Skocz do zawartości
Caleb

Intel Haswell Core i7-4000 / Core i5-4000 - Testy w 1 poście

Rekomendowane odpowiedzi

napisałem do tych szmaciarzy z asrocka dlaczego nie ma aspm  w ich biosach. pewnie mnie oleją i nic nie odpiszą ale jakby co to wkleję tutaj ich odpowiedź. 

Edytowane przez zaodrze244
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się, że ta opcja jest tam gdzie się ustawia obsługę stanów c4/5/6 procka włącza/wyłącza HT oraz ustawia liczbę włączonych rdzeni.

 

http://www.tipidpc.com/imagebin/asrockextreme/image21big.jpg

 

Opcja Package C State Support

Edytowane przez kapi89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle poczytałeś do czego ASPM służy? sideband ci coś nagadał, a ty łykasz wszystko jak ryba.

 

Active State Power Management (ASPM) is a power management protocol used to manage PCI Express-based (PCIe) serial link devices as links become less active over time. It is normally used on laptops and other mobile Internet devices to extend battery life.

 

Ponad to funkcja jest aktywna podczas spoczynku kiedy to odpowiednie timery wyślą sygnał do chipsetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzidzia owa opcja istnieje od z87 , wyłączenie aspm daje kopa , ale musi zostać wyłączona sprzętowo z biosu , a nie programowo w zarządzaniu energii pci-express. Jedyną wadą wyłączania aspm jest to , że karta graficzna nie wchodzi w stan uśpienia.

 

Wbij sobie do tej pusty głowy , że jak coś piszę to ma to przełożenie na rzeczywistość i nie musisz kolejny raz błyszczeć ignorancją. Masz jakiś problem z moją osobą to daj ignore na forrum ,ewentualnie można to rozwiązać siłowo.

Edytowane przez sideband
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytałem sobie o tym aspm także nie musisz mnie radier pouczać że coś łykam - nie mam bana na google... 

 

inna sprawa że wcześniej nie miałem o takiej opcji pojęcia, a wynika to stąd że nie przewalają mi się przez łapy tony sprzętu i nie zajmuję się tym zawodowo. 

 

 

 

a wracając do wątku to jakie jest bezpieczne maksymalne napięcie dla haswella niezależnie od temperatury, chodzi mi o takie które nie będzie powodowało szybkiej degradacji procka? 1.3V ? 

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdź mi program , który pokaże transfery między cpu-gpu i gpu-cpu oraz opóźnienia. Przecież jak wkleje screen z gry to napiszesz , że to ściema. Ale nie wysilaj się , taki program nie istnieje. Jest jedynie programik , który pewne parametry na poziomie cuda.

 

Skoro nie ma najmniejszej wiedzy na temat to cieżko byś ze mną dyskutował na ten temat , ale gula latała i trzeba było dla zasady negować.

 

 

Co do max napięcia haswell to ciężko powiedzieć , wątpie byś go ubił napięciem , jak zwykle prędzej zacznie tracić na stabilność od zbyt wysokich temperatur.

 

Ps. za kilka dni sprawdzę jak to jest z aspm na z97 i biosie innego producenta.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaodrze244, jak Ci się kręci ten procek, na tej płycie? Czym go cłodzisz? Jutro odbieram taki sam zestaw i ciekaw jestem potencjału.

 

Edit.

 

Sorry, nie zauważyłem, ja biorę i5.

Edytowane przez dem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tak odpowiem :P kręci się średnio, do pełnej stabilności na 4,6 potrzebuje 1,25v jak ustawię na sztywno. w trybie "adaptiv" płyta potrafi podbić z 1,23v zadanego w biosie nawet do 1,27.

 

generalnie zawiodłem się na recenzji redakcji purepc w stosunku do tej płyty i gdybym dzisiaj wybierał wziąłbym asusa jak wyżej lub gigabyta. czekam na to co napisze side po swoich testach i raczej sprzedam asrocka i wezmę coś innego. 

 

odnośnie recenzji na purepc mam następujące obiekcje: nie została poruszona kwestia ustawień napięcia płyty dla procka czyli to że w trybie overdrive płyta nie zrzuca napięcia trzyma sztywno zadane, oraz to że nic nie wspominają o braku aspm. 

 

po czymś takim straciłem kompletnie zaufanie do testów redakcji. 

Edytowane przez zaodrze244
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że testy o/c płyt zawsze są robione na pałę. Jak masz przetestować kilka płyt, to redaktorzy zawsze ustawiają napięcie na stałe i patrzą na ile proc chodzi i mało kto wgłębia się w ustawienia BIOSu mocniej. W testy z Adaptive czy Offsetami nikt się nie bawi, bo to sporo czasu zajmuje. Z tego co kojarzę to Anandtech kiedyś robił o/c płyt trochę dogłębniej, ale też nie jest to dokładnie o co nam chodzi.

 

... ba! nawet testy o/c proca na głównej są zrobione po macoszemu na co zwróciłem uwagę, ale jakoś nikt się tym nie przejął.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobili odrębny artykuł tylko dla tego asrocka. Jedna wielka rzenada, zwłaszcza ze jeżeli dobrze rozumiem zajmują się tym zawodowo czyli maja na to trochę więcej czasu niż tylko jakieś dłubanie noca... nabija ją sie z testów na pclolu a tym razem udowodnili ze wcale ich nie są lepsze.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, ja na szybko bez zmiany napięć stabilne 4200MHz (chłodzę Fortisem), jutro może będę mieć więcej czasu to pobawię się więcej.

Z tym ASPM to lipa, denerwuje mnie to. ;-)

Edytowane przez forthal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisałem do tych szmaciarzy z asrocka dlaczego nie ma aspm  w ich biosach. pewnie mnie oleją i nic nie odpiszą ale jakby co to wkleję tutaj ich odpowiedź. 

 

Pytanie czy mogą wprowadzić aspm do biosu poprzez aktualizację

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie, gdzie szukać w biosie odpowiedzialne za zwiększenie zasilania na CPU?

Chodzi mi o błąd BSOD typu "0x0000124" odpowiedzialny za zwiększenie/zmiejszenie zasialania CPU. Chyba, że ten błąd dotyczy czegoś innego.

 

Piszę, gdyż taki błąd wywalił tylko podczas konwercji video w programie DVDFab. BF3, SP Blacklist, Starcraft II nie było problemu a gre przeszedłem w całości.

 

 

Konfig:

MSI Z87-G43

i5 4670K + Thermalright HR-02 Macho BW

TG Vulcan Orange 1866 Mhz

SilentiumPC Deus M1 550W

Edytowane przez tyranxp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma się nad czym rozwodzić trzeba podnieść napięcie i tyle. weź przetestuj procka mediacoderem tak jak pokazał to side na poprzedniej stronie wątku. dodatkowo odpal occt mi np wykrył dalszą niestabilność pomimo że mediacoder przeszedł 3h mielenia.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta przez pewien czas wskazuje max 1.24v a non-stop 1.32v, a ja ustawilem tylko 1.23 (1.225v + 0.005 offset)..czy to źle?

No i do tego jeszcze dochodzi VCCIN i VRING, ktorego ustawiłem równo jak pokazuje mobo. 

 

Co się stanie jak ustawię do VCORE napięcie offset -0.250v (minus), czy procek będzie wskazał też niższe napięcie niż stałe? Wszystkie parametry są obecnie na override mode.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś pomysł co zrobić z tym ASPM na Asrocku? Nie da się grać... Podczas gry dałem sobie ALT+TAB i za nic nie chce wrócić "na maksa" przepustowość PCI-E (sprawdzam w GPU-Z).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta przez pewien czas wskazuje max 1.24v a non-stop 1.32v, a ja ustawilem tylko 1.23 (1.225v + 0.005 offset)..czy to źle?

No i do tego jeszcze dochodzi VCCIN i VRING, ktorego ustawiłem równo jak pokazuje mobo. 

 

Co się stanie jak ustawię do VCORE napięcie offset -0.250v (minus), czy procek będzie wskazał też niższe napięcie niż stałe? Wszystkie parametry są obecnie na override mode.

poczytaj sobie tego guida http://www.overclock.net/t/1411077/haswell-overclocking-guide-with-statistics kitajec robi go na płycie msi.

 

ten poradnik czytałeś http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_jak_podkrecic_procesor_intel_haswell_pod_lga_1150 ?

 

nie wiem co się stanie jak coś tam poustawiasz możesz to sobie przecież sam sprawdzić, procka nie zjarasz. a jeżeli nie jest stabilny na 4,5 i potrzebuje tak wysokiego napięcia czyli albo coś źle ustawiasz albo masz marny egzemplarz i musisz zjechać z oc w dół. 

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dostałem dzisiaj odpowiedź od asrocka oto jej treść:
 
Dear Tom.
 
Your Google Translate English is far better than my Polish.
ASRock differs in many ways, with the way for instance that we overclock our boards, on other you have to disable all automatic settings, but we use them to our advantage.
I don’t think this option will be available, the space in a BIOS chip is limited, so adding options is not always possible.
But I would like to ask you to test the board as it is, which is the way we tested it.
If there are any issues, then contact us, and send also some screenshots.
With ASRock you can make screenshots of the BIOS when you plug in a formatted USB stick, and press F12.
Start with BIOS defaults, and only highlight the changes.
 
Inserting stuff into the BIOS, just because other have it, is not the way we like to work.
 

Kind regards, mit freundlichen Grussen
 
Peter

 

 

 

Jak dla mnie odpowiedź wymijająca. Trzeba będzie sprzedać tego asrocka i kupić coś innego lub może nie warto w ogóle tego ruszać bo wpływ aspm jest zbyt mały?

 

Sideband doradź co innego lepiej wybrać :) ułożenie slotów pci-e musi być podobne tzn przed pierwszym portem pci-e 16x musi być port pci-e 1x inaczej nie zmieszczą mi się dwie karty graficzne + soundblaster na pci-e.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z97x Gaming 3

 

Sprawdziłem na gigabycie jak się ma aspm i nie tylko. Na gigabajcie ciekawsze cuda wyszły:

 

- z włączonym shader cache i aspm jest spadek wydajności , ale dużo mniejszy niż na biostarze oraz pojawia się rwanie obrazu.

 

- po wyłączeniu shader cache wydajność z aspm i bez wyrównuje się oraz znika rwanie obrazu z aspm

 

- aspm jest def wyłączone na biostarze i gigabajcie

 

W gigabajcie brakuje przydatnych opcji od zarządzenia energii c-states undemond i demond , ustawienie undemond powoduje całkowicie "wyjście" z danego stanu energetycznego. A co to daje? Po włączeniu c3 i wyższych stanów energetycznych bez włączonej owej opcji procesor nie wychodzi całkowicie z tych stanów energetycznych ,co powoduje spadek wydajności i może przyczyniać się do powstawania rwania animacji w niektórych grach.

 

Gigabyte jest ~1% mniej wydajny od biostara , ale to zapewne kwestia timingów , ponieważ już widziałem różnice w ustawieniach timingów , ale potrzeba trochę czasu by ogarnąć bios.

 

Na plus gigusia to brak zakłóceń na torze audio jeżeli ktoś zamierza używać integry i łagodniejszy/cieplejszy dźwięk,szybszy start biosu. Opcje w biosie gigabajta są kiepsko posegregowane i trzeba się naszukać. Testy oc jak będą normalne temperatury :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Ten Gigabyte to ciekawsza opcja od Extreme3 Z97, która ma gorsze audio i brak aspm, a niewiele więcej trzeba by było dopłacić.

  Co do integry  to dużo gorsza od audigy2 Twoim zdaniem ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za 2 tygodnie będę w domu obecnie jestem w rozłące z moim drugim dzieckiem... :D, to sprawdzę jak działa mi z wł/wył shader cachem. miałem go wyłączonego przy poprzednich sterach i poprzedniej platformie na z77, gdyż miała się poprawić wydajność w WD ale niestety nic to mi nie dało.  

 

 

co sądzisz side o odpowiedzi asrocka?

 

@sly44 od audigy 2 każda integra będzie gorsza.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Co do integry  to dużo gorsza od audigy2 Twoim zdaniem ? 

Nie ma szans z A2 , m.in dlatego zmieniłem płytę by mieć złącze pci i móc wkładać różne fajne starsze karty muzyczne na pci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...