zintegrowana graqfike z której mało kto korzysta w prockach w wersji K i do tego cały czas 4 rdzenie zamiast choćby 6, cos mi się zdaje ze ciezko mi sie bedzie przekonac do zakupu nowego procka

 

masz 6 rdzeniowe procki, gdzie problem? Chcesz takiego to idziesz i kupujesz.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby nie zmusza ale chca ludzi grabic z kasy dając w zamian 10% przyrosty mocy, a prockami 4 rdzeniowymi bujamy sie juz tyle czasu że mogli by dac juz 6 rdzeniowe do kazdego i7, i5 mogłoby zostac z 4 rdzeniami i ludzie wiedzieliby za co płaca

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy Twoj procek nazywalby sie i5, a za i7 bys placil >2k dalej. Nikt Ciebie nie zmusza, zeby wymianiac sprzet na kazda nowosc. IB jest bardziej wydajny w porownaniu do SB niz sie wszystkim wydaje. CPC Haswella urwie Tobie 4 litery, a poziomem o/c zaskoczy. Tyle, NDA wisi. Ale co dostaniesz w retailu, to ja nie wiem.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, że Haswell to odświeżany kotlet i nie każdemu przesiadka się opłaca, ale posiadacze platformy LGA 775 jak ja mogą być zadowoleni. Obecnie by skorzystać z USB 3.0 musiałem dokupić kontroler i dostarczyć zasilanie przez molexa, dodatkowe gniazda USB są na śledziu, karta dźwiękowa oblega slot PCI, VGA pracuje na PCI-E 1.1 a SSD na SATA II. Brak Thunderbolt, a cały zestaw żre więcej prądu od nowych configów właśnie ze względu na CPU i po części z powodu RAMu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, że Haswell to odświeżany kotlet i nie każdemu przesiadka się opłaca, ale posiadacze platformy LGA 775 jak ja mogą być zadowoleni. Obecnie by skorzystać z USB 3.0 musiałem dokupić kontroler i dostarczyć zasilanie przez molexa, dodatkowe gniazda USB są na śledziu, karta dźwiękowa oblega slot PCI, VGA pracuje na PCI-E 1.1 a SSD na SATA II. Brak Thunderbolt, a cały zestaw żre więcej prądu od nowych configów właśnie ze względu na CPU i po części z powodu RAMu.

 

Jak mozesz nazwac cos kotletem, czego na oczy procz tabelek nie widziales?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to się przede wszystkim nie mogę doczekać procesorów z TDP 10W do ultrabooków. Jeżeli chodzi o stacjonarne komputery to moje potrzeby zakończyły się na LGA775, tak jak wspomniał epoxer.

Nie mogę już się doczekać Haswella. Każdy, nawet najmniejszy krok do przodu jest dobry, bo tanieją poprzednie konstrukcje... Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mozesz nazwac cos kotletem, czego na oczy procz tabelek nie widziales?

 

Na bierzącym etapie wiadomo niemal wszystko o Haswell. Intel podkreślał, że głównym celem jest zmniejszenie procesu technologicznego połączony z energooszczędnością. Ponadto dostajemy wsparcie dla Thunderbolt, 2x wydajniejszy układ graficzny i kilka nowych instrukcji. Spodziewany przyrost wydajności wynosi koło 15%. Zostajemy natomiast z DDR3, 4 rdzeniami, brakiem VT-d dla serii K a to wszystko w nowej podstawce LGA 1150. Jest to po prostu odświeżona linia produktów. Tak jak mówiłem - ja nie płaczę, przesiadka z LGA 775 jest i tak skokiem w inny wymiar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio, spadlem z krzesla od ilosci faktow. Nehalem przelomowy, Gulftown kosmetyczny, SB przelomowy, IB kosmetyczny... jesli Haswella nazywacie odswiezona linia produktow, zamiast idac tokiem rozumowania Intelowskiego Tick-tocku, to przestancie zyc marzeniami o skoku wydajnosci za czasow S.A -> 939 albo 775 -> 1366. No way guys! Ale podobnie moze byc..

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie proponujesz do IB, które będą również odpowiednie do HW?

 

czy te będą odpowiednie ? :) http://www.morele.net/pamiec-g-skill-tridentx-ddr3-2x8gb-2400mhz-cl10-f3-2400c10d-16gtx-478220/

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja czekam na celerony(albo 4570T :D swoją drogą, jak dodając 2MB pamięci odnieśli TDP o 30W? nie zmieścił się w 35 bo ma ~36 i tak im wyszło?)), po Sandy się nauczyli i Ivy weszły/wchodzą(nie pamiętam dat)drożej

ciekawe jak z Haswellem będzie...

Jednak ~2.7GHz x2 i na co mi więcej? i właśnie dlatego spodziewam się wyższych cen, ludzie rzucili się na g550, budżetowego potwora, i tyle zysków z tanich pentium oraz i3 widzieli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, widze ze wszyscy juz testowali pamieci >2600MHz z subami 1-1-1-1-4-4-1-4-4.

 

w jaich grach bierki elektroniczne czy pasjansa, chłopie do nowych gier bez 8gb nie podchodź a najlepiej 16gb (np bf3) bo nie dość że moduły 2gb to zapewne 2x2gb bo przy 4x2gb juz o takich parametrach można zapomnieć, ty masz inne poglady na oc jak wiekszośc ludzi na tym forum którzy chcą troche podciągnac na powietrzu i ma to działać stabilnie 24/7 a nie przez 4 godziny zanim nie wykituje

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...