Skocz do zawartości
Caleb

Intel Haswell Core i7-4000 / Core i5-4000 - Testy w 1 poście

Rekomendowane odpowiedzi

Przesiadłem się niedawno z Athlona II x3@x4 na Haswella, dokładniej na procesor z sygnaturki. Pierwotnie miało być i5 4670 (bez K) ale trafiłem na ofertę Xeona za 910zł. i7 bez iGPU za 100zł więcej od i5 to chyba niezły interes Dołączona grafika Podkręcania ze względu na zablokowany mnożnik i b85 oczywiście nie było, jedyne na co pozwala płyta to wymuszenie maksymalnego taktowania turbo 3,7 na wszystkich rdzeniach. 

Temperatury przy minimalnych obrotach wentylatora na Macho są +/- takie same jak na undervoltowanym Athlonie (1.2V) - lepiej niż się spodziewałem.

Dołączona grafika

Edytowane przez earthmover

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie, podkręciłem swojego haswella, niestety na 4.5 GHz nie rusza nawet na 1.28 czy 1.3 V więc trudno, ale zostawiam już na stałe 4.4 GHz. Martwią mnie tylko temperatury. Czy takie tempy jakie są widocznie na screenie są ok? Chłodzenie to MACHO BW ten ze 140mm wiatraczkiem. Jest stabilnie wczoraj robiłem Linxa to działał ponad 8h (zostawłem na noc), jestem generalnie zadowolony, ale proszę mnie uspokoić Dołączona grafika

 

Screen: http://zapodaj.net/0ee4b116bf443.png.html

Edytowane przez maciekmokap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na powietrznym chłodzeniu i bez zmiany pasty pod IHS tempy są jak najbardziej zadowalające Dołączona grafika

pamiętaj że grając nie ma mowy żeby dobiły do tego co jest w trakcie testów LinX, OCCT, czy IBT więc pewnie będą w okolicach 65-70 Dołączona grafika

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8h w Linxie i nic sie nie sypie, a sypnął mi blue screenem podczas grania w Mortal Kombat ;/, trafiła mi się chyba straszna padaka. BTW w linxie tempy nie przekraczają 80 stopni natomiast IBT podbija proca na ponad 90, nie rozumiem. Zaczynam żałować, że nie dołożyłem pieniędzy do 2011.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W linx czy OCCT wyłapiesz błędy pod warunkiem, że będziesz zaglądał do komunikatów WHEA w logu systemowym (narzędzia administracyjne->podgląd zdarzeń->dzienniki systemu windows->system-> szukaj żółtych ikonek z ostrzeżeniami o błędach WHEA dotyczących procesora). Same programy potrafią się nie wysypać, a procek mimo to nie będzie stabilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba udało mi się zrobić już stabilnie: http://zapodaj.net/757dbcf3548b7.png.html. Zgodnie z plikiem .log z LinX'a od godziny 6:15 puściłem go na teścik i poszedłem spać, patrzę teraz w dziennik zdarzeń i nie ma żadnych błędów od godziny o której był włączony LinX na test, kiedy wcześniej podczas OC zdarzały się WHEA, o których mówiłeś. Zmniejszyłem również pamięć z 1600 do 1333, generalnie i tak nie widze różnicy, a dałem sobie mniejsze timingi (w 3dmarku 06 dało mi to 1500 pkt więcej nie wiedzieć dlaczego, a i komputer jakoś odczuwalnie przyśpieszył pomimo mniejszego taktowania pamięci), wcześniej jadąc na profilu XMP i mając 1600, komp nie był stabilny po OC niby LinXa przechodził, ale randomowe blue screeny się zdarzały. Czy po 4h LinXa tempy są odpowiednie? Weźcie pod uwagę, że ustawiłem możliwie największa ilość dostępnego ramu do testów. Może to właśnie ramy były problemem stabilności oraz to, że korzystałem z XMP?

Edytowane przez maciekmokap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie z innej beczki, miałem stabilne ustawienia na 4,4 ghz teraz co jakiś czas łapię dziwne bsody w grach. Spotkał się już ktoś z takimi oznakami degradacji?Wysłane z mojego XT910 za pomocą Tapatalk 4

Edytowane przez oliwer21
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem tak sie zdarza i wtedy trzeba podniesc napiecie procka o oczko wyzej. Ale z tego co pamietam to raczej ludziom sie zdarzalo powyzej dopuszczalnych napiec i to tez po kilku miesiacach...

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie z innej beczki, miałem stabilne ustawienia na 4,4 ghz teraz co jakiś czas łapię dziwne bsody w grach. Spotkał się już ktoś z takimi oznakami degradacji? Wysłane z mojego XT910 za pomocą Tapatalk 4

Podbij deko vcore. Proc się wygrzał i potrzebuje wyższego V. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niczego odkrywczego nie napiszę ale dla porządku i statystyki: dzięki uprzejmości kolegi z forum, od którego kupiłem zapinkę do Karakorum pod 1150, mogłem zrezygnować z boxa Intela.

 

Na intelowskim boxie mogłem osiągnąć co najwyżej 4.2 GHz. Po dzisiejszej przesiadce na Karakorum (jako pastę dałem coś co znalazłem w szufladzie w buteleczce z napisem Zalman ZM ST-1, ma to już ze 6 lat, ale takie rzeczy chyba się nie starzeją nadmiernie, o ile są w miarę hermetycznie przechowywane) pierwsze efekty wyglądają tak, że 4.4 GHz osiągam bez problemu przy ustawionym  vcore 1.21V. Czyli jakiś tam postęp jest wobec boxa.

 

Niestety aby uzyskać choćby na oko stabilne 4.5 GHz (pół godziny linxa) muszę podbić napięcie już do 1.27V. Niestety przy takim napięciu i tym Karakorum z tą pastą, temperatura w linxie dobija po pewnym czasie ponownie do 100 stopni i włącza się throttling.

 

4.6 GHz nawet przy 1.30V powoduje losowe błędy numer 124 na niebieskim ekranie. Wyżej z napięciem nie próbowałem, bo jak widzę to raczej bez sensu. Nie zmieniałem tez jak na razie niczego poza mnożnikiem oraz vcore. W najbliższych tygodniach poczytam sobie poradniki do tego mojego Asusa i zobaczymy co dalej. na razie zostawię to na 4.4 GHz i 1.21V z tydzień, czy jednak jakiś bluescrren nie wyskoczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalpowanie ma sens jak się ma zamiar iść w rekordy. Czyli oprócz skalpu trzeba by wtedy pójść także w jakieś topowe chłodzenie, którym raczej nie jest stare Karakorum. Albo w ogóle w ciecz. :-)

 

Po ewentualnym skalpie tak myślę, że 4.7 bym pewnie osiągnął bez najmniejszego kłopotu, ale jak na razie różnicy pomiędzy 4.2 a 4.4 nie dostrzegam w realnym użytkowaniu, więc obawiam się, że pomiędzy 4.4 a 4.7 też nie zauważę.

 

W sumie trochę więcej się spodziewałem po zmianie na Karakorum, w końcu tam te miedziane rurki się bezpośrednio stykają z IHS, co nie jest takim powszechnym rozwiązaniem. No ale może jednak to także kwestia pseudopasty jakiej dziś użyłem. Jestem jednak optymistą w tej kwestii, że jak poczytam, to te 4.5 osiągnę bez skalpu na napięciu poniżej 1.25. Bo 4.4 poszło "z pierwszego kopa", bez żadnej wiedzy. A czy skalpowanie ma sens dla potencjalnych dodatkowych 200-300 MHz to już każdy musi sam osądzić, ja byłbym w tej kwestii raczej na nie. Jakby refreshe były z lutem, chyba lepiej zachować gwarancję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalpowanie ma sens jak się ma zamiar iść w rekordy. Czyli oprócz skalpu trzeba by wtedy pójść także w jakieś topowe chłodzenie, którym raczej nie jest stare Karakorum. Albo w ogóle w ciecz. Dołączona grafika

A czy skalpowanie ma sens dla potencjalnych dodatkowych 200-300 MHz to już każdy musi sam osądzić

wcale nie chodzi o rekordy, u mnie po zmianie intel gipsu na CLU tempy poszły w dół o około 20C, dodatkowo 10 w dół po zmianie NT-H1 na CLU pod blokiem...

skalpowanie Haswella ma sens ze względu na użyty intel gips Dołączona grafika i nawet super wydajne wodne chłodzenie nic nie pomoże.

Edytowane przez gravimag
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem jednak optymistą w tej kwestii, że jak poczytam, to te 4.5 osiągnę bez skalpu na napięciu poniżej 1.25. Bo 4.4 poszło "z pierwszego kopa", bez żadnej wiedzy. A czy skalpowanie ma sens dla potencjalnych dodatkowych 200-300 MHz to już każdy musi sam osądzić, ja byłbym w tej kwestii raczej na nie. Jakby refreshe były z lutem, chyba lepiej zachować gwarancję.

Optymizm ani żadna "wiedza" Ci nie pomoże, od kilku generacji procesorów zwykłe OC nie wymaga żadnych specjalnych technik.

Tak jak Ci już wyraźnie napisano to co jest pomiędzy IHS a rdzeniami odpowiada za wysokie temperatury.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalpowanie ma sens jak się ma zamiar iść w rekordy. Czyli oprócz skalpu trzeba by wtedy pójść także w jakieś topowe chłodzenie, którym raczej nie jest stare Karakorum. Albo w ogóle w ciecz. Dołączona grafika

 

Po ewentualnym skalpie tak myślę, że 4.7 bym pewnie osiągnął bez najmniejszego kłopotu, ale jak na razie różnicy pomiędzy 4.2 a 4.4 nie dostrzegam w realnym użytkowaniu, więc obawiam się, że pomiędzy 4.4 a 4.7 też nie zauważę.

 

W sumie trochę więcej się spodziewałem po zmianie na Karakorum, w końcu tam te miedziane rurki się bezpośrednio stykają z IHS, co nie jest takim powszechnym rozwiązaniem. No ale może jednak to także kwestia pseudopasty jakiej dziś użyłem. Jestem jednak optymistą w tej kwestii, że jak poczytam, to te 4.5 osiągnę bez skalpu na napięciu poniżej 1.25. Bo 4.4 poszło "z pierwszego kopa", bez żadnej wiedzy. A czy skalpowanie ma sens dla potencjalnych dodatkowych 200-300 MHz to już każdy musi sam osądzić, ja byłbym w tej kwestii raczej na nie. Jakby refreshe były z lutem, chyba lepiej zachować gwarancję.

Jakie rekordy , bez zmiany pasty pod czapą to nawet zmiana chłodzenia na bardzo wydajne nie ma większego sensu , temperatury tylko minimalnie spadną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości i dla "rekordzistów"... mój 4.8GHz w IBT, czy OCCT pobiera 115W............ normalne użytkowanie + gry to max 75W... grałem, konwertowałem, obrabiałem... max poboru w normalnym użytkowaniu to 75W, mam CPUID HWMonitor ustawiony w autostarcie.... mogę się mylić i jeszcze po testuję...

 

EDIT:

kilka godzin w grach... obróbce video... fizyce złożonej.. max pobór mocy 75W..........

Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na http://www.overclock.net w końcu zaczęli pisać trochę konkretów bo jak dotąd błądzą we mgle z tym hansem, może się komuś przyda:
 
http://www.overclock.net/t/1411077/haswell-overclocking-thread-with-statistics/1170
 
To boil it all down 

We have 3 voltages that are "important" ?

  • Volt for the CORE (Vcore)
  • Volt for the UNCORE
  • Input voltage

I *HATE* the fact that companies decided to give it different names.

The last one - Input voltage - I have never touched, and I am having real problems finding it on my ASUS ROG motherboard. I can find an Initial Input Voltage and Eventual Input Voltage, is this it ?

TIP: Bumping my System Agent voltage to 1.25 helped me gain stability - I took the advice from the Haswell 1-2-3 OC guide.
 
Eventual Input Voltage is the one you want to mess with, initial is the boot up voltage or something.

 

And some people have had success by increasing VCCIOD as well as VCCSA, especially if you are running high speed RAM.

 

Jeszcze tutaj trochę informacji:

 

http://linustechtips.com/main/topic/41234-intel-haswell-4670k-4770k-overclocking-guide/

 

http://www.intel.com/content/www/us/en/motherboards/desktop-motherboards/desktop-boards-software-extreme-tuning-utility.html

 

 

coś o asusie:

 

ASUS terms conversion list:

CPU Core Ratio: CPU core frequency multiplier, core
Min / Max CPU Cache Ratio: ring bus frequency multiplier, ring, uncore
CPU Core Voltage: vcore
CPU Cache Voltage: Ring Bus Voltage, Uncore Voltage, vring
CPU System Agent Voltage: VCCSA, SA
CPU Analog I/O Voltage: VCCIOA, IOA
CPU Digital I/O Voltage: VCCIOD, IOD
Eventual CPU Input Voltage: VCCIN, VRIN, Input Voltage
DRAM Voltage: VDIMM

 

 

i jeszcze jedna wskazówka: 

Try this,,,

45ghz Core clock 1.325v
40ghz uncore 1.21v

Vccin/Vrin input voltage of 1.95v try this first u can lower later to maybe 1.9
Vccsa needs to be increased if running ram past specs...off set to maybe around 0.150-0.175

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie tu nie było i próbuje trochę nadrobić zaległości z ostatnich 3 lat, więc wybaczcie jeśli powtarzam często zadawane pytania, ale naprawdę nie mogę na nie znaleźć jasnej odpowiedzi.

 

1) Jak ma się sprawa z trzema monitorami na Haswellowym GPU? Zdaje się, że nie każda płyta pociągnie. Czy ktoś ma linka potwierdzającego, że da się to odpalić na DVI+HDMI+DP bez żadnych kombinacji typu daisy-chain?

 

2) Czy Xeony E3 też mają gluta pod czapką czy są lutowane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pytanko Panowie takie mam. Czy podkrecając dajecie mnożnik min max na sztywno np 45x? czy moze min zostaje np. na 8 a max dajecie np 45X i dopiero programy obciazajace/testujace pokazuja Wam czy Wasze 4500MHz jest stabilne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programy testujące nie wszystko powiedzą. Mnie się wydawało, że już złapałem stabilne 4.5 GHz na w miarę niskich woltach (1.26), a tu po czterech dniach, przy okazji otwierania nowej karty w IE znajomy niebieski ekranik z numerem 124. No i wróciłem do 4.4, a konkretniej próbuję w tym tygodniu 4.45 (tzn. magistrala na 101.2 mnożnik 44).

 

Co do wyłączania C1E, EIST i innych takich w celu wymuszenia stałego wysokiego taktowania do codziennego użytkowania, nie ma to sensu. Do jakiegoś bicia rekordów czy sprawdzania ile najwięcej można uciągnąć, to pewnie tak - ja nie próbowałem, bo u mnie z założenia te funkcję mają być aktywne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...