Skocz do zawartości
Caleb

Intel Haswell Core i7-4000 / Core i5-4000 - Testy w 1 poście

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam chłodzenie xe1236 które chłodzi procesor i5-4670k. Mierze temperatury po założeniu tego chłodzenia i mam rożną na każdym rdzeniu podczas spoczynku i obciążenia. Podczas spoczynku mam na najwyższym rdzeniu 27 stopni a na najniższym 23 stopnie. Po odpaleniu testu w occt  różnica temperatur wynosi około 10 stopni. Zamontowałem chłodzenie jeszcze raz nadal jest tak samo. Czy takie wahania temperatur zależne są od zamocowania chłodzenia ? Słyszałem że i5-4670k ma słabą pastę pod 'ihsem', czy to może być przyczyną ?

post-216647-0-96534600-1426951019_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabieram sie za OC mojego 4690K i chcialbym sie dowiedziec jaki wynik bylby niezly.

 

Nie zalezy mi na osiagach ale dobrze by bylo miec jakas skale porownawcza, czy ktos juz gdzies taka stworzyl/ widzial dla tego modelu?

 

W formacie MHz/ vcore / temp, chodzi mi np. o to czy 4.5/ 1.25v/ 75 C w OCCT bedzie dobrym wynikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro pytam, to znaczy ze chce wiedziec, proste?

 

Jestem po pierwszych probach i chyba jest kiepsko:

 

4300Mhz przy 1.210V (HW INfo) / 1.232 (CPU-z). W ogole mam zagwozdke skad te napiecia bo tak - w biosie offset mam ustawiony +0.100 do tego napiecie 1.016, wiec to daje 1.116, wiec dlaczego to podbija do 1.210? Plyta MSI Z97 Gaming 3...

 

2 rzecz: ktore pomiary napiec sa bardziej wiarygodne - te z OCCT i CPU-z czy HW info?? Roznica jest dosc znaczna 0.02...

 

Przy probie 4500 i podbiciu nawet do 1.26 niestety OCCT wywala po 2 minutach BSODa. VCIN - 1.79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja napięcia sprawdzałem hwinfo.

 

to że napięcia szaleją to jest wina offsetu który jak procek poprosi o więcej to mu więcej poda. 

 

ja mam ustawione oc nie przez offset ale przez adaptacyjne. i tutaj to jest bardziej stabilne i przynajmniej zbija napięcie i mnożnik w idle.

 

ważniejsza od napięcia jest temperatura procka. jeżeli przy np 1.30v pod occt masz coś w okolicach 90C  to jest ok ale jeżeli masz powyżej to lada moment i wpadasz w trottling i tyle z tego kręcenia. 

 

a to że ci procek przy nawet 1,26v wali bsodem no to cóż silikonowa loteria nie dała ci tym razem wygranej. nie martw się ja jeszcze nigdy na niej nic nie wygrałem :ploom:

 

na jakim systemie to testujesz windows 7 czy 8? mój procek do 4,6 potrzebuje 1,26-1,28v, do 4,7 już dużo powyżej 1,30v. przy 4,6 i 1,28v w letnie upały pod obciążeniem temperatura dochodziła do 90 paru C ale procek nie trottlingował i takie ustawienia mam do dziś. 

 

napisz jeszcze jakie masz pamięci bo one też mają wpływ na oc., 

 

kończąc jeżeli procka pogonisz na 4200 to i tak będzie przyzwoity wynik. więcej mhz jest potrzebne tylko przy konfiguracjach SLI/CF

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki,

 

Teraz przy tym napieciu VCIN 1.8 i core 1.21(HW Info) 1.23(CPUZ) mam 4300 stable.

 

Ale wiesz, nie daje mi spokoju, a czemu nie 4500... :)

 

W takim razie czymde facto roznie sie adaptive od offset, bo wydawalo mi sie ze offset tez zrzuca napiecia w idle, przynajmniej z tego co widze w cpu-z...

 

Tempy przy odpaleniu w OCCT teraz dochodza do 70stopni wiec w miare. System 8.1, pamieci Geile Ripjaws 2133 CL9 ustawione na XMP.

 

Moze zwiekszyc raczej vcin do 1.9 zamiast na vcore, bo jak pisalem probowalem, i nawet na 1.26 lapie BSODa przy OCCT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vcin to możesz i na 2.0v ustawić i do tego ładować napięcie cpu. nie pamiętam teraz ile ja mam ustawione ale chyba 1,90v. 2.0v nic nie wnosiło do oc. 

 

nie wiem czym różni się offset od adaptiv ale u mnie adaptiv się poprostu sprawdził a offset nie. 

 

spróbuj nic na tym nie stracisz a może będzie na tym lepiej działać. 

 

ustaw sobie vcin 2.0v, vcore na 1.28v i manewruj mnożnikiem góra dół i szukaj który załapie stabilnie. 

 

a potem szukaj niższych napięć przy danym stabilnym mnożniku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie w kwestii napięć i ustawień EISTa itd. Przy OC.
Dorwałem sobie nowego mobasa , ASUS Maximus VI Extreme, lepiej się kręci CPU i pamięci niż na poprzedniej (GIGABYTE Z87X-UD4H) z tym że mam problem z oszczędzaniem energii przez procka.

Na Gigabycie ustawiałem sobie Vcore na Normal i dawałem Offset tak by ustawić sobie napięcie w odpowiedni sposób.
Wszystko było ok i kiedy CPU był pod obciążeniem dobijał przy 4.7 ghz do 1.26v , kiedy nie był obciążony to i napięcie i częstotliwość malała.

Natomiast na ASUSIE kombinuje zarazem z 

-Adaptive
-Manual
-Ovveride
-Offset

I mam problemy, przy Manualu nawet udalo mi się osiągnąć zminiejszanie taktów i napięcia w windzie ale z 1.26v nagle skoki do 1.34 i nawet do 1.47v...I to w przeglądarce.
Podobnie z Adaptive.

Edytowane przez Klaus
Używaj domyślnego koloru czcionki i tła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja siedzę na Ovveride z włączonymi wszystkimi stanami oszczędzania. Według programów napięcie się niby nie zmienia, ale procesor w idle napewno ma zbite napięcia. Ogólnie ktoś kiedyś pisał że to są różnice do kilkunastu wat maksymalnie, gdzie podczas grania i tak nijak ma się to do poboru karty graficznej ( szczególnie przy twoim konfigu Gosu)

 

Od tak, luncher gta v jedzie 100% po jednym rdzeniu (13-15% obciążenia), z hwmonitora pobór prądu 40-50 W, temperatury poniżej 50'

Edytowane przez kapi89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabieram sie za OC mojego 4690K i chcialbym sie dowiedziec jaki wynik bylby niezly.

 

Nie zalezy mi na osiagach ale dobrze by bylo miec jakas skale porownawcza, czy ktos juz gdzies taka stworzyl/ widzial dla tego modelu?

 

W formacie MHz/ vcore / temp, chodzi mi np. o to czy 4.5/ 1.25v/ 75 C w OCCT bedzie dobrym wynikiem?

wystarczy cofnac sie dwie strony do tylu.  zobaczyl bys chocby moja pisanine i dwa wazne linki tam:

Devil's Canyon :

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AvOpIsGT1cQAdEFvV2lQWVd1OWo2a2ZlTkxjdWVtUmc&output=html&gid=9&richtext=true

4x70K :

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AjXDCk5eCp1gdEdENjlDYWl6ZnV4OVlNc0lMU1V3c1E&usp=sharing&richtext=true#gid=0

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, nie zauwazylem ze tam tez byly 4690k, myslalem ze tylko 4790k. Niemniej i tak troche z doopy ta tabelka, ludzi wpisuja czasami ze maja po 33 stopnie w stresie, no ale jakis tam poglad daje, tak samo napiecia nie wiadomo czym mierzone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.No tak, nie zauwazylem ze tam tez byly 4690k, myslalem ze tylko 4790k. 

2.Niemniej i tak troche z doopy ta tabelka,

3.ludzi wpisuja czasami ze maja po 33 stopnie w stresie,

4.no ale jakis tam poglad daje,

5.tak samo napiecia nie wiadomo czym mierzone...

prosze cie...

sam nie potrafisz znalesc tego co ci potrzebne, i jeszcze gorzkie zale?

 

ad1. tytul "Devils Canyon" co juz powinno ci wystarczyc + sto (!) wpisow z prockiem 4690K + dodatkowo na samej gorze filtr wyswietlajacy same 4690K : "4690k entries".

ad2. zrob lepsza.  ba! znajdz w necie lepsza.

ad3. az przelecialem wzrokiem.  jest taki raptem jeden i drugi co wpisal 38*C.

ad4. jakis?  daje, imo wcale nie przesadzajac, gigantyczny poglad.  + wielgachny watek na overclock,net skad tabela pochodzi, i do ktorego kilka wpisow linkuje.

ad5. skoro tam jest ze dwiescie ludu z calego swiata to zapewne kazdy inaczej, acz wszyscy wystarczajaco podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie w kwestii napięć i ustawień EISTa itd. Przy OC.

Dorwałem sobie nowego mobasa , ASUS Maximus VI Extreme, lepiej się kręci CPU i pamięci niż na poprzedniej (GIGABYTE Z87X-UD4H) z tym że mam problem z oszczędzaniem energii przez procka.

 

Na Gigabycie ustawiałem sobie Vcore na Normal i dawałem Offset tak by ustawić sobie napięcie w odpowiedni sposób.

Wszystko było ok i kiedy CPU był pod obciążeniem dobijał przy 4.7 ghz do 1.26v , kiedy nie był obciążony to i napięcie i częstotliwość malała.

 

Natomiast na ASUSIE kombinuje zarazem z 

 

-Adaptive

-Manual

-Ovveride

-Offset

 

I mam problemy, przy Manualu nawet udalo mi się osiągnąć zminiejszanie taktów i napięcia w windzie ale z 1.26v nagle skoki do 1.34 i nawet do 1.47v...I to w przeglądarce.

Podobnie z Adaptive.

dziwne masz te skoki. ja u siebie ich nie uświadczam a mam ustawione oc po adaptiv. dodatkowo włączone mam tylko EIST i C1 resztę C mam wyłączone ponieważ powodują cięcie obrazu w sli.

 

jeżeli chcesz to mogę wieczorem wrzucić tutaj screeny z mojego biosu.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosze cie...

sam nie potrafisz znalesc tego co ci potrzebne, i jeszcze gorzkie zale?

 

ad1. tytul "Devils Canyon" co juz powinno ci wystarczyc + sto (!) wpisow z prockiem 4690K + dodatkowo na samej gorze filtr wyswietlajacy same 4690K : "4690k entries".

ad2. zrob lepsza.  ba! znajdz w necie lepsza.

ad3. az przelecialem wzrokiem.  jest taki raptem jeden i drugi co wpisal 38*C.

ad4. jakis?  daje, imo wcale nie przesadzajac, gigantyczny poglad.  + wielgachny watek na overclock,net skad tabela pochodzi, i do ktorego kilka wpisow linkuje.

ad5. skoro tam jest ze dwiescie ludu z calego swiata to zapewne kazdy inaczej, acz wszyscy wystarczajaco podobnie.

Sorest - dziecko drogie, wytlumacz nam po co byl Twoj post? Co wniosl do dyskusji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalsze testy i osiagniecie 4400 przy 1.232. Na 4500 nie ma szans, nawet przy 1.26, dziwne...

 

W ogole zuwazylem ze HW Info jednak sciemnia, dla tych co maja plyty MSI, na forach i modzi pisz by uzywac MSI command, jest najbardziej wiarygodne i pokrywa sie mniej wiecej z tym co pokazuje ZPU-Z.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, od 1.5 roku jestem posiadaczem i5 4670 (wersja bez K, nie bawię się w podkręcanie). Do tej pory używałem boxowego chłodzenia, temperatura w grach nie przekraczała 67°C (może poza GTA v, które dobiło do 70°C). Nie interesowałem się benchmarkami typu prime czy OCCT. Postanowiłem dla obniżenia temp. zmienić sobie chłodzenie na SilentiumPC Fera 2. Po zmianie temperatury w grach max. 54°C.

Po zmianie chłodzenia postanowiłem jednak pobawić się w prime i OCCT i troszkę się zmartwiłem. W OCCT (druga zakładka z AVX – Linpack) temp. trzeciego rdzenia dobija do 71°C (pierwszy 66°C) a w prime w teście Smal FFT mam na trzecim rdzeniu aż 77°C po kilku minutach..

Trzy razy już zdejmowałem chłodzenie, czyściłem benzyna ekstrakcyjną procesor i radiator a następnie przesmarowywałem pastą Arctic MX-2 i dalej te same wyniki.. Na dodatek zauważyłem że nawet jeśli puszczę wentylator na max. obrotów to temperatura jest taka sama.

Czy takie wysokie temperatury w Prime są normalne? Czy może ja robię coś nie tak?

Dodam że mam tez oprogramowanie do płyty MSI Intel Extreme Tuning Utility i w tamtym teście temp. wynoszą max. 56 - 57°C. Na boxie było max 73°C. 

Edytowane przez Pawelek69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda chłodzenie całej budy, jest przynajmniej wentylator wyciągający z tyłu?

Nie ma nic dziwnego w tym że linpack czy prime grzeją mocniej niż gry bo to są testy do katowania procesora.

Edytowane przez borsuczy_król

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, od 1.5 roku jestem posiadaczem i5 4670 (wersja bez K, nie bawię się w podkręcanie). Do tej pory używałem boxowego chłodzenia, temperatura w grach nie przekraczała 67°C (może poza GTA v, które dobiło do 70°C). Nie interesowałem się benchmarkami typu prime czy OCCT. Postanowiłem dla obniżenia temp. zmienić sobie chłodzenie na SilentiumPC Fera 2. Po zmianie temperatury w grach max. 54°C.

Po zmianie chłodzenia postanowiłem jednak pobawić się w prime i OCCT i troszkę się zmartwiłem. W OCCT (druga zakładka z AVX – Linpack) temp. trzeciego rdzenia dobija do 71°C (pierwszy 66°C) a w prime w teście Smal FFT mam na trzecim rdzeniu aż 77°C po kilku minutach..

Trzy razy już zdejmowałem chłodzenie, czyściłem benzyna ekstrakcyjną procesor i radiator a następnie przesmarowywałem pastą Arctic MX-2 i dalej te same wyniki.. Na dodatek zauważyłem że nawet jeśli puszczę wentylator na max. obrotów to temperatura jest taka sama.

Czy takie wysokie temperatury w Prime są normalne? Czy może ja robię coś nie tak?

Dodam że mam tez oprogramowanie do płyty MSI Intel Extreme Tuning Utility i w tamtym teście temp. wynoszą max. 56 - 57°C. Na boxie było max 73°C. 

 

wszystko jest w normie, nie masz się czym przejmować. po raz setny trzeba to powtórzyć - pomiędzy krzemem a ihs jest glut który powoduje taki efekt jaki masz u siebie. 

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda chłodzenie całej budy, jest przynajmniej wentylator wyciągający z tyłu?

Nie ma nic dziwnego w tym że linpack czy prime grzeją mocniej niż gry bo to są testy do katowania procesora.

Obudowa to Zalman Z3 Plus z czterema wentylatorami 120 mm.

 

@zaodrze244

To mnie uspokoiłeś. Wiem o glucie :> Nie myślałem jednak że ma to aż taki efekt..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu zauważyłem, ze mi procek taktowania nie zrzuca. Normalnie to nie przeszkadza, ale idzie lato i 40 stopni w idle trochę słabo wygląda. EIST na enabled, c1e też -coś tam jeszcze powinno być ustawione oprócz tego? Mobo MSI Z97 Gaming 3. 

Dziwne to zjawisko, bo nikt mi tu w biosie nie gmera i sam też nic nie zmieniałem, a proc ewidentnie trzyma sztwne 4500MHz cały czas nie wiadomo dla kogo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...