Skocz do zawartości
Caleb

Intel Haswell Core i7-4000 / Core i5-4000 - Testy w 1 poście

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko skąd wiesz , że w ogóle w asrocku działa aspm :biggrin:

 

Opcja może być niedostępna i z automatu aspm jest wyłączone.

 

Łatwo to sprawdzić wystarczy kompa wprowadzić w stan uśpienia , jeżeli aspm nie działa to przy wybudzania nie wstane karta graficzna i monitor nie odpali.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sideband
To jak z automatu wyłączone to super!

Ja z mojego Asrocka jestem zadowolony. Wyłączyłem te stany energetyczne w UEFI (C3, C5 i bodajże C7) i jest w porządku (nie wiem, czy to placebo, ale mam wrażenie, że w Docie mi już nie "szarpie" tak jak wcześniej). Podkręcać jeszcze nie podkręcałem - nie mam kiedy się za to zabrać ^.^

Jedyne co mnie denerwuje (myślałem, że to jest ASPM), że przepustowość szyny PCI-E zmienia się z x1 na x16 i vice versa i nie wiem jak to wyłączyć, żeby tak nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Boru91

 

ten asrock trochę mnie drażni bo:

 

nie ogarniam tego całego oc na haswellu na tym asrocku. nie rozumiem jak to sobie umyślili inżynierowie asrocka. bo tak override to napięcie fixed. stoi jak beton, nie ważne czy mam włączone C staty czy nie - zbija takty napięcie stoi.

 

adaptive szaleje jak chce, pomimo że np ustawię offset na ileś tam to ten offset jest od razu dodawany do ustawionego w biosie napięcia. np ustawiam 1.250, offset  0.050 i jak odpalam kompa to od razu jedzie 1.300v. pod obciążeniem occt wali 1.337v.  a jak zbija to nie na 1.25 i w dół tylko 0,880 (coś koło tego) i 1.3v

 

a tak poza to działa. ma 8 sata a na tym mi w sumie zależało, bo mam obecnie 6 urządzeń (2 ssd, 3hdd, 1 dvd) a chciałbym sobie kupić dysk na m2 jakąś 256 jak będą dostępne w rozsądnych cenach to sobie wtedy przepnę  1 hdd i dvd pod asmedia. 

 

gdybym wcześniej wiedział o tym całym aspm, oraz tych jazdach z napięciami to może bym się zdecydował i dołożył 200zł i kupił asusa MAXIMUS VII HERO albo jakiegoś GB... ale z drógiej strony mój procek jest kiepski ale lata na 4,6 nie topi się i zostaje na tym co jest.

 

to tyle mojego jęczenia. :P

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Boru91

 

ten asrock trochę mnie drażni bo:

 

nie ogarniam tego całego oc na haswellu na tym asrocku. nie rozumiem jak to sobie umyślili inżynierowie asrocka. bo tak override to napięcie fixed. stoi jak beton, nie ważne czy mam włączone C staty czy nie - zbija takty napięcie stoi.

 

adaptive szaleje jak chce, pomimo że np ustawię offset na ileś tam to ten offset jest od razu dodawany do ustawionego w biosie napięcia. np ustawiam 1.250, offset  0.050 i jak odpalam kompa to od razu jedzie 1.300v. pod obciążeniem occt wali 1.337v.  a jak zbija to nie na 1.25 i w dół tylko 0,880 (coś koło tego) i 1.3v

 

W idle nawet na fixed napięciu pobór prądu jest żaden. Masz możliwość, to sobie pomierz. Muszą być koniecznie offsety i reszta pierdół?

Eist jest od zbijania taktów i napięcia a nie tylko stany C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Boru91

 

ten asrock trochę mnie drażni bo:

 

nie ogarniam tego całego oc na haswellu na tym asrocku. nie rozumiem jak to sobie umyślili inżynierowie asrocka. bo tak override to napięcie fixed. stoi jak beton, nie ważne czy mam włączone C staty czy nie - zbija takty napięcie stoi.

 

adaptive szaleje jak chce, pomimo że np ustawię offset na ileś tam to ten offset jest od razu dodawany do ustawionego w biosie napięcia. np ustawiam 1.250, offset  0.050 i jak odpalam kompa to od razu jedzie 1.300v. pod obciążeniem occt wali 1.337v.  a jak zbija to nie na 1.25 i w dół tylko 0,880 (coś koło tego) i 1.3v

 

a tak poza to działa. ma 8 sata a na tym mi w sumie zależało, bo mam obecnie 6 urządzeń (2 ssd, 3hdd, 1 dvd) a chciałbym sobie kupić dysk na m2 jakąś 256 jak będą dostępne w rozsądnych cenach to sobie wtedy przepnę  1 hdd i dvd pod asmedia. 

 

gdybym wcześniej wiedział o tym całym aspm, oraz tych jazdach z napięciami to może bym się zdecydował i dołożył 200zł i kupił asusa MAXIMUS VII HERO albo jakiegoś GB... ale z drógiej strony mój procek jest kiepski ale lata na 4,6 nie topi się i zostaje na tym co jest.

 

to tyle mojego jęczenia. :P

Odpal jakiś nowy program do monitorowania , przy włączonych c-state napięcia na jajkach schodzi w dół , nawet napięcie na uncore mocno spada pomimo trybu override.

 

Eist nie obniża napięć w idle , jedynie obniża takt.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.intel.com/cd/channel/reseller/asmo-na/eng/203838.htm

 

I wycinek:

 

"Enhanced Intel SpeedStep Technology allows the system to dynamically adjust processor voltage and core frequency, which can result in decreased average power consumption and decreased average heat production."

 

To jak to jest z tym napięciem? Aktualnie nie mam na czym posprawdzać tych pierdółek od oszczędzania a do tej pory nigdy się tym nie interesowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebna porada:

Oskalpowany 4670K, jednak zanim to sie udało przy którymś uderzeniu, cep wyskoczył z imadła.

W ten sposób ihs się lekko na dole wyszczerbił/zarysował/z-ubytkował :) U góry też jest lekka wżerka (nie jestem pewien czy już nie była).

 

No i tak, wolał bym nie szlifować na lustro (tym bardziej że nigdy tego nie robiłem) i pytanie czy dało by rade to jakoś miejscowo podszlifować w tych newralgicznych miejscach ? Jeśli tak to jak, jakim papierem ? a może zwyczajnie gelid to wypełni ?

 

Zdjęcie jak to wygląda:

 

ihs.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używam najnowszego hwinfo, wiem że eist jest tylko od mnożnika. btw nie mogę włączyć tylko C1 - C1 i eist są połączone? 

 

Może w asrocku jest połączone z c1 , ogólnie to są dwie niezależne opcje.

To jak to jest z tym napięciem? Aktualnie nie mam na czym posprawdzać tych pierdółek od oszczędzania a do tej pory nigdy się tym nie interesowałem.

A nie pomyślałeś , że dotyczy to bardzo starych platform? Ewentualnie w niektórych biosach eist i c1 mogą być połączone stąd wniosek , że eist odpowiada za obniżanie napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Od tygodnia mam i5-4690k, wczoraj zabrałem się za kręcenie i o to moje szybkie wyniki. Napięcie ustawiłem 1.270V, po kolei przestawiałem mnożnik i sprawdzałem botowanie do windy. Za każdym razem system ruszał bez problemu, dopiero przy 5.0Ghz system się wysypał. Zmniejszyłem napięcie do 1.2V i ustawiłem 4.7Ghz. Linx pracował przez godzinę i nic się nie wysypało, temperatury dobijały do 90 stopni. Prace nadal trwają.          

 

 

post-158088-0-58879900-1405863804_thumb.png

Edytowane przez Majkel78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosc gleboko, nie da rady bez widocznej inwazji. Moze kup uszkodzonego procka i wez z niego IHSa?

 

Zdjęcie to bardzo duże powiększenie. W rzeczywistości te draśnięcia są mikroskopijne.

Do tego stopnia, że ta górna ryska wyszła dopiero na tym powiększonym zdjęciu, w realu była nie widoczna.

Jakiej grubości papierem to spróbować przygładzić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tylko o to żeby nic nie wystawało ponad powierzchnie, bo w mały dołeczek wielkości i głębokości milimetra to chyba wejdzie pasta i załatwi sprawę ? Czy w ogóle te drobinki na brzegach (na środku jest gładziutko) mogą mieć jakikolwiek wpływ na oddawanie ciepła ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zalezy Tobie na gwarancji? Generalnie doleczkami sie nie musisz przejmowac. Jak jest jakis "zadzior" do gory, to ew. sobie cooler/blok porysujesz. Na wydajnosci nie stracisz. Ale jak zaczniesz szlifowac, to z mostu masz brak gwary nawet jak ladnie przykleisz IHS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zalezy Tobie na gwarancji? Generalnie doleczkami sie nie musisz przejmowac. Jak jest jakis "zadzior" do gory, to ew. sobie cooler/blok porysujesz. Na wydajnosci nie stracisz. Ale jak zaczniesz szlifowac, to z mostu masz brak gwary nawet jak ladnie przykleisz IHS.

 

 

No właśnie dlatego pytałem czy w ogóle się tym przejmować :) Myślę że pasta powinna wszystko wyrównać, jedyne przejmowałem się ewentualnym zadziorem w górę. Jak przejeżdzam palcem po rogu to coś tam jest wyczuwalne, ale teoretycznie jak mówisz że na wydajności nie stracę to mam gdzieś czy porysuje sobie cooler. Narazie czekam na gelida więc mam tą możliwośc coś z tym ewentualnie porobić z tąd moje pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Od tygodnia mam i5-4690k, wczoraj zabrałem się za kręcenie i o to moje szybkie wyniki. Napięcie ustawiłem 1.270V, po kolei przestawiałem mnożnik i sprawdzałem botowanie do windy. Za każdym razem system ruszał bez problemu, dopiero przy 5.0Ghz system się wysypał. Zmniejszyłem napięcie do 1.2V i ustawiłem 4.7Ghz. Linx pracował przez godzinę i nic się nie wysypało, temperatury dobijały do 90 stopni. Prace nadal trwają.          

Jakie masz ustawienia w UEFI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego pytałem czy w ogóle się tym przejmować :) Myślę że pasta powinna wszystko wyrównać, jedyne przejmowałem się ewentualnym zadziorem w górę. Jak przejeżdzam palcem po rogu to coś tam jest wyczuwalne, ale teoretycznie jak mówisz że na wydajności nie stracę to mam gdzieś czy porysuje sobie cooler. Narazie czekam na gelida więc mam tą możliwośc coś z tym ewentualnie porobić z tąd moje pytania.

 

to nie jest stal hartowana, tylko miedz i ew. alu :P skrecisz wszystko do kupy do jak cos wystaje, to sie wbije w cooler albo sie podda i wyrowna na IHSie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie jest stal hartowana, tylko miedz i ew. alu :P skrecisz wszystko do kupy do jak cos wystaje, to sie wbije w cooler albo sie podda i wyrowna na IHSie.

Miedz niklowana dlatego czapki są tak podatne mechanicznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, kto mi powie, gdzie mam szukać w UEFI napięcia QPI/VTT, bo chyba padło mi na oczy i nigdzie tego nie widzę.

 

Pytam, bo mam BSOD:

0x124 = increase/decrease QPI/VTT first, if not increase/decrease vcore...have to test to see which one it is

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bsod 124 nie oznacza z założenia sypania się kontrolera pamięci. Jakie masz pamięci częstotliwość i opóźnienia , jak masz wolne pamięci to bankowo to nie kontroler. IO Analog/Digital to jest VTT. Ale jak jest problem z kontrolerem lepiej na początek podnieść tylko VCCSA odrobinę 25-50mv.

 

Wchodzi w rachubę za niskie napięcie na kaszy(uncore) i za niskie napięcie wejściowe.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci mam bez rewelacji - Kingi HyperX 1600 CL10 i tak też pracują (1,5v)

 

Napięcie wejściowe mam na 1.900v w uefi (chyba o to V chodzi?). Natomiast cache rzeczywiście przestawiłem z Auto (gdzie podawał 1.29v), na 1.2v. Podniosłem teraz do 1,23v, włączyłem OCCT i zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...