Skocz do zawartości
Caleb

Intel Haswell Core i7-4000 / Core i5-4000 - Testy w 1 poście

Rekomendowane odpowiedzi

Do premiery zostało niemal równo 4 miesiące - większość źródeł podaje końcówkę kwietnie (po 20 tym).

 

Co wiadomo o płytach głównych pod Haswella ?

 

Chipset Lynx Point w podstawce LGA 1150 ma obsługiwać procesory Haswell i Brodwell (2014r, 14nm), w topowym Z87 dostaniemy:

- 6 portów SATA 6Gb/sec

- 8 portów USB USB 3.0 (6 zewnętrznych) + porty USB 2.0

- 8 x PCI Express 2.0 (czyżby odwrót od PCI-E 3.0 ?)

- zintegrowany regulator napięcia

- TRIM dla SSD w RAID 0

- macierze RAID 0, 1, 5, 10 z RST 12

- triple display support

- 4 sloty pamięci DDR3

- Gigabit Ethernet MAC

- 10ch audio

- HDMI, DVI, DP, eDP, VGA

- brak wparcia dla klasycznego PCI

 

Lista chipsetów: Z87, H87, H81, Z76, Q87, Q85, B85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, i AGP tysz, zeby fajnie bylo, jak kiedys! A moze jeszcze frytki do tego?Dołączona grafika Czas wymieniac chlopaki zabawki na nowsze. Ale taki stan rzeczy ma sie przez producentow/klientow, ktorzy sztucznie przetrzymywali PCI przy zyciu. Wycofywanie tego powinno zajsc znacznie szybciej.

  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW, ja jednak odpuściłem Haswella :-) Wczoraj zamówiłem sprawdzone podzespoły na 1155 i poczekam do czasu aż wszysko bedzie jasne z Brodwellem co daje mi jakieś półtora roku do premiery i koło 2 lat do zmiany platformy (jeśli będzie warto). Przy dobrych wiatrach trzeba będzie tylko CPU i mobo zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Kaszpir

 

Too good to be true. AMD nie robi konkury wiec zapomnijcie. Albo ceny procow poleca do gory jeszcze bardziej. Obecnie jest o tyle dobrze ze celerony sa tanie jak barszcz.

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, ze wydajnosc znowu bedzie rzedu 10% w stosunku do poprzednich prockow, ale sie obaczy.

 

Jedyne czego sie obawiam to fakt, ze intel dostal mega ciscnienia na low power i oszczedzanie energii - wymusila to na nim sytuacja na rynku urzadzen przenosnych, gdzie panuje ARM. Intel pewnie juz sobie pluje w brode, ze mu taki kawalek toru przeszedl kolo nosa i dlatego bedzie cisnal z x86 na tablety, smartofy itd.

 

Oszczedzanie energii moze sie odbic czkawka na desktopach, czytaj - nie krecimy bo sie zesramy.

Z drugiej strony poszukiwanie oszczedzania energii chyba juz nauczylo intela, ze oszczedzanie energii polega na mozliwosci wylaczenia kazdego komponentu z procka - daje to szanse na powrot do mozliwosci zmiany BCLK. Z drugiej strony w Sandy Bridge i Ivy Bridge na tyle duzo nakombinowali ze zmiana technologii nazad moze im sie nie oplacac.

 

Poczekamy, zobaczymy, ja najchetniej bym widzial jakies enthusiast edition bez zintegrowanego chipa graficznego. Moze zrobia zamiast gpu dodatkowe rdzenie cpu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo przystawke do parzenia kawy... pomysly macie zacne. Nikt nie zrobi tego samego rdzenia bez GPU - nie oplacalne. Moze byc wylaczony, ale fizycznie bedzie. Czym sie zachwycacie? Mnozniki BCLK pojawia sie, bo wymyslili je dla SB-e/IB-e, gdy SB juz bylo, przez co IB tez nie ma mnoznikow BLCK, bo by musieli za mocno z plytami/biosami macic. Nowa podstawka, to mozna implementowac wszystko co sie chce bez patrzenia na przeszlosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak z początku będzie drogi, realnie to minie z pół roku az nowa technologia sie zaadaptuje.

 

Wystraszyłeś mnie, kolego! Jeśli więc kompa chciałbym kupować w miesiącach maj - sierpień 2013 to w którym miesiącu się najbardziej będzie się opłacało? Oraz czy brać haswella czy ivy? (komp do 3000 zł z i5 do grania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega wróżką nie jest , teoretycznie w okresie letnim złotówka ma sie dobrze , także flaki są tanie. Ale złotówka równie dobrze latem 2013 może osłabić sie , może znowu spekulantom coś do głowy przyjdzie i będą chcieli zarobić coś na złotówcę Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz nie pisac takich glupot? To, ze Ty chcesz czekac do stycznia 2014 z wyimaginowanych powodow, nie siej herezji dla ludzkosci. Trzymacie sie tych 10% SB->IB->HW, a to kijem po wodzie pisane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem zwolennikiem odczekiwania pół roku od czasu pojawienia sie nowości - nie raz juz widziałem ciekawe szopki wynikające z kupowania nowinek.

Wyrazam swoje zdanie, uwazam ze kupowanie haswella w dniu premiery nie ma sensu.

Jak ktoś uwaza ze dla niego haswell bedzie dobry to nic nie stoi na przeszkodzie by sobie go kupil i sie z niego cieszyl.

 

Za bardzo sie ryba spinasz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby moje posty byly na takim poziomie jak sugerujesz, wygladalyby mianowicie tak: hahah, mialem Hawella, a wy nie! Ale ze z gimbazy nie pochodze i staram sie zachowywac stosownie do wieku, to z czystej dobroci serca chcialem lekko uchylac rabka tajemnicy. Ale nie to nie, zycze milej dedukcji do czerwca.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosownie do wieku, to wiesz, ze w zwiazku z NDA nie mozesz nic powiedziec, a jedynie sypac ogolnikami.

 

Pewnie intencje masz dobre, jedynie z formą przekazu nie wyszło - mam to samo ;)

Edytowane przez _KaszpiR_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ryba

 

napisz więc wprost czy twoim zdaniem hanscwell wniesie coś więcej niż te "oklepane" 10%? chodzi mi o użytkownika domowego, który na tym procku będzie grać a nie polewać hektolitrami azotu czy czymś tam innym Dołączona grafika

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...