Skocz do zawartości
Caleb

Intel Haswell Core i7-4000 / Core i5-4000 - Testy w 1 poście

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ci się podoba ustaw , jak kompa używasz tylko od czasu do czasu i tylko gry to przecież pobór mocy w idle raczej cie nie interesuje.

 

Realne napięcie na kaszy i cpu sprawdzisz tylko lepszym programem do monitorowania , przy c6/c7 to napięcie na jajkach złazi praktycznie do zera ,do kilku-kilkunastu mv.

 

Cpu-z , real temp itp to ci będą pokazywać , że masz 1.25v :>

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak się degradują procki, ale u mnie SB pracował długo na 4,8GHz przy 1,4V, ostatnio po zmianie grafy już tyle nie mógł (może grafa mu w tym pomogła) i był stabilny na 4,6GHz przy takim napięciu.

 

Teraz dostałem nowe zabawki i w sumie nie jest tak źle:

 

 

sxod40.jpg

 

 

Ogólnie nie jest tak różowo, bo o ile programy testujące pokazują jako taką stabilność to taki BF3 jest bezlitosny i obnaża wszelkie niestabilności bardzo szybko. Jak na razie chyba te 4,6GHz przy 1,25V będzie ok, ale muszę trochę pokatować. Z ciekawostek płyta to Gigaszit gaming 5 i nie działa offset. Wszystkie opcję oszczędzania energii włączone, bios najnowszy i nic, proc w idle'u sziedzi ciągle na 4,6GHz i napięcie również nieruszone. Nie to, że to mnie jakoś niepokoi, bo tempy w okolicach 30* i zużycie z gniazdka również w normie, więc nie ma płaczu :) pzdr

też mam tego gigabyte offset działa, wszystko schodzio do idle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ci się podoba ustaw , jak kompa używasz tylko od czasu do czasu i tylko gry to przecież pobór mocy w idle raczej cie nie interesuje.

 

Realne napięcie na kaszy i cpu sprawdzisz tylko lepszym programem do monitorowania , przy c6/c7 to napięcie na jajkach złazi praktycznie do zera ,do kilku-kilkunastu mv.

 

Cpu-z , real temp itp to ci będą pokazywać , że masz 1.25v :>

hwinfo obserwuję napięcia.  wczoraj się przyjrzałem, grając w metro 2033 w adaptiv dobiło do 1.29v :P ale temperatury są przyzwoite około 70C. w biosie mam ustawione 1.26v, gdy miałem 1,25v zwiesiło się gta 4, gdzie bf3 grałem 2h i nic. 

 

btw jak to jest że w adaptiv cpuz pokazuje jak napięcie spada, a w offset i manual pomimo włączonych C już nie pokazuje? zresztą C mam wyłączone oprócz EIST i C1. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopero teraz miałem okazję trochę potestować. Wygląda na to, że cpu-z nie pokazuję dokładnie napięcia. Ustawienia mam takie:

 

20r4voo.jpg

33e3435.jpg

21e45rq.jpg

 

 

Przy takim ustawieniu cpu-z pokazuję napięcie w idle 1,18V a w steresie podpija do 1,26V. AIDA monitor pokazuję w stresie 1,27V, a w idle skacze z minimalną wrtością 0,8V. Czyżby offset działał? Wierzyć wskazaniom AIDA i olać cpu-z? Co do częstotliwości to ciągle trzyma maksa, niezależnie co tam poustawiam. Może coś robie nie tak, wskazówki mile widziane.

 

Nic nie musi wyłączać tylko niech wymusi napięcie manualnie , w wygrzewaczu mu mocno podbija i jest stabilność ,w grze ma niższe napięcie i dlatego stabilności nie łapie.

 

Ale c3 to lepiej wyłączać ,wydajność spada.

Tam na screen'ach miałem napięcie manualne czyli manual plus wklepane 1,25V i tyle programy pokazywały. Może faktycznie płyta coś tam sama reguluję?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem że moja płyta asrock z87 ext4 ma problem jak jej ustawie napięcie pomiędzy 1.1-1.2v i daje jakieś kosmiczne wartości. Aktualnie procek puszczony tylko 4.0, adaptive 1.2 offset -0.08, pod obciążeniem nie przekracza 1.16. Tempy w linx max 78 C

 

 

Tapatalk

Edytowane przez kapi89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem że moja płyta asrock z87 ext4 ma problem jak jej ustawie napięcie pomiędzy 1.1-1.2v i daje jakieś kosmiczne wartości. Aktualnie procek puszczony tylko 4.0, adaptive 1.2 offset -0.08, pod obciążeniem nie przekracza 1.16. Tempy w linx max 78 C

 

 

Tapatalk

Mój Asrock nie akceptuje w trybie adaptive żadnego napięcia poniżej 1.20V :) Mogę mu ustawić choćby 0.8 a on i tak da 1.20, wredna bestia :)

Po mojemu podkręcanie Sandy Bridge było znacznie prostsze, nie trzeba było tak kombinować z ustawieniami w UEFI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiada ktoś namiary na człowieka który robi selekcje 4690k@4,6? 

Oceniając realnie to z moim szczęściem mogłbym trafic jakieś zwłoki z max 4ghz. Nie mam zamiaru potem sie z tym bujac na allegro. Stary się zrobiłem i leniwy :grin:

 

Ok, zamówiona sztuka która teoretycznie robi 1h occt na@4,7 i 1,22 bios z sensownymi temp. (co prawda na h100i i z97formula-u mnie tylko z97extreme4 i grandis szlifowany na lustro) . Oczywiście żadna to gwarancja stabilności ale jakiś tam potencjał do dalszych eksperymentów u mnie będzie.

Edytowane przez piet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Instalował ktoś Windows XP na Z97? A konkretnie na Asus Z97-A, próbuje już kilka dni i bez skutku, stosuję się do http://www.win-raid.com/t22f23-Integration-of-Intels-AHCI-RAID-drivers-into-a-Windows-XP-W-k-W-k-CD.html . Próbowałem na kilku wersjach XP, od czystego do nikka itp. zawsze error 0x000000a5 nie ważne czy tryb IDE, AHCI.

I nie pytajcie po co mi xp, bo nie o to chodzi ;)

Edytowane przez xpeu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruszyło, tak jak pisali na forum z mojego linka, trzeba wybrać F5 podczas pytania o F6 w czasie instalacji oraz 'STANDARDOWY PC' a nie

  • Wieloprocesorowy komputer PC z interfejsem ACPI
  • Jednoprocesorowy komputer PC z interfejsem ACPI
  • Advanced Configuration and Power Interface (ACPI) PC

Na których się skupiłem.

Edytowane przez xpeu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie czy jest możliwe ze 4690k jest bardziej stabilny na nizszym napięciu niż po podniesieniu? No i czy te temp są optymalne z hr-02 macho i pastą mx-2 (idle 28 srednio), sam pierwszy raz składałem zestaw i podkrecam tez po raz pierszy. Podkręcam w UEFI na płycie Z97X killer asrock, pojrzcie na moje napiecia czy są ok. Pomiary robiłem też RealTemp i nie odbiegają od tych.

post-205708-0-85250400-1412887977_thumb.png

post-205708-0-53541700-1412887990_thumb.png

post-205708-0-83259000-1412888169_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań do bardziej zaawansowanych użytkowników i byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Posiadam procesor  4690K i płyte  AsRock Z97X killer

 

1. Jaka jest bezpiczna granica dla CPU Cache Voltage?

2. Czytałem gdzies, że podnoszenie CPU Cache Ratio nie wpływa za bardzo na wydajnoć procesor, a w moim przypadku dosć znacznie podnosi temp. dla 4,4 Ghz rdzenia potrzebuje do stabilnosci 1.13V a dla 4,3Ghz Cache już 1.19 V. Czy musze podnosic dalej CPU Cache Ratio czy nic mi to nie zmieni w wydajnosci?

3. Kolejna sprawa to zbijanie napiecia w idle, parametry ustawiam ręcznie w UEFI w trybie override mode. Vcore ustawiony jest na 1.12V  plus 0,008V offset, no i napiecie pomino tego, że takty spadaja do 800Mhz ciagle pozostaje na poziomie 1,12V w stresie wiadomo podnosi sie do ok 1,13V. Czy da sie jakos ustawic aby napiecie spadało wraz z taktowaniem tak jak przed zmianami w UEFI, czy moze ono spada tylko program mi tego nie pokazuje?

4. Ostatnie pytanie, czy lepiej ustawic wiekszy offset np. podstawe 1,08 i 0,05V offset dla Vcore czy lepiej jest tak jak mam ustawione (widać na obrazku)? Dodam, że napięcie musi być w sumie pod obciązeniem 1,13V bo wtedy jest stabilnie, tak samo Cache x43 jest stabilny przy napięciu 1,18 plus 0,01v offset.

 

post-205708-0-24156400-1413320360_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam ten wątek, bo nadszedł czas, żeby kompa zmienić i i5 trzeba kupić, ale jednego nie mogę zrozumieć. Po co są te badziewne IHSy? Czy nie można było zrobić tak jak GPU - wokół rdzenia ma metalowa obwódka o tej samej wysokości i dzięki temu radiator idealnie przylega. A tu potentat Intel funduje ludziom w 2014 roku jakieś gluty, które podnoszą temperaturę procka o 20 stopni bez sensu. Żenada - od 5 lat procki na 4Ghz się zatrzymały - 0 postępu :((.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie się grzeje ten i7 DC. U mnie po 6 minutach OCCT z AVX na 4,5 GHz i 1,3 V temperatury doszły do 100 st. C.

Zjechałem z napięciem do 1,25 V i jest trochę lepiej max 93 st., ale średnio poniżej 90, w przedziale 80-89 st.C.

Edytowane przez Passt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Zacznę od wymienienia mojego sprzętu:

i5-4690k, na którym nałożony jest gelid gc xtreme, a chłodzi go Dark rock 3. Płyta główna MSI GAMING 5. Zasilacz Corsair RM series 650W, ram 1x8GB G.Skill TridentX 2133MHz buda Corsair 450D. Nie mam karty graficznej(czekam na gtx960)

 

Przekopałem wujka google, ale nie znalazłem odpowiedzi, może coś źle wpisuje albo zwyczajnie tego nie ma.

 

Podkręciłem procesor na 4x4.5GHz, który w programie Prime95 chodzi stabilnie jak i podczas normalnego użytkowania.

Problem pojawia się podczas uruchomienia jakiejkolwiek grafiki. Otóż im większe wykorzystanie tym mniejsze taktowanie procesora. Całość zanotowałem na tym wykresie:

ca9818daadf549fd.png

 

Sprawdzałem gry jak CS:GO czy BF3 i również 3DMarka. Wszędzie dzieje się to samo. Wychodzi na to, że coś jest nie tak z integrą lub coś nie tak podkręciłem jak trzeba(zapomniałem coś zmienić?).

 

Screeny z biosu:

1. Integra podkręcona jest na screenie do 1450MHz lecz już zmieniłem ustawienie na auto czyli 1250. Bios już zaaktualizowałem do v1.7.

 

 

488ddc372f03f907med.png

6d84d14f199d11c7med.png

60a8cd16eabb6a7amed.png

d8d9d6e3ed395982med.png

pełny rozmiar:

http://images52.fotosik.pl/527/488ddc372f03f907.png

http://images52.fotosik.pl/527/6d84d14f199d11c7.png

http://images53.fotosik.pl/527/60a8cd16eabb6a7a.png

http://images52.fotosik.pl/527/d8d9d6e3ed395982.png

 

 

Macie jakieś pomysły dlaczego to chodzi w ten sposób? Bardzo proszę o pomoc.

 

 

Spróbowałem zmienić na stałe ring ratio, GT ratio, zmniejszyłem napięcia I/O na offeset +50mv i dodałem stałe cpu GT voltage. Jednak nic nie przyniosło zmian. Takie coś po 3Dmarku icestorm:(wynik65k)
e75ca83f13cc92be.png

 

W prime95(in large..) procesor chodzi stabilnie, tak samo w maxxmem2. W stress testach w XTU we wszystkich osobno chodzi stabilnie. A podczas 3dmarku czy jakiejś gry(gdzie CPU+GPU+MEMORY jest używane) dzieje się to co na wykresie w XTU. To chyba nie jest normalne? Co może być nie tak?

Dodatkowo, żeby nie było pytań, taktowania procesora są ustawione na sztywno i profil zarządzania energią jest ustawiony na wysoką wydajność, czyli czy w pulpicie czy w grze powinno być ciągle 4.5GHz

Edytowane przez xBum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są 3 wiadome mi wyjścia:

1.Kupić używany od jakiegoś overclockera, znajomego co ma dobrą sztukę, albo na allegro od kogoś kto ma dobrą sztukę.

2.Bawić się w kupowanie przez internet i możliwość zwrotu do 10dni aż przyślą dobrą sztukę.*

3. Mieć znajomości w intelu bądź być overclockerem i dostać specjalną sztukę :>

 

*jeśli kupujesz na firmę to nie masz możliwości zwrotu.

Edytowane przez xBum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Przeczytełem chyba cały wątek, zajeło mi to milion godzin ale nie dowiedziałem sie jak ustawić bios aby zrzucał napiecia razem z taktowaniami w idle a temat byl poruszany wielokrotnie, CZY kTOŚ OSTATECZNIE MOZE ROZWIAZAĆ TA KWESTIE!!!! Mam taktowanie procka na 4,5 ghz przy stalym(override)napieciu 1.170 i czy stres czy idle trzyma napiecia jak skała, stany c włączone czy nie nic to nie daje( to chyba po prostu nie działa przy OC), generalnie podkrecajac wybralem predefiniowane ustawienia z mojego ASrocka z97 extreme3 i bawiłem sie tylko napieciami vcore cache vcore i inputvcore czyli vccin, wszystko zmniejszylem bo plyta na predefiniowanych to kosmiczne napiecia ustawia reszta z ustawien predefiniowanych. Taktowanie w idle zrzuca napiecia stoją jak zrobic zeby zrzucal rowniez napiecia?

 

Edit: Juz sobie poradziłem, ameryki zapewne nie odkrylem ale napisze dla potomnych. Pomogły mi screeny biosu ktoregos z uzytkowników

 

Na Płycie Asrock z97 Extreme3 i pewnie innych Asrockach

 w Opcji CPU Vcore Voltage Mode wybieramy Adaptive mode,

ponizej w opcji Vcore Adaptive Voltage ja mam ustawione 1.000 (pod windowsem Cpu-z przy taktowaniu 800mhz zrzuca napiecie do jakichś 0.860v +/- 0.025v)

ponizej opcja Vcore Voltage Additional offset ja mam ustawione 0.100 tak aby przy max obciazeniu dawal mi optymalne stabilne vcore jakie sprawdzilem na trybie override (na sztywno) u mnie to 1.170 przy 4,5ghz ( dlaczego 0.100v daje nam przy obciazeniu 1.170v ano dlatego ze bios dodaje 0.100v do wartosci 1.072v ktora jest wartoscia maxymalna w trybie turbo 3,9ghz na stockowych ustawieniach procesora- sprawdzcie u siebie w cpu-z jakie macie max vcore przy max obciazeniu na 3,9ghz (przypominam ze chodzi tutaj o zegary fabryczne z trybem turbo 3,9ghz) i do tej wartosci dodajcie odpowiednii voltaz w opcji Vcore Voltage Additional offset.

Cpu Cache voltage mode tez mam na adaptive mode

ponizej CPU cache voltage offset mam 0,085 co w sumie powinno dawac 1.085v czy do czegos jest to cache voltage potrzebne nie wiem ja mam tak ustawione i działa:P,

wszystkie stany c na enabled.

Wrzuce screeny jednego z userow ktore mi pomogly dojsc co jest co. 

 

U mnie CPU Input Voltage ->fixed->1.700v

 

http://zapodaj.net/3...2dda0f.jpg.html

http://zapodaj.net/4...ca4534.jpg.html

http://zapodaj.net/a...078a9e.jpg.html

http://zapodaj.net/5...9a8dfa.jpg.html

Edytowane przez premass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...