Skocz do zawartości
Caleb

Intel Haswell Core i7-4000 / Core i5-4000 - Testy w 1 poście

Rekomendowane odpowiedzi

zaobserwowałem przy OC swojego 4670k ciekawy próg napięciowy..
do 4.6GHz potrzebuje 1.2V, do 4.7GHz 1.22V a do 4.8GHz już 1.27V... 100MHz różnicy a trzeba dołożyć 0.05V.. taka ciekawostka
dodam jeszcze że różnica w Vring jest jeszcze większa 0.15V.. 1.3V dla 4.8GHz / 1.15V dla 4.7GHz...

 

 

raczej standard -  mój do 4,5 potrzebuje 1,30v do 4,6 1,36 a do 4,7 1,45v Dołączona grafika

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardziej mnie zastanawia Vring.. na stocku (3.8 turbo) jest 1.05V, podniesienie o 900MHz (do 4.7) wymaga tylko 0.1V więcej, a potem 100MHz (do 4.8 ) wymaga już aż 0.15V więcej.....

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli dalej standard. po prostu procek przestaje się ładnie skalować i potrzebuje nie szufelki napięcia ale od razu całego wagonu. założę się również że różnica wydajności między 4.7 a 4.8 wynosi 1% :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaobserwowałem przy OC swojego 4670k ciekawy próg napięciowy..

do 4.6GHz potrzebuje 1.2V, do 4.7GHz 1.22V a do 4.8GHz już 1.27V... 100MHz różnicy a trzeba dołożyć 0.05V.. taka ciekawostka

dodam jeszcze że różnica w Vring jest jeszcze większa 0.15V.. 1.3V dla 4.8GHz / 1.15V dla 4.7GHz...

To podobnie jak Ja pisałem wyżej, tylko mniejsze zegary wykręcam niestety: 4.2GHz - 1.2v, 4.3GHz - 1.22v, a na 4.4 i wyżej nawet 1.3v nie dało stabilności.

 

Dziś lub jutro odbieram pastę GC-Extre­me, to może zbiorę się w sobie na oskalpowanie cepa. CLU też zamówiłem, ale chyba z niej zrezygnuję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten sterownik dostępny jest do mojej płyty od 20 maja 2013r. 

 

OK, teraz widzę, że się na Guru3D nie popisali - jak twierdzą, "przespali". Pobrałem bo myślałem, że dotyczy też Ivy który posiada, ale ten jest pod Haswell.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odebrałem dziś GC-EXtreme to może wieczorem zrobię skalp IHS.  

Jakie testy najlepiej zrobić przed i po, aby screeny oddawały najlepiej różnice w temperaturach? Przyda się to dla innych użytkowników :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tego lepiej udokumentuj proces skalpowania Dołączona grafika Myślę, że tego nigdy za dużo, a wiele osób myślących o odklejeniu IHSa było by Ci wdzięcznych. Czego użyłeś do ściągnięcia, co Twoim zdaniem lepiej się do tego nadaje, co gorzej (jedni używają żyletek, inni noży technicznych, jeszcze inni imadeł) czym dobrze sylikon schodzi i takie tam. Fajnie jakbyś zrobił zdjęcia. PS. Pamiętaj że Haswell zbudowany jest trochę inaczej niż Ivy i rząd jakiś elementów elektronicznych (na poniższym zdjęciu lewa strona układu) może Ci podejść pod ostrze.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No.. trochę się martwię o te elementy SMD obok rdzenia. 

Gdzieś miałem w domu małe imadło z czasów, gdy zajmowałem się jeszcze hobbystycznie elektroniką. Jak znajdę - to będę próbował wersji z drewienkiem i młotkiem. Widziałem na necie jak w 3 stuknięcia chodzi ładnie IHS. 

Jeżeli nie to znajdę jakiś tępy nóż w mieszkaniu. Żyletka na pewno odpada Dołączona grafika 

Co do zdjęć. Hmm.. w najbliższych dniach nie mam nic lepszego do zrobienia zdjęć niż telefon. Więc jakość będzie średnia. Lepiej screeny z testów przed i po.

Edytowane przez _Sap_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sap jak bierzesz się za skalp to lepiej było kupić clp a to z tego względu że ma najlepszy transport ciepła ze wszystkich past dostępnych na rynku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie używaj żyletki, zbyt cienka i giętka, ja IHS obcinałem Stanleyem i wszystko ładnie zeszło... chociaż pietra miałem jak diabli że coś uszkodzę Dołączona grafika

ten filmik oglądałem zanim wziąłem się za delidding.

Nie strasz ,nie str.. bo się zes... Dołączona grafika

 

To co klei czape jest miekkie i nie trzeba praktycznie używać siły , więc żyletka nie wygina się.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie strasz ,nie str.. bo się zes... Dołączona grafika

 

To co klei czape jest miekkie i nie trzeba praktycznie używać siły , więc żyletka nie wygina się.

skoro tak twierdzisz... popatrz sobie na necie co żyletka, ponieważ zbyt elastyczna i wygina się, może zrobić z PCB ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sap jak bierzesz się za skalp to lepiej było kupić clp a to z tego względu że ma najlepszy transport ciepła ze wszystkich past dostępnych na rynku

 

CLU mam zamówione do odbioru osobistego. Zobaczę jak wyjdą temperatury u @gravimag po zmianie na GC-Extrime. Bo może się okazać, że znaleźliśmy pastę lepszą i co najważniejsze nie przewodzącą prądu jak CLU :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CLU mam zamówione do odbioru osobistego. Zobaczę jak wyjdą temperatury u @gravimag po zmianie na GC-Extrime. Bo może się okazać, że znaleźliśmy pastę lepszą i co najważniejsze nie przewodzącą prądu jak CLU Dołączona grafika

wow ale z was odkrywcy http://www.overclock.net/t/1376460/liquid-metal-versus-non-metal-compounds-update gravimag dobrze zna tego linka bo na innym forum max go wrzucał powodzenia w odkrywaniu ameryki na nowo. tak przy okazji nie pisz więcej że trzęsiesz 4 literami przed cięciem procka jest to żałosne idź z tym na jakieś babskie forum najlepiej o modzie hahahaha

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@_Sap_

jutro, pojutrze GC powinno dojść to w weekend będę się bawił.

 

@zaodrze244

zależy kto robi testy, znalazłem też takie gdzie GC-E jest lepsze niż CLU... załóżmy że tak samo dobrze przewodzą ciepło.. GC jednak nie przewodzi prądu, a w przypadku Haswella jest to ważne ze względu na te elementy SMD tuż przy kości. łatwo się aplikuje i usuwa... czego nie można powiedzieć o CLU :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CLU mam zamówione do odbioru osobistego. Zobaczę jak wyjdą temperatury u @gravimag po zmianie na GC-Extrime. Bo może się okazać, że znaleźliśmy pastę lepszą i co najważniejsze nie przewodzącą prądu jak CLU Dołączona grafika

nic nie znaleźliście i nie wiem o co masz pretensje do zaodrze244 o to że ci w męski i dosadny sposób wytłumaczył, że nie masz racji ty i twój kolega gravimag, pasty oparte na ciekłym metalu są najlepsze i dają najbardziej zbliżony efekt do lutowania czapy do rdzenia procka i nic tego nie zmieni, a to że gorzej się usuwa to inna sprawa, choć mogę zapewnić że nie ma problemu z rozłączeniem rdzenia od czapki, o elementy smd bym sie nie martwił kupić troszkę silikonu i je pokryć, nawet zwykła taśma izolacyjna zabezpieczy przed zwarciem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pretensji o pasty i i wyższość jednej nad drugą. Jest okazja do przetestowania tego na haswellu i fajnie jak się to zrobi.

Natomiast wycieczka odnośnie trzęsień tyłków i babskich forów było dziecięcym zachowaniem. Bo łatwo powiedzieć komuś - tnij, a nie trzeć portkami. Skoro nie wydało się tej kasy samemu na procka. Nic, było minęło. Nie ma co się spinać. Dzięki za link do tamtego testu.

Odezwę się jak zrobię skalpa i jakie efekty uzyskałem. Cya

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie znaleźliście i nie wiem o co masz pretensje do zaodrze244 o to że ci w męski i dosadny sposób wytłumaczył, że nie masz racji ty i twój kolega gravimag, pasty oparte na ciekłym metalu są najlepsze i dają najbardziej zbliżony efekt do lutowania czapy do rdzenia procka i nic tego nie zmieni, a to że gorzej się usuwa to inna sprawa, choć mogę zapewnić że nie ma problemu z rozłączeniem rdzenia od czapki, o elementy smd bym sie nie martwił kupić troszkę silikonu i je pokryć, nawet zwykła taśma izolacyjna zabezpieczy przed zwarciem

tu masz test gdzie GC jest lepsze... mi nie chodzi o to że CLU jest złe, bo jest super! zbiło mi tempy o prawie 20C w stosunku do intel gipsu i jestem z niej bardzo zadowolony, tylko chcę wypróbować coś innego. 

jeżeli przetestowałeś obie te pasty to podziel się wrażeniami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj na http://www.xtremesystems.org/forums/forum.php lub overclock.net testy użytkowników i wychodzi na to że clp najlepsze o dziwo lepsze od clu, zresztą w temacie o ivy bridge powinny gdzieś być linki do gościa który robił porównanie na gołym rdzeniu ivy bridge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie znaleźliście i nie wiem o co masz pretensje do zaodrze244 o to że ci w męski i dosadny sposób wytłumaczył, że nie masz racji ty i twój kolega gravimag, pasty oparte na ciekłym metalu są najlepsze i dają najbardziej zbliżony efekt do lutowania czapy do rdzenia procka i nic tego nie zmieni, a to że gorzej się usuwa to inna sprawa, choć mogę zapewnić że nie ma problemu z rozłączeniem rdzenia od czapki, o elementy smd bym sie nie martwił kupić troszkę silikonu i je pokryć, nawet zwykła taśma izolacyjna zabezpieczy przed zwarciem

Poprawka dają lepsze rezultaty , sciągali lutowane czapy i dawali clp , efekt 10stopni mniej.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra, dwa dni spędziłem na testowaniu różnych past pomiędzy kością a IHSem... w związku ze sporem jaki wynikł na forum Dołączona grafika

początek był trudny, ponieważ usunięcie CLU z kości i IHS to istny horror... testy były wyczerpujące, dla mnie, bo za każdym razem musiałem zdejmować blok wodny, czyścić IHS, kość i blok Dołączona grafika

wszystkie testy były przeprowadzone w ten sam sposób, na takich samych ustawieniach, przy podobnej tempie pokojowej (różnica może 2C), takiej samej paście pomiędzy IHSem a blokiem i żeby nie było wątpliwości po dwa razy.

do testów użyłem co miałem pod ręką :

Collabortatory Ultra, NT-H1GC-ExtremeArtctic Silver 5 (), ZM-TG2, jeszcze jakieś silikonowe badziewie dodawane do bloków...

co do wyników to nie zapodam jakiejś ładnej tabelki z tempami, ani print screenów więc musicie mi wierzyć na słowo Dołączona grafika

 

1 miejsce zajmuje zdecydowanie (jak to prorocy zapowiedzieli Dołączona grafikaCollabortatory Ultra która okazała się  być lepsza od 2 miejsca aż o 8C Dołączona grafika na PLUS CLU można zapisać doskonałe odprowadzanie ciepła, na minus.. przewodzenie prądu, problemy z usunięciem... sposób rozprowadzania.....pasta która wymaga najwięcej cierpliwości przy nakładaniu Dołączona grafika

 

2 miejsce to NT-H1, PLUS - dobre przewodzenie, łatwe nakładanie i usuwanie. MINUS - gorsze przewodzenie niż CLU.

 

3 miejsce to Artctic Silver 5, (sam byłem zaskoczony tym bardziej że trochę leżał w szufladzie... jakieś 3 lata Dołączona grafika) PLUS - dobre przewodzenie, łatwe nakładanie i usuwanie. MINUS - gorsze przewodzenie niż CLU.

 

4 miejsce to GC-Extreme. PLUS - sam nie wiem... MINUS - może trafiłem taki egzemplarz ale wydawała się być.. mało lepka.. trudno było rozprowadzić...

 

5 miejsce to ZM-TG2. PLUS -  dobre przewodzenie, łatwe nakładanie i usuwanie. MINUS - gorsze przewodzenie niż CLU.

 

niekwestionowanym przegranym jest silikonowe badziewie... już chyba lepszy był intel gips....

 

różnica pomiędzy 1 a 2 wynosiła średnio 8C... to dużo jeżeli wziąć pod uwagę że pomiędzy 2 a 5 już tylko 5C.

wiem że niektóre pasty mają tak zwany okres wygrzewania... jeżeli 4 godz. intel burn test to za mało... to sorry ale taka pasta mnie nie interesuje Dołączona grafika

jeżeli ktoś ma ochotę proszę potestować samemu Dołączona grafika

Edytowane przez gravimag
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sposób w jaki gościu miał nałożone CLU i w jaki sposób nałożył to coś innego... daje do myślenia.... wydaje mi się że za pierwszym razem miał za mało/za dużo nałożone.. przy zabawie z CLU też musiałem trochę pobawić się... za mało powoduje dużą rozbieżność w temp rdzeni... za dużo tak samo i jeszcze świadomość że to cholerstwo może skapnąć na SMD tuż obok kości Dołączona grafika

trzeba znaleźć sweet spot Dołączona grafika

jeszcze jedna sprawa dotycząca CLU... czy komuś jeszcze trafiły się jakieś grudki, albo zabrudzenia w CLU? mogło być tak że miał właśnie coś takiego i nie usunął, ponieważ widziałem coś takiego u siebie... coś jak kurz, albo coś takiego na powierzchni....

Muszę przyznać że jest po "pasta" która wymaga najwięcej cierpliwości przy nakładaniu... dodam do minusów w teście Dołączona grafika

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...