Skocz do zawartości
Caleb

Intel Haswell Core i7-4000 / Core i5-4000 - Testy w 1 poście

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika

Platforma LGA 1150 jeszcze nie doczekała się przekrojowej oferty procesorów, bowiem w chwili obecnej na najnowszą podstawkę Intela znajdziemy tylko Core i5-4000 oraz Core i7-4000. Układy Core i3-4000 zadebiutują dopiero jesienią, premiera budżetowych Pentiumów to również dość odległa perspektywa, więc wybierać można między jednostkami drogimi albo... bardzo drogimi. Osoby zamierzające podkręcać mają ułatwione zadanie, wszak pozostaje im tylko Core i5-4670K tudzież Core i7-4770K, ale przeciętnego Kowalskiego nie interesuje overclocking, dlatego szuka najlepszego stosunku ceny do możliwości, unikając grzebania w ustawieniach. Przeważająca większość użytkowników zamierza po prostu zamontować podzespoły i korzystać z komputera. Cóż... najpierw trzeba jednak dokonać odpowiednich zakupów. Najtańszy czterordzeniowy procesor pod Socket LGA 1150 kosztuje około 700 PLN, jest to zatem poziom zbliżony do modeli z rodziny Ivy Bridge, pozostaje tylko pytanie - która opcja będzie lepsza? Wybrać Core i5-3350P pozbawione iGPU, dołożyć kilkadziesiąt złotych do Core i5-3470 czy zainwestować w nowe Core i5-4430? Postaramy się odpowiedzieć na pytanie często zadawane na forach internetowych, ponieważ w nasze ręce trafił Core i5-4430, jakiego sprawdziliśmy pod względem wydajność i potencjału podkręcania.

Edytowane przez Caleb
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w tym tygodniu firma Intel planuje wydać nowe mikrokody do odblokowanych modeli Core i5 4670K i Core i7 4770K, które zablokują możliwość zmiany mnożnika na płytach głównych z chipsetem B85, H81 i H87. Szczegóły tego rozwiązania jeszcze nie są znane, ale najprawdopodobniej wkrótce wszystkie nowo produkowane egzemplarze będą wyposażone w takie oprogramowanie, bowiem klient nie ma obowiązku przeprowadzać takiej aktualizacji (choć może ona pojawić się np. w uaktualnieniach do systemu operacyjnego). Pozostaje jednak pytanie, czy aby na pewno jest to dobre posunięcie ze strony producenta – tym bardziej, że podobno 4-ta generacja układów Intel Core sprzedaje się gorzej niż przewidywano. radzimy się trochę pospieszyć, gdyż wersje dostępne w sklepach powinny jeszcze zawierać stare oprogramowanie.Dołączona grafikaNiedawno restrykcję tę obszedł AsRock, który oddał w ręce użytkowników płyty główne z chipsetami H87 i B85, wyposażone w funkcję Non-Z OC, która umożliwia automatyczne OC procesorów z odblokowanym mnożnikiemNa tym jednak nie koniec, bo Intel chce żeby podkręcanie było możliwe tylko na najdroższych płytach z chipsetem Z87.Zródło: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-haswell-procesor-mikrokod-podkrecanie-blokada-b85-h81-h87.html

Edytowane przez dakar
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi ten kit odpowiada Dołączona grafika

dobrze się kręci, dobra wydajność Dołączona grafika

Eee... ten badziew pod blachą zakrawa na kpinę.

Pierwsze generacje i7-ek były synonimem high-endu - a teraz? Taka "wpadka"...

Widać, że intel chce, żeby co bardziej hardkorowi ocerzy kupili s. 2011... Tylko, że tam też nic ciekawego ani nowego od dawna nie wypuszczają.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kit dlatego że po raz kolejny po aferze z  ivy zakpili sobie z kupujących i serii z K. co to ma być żeby dopłacać do procka z możliwością podkręcania a potem jeszcze go ciąć żeby pozbyć się gluta. chamstwo na skalę światową. gdyby amd zrobiło w końcu konkurencyjnego procka na pewno dałbym im ponownie szansę zagościć w moim domu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie Dołączona grafika

Pytanie z typu "durne" :

Warto zmieniać 2700k na 4770k?

Większość testów jest nie do końca obiektywna(zależy kto go robi), pytanie do Was("ludzie z przesiadki") czy czuć naprawdę różnice w mocy obliczeniowej(wielowątkowość), dokładnie to Cinema 4D oraz Rad Studio XE3.

 

PS. Możliwości 2700k jak w sygnaturce(na co dzień).

Edytowane przez xavier78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dybym nie przesiadał się z dinozaura jaki miałem, e8400 LGA 775, i wiedział to co wiem teraz o problemach ludzi z Hassem..... to nie wiem czybym poszedł w Haswella... Haswell jest straszną loterią. Możesz trafić dobrą sztukę, jak ja Dołączona grafika, albo totalny shit, który nawet 4.5GHz nie zrobi... na pewno Haswell dałby ci przyrost wydajności, ale musiałbyś mieć pewność że masz dobrą sztukę... taka moja opinia.

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo bardzo słaby pomysł. Jak trafisz padaczkę która zrobi 4,5GHz to różnica będzie marginalna, jak masz pewność, że o/c będzie przyzwoite to już lepiej chociaż dalej uważam, że nie warto. To nie różnica jak była jak pojawił się SB. Jak już to więcej rdzeni Cię poratuję, ale tutaj koszta rosnąDołączona grafika pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Bede grał w gre"

Diablo 3 + Civilization 5

Dziękuję za odpowiedzi, tak myślałem, trzeba poczekać na większy wzrost wydajności, czyli póki żona nie wie pora grafikę zmienić :)

Dzięki wam jestem posiadaczem MSI GeForce GTX 770 Lightning :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

biorąc pod uwagę takie same zegary (załóżmy 4.0GHz):

Sandy < 10% wydajności niż Ivy..

Ivy <10% wydajności niż Hass...

teoretycznie więc różnicę w wydajności powinieneś poczuć przy Haswellu.

masz rację.. lepiej zmień grafę Dołączona grafika 

"czyli póki żona nie wie pora grafikę zmienić Dołączona grafika" (ja miałem farta.. mi żona powiedziała " ty, ten twój złom to już jakieś 5 lat ma, nie? pora zmienić, chyba."....

dobrze że nie wiedziała że grafy zmieniałem częściej niż pastę pod blokiem chłodzenia CPU :D

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po przeczytaniu ok. połowy tego topicu mam wrażenie ze wyszedłem z dżungli i ledwo żyje. ale do rzeczy, chciałbym się dowiedzieć jakie są temperatury na boxie w 4770 z nominalnym taktem pod aidą. drugie pytanie/prośba; czy mógłby mi ktoś powiedzieć jaka jest wydajność iGPU w jakimś starszym 3dmarku(jeśli one ich nie obsługują to to pytanie można zignorować). W najgorszym przypadku na 4ghz można liczyć na standardowym napięciu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 4GHz przy stock VID, to nie wiem czy nawet mój "super", i5 pójdzie.. nie sprawdzałem...

EDIT:

sprawdziłem i pójdzie Dołączona grafika

Dołączona grafikajak uważasz że za krótko to przedłużę test... po prostu nie chciało mi się dłużej Dołączona grafika

EDIT:

poszło nawet wyżej 4.2GHz na VID...

Dołączona grafika

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mop231

na boxowym chłodzeniu... możesz liczyć na boxowe częstotliwości... nie oczekuj więcej bro...

chcesz więcej?? zainwestuj w chłodzenie, albo zainwestuj w dobre chłodzenie i skalpuj..

moje osobiste zdanie:

nie rozumiem dlaczego ludzie kupują procki do OC a potem żyłują na chłodzenie...

chcesz procka do codziennego użytku.. to każdy i7, i5 4tej generacji ci wystarczy...

jak lubisz OC to poszukaj sklepów gdzie możesz sprawdzić batch i VID proca...

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda mi hajsu skoro będę zalewał go azotem.. w czym problem? pytam bo nie wiem czy na dzień dobry potrzebuje skalpować+wodę czy mogę jakoś przebidować jeden miesiąc bez wody lub mega AC. 

 

poza tym mam dwadzieścia kilka lat, przypadek ? nie sądzę Dołączona grafika

Edytowane przez mop231

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda mi hajsu skoro będę zalewał go azotem.. w czym problem? pytam bo nie wiem czy na dzień dobry potrzebuje skalpować+wodę czy mogę jakoś przebudować jeden miesiąc bez wody lub mega AC. 

 

poza tym mam dwadzieścia kilka lat, przypadek ? nie sądzę Dołączona grafika

a czy ja zalewam azotem????  i nie wiem o co chodzi z tym "jakoś przebudować jeden miesiąc bez wody lub mega AC"....

na dzień dobry, to jak kupiłeś BOXa i dostałeś radiator z wentylatorem, wyciśniesz z procka tyle na ile pozwala BOXowe chłodzenie.. 

ile z tym wyciśniesz, to już twoje zdolności...

pamiętaj tylko że Haswell throttluje prz 100C.

mój proc poszedł na 4.8GHz przy 1.27 przed skalpowaniem przy temp 96 w Intel Burn Test...

w codziennym użytkowaniu nie przekraczało 75C.. nawet przy grach.

po zmianie pasty pod IHS to zupełnie inna baja.

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. 4770K na 4 GHz na boxie bedzie pewnie sie sporo grzal, musisz sam podkrecic i sprawdzac temperatury, mysle ze na 4GHz da rade, ale bedzie bardzo cieplo

2. iGPU

http://www.techpowerup.com/reviews/Intel/Core_i7_4770K_Haswell_GPU/20.html

http://archive.benchmarkreviews.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1159&Itemid=63&limit=1&limitstart=11

czyli musisz kupic grafike.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...