Skocz do zawartości
BlackMachine

BIOS nie odczytuje całego RAMu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jak w temacie, ostatnio wystąpił u mnie problem z odczytem całego dostępnego RAMu przez BIOS. Na początek moja konfiguracja:

i5-2500K

AsRock P67 PRO3 B3

Corsair Vengeance 2x4GB 1600MHz CL9 LP

Corsair Vengeance 2x4GB 1866MHz CL9

Reszta raczej nieistotna, problem prawie na pewno dotyczy płyty głównej, ew. procesora. Jak widać są 4 kości po 4GB każda, 2 niskoprofilowe, 2 z nieco wyższymi radiatorami. Producent ten sam, seria ta sama, teoretycznie wszystko powinno działać bez problemu. I działało przez jakieś 1,5 roku, ostatnio po wejściu do BIOSu zauważyłem, że nie odczytuje 2 kości, jakby banki pamięci były puste. Wszystkie kości sprawdziłem osobno, każdy bank pamięci również, więc tutaj raczej wszystko jest sprawne. Ustawienia BIOSu oczywiście resetowałem na różny sposób, również wyjmując baterię za jakiś czas, niestety problem wciąż występuje. Kości przekładałem na różne sposoby w bankach, niestety, za każdym razem odczytuje maksymalnie 2 kości. Z poziomu systemu również każdy program za wyjątkiem CPU-Z pokazuje 8GB pamięci, niemniej z poziomu CPU-Z można zobaczyć, że każda kość siedzi w banku i jest sprawna. Robiłem test pamięci na obecność błędów, ale wszystko jest sprawne.

Ponadto z RAMem jest kolejny problem - niezależnie ile kości siedzi w bankach pamięci, w BIOSie nie mogę zmienić taktowania na wyższe, niż 1333MHz, podczas gdy do niedawna było to 2133MHz. Bios płyty jest najnowszy, 3.30, zresztą nawet na dużo starszym wszystko pracowało przez jakiś czas bez zastrzeżeń. Na tym najnowszym również, problem pojawił się przed około trzema-czterema dniami.

Ponadto opcja zmiany mnożnika procesora w BIOSie zaczęła szwankować - procesor ma odblokowany mnożnik, jednak ręcznie mogę ustawić maksymalnie x37 dla czterech rdzeni. Można to "obejść" za pomocą predefiniowanych trybów obecnych na płycie do szybkiego OC, które automatycznie ustawiają taktowania i napięcia dla bodajże od 4.2 do 4.8GHz, aczkolwiek płyta zawyża nieco VCore, a całość i tak jest potem niestabilna.

Jak zatem widać, problem prawie na pewno dotyczy płyty, chyba jedyne, co mi jeszcze przychodzi do głowy, to może to, że jakiś pin w gnieździe procesora jest wygięty (akurat ten odpowiedzialny za moje problemy), jednak byłoby to dosyć dziwne, bo procesora jak i chłodzenia na nim nie ruszałem od 3 lat, aczkolwiek wygląda na to, że teraz się to zmieni.

Będę wdzięczny za jakieś sugestie, być może coś pominąłem i rozwiązanie problemu jest dużo prostsze i znajduje się gdzie indziej, tak więc wszelkie uwagi mile widziane.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale.....

 

 

 

szystkie kości sprawdziłem osobno, każdy bank pamięci również, więc tutaj raczej wszystko jest sprawne

 

Ta platforma ma kontroler pamięci w procesorze?

Poczytaj to: http://forum.pclab.pl/topic/965534-i5-2500K-uszkodzony-kontroler-pami%C4%99ci/

 

 

Ewentualnie gdybyś mógł wsadzić inny procesor jakiegoś celerona albo pentiuma taniego...

 

 

Najszybciej zdiagnozujesz przez "przeszczep" :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tego co pamiętam, kontroler pamięci siedzi w procesorze. Całkiem możliwe, że to on jest tu problemem. Widzę, że procesor mam jeszcze miesiąc na gwarancji, więc w razie czego przy odrobinie szczęścia zostałby on wymieniony na sprawną sztukę. Zobaczę, co da się zrobić w tym temacie. Lepiej, żeby problem był z procesorem, niżeli z płytą, bo ta od roku gwarancji nie ma. Dzięki za cenne informacje :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...