Skocz do zawartości
Caleb

Intel Haswell Core i7-4000 / Core i5-4000 - Testy w 1 poście

Rekomendowane odpowiedzi

po roku może i staje się twarda ale nadal doskonale przewodzi, warto przed nakładaniem porządnie odtłuścić powierzchnie robocze (najlepiej acetonem), ja mam clp i nakładałem patyczkiem do czyszczenia uszu, rewelacja i zero problemów. gravimag jak masz wc to daj bezpośrednio na rdzeń

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam blok, ale mój enzotech LUNA nie jest, nie był Dołączona grafika, kompatybilny z 1150... więc musiałem go "zmodyfikować" żeby pasował... nie chce mi się teraz dorabiać odpowiednich dystansów... chociaż.. to całkiem dobra myśl Dołączona grafika zawsze będzie można coś nowego pokombinować Dołączona grafika

kolejną kwestią jest to że... nigdy, żadna pasta nie była u mnie w użyciu przez więcej niż 6 miesięcy.... średnio co pół roku robię całkowity reassembling kompa więc nie martwię się wysychaniem :)

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 miejsce to GC-Extreme. PLUS - sam nie wiem... MINUS - może trafiłem taki egzemplarz ale wydawała się być.. mało lepka.. trudno było rozprowadzić...

Dzięki za testy gravimag. Z GC-Extreme jest podobnie jak z nieprodukowaną już OCZ Freeze (podobno ten sam producent na Tajwanie). Trzeba ją trochę podgrzać np. w kieliszku z ciepłą wodą. Wtedy łatwiej się rozprowadza.

 

Wczoraj zmieniłem MX-2 na GC-Extreme pod radiatorem i zauważyłem spadek temperatur o ok 6-8st. Pozwoliło mi to podnieść napięcie na 1.3v i ustabilizować 4.5GHz.

 

CLU będzie koło środy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Trzeba ją trochę podgrzać np. w kieliszku z ciepłą wodą. Wtedy łatwiej się rozprowadza.

 

z tym podgrzewaniem to nie wiedziałem... ale teraz już nie chce mi się po raz kolejny skrobać kości z CLU Dołączona grafika

 

INFO

dla tych co będą chcieli delidować procki z Costa Rica..

podobno jest użyty inny klej/silikon przytwierdzający IHS od PCB, dużo lepiej trzymający... usuwanie IHSa metodą imadłową niewskazane Dołączona grafika

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za testy gravimag. Z GC-Extreme jest podobnie jak z nieprodukowaną już OCZ Freeze (podobno ten sam producent na Tajwanie). Trzeba ją trochę podgrzać np. w kieliszku z ciepłą wodą. Wtedy łatwiej się rozprowadza.

Gelid rozprowadza się bezproblemowo i nie trzeba podgrzewać. Mam i używam bo o bardzo dobra pasta.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gelid rozprowadza się bezproblemowo i nie trzeba podgrzewać. Mam i używam bo o bardzo dobra pasta.

możliwe że trafiłem jakąś kijową partię, bo nie mogłem tego rozprowadzić.. bardzo słabo lepiła się do powierzchni... konsystencję ma taką samą jak arctic silver 5, ale dużo gorszą lepkość..

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jacekcz, masz rację. Powinienem użyć słowa "można podgrzać" zamiast "trzeba podgrzać"

Używałem OCZ Freeze i mam GC-Ex. Po lekkim podgrzaniu stają się bardziej plastyczne (jak MX-2) i rozprowadzanie jest dużo łatwiejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opisując testy zapomniałem wspomnieć, że nakładając CLU wypróbowałem kilka sposobów:

1. pędzelek dołączony do zestawu. MINUS - zbyt twarde włosie niedokładnie rozprowadza, pozostają takie dziwne zanieczyszczenia, jakby wyschnięta pasta.. coś jak szlaka...

2. patyczki higieniczne. PLUS - można bardzo ładnie rozprowadzić CLU na całej powierzchni usuwając wszelkie zanieczyszczenia aż do uzyskania idealnej warstwy pasty na powierzchni.

MINUS - włoski z patyczków często mają tendencję do odrywania się z patyczka i mieszania się z pastą... trzeba uważać.

3. pędzelek do malowania farbkami z bardzo miękkiego włosia (zakosiłem córce z piórnika ;)) wręcz idealnie się do tego nadaje :D 4C lepiej niż patyczkiem higienicznym ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po kilkunastu, a może już nawet kilkudziesięciu Dołączona grafika, razach dochodzi się do wprawy Dołączona grafika

mam dosyć przyjemną obudowę do takich rzeczy.

 

EDIT

kolejny dzień innych testów: co najbardziej sprawdza stabilność...

sprawdziłem OCCT z próbką AVX, Intel Burn Test, LinX, AIDA 64....

każdy test trwał 1 godzinę, w przypadku IBT i LinX wrzucałem 20 runów i po godzinie sprawdzałem max temp...

1. AIDA 64, zdecydowanie prowadzi.. jeżeli chodzi o test stabilności, wykorzystuje wszystkie opcje proca i ramu.. i gpu jak ktoś chce.

2. Intel Burn Test, prowadzi jeżeli chodzi o tempy... ale potrafi przepuścić niestabilność którą wyłapie AIDA.

3. OCCT z próbką AVX, dobrze wygrzewa, ale tak samo jak IBT potrafi coś przepuścić

3. LinX... być może dobrze sprawdza stabilność... osobiście wątpię, ponieważ niektóre ustawienia przechodzą LinXa a wywalają się po kilku minutach AIDA lub OCCT....

edit 2

z testów musiałem usunąć temperatury maxymalne, ponieważ okazało się że córka bawiła się pokrętłami prędkości wentylatorów.... :(

 

co wypróbowałem i co na 100% sprawdza stabilność... proszę zapuścić Kombustora + Prime95 Blend test Dołączona grafika to dopiero można się zdziwić Dołączona grafika przetestowałem u siebie...

100% stabilne ustawienia CPU w AIDA, OCCT, IBT, LinX... testowane godzinami..

kilka minut runu Kombustora + Prime95 Blend test + przeglądanie netu = BSOD przy 4.8GHz, przy 4.6GHz działa godzinami...

być może mój zasilacz nie wyrabia... i te, powiedzmy, 10W różnicy pomiędzy x46 a x48 robi różnicę...

wątpię, ponieważ kiedyś był w stanie zasilić 2 karty graficzne i 4 HDs... i dużo więcej wentyli, LEDów, katod itd... 

Edytowane przez gravimag
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam i5 4670k + msi z87 g45 gaming + thermalright hr-02 macho 120 + pasata arctic mx 2

4.5 ghz robie STABILNE przy:

vcore 1.135 co daje 1.152

v ring 0.965 co daje 0.982

ring frequncy auto czyli 3800 zmiana ring ratio na wiecej czyli np na 4.5 niewiele daje w zasadzie nic

wszystkie offset mode na - (zeby napiecei nie skakalo do góry)

a offsety na auto

 

MAX temperatura przy 30 stopniowym upale to 83 stopnie przy temperaturze okolo 23 stopni nie przekracza 80 (78-79) testowane OCCT linpack AVX

 

4.4 Ghz takie same ustawienia jak wyzej tylko Vcore 1.090 co daje 1.104 Stabilnie chodzi temperatury w OCCT Avx max 73 stopnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

a spróbuj ustawień bez offsetów:

cpu ratio x46

Vcore 1.2V

Vring na 1.05V

reszta na auto.

u mnie przy ustawieniu offetów potrafi dopierdzielić 1.4V na cpu Dołączona grafika... z jakiegoś dziwnego powodu..

wygląda na to że trafiła ci się dobra sztuka. jaki batch?

jeszcze jakbyś mógł screenika zapodać tego typu:

Dołączona grafika

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trafiłeś dobre CPU. gratki Dołączona grafika

jaki batch? ja mam L311... robi 4.5GHZ przy 1.12V.

Dzięki.

Batch L313.......

Rownież gratuluje ci cpu skoro robi 4.5 przy 1.12v ;]

 

a jakie masz temperatury przy 4.5 ghz i jakbys mogl to opisz swoje chlodzenie bo jak rozumiem to masz blok luna a chcialbym wiedziec jak dziala reszta ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Batch L313.......

Rownież gratuluje ci cpu skoro robi 4.5 przy 1.12v ;]

 

a jakie masz temperatury przy 4.5 ghz i jakbys mogl to opisz swoje chlodzenie bo jak rozumiem to masz blok luna a chcialbym wiedziec jak dziala reszta ;]

63 stopnie przy 4.5GHz... dodam że zmieniałem pastę pod IHS na CollLaboratory Ultra

na stronie 12 w poście #333 możesz zobaczyć moją budę Dołączona grafika

stary grzmot, ale działa rewelacyjnie Dołączona grafika MCP355 18W, 360 radiator, rezerwuar, luna na cpu i blok na grafie... ot cały zestaw Dołączona grafika

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

63 stopnie przy 4.5GHz... dodam że zmieniałem pastę pod IHS na CollLaboratory Ultra

na stronie 12 w poście #333 możesz zobaczyć moją budę Dołączona grafika

stary grzmot, ale działa rewelacyjnie Dołączona grafika MCP355 18W, 360 radiator, rezerwuar, luna na cpu i blok na grafie... ot cały zestaw Dołączona grafika

Fajne chlodzenie, ale jednak dochodze do wniosku ze nie ma sensu inwestowac w chlodzenie wodne bez zmiany pasty pod IHS a nie mam zamiaru sklapowac cpu puki jest na gwaranci.

Tak czy siak mam pytanie czy wedlug ciebie oplaca sie zmieniac macho 120 na macho ten zwykly 140mm bo zjebalem sprawe i kupilem mniejszy czyli macho 120 czy tez moze lepiej poczekac az w sprzedazy pojawi sie thermaright hr 22 http://www.in4.pl/news_Thermalright_HR-22_dla_mi%C5%82o%C5%9Bnik%C3%B3w_du%C5%BCych_cooler%C3%B3w,26707.htm

 

Wogóle to jakie chlodzenie powietrzem jest najlepsze w okolicach 200zl?

I jaka pasta arctic mx-2 czy jakas inna?

Edytowane przez voodidtsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Wogóle to jakie chlodzenie powietrzem jest najlepsze w okolicach 200zl?

I jaka pasta arctic mx-2 czy jakas inna?

Ja zakupiłem na allegro nowy zestaw Noctua NH-U12P se2 za 200zł z wysyłką. Bez paragonu. Przy paście MX-2 miałem 91st C przy 4.5 1.28v. Po zmianie pasty na GC-Extreme spadek temperatur o ok 6-7st C (procek jeszcze nie oskalpowany)

 

Przy codziennym użytkowaniu oraz w grach maksymalne temperatury mam ~62st C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@voodidtsu

jak patrze na jakiego cepa trafiłeś to aż w dołku ściska .... Poczekam jeszcze z 2 tygodnie może uda mi się selekta kupić, a jak nie to zacznę się bawić w kupowanie oem-ów i odsyłanie ich jak nie spełnią min. 4,5GHz na 1,2V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zakupiłem na allegro nowy zestaw Noctua NH-U12P se2 za 200zł z wysyłką. Bez paragonu. Przy paście MX-2 miałem 91st C przy 4.5 1.28v. Po zmianie pasty na GC-Extreme spadek temperatur o ok 6-7st C (procek jeszcze nie oskalpowany)

 

Przy codziennym użytkowaniu oraz w grach maksymalne temperatury mam ~62st C

Przy codziennym użytkowaniu i w grach temperatury mam ponizej 60 ok 58 C chyba ze zapuszcze CINEBENCH to wtedy max 62-63. Może faktycznie paste zmienie zobacze czy to cos da. Jednak zastanawiam sie czy jest jens zmiany macho 120 na macho 140 jakby byl na rynku hr 22 to bym sie nie zastanawial ;]

chce ktos kupic macho 120 za 90 zl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy paście MX-2 miałem 91st C przy 4.5 1.28v. Po zmianie pasty na GC-Extreme spadek temperatur o ok 6-7st C (procek jeszcze nie oskalpowany)

 

Te dwie pasty sprawdzałeś w ten sam dzień i mierzyłeś temperature w pokoju żeby sprawdzić czy taka różnica jest prawdziwa ?

Bo 6-7 stopni mniej to jest wielka różnica. Tym bardziej że MX-2 to dobra pasta pasta, bo składem to czym one się mogą różnić.

IMO ale tylko imo to mogło być chłodzenie za luźno dociśnięte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zakupiłem na allegro nowy zestaw Noctua NH-U12P se2 za 200zł z wysyłką. Bez paragonu. Przy paście MX-2 miałem 91st C przy 4.5 1.28v. Po zmianie pasty na GC-Extreme spadek temperatur o ok 6-7st C (procek jeszcze nie oskalpowany)

 

Przy codziennym użytkowaniu oraz w grach maksymalne temperatury mam ~62st C

mx 2 w tym tescie wychodzi tak samo jak gc-extream

http://www.pugetsystems.com/labs/articles/Thermal-Paste-Roundup-172/

 

jescze jeden test

http://www.hardwareheaven.com/reviews/798/pg6/arctic-cooling-mx-3-vs-gelid-gc-2-thermal-performance.html

 

Może zanotowaleś taką rożnice w temperaturach po zmianie pasty bo pasta pod IHS sie wygrzała. Pozatym sposob nakladania pasty podobno jest istotny ja nakladalem na x i poruszalem coolerem w prawo lewo kilka razy

 

Przy zakupie pasty sugerowałem się tym testem:

http://chlodzenie.net/reviews/test-past-termoprzewodzacych-mity-i-fakty/4/

mx 2 to jest top i na dodatek nie przewodzi pradu i nie wchodzi w zadna reakcje jak np coollaboratory

Edytowane przez voodidtsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po użyciu nowego BIOSU, F6q beta Dołączona grafika, udało mi się zejść z Vcore przy 4.6GHz do 1.15V Dołączona grafika

ciekawe czy coś się poprawiło przy wyższych rato...

Po twoim poście postanowiłem wstępnie przetestowac 4.6 Ghz na 1.15V  i jest ok jak narzie może zejdziemy niżej Dołączona grafika o dziwo temperatury sa do przyjecia na macho 120

post-202813-0-80770600-1374083910_thumb.png

 

Moja plyta co prawda lekko zawyża tą wartość bo jak ustawiam 1.150 to mam 1.168 w biosie

Edytowane przez voodidtsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

postanowilem wgrac ten bios f6j ktory jest na stronie gb i po wgraniu komp sie wylaczyl postanowilem go wlaczyc ale nagle znowu sie wylaczy i wlaczyl i tak wkołkonie wiem co robic :( na boot poscie pisze numer 15 nie wiem o co biega

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nadal to samo udalo sie tylko zaladowac do loga gigabyte i nadal to samo

clear cmos moze pomoze

z tego co sie orientuje to twoja plyta ma dwie kosci z biosem wiec przelacz bios na zapasowy

a na przyszlosc zrob sobie kopie biosu na pendraku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...