Skocz do zawartości
Caleb

Intel Haswell Core i7-4000 / Core i5-4000 - Testy w 1 poście

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba o wyjaśnienie jak sprawdzać efekty podkręconego procesora, jak działa mnożnik itd, dlaczego mnożnik jest mniejszy.

Drodzy użytkownicy, kolega ma pytanie, proszę o spróbowanie udzelenia odpowiedzi na jego pytanie, wyjaśnienie mu czegoś. Oto pytanie:

Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego mój procesor podkręcony do 4.2Ghz prawie nigdy nie używa pełnego mnożnika nawet przy testowych programach które obciążają procesor do 100%(przy nim używają x23 w grach także tyle)?
mój procek to : Procesor Intel Procesor Intel Core i5-4690K
Płyta główna Gigabyte GA-B85M-D3H, B85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie taktowania pamięci. W Haswellach i Devils Canyon kontroler pamięci jest w procesorze. Więc jeśli dobrze rozumiem wyższe taktowanie pamięci (np. 2400 Mhz w stosunku do 2000 MHz) powoduje większe temperatury procesora. Czy mam rację??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie taktowania pamięci. W Haswellach i Devils Canyon kontroler pamięci jest w procesorze. Więc jeśli dobrze rozumiem wyższe taktowanie pamięci (np. 2400 Mhz w stosunku do 2000 MHz) powoduje większe temperatury procesora. Czy mam rację??

Temperatura rośnie bo rośnie napięcie. Odpal hwinfo i sobie sprawdź jeżeli masz auto w biosie przy napięciach jakie płyta ustawi vtt przy 2000 vs 2400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura rośnie bo rośnie napięcie. Odpal hwinfo i sobie sprawdź jeżeli masz auto w biosie przy napięciach jakie płyta ustawi vtt przy 2000 vs 2400

Przy podkręcaniu ustawiałem chyba wszystko na sztywno.

 

Kupiłem pamięci Kingstona Hyper X Savage i system wstaje przyt ich ustawieniu na 2400 MHz ,ale przy niepodkręconym procu. Przy podkręconym procu (4,5 GHz) i pamięciach ustawionych na 2400 MHz system nie wstaje. Dopiero obniżenie taktowania pamięci na 2200 MHz powoduje wstawanie systemu.

Kontroler pamięci w procesorze nie wyrabia?? Da radę to jakoś obejść??

Edytowane przez Passt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie da radę to "obejść" manipulując ustawieniami timingów pamięci oraz napięć, ale IMO w najmniejszym stopniu nie warto.

Przyrost mocy byłby chyba minimalny.

Czy to kontroler pamięci w procu nie wyrabia??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wygląda, czyli ewentualnie mógłbyś spróbować zwiększyć napięcie, które powinno być opisane jako "System Agent" albo podobnie oraz ewentualnie dodatkowo zwiększyć Input oraz napięcie na RAM. gdybyś miał nastrój do walki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobię jak piszesz. Dziwny objaw chyba niestabilności systemu. Grałem godzinę w Crysis 3 i wszystko hulało elegancko. Przy wylaczaniu gry zawiesiła się (gra, nie system).OCCT z AVX przechodzi bez problemu.

 

 

EDIT: pogrzebałem w ustawieniach , poluzowałem timingi. Dziwny objaw trwa dalej. Mianowicie przy wyłączaniu Crysis 3 gra się czasem wiesza, ale można ją wyłączyć z menadżera urządzeń. Granie nie powoduje żadnych objawów (zwiech, bluescreenów).

Edytowane przez Passt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czytałem wiele poradników różnych opcji już próbowałem. (Nie wiem czy odpowiedni dział)
Podczas grania przy niskich temperaturach wywala bsod.
Zrobiłem test OCCT + Screeny z UEFI do wglądu.
http://imgur.com/a/ZoXmX/all (OCCT)
http://imgur.com/a/AzQ4w (UEFI)
Chłodzenie: Scythe Mugen 4
Grafa: MSI GTX 770

Płyta główna: Z87 Extreme4
RAM: Crucial Ballistix Tacitcal obecnie 2x4GB od pon 4x4GB
Zasilacz: SilentiumPC Deus M1 650W
Windows 10, 64bit.

Edytowane przez Mikey1902

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem dziwną rzecz. Mianowicie w Battlefield 4 włączenie wielowątkowości powoduje przycinania obrazu. WyłączenieHT sprawia ,że gra jest płynna. Podobnie sprawa się ma chyba z DA Inquisition, ale to musze jeszcze sprawdzić. Zaobserwowaliście ten efekt??

Edytowane przez Passt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem nowy na tym forum, nie wiem czy w dobrym miejscu to piszę, ale chyba tak, nie chce też zakładać nowego tematu. Otóż posiadam procesor Core i7-4790K na płycie MSI Z97 Gaming 5, potraktowany chłodzeniem be quiet! Dark Rock 3, pasta to Arctic Silver Ceramique 2, obudowa Fractal Design Define R4, wentylatory Silet Series R2 140mm, dwa z przodu, jeden z tyłu. Chodzi to że program OCCT pokazuje mi temperatury w spoczynku:

Core#0 29C

Core#1 35C

Core#2 33C

Core#3 33C

Oczywiście skączą ale +/- 3C, Real Temp pokazuje podobnie, pod obciążeniem OCCT uruchamiam test chodzi około 3 minut bo na Core#1 dochodzi do 86C i przerywa, IntelBurnTest wycisnął mi 91C na Core#1, pozostałe gdzieś w okolicach 88C. Podczas godzinnej gry w Wiedźmin 3, temperatura maksymalna 69-76C. Moje pytanie brzmi: czy to normalne temperatury, bo nie mogę znaleść jednoznacznej odpowidzi, moim zdanie są wysokie, ale są głosy co mówią że Core i7 4790K tak ma, to jak to jest w końcu? chłodzenie myśle, że dobrze zamontowane... no chyba że nie, paste rozprowadziłem po całym procesorze, narazie go nie podkręcałem. To jest norma, czy coś schrzaniłem?

Edytowane przez Tormen1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj sprawdzilem temperatury mojej i5 4570 pod obciążeniem primem. Dochodziły one do 70-74 stopni. Czy to normalne? Dodam że mam słabą obudowę bez żadnych dodatkowych wentylatorów a pokrywa boczna jest cały czas otwarta bo radiator od fortisa he1225 wystaje. Pasta to Zalman stg2. Może pasta którą dostałem od poprzedniego właściciela procesora jest poprostu stara? Albo popelnilem błąd nakładając pastę tylko na procesor a na radiator już nie? A może to poprostu lato...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej


Mam pytanie. Właśnie podkręciłem swój procesor (i5 4690k) na 4,5 GHZ. Jakie stany oszczędzania zostawiacie, a które wyłączacie? Które rzeczy pokroju C1, EIST itd wyłączyć dla pełnej wydajności sprzętu? Kiedyś czytałem, że dyski i inne sprzęty trochę szybciej działają, gdy są wyłączone tego typu oszczędzacze. Zostawić tylko C1 dla oszczędzania w stanie spoczynku?

Pytam się, bo niedawno wgrałem nowy bios do płyty i okazało się, że plik z poprzednimi ustawieniami UEFI nie działa na nowszym biosie kwasny.gif Nie pamiętam jak miałem ustawione.


Jeszcze pytanie odnośnie Internal PLL Overvoltage i Speed Spectrum - jak mają być ustawione?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

i5 4690K podkręcony do 4,5 GHz z napięciem 1,28 V (1,275; 1,27 oraz niższe resetuje kompa po chwili benchmarku), VCCIN 1,82 V

chłodzenie Dark Rock 3, pasta Arctic MX-2 nałożona na wzór ryżu pośrodku proca),

 

testuję w benchmarkach AIDA64 Extreme oraz OCCT i tu wszystko przechodzi z temperaturą max do 70kilku stopni;

 

problem jest w tym, że na Prime95 oraz LinX proc osiąga po kilku sekundach 100stopni, potem włącza się trotling, programy pokazują LOG, HOT itd

 

wrzucam screena ze wszystkimi szczegółami podczas testu w AIDA64 Extreme i tu jest OK,

 

co mam nie tak, że te benchmarki przechodzi a na Prime95 oraz LinX się tak szybko wysypuje?

 

pozdrawiam serdecznie

 

29608147_bez-tytulu.jpg

Edytowane przez lukjac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VRING do góry albo częstotliwość magistrali pierścieniowej w dół. V_input na 1,90 i sprawdzić czy to cos pomaga.

 

Edit: oj chyba czegos nie doczytałem. :-) Przez "wysypuje" rozumiesz throttling czy faktycznie się wysypuje?

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pewien problem z moim procesorem, procesor jest nowy ma zaledwie miesiac orginalne taktowanie ma 3,5Ghz, podkręciłem go do 4Ghz zmieniając BCLK obecnie pracuje on na  4Ghz 100x40, podzespoły :

 

Płyta Główna MSI B85-G43 GAMING socket 1150 
INTEL CORE I5-4690K 1150 4x3.5Ghz 6MB 
Chłodzenie procesora Be Quiet Dark Rock Pro 3 BK019
2x KINGSTON HyperX DDR3 Fury 4GB/1600 CL10
 
 
Testując programem Linx po 10 minutach osiąga temperaturę 85C czy to nie jest aby nie za dużo, przy takim chłodzeniu? pastę mam rozprowadzona sposobem "X", Przy testowaniu Linx w ciągu 10 min wyskakuje okolu 5 błędów, prosił bym bardzo o pomoc czy mam się martwic, jesli chodzi o napiecie to nie ruszalem go wogole jest ustawione fabrycznie tak jak bylo, mam wylaczone wszystkie oszczedzanie energi itp
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi, co robię nie tak, chyba że trafiłem tak słabą sztukę?

 

Procesor i5 4690K

MSI Z87 G43

Fortis HE1425 +MX2

 

Przy napięciu 1.280 Vcore osiąga stabilne 45x100, ale temperatura na 3 rdzeniu dochodzi do 95 st.

Zdejmowałem już cooler i zakładałem jeszcze raz, ale poprawy nie ma.

Obecnie 44x100 stabilnie chodzi na 1.220 Vcore i tempy w idle 35st a w OCCT 88st. na #3 rdzeniu.

 

W obudowie oprócz wiatraka 14cm na procesorze są jeszcze 3x 12cm wyciągające + 12cm w zasilaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstaw wyraz wiatrak w cudzysłów, aby zakomunikować użycie błędnego słowa w sposób intencjonalny. Właściwe określenie elementu przemieszczającego powietrze w obudowie oraz w okolicach radiatora to wentylator.

Co do sedna problemu, to faktycznie możesz mieć słabą sztukę, ale tak naprawdę 1.22Vcore wcale nie jest jeszcze wysokim napięciem. Dodatkowo masz średnie chłodzenie, więc nie spodziewaj się super niskich temperatur. U mnie aby przejść z 4.4 na 4.5 musze mieć 1.32 i temperatury w stresie mam 75 st C po godzinie obciążenia, tyle że mam Kraken X31. Jeśli na jednym rdzeniu masz dużo wyższe temperatury, to musiałbyś ściągnąć IHS.

 

Nie napisałeś też nic o magistrali ani o Vin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem update biosu, ustawilem wszystko, jak w poprzednim i problem w tym, ze mi nie zrzuca w spoczynku mnoznika do 8, tylko wciaz leci na 45. Tak przynajmniej pokazuje mi CPU-Z.
Jakies rady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że masz powyłączane jakieś opcje oszczędzania energii. Odpowiadają za to te wszystkie C-state, które dokładnie to nie pamiętam. Ewentualnie zobacz jaki masz profil zasilania w windowsie.

 

Tak coś mnie ostatnio tknęło... Czy włączone i-GPU procka może mieć wpływ na OC procesora? Szukałem przez google, ale nie ma konkretnych informacji.

 

Max co wyciągam z włączoną integrą to 4.3 @ 1,325 core, 4.0 uncore i pamiątki 2200 cl9 i utknąłem. Samego 3dmarka udało mi się przejść na 4,5 ghz na zawrotnych 1,4+ V, ale potrafiło wysypać w grach, nie wspominając o prime itp.

 

EDIT

 

NOPE, padaka zostanie padaką... :) 

Edytowane przez kapi89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...