Skocz do zawartości
Caleb

Intel Haswell Core i7-4000 / Core i5-4000 - Testy w 1 poście

Rekomendowane odpowiedzi

Qrcze kupiłem zestawik jak w podpisie, ale proc to chyba jakaś padaka, batch 314.

Udało się ustawić 4.3ghz przy 1.3v o_O, nie wiem albo coś źle robię, albo to szrot a nie proc:(

Może ma ktoś jakieś sensowne ustawienia dla tej płytki, ale jak na samej zmianie napięcia i mnożnika nie wstaje na 4.5ghz to chyba mega fail;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to całkiem niezły VID....

podnosisz cache ratio ta k samo jak cpu ratio? jak tak, to odpuść ;) zostaw cache ratio na auto.. niewiele wpływa na wydajność a musisz ponieść Vring, i być może też VRIN, żeby ustabilizować proca

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4670 na boxie przy 4.2 GHz na linpacku bardzo szybko osiąga 100 stopni Celsjusza, no a potem throttling tak w okolice 3.9 GHz go zbija. I trzyma się przy tych 100 stopniach prawie. To w Aidzie będzie zapewne podobnie.

 

Natomiast w normalnym użytkowaniu (w sensie granie i cała reszta) to nie osiąga tak wysokich temperatur, ot o 85 stopni czasem zahaczy.

 

A w idle (0,8 GHz) to około 36-38 stopni.

 

Tak że boksowy kuler rulez!

 

W zasadzie to dopóki nie mam konkretniejszego chłodzenia miałem nie próbować go wyżej ustawiać, bo teraz i tak mam szybciej niż na Sandy 4,5 GHz (i to się faktycznie odczuwa) ale może w weekend jednak spróbuję.

 

W każdym razie dla mnie te chłodzenia po trzy stówki to zdecydowanie nieco przereklamowana sprawa.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę urazić Intela ani fanbojów, na moim procku chodzi 4.2 z opcją turbo. Gdybym dołożył lepsze chłodzenie wodne, osiągne spokojnie 5ghz bez opcji turbo i tak mam vcore 1.25 z mnożnikiem 42x idle 35st! w stresie 55st. nie wiem o co gdybamy bo na haswellach chyba tym grzeje tym bardziej obciąża oc. Dochodząć do wniosku przy 80st to jest temp minimalnie krytyczna dla pasty pod czapką.( Wysłane z dotyku Samsung 3G GTP-6200 za pomocą Tapatalk 2 )

Edytowane przez dakar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adashi - poważnie odczuwasz zauważalną różnicę pomiędzy HSW @4,2 a SB @4,5? śmiem wątpić bo różnica będzie raczej niezauważalna (chyba że benchmarki lub inne punktatory). 

 

Czyż to właśnie nie wątpienie czyni nas ludźmi? :-)

 

Z rzeczy przy których odczuwam wyraźną różnicę na korzyść 4670 to: generowanie raportów w SPSS, przetwarzanie dużych arkuszy w Excelu, a w szczególności generowanie wykresów z dużej ilości danych, wszystkie operacje w Statistice na dużych zbiorach danych.

 

Rzecz która odbywa się skrajnie szybciej, co akurat zwróciło moją uwagę (czy to akurat zasługa zmiany na 4670 trudno pewnie stwierdzić) to "odświeżanie ikon na pulpicie". Czasem doświadczam takiego zjawiska, że ikony plików/skrotów znikają / są zastępowane przez takie ogólne i potem niejako się kolejno "odbudowują". Jako że mam prawie dwa pełne pulpity ikon, na Sandy trwało to dobrych kilka sekund. Obecnie odbywa się to skrajnie szybciej.

 

Co do benchmarków, pewnie też byłoby szybciej, ale słabo mnie interesują benchmarki, raczej stawiam na faktyczne zastosowania. Mam także wrażenie, że rozpakowywanie archiwów jest szybsze, choć tu różnica nie jest już tak zdecydowana jak w poprzednich przypadkach.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra oddalem starego procka i kupilem nowego. Tym razem batch L312B527, vid ma 1.008. Tak na szybko testujac to robi 4.5ghz na jakis 1.28V 4.6ghz 1.36v 4.7ghz jakies 1.42v wiec nie jest kox, ale jak dla mnie styknie, lepszy niz porzedni, wiec sie oplacalo:) Jutro go wiecej pomecze bo dzis jest tak goraco ze w oc nie chce mi sie juz bawic po wyprawie do sklepu.

11467 w 3dmarku11 http://www.3dmark.com/3dm11/6937121

13165 w 3dmarku11 z lucid virtumvp http://www.3dmark.com/3dm11/6939384

Edytowane przez XeNoN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie skromne pytanko, czy ktoś w Waś wie coś więcej już o Haswell Refresh ? Wiem, że spodziewać się można na Q2 2014, ale czy to data dla PC ? I jak rozumiem, będzie to usprawnienie procesorów pod 1150 a nie 2011 ? Bo pod 2011 to ma być Haswell-E ?

Bo już gubię się powoli w tym wszystkim a planowałem po okresie wakacyjnym jakieś inwestycje, i teraz nie wiadomo czy pchać się w Haswella, czy modernizować 775 czy czekać cierpliwie do Refresh (chociaż takim sposobem można czekać do Broadwell a potem Skylake :) Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Jeszcze niedawno karta graficzna i procesor były całkowicie oddzielnymi podzespołami, których ścisła integracja wydawała się niepotrzebna, skoro od niepamiętnych czasów stanowiły dwuosobową (zgraną) drużynę. Jednak galopująca miniaturyzacja ostatecznie umożliwiła połączenie obydwu komponentów na wspólnym kawałku krzemu, co otworzyło zupełnie nowy rozdział w historii rozwoju komputerów, pozwalając producentom na dostarczanie coraz wydajniejszych i bardziej kompleksowych rozwiązań multimedialnych. Układy graficzne zintegrowane w procesorach początkowo nadawały się wyłącznie do podstawowych zadań, aczkolwiek ostatnie miesiące nawet zatwardziałych sceptyków musiały przekonać, że najmocniejsze odmiany iGPU dysponują mocą wystarczającą do uruchomienia mainstream'owych tytułów. Tylko czy granie na konfiguracjach pozbawionych zewnętrznej karty graficznej, wymagające licznych kompromisów w walce o utrzymanie płynności, rzeczywiście może być przyjemnością? Pytanie jak najbardziej na czasie, dlatego postanowiliśmy sprawdzić wydajność większości powszechnie dostępnych iGPU montowanych w desktopowych jednostkach AMD i Intel, natomiast jako punkt odniesienia zamieściliśmy na wykresach dwa niedrogie zestawy wyposażone w budżetowy procesor oraz kartę graficzną, aby określić w jakim punkcie znajdują się dzisiejsze iGPU. Czy zagramy na takim sprzęcie w Crysis 3, Far Cry 3, Skyrim i Tomb Raidera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie skromne pytanko, czy ktoś w Waś wie coś więcej już o Haswell Refresh ? Wiem, że spodziewać się można na Q2 2014, ale czy to data dla PC ? I jak rozumiem, będzie to usprawnienie procesorów pod 1150 a nie 2011 ? Bo pod 2011 to ma być Haswell-E ?

 

Bo już gubię się powoli w tym wszystkim a planowałem po okresie wakacyjnym jakieś inwestycje, i teraz nie wiadomo czy pchać się w Haswella, czy modernizować 775 czy czekać cierpliwie do Refresh (chociaż takim sposobem można czekać do Broadwell a potem Skylake Dołączona grafika Pzdr

 

 

Ja przesiadłem się z i5 760 i moim zdaniem opłacało się: usb 3.0 natywne, bios UEFI (już poznałem jego zalety), możliwość korzystania z iGPU, spokojnie mogę teraz wymieniać resztę podzespołów, kupienie czegoś zaraz po premierze (+1 snob), delikatna poprawa w codziennej pracy, 1500zł mało i dużo, a przy ewentualnej odsprzedaży więcej się odzyska, bo sprzęt będzie jeszcze na gwarancji przez najbliższe 2-3 lata.

 

Nie doświadczyłem problemów z urządzeniami usb 3.0 po wybudzeniu.

 

Czekać można w nieskończoność np na Haswell Refresh (w sumie nie liczył bym na coś błyskotliwego), czas pracy na nowym sprzęcie który np ja kupiłem, można wliczyć w cenę przesiadki, innymi słowy więcej zalet niż wad, przynajmniej w mojej sytuacji.

Edytowane przez KaszaWspraju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak to prawda, czekać można w nieskończoność. Ja wyczekuje do września/października, ale jak to przy każdym większym zakupie wkradły się wątpliwości, czy inwestować taka kwotę, a może na starym da rade jeszcze pojechać. Ale tak jak tu na forum wielokrotnie się podkreśla, że nie warto inwestować w starą platformę. Minusem u mnie to 19" calowy monitor, który najwcześniej wymienię w przyszłym roku. No ale do września jeszcze czas. 

I tak jak mówisz, sprzęt na gwarancji i w razie czego zawsze można by odsprzedać.

Dzięki za odpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie beda najbardziej optymalne pamieci do haswella zeby wycisnac z niego cala wydajnosc 1600, 1866, 2133, 2400? szybszych nie biore pod uwage bo sa za drogie. i nie niechodzi mi o korzystanie z integry. kumpel przymierza sie do zakupu i niewiem jakie wybrac. procek bedzie 4670k i z87-ud3hWysyłane z mojego GT-S6500 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiałem, i imo wybór jest tylko pomiędzy 1600 a 2400, zobacz na różnicę w cenie:

 

2x4gb 1600 cl9

http://www.morele.net/pamiec-team-group-vulcan-gold-ddr3-1600-cl9-8-gb-2x4gb-tlyd38g1600hc9dc01-576831/

 

2x4gb 2400 cl10

http://www.morele.net/pamiec-team-group-vulcan-ddr3-2400-2x4gb-tlad38g2400hc10tdc01-576839/

 

Testy pokazują że różnica w wydajności w większości zastosowań (szczególnie gier) jest marginalna, ale różnica w cenie też nie jest duża, więc dorzuciłem te 70zł.

Równie dobrze mogłem wziąć 1600 i do tego 2 pizze:)

Edytowane przez XeNoN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kumpel na pewno potrzebuje 16gb do i5?, bo to mi wygląda na komputer do gier na którym nie ma szans "zajechać" 8gb, wiem bo miałem i to i to.

Jak potrzebuje to imo 200zl nie ma sensu doplacac i bierz 1600.

Edytowane przez XeNoN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

budujemy na maxa, patrząc na nowe konsole to te 16gb może się przydać a lepiej je kupić od razu niż potem szukać identycznych do rozbudowy lub wymieniać. 

 

zastanawiają mnie wpisy sidebanda który twierdził że różnica w normalnym użytkowaniu kompa pomiędzy 1600 a 2400 jest bardzo duża i warto wziąć lepsze ramy. no nic nie zaśmiecam wątku dalej. 

 

napisz mi XeNoN bo chyba przegapiłem na jakim napięciu lata ten twój 4670k i czy ciąłeś czape?

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

zastanawiają mnie wpisy sidebanda który twierdził że różnica w normalnym użytkowaniu kompa pomiędzy 1600 a 2400 jest bardzo duża i warto wziąć lepsze ramy.

No pisał o większej płynności pracy systemu i bodajże wpływie na minimalny fps(?)..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ktoś używa kompa wyłącznie do gier i przeglądarki internetowej to inwestowanie w lepsze ramy niż 1600 mija się chyba z celem

 

nie pracowałem na kompie z lepszymi ramami i nie mam porównania dlatego się pytam.

 

z kolei kingstony 2133 ceną nie powalają ale chyba są takie wypośrodkowane http://www.morele.net/pamiec-kingston-2x8gb-2133mhz-ddr3-cl11-dimm-xmp-beast-series-khx21c11t3k2-16x-533554/

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

budujemy na maxa, patrząc na nowe konsole to te 16gb może się przydać a lepiej je kupić od razu niż potem szukać identycznych do rozbudowy lub wymieniać. 

 

zastanawiają mnie wpisy sidebanda który twierdził że różnica w normalnym użytkowaniu kompa pomiędzy 1600 a 2400 jest bardzo duża i warto wziąć lepsze ramy. no nic nie zaśmiecam wątku dalej. 

 

napisz mi XeNoN bo chyba przegapiłem na jakim napięciu lata ten twój 4670k i czy ciąłeś czape?

System reaguje na wysokie takty pamięci , chcesz większej wydajnośći w grach i programach muszą do tego dojść ciasne timingi , lużne timingi zjedzą cały zysk jaki możesz potencjalnie uzyskać z wysoko taktowanej pamięci. Jak ktoś niechce wydać dużej kasy na pamięci to 2000mhz cl9 zapewnią dobrą wydajność.

No pisał o większej płynności pracy systemu i bodajże wpływie na minimalny fps(?)..

Rośnie ogólnie wydajność , więc rośnie min i avg fps(pomijam max fps).

 

2500k 1600cl9  vs 2200cl8 3570k było 25% na korzyść ivy w nfs shift , więc podobne relacje będą w projet cars.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...