Skocz do zawartości
lyft

Opłacalność zakupu i5 z odblokowanym mnożnikiem - dyskusja

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

chciałbym poddać pod dyskusję zasadność kupowania Haswelli i5 z odblokowanym mnożnikiem.

 

Doinwestowanie do i5 k jest dość kosztowne, więc może lepiej kupić zwykłą i5, a zaoszczędzone pieniądze dorzucić do karty graficznej?

 

Przeanalizujmy następujący scenariusz

 

CPU:

i5 4590 za 765 zł

i5 4670k 909 zł

Wydajność bez OC zbliżona, z lekką przewagą i5 4670k. Różnica w cenie tych procesorów to 144 zł

 

MOBO:

dla zwykłej i5 starczy chipset B85, bo i tak wiemy, że nie będziemy kręcić- czyli np. Gigabyte GA-B85M-D3H za 239 złotych

dla i5 4670k trzeba już lepszego chipsetu i płyty z dobrą sekcją zasilania. Myślę, że koniecznością jest coś pokroju ASRock Z97 Pro4 za 389 zl

Różnica w cenie płyt głównych: 150 zł

 

Do tego chcąc kręcić i5 należy kupić chłodzenie za 100-150 złotych

 

Finalna różnica w cenie będzie wynosić około 400-450 zł

 

Czy warto jest inwestować tyle pieniędzy w sam procesor? Wydaje mi się, że taką kwotę lepiej dorzucić na poczet lepszej karty graficznej. Zastanawia mnie dla jakiej karty graficznej taki i5 4790 byłby wąskim gardłem? (byłbym wdzięczny za odpowiedź).

 

Co więcej, ze względu na wydajność CPU konsol nowej generacji, procesor będzie odnosił marginalne znaczenie. Dodatkowo, developerzy starają się przerzucić więcej obliczeń na GPU.

 

Możliwe też, że nie opłaca się kupować dobrej płyty głównej na 1150 z myślą o wymianie CPU w przyszłości, ponieważ taki i5 4790 spokojnie wytrzyma te 2-3 lata. Wtedy już będziemy mieli nowy socket (bodaj 1151 pin), a branie i7 (jako zastępcę dla i5) może być średnio opłacalne.

 

Jestem niezwykle ciekaw waszych opinii a także kontrargumentów na tę kwestię.

 

Pozdrawiam!

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No u mnie raczej też sandy jeszcze trochę zabawi. Mimo że haswelle coraz bardziej odskakują zegar w zegar, z racji na optymalizację, imo dopłata do nowych zabawek jest niewarta zysku, szczególnie że można się łatwo wkopać w kiepską sztukę procesora, na którym będzie marne oc i temperatura z kosmosu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwyraźniej nie czytasz artykułów na portalu purepc ;) Przeanalizuj sobie wydajność i porównaj przed i po OC.

 

Jeśli to nie jest duża różnica w wydajności 3.3GHz vs. 4.5GHz to nie wiem co nią jest...

 

Czytam, czytam. Zastanawiam sie tylko czy do gier lepiej nie zainwestowac roznicy ceny w karte graficzna. Czy roznica wydajnosci nie bylaby wieksza?

Edytowane przez lyft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam. Zastanawiam sie tylko czy do gier lepiej nie zainwestowac roznicy ceny w karte graficzna. Czy roznica wydajnosci nie bylaby wieksza?

 

Jaką masz kartę graficzną ?

 

Bo jeśli jesteś na poziomie gtx 970/780/780ti/290x to 300 złotych więcej nic ci nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz to zależy jeszcze od tego co chcesz dalej z tym zrobić.

 

Jeśli to ma być zestaw na lata, który wymienisz za kilka generacji sprzętu to wtedy raczej lepiej brać takiego niepodkręconego i grafę pokroju 290 zamiast 280x.

 

Jeśli zakładasz relatywnie częste wymiany gpu co 18-24 miesiące to wtedy warto inwestować w najsilniejszy procesor i trzymać go kilka lat.

 

Większość użytkowników na forum raczej stosuje to drugie rozwiązanie.

 

 

Swoją drogą to jak brać proca bez oc to imho najlepiej najtańszego xeona z HT.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...