Skocz do zawartości
Janek_SiD

Komputer do montażu wideo, grafiki i gier do 7 lub 8K

Rekomendowane odpowiedzi

Robiąc inwestycje na najbliższe kilka lat zawsze dobrze jest zasięgnąć języka, dlatego tu jestem, bo w przeszłości nigdy się nie zawiodłem :)

 

Jestem freelancerem, a komputer to jedno z moich głównych narzędzi służących do pracy i jednocześnie do rozrywki. Zajmuje się montażem wideo 1080p i sporadycznie 4K (Sony Vegas, Adobe Premiere), obróbką zdjęć (RAW 36 Mpx - Adobe Lightroom i Photoshop) oraz edycją audio. W ten sposób komputer zarabia na siebie i na mnie oczywiście. Oprócz tego lubię pograć. Nie jestem hardcorowym graczem, nie spędzam tak dużo czasu, ale jak już gram, lubię nacieszyć oczy ustawieniami ultra. Interesują mnie takie tytuły jak Watch Dogs, Wolfenstein: The New Order, w przyszłości GTA V i to co nadejdzie oczywiście.

 

Mój obecny sprzęt, który ma ponad 5 lat przestał mi wystarczać na wielu frontach - mam i7 920, 6 GB RAM i GTX 570 - tylko karta graficzna była upgrade'owana z GTX 285. Co istotne, przez te 5 lat sprzęt nie sprawił mi najmniejszych nawet problemów. Był stabilny jak skała, nie uświadczyłem ani jednego blue screena i wystarczył mi na rekordowo długo, w porównaniu do poprzednich sprzętów. Osiągnąłem to nie oszczędzając na zasilaczu, chłodzeniu, mimo, że sprzęt nie był podkręcany. Chciałbym więc powtórzyć to dokonanie i kupić sprzęt na następne lata, który będzie szybki, ale przede wszystkim stabilny i niezawodny. Nie jestem typem człowieka, który non stop grzebie w sprzęcie i coś podkręca, modyfikuje i upgrade'uje. Jak wspomniałem, to sprzęt również, a może przede wszystkim, do pracy. Pewnie zmienię kartę graficzną za 2 - 3 lata, może dołożę RAMu, ale nic ponadto. Dlatego liczę na Wasze wskazówki i uwagi.

 

Za punkt wyjścia przyjąłem topową konfigurację z "Zestawy komputerowe na Październik 2014", czyli:

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_pazdziernik_2014?page=0,19

 

Intel Core i7-4790K BOX

ASRock Z97 Extreme6

Palit GTX 980

2x 4GB G.Skill 2400 MHz CL10

WD Blue 1TB

Plextor M6S 256 GB

Cooler Master V650S 650W

Thermalright HR-02 Macho BW

Samsung SH-224DB

 

Do tego obudowa Fractal Design Define R4 Black Pearl

 

Propozycje modyfikacji:

 

- Przede wszystkim będę potrzebował więcej niż 8 GB RAM, minimum 16 GB. Rozważam dokupienie drugiego, identycznego zestawu 2x4 GB co da w sumie 4x4 GB, albo lepiej, od razu 2x8 GB G.Skill TridentX DDR3 2x8GB 2400MHz CL10 F3-2400C10D-16GTX. Jeśli budżet pozwoli najchętniej kupiłbym od razu 4x8 GB RAM i miał spokój do końca życia tej konkretnej platformy, bo więcej i tak nie obsłuży.

 

- Rozważam kartę graficzną Asus STRIX-GTX980-DC2OC-4GD5 jako przede wszystkim cichszą.

 

- Rozważam lepszą płytę główną, np. Asus MAXIMUS VII FORMULA. Podkręcać nie będę, ale bogatsze wyposażenie się przyda, np WiFi, Bluetooth, lepszej jakości dźwięk... może i stabilność będzie lepsza?

 

Pytania:

 

- Czy pamięci będą współpracować z płytą główną? Poprzednim razem wybierałem pamięci z listy producenta określane jako przetestowane i wspierane. Jak duże jest ryzyko przy wyborze szybkich pamięci spoza listy?

 

- Czy aby jest to odpowiedni moment na zmianę sprzętu? Nie chcę czekać w nieskończoność, bo i tak czekałem długo i prędzej czy później wyjdzie coś znacznie lepszego. Nie chce jednak zrobić zakupów przeddzień jakiegoś przełomu. Na przykład GTX 980 wygląda na odrobinę wykastrowaną kartę i możliwe, że wersja Ti będzie znacznie lepsza. U Intela chyba szybkich zmian nie będzie?

 

- Czy zasilacz na pewno wystarczy z zapasem? Jeśli dodać więcej pamięci i kilka dodatkowych dysków twardych? Niby powinien, ale wiem, że jest kluczowy dla stabilności, a na niej mi bardzo, bardzo zależy. Wolę wydać 1000 zł na zasilacz i kupić słabszą grafikę, niż borykać się z problemami.

 

- Może zaproponujecie jakieś mobo pomiędzy tym zaproponowanym przez PurePC, a Asus MAXIMUS VII FORMULA? Coś również bogato wyposażonego, ale nie nastawionego aż tak na podkręcenia i chłodzenie wodą?

 

- Gdzie kupować, żeby nie mieć problemów zarówno z dostarczeniem sprzętu jak i z wymianą w razie jakiejś niekompatybilności? W sklepie internetowym czy w sklepie fizycznym? W Morele.net czy może gdzie indziej? Dodam, że jestem z Warszawy.

 

Wszelkie uwagi z poza listy mile widziane. Przypominam, że priorytetem jest stabilność i niezawodność, a nie stosunek wydajności do ceny. Mogę mieć wolniejszy sprzęt, pod warunkiem, że bez problemu będę mógł na nim pracować, nie rozwiązując ciągle zagadek czemu coś nie działa, albo czemu nagle system się wywala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli komputer, który chcesz złożyć ma służyć przez najbliższe kilka lat, na twoim miejscu zdecydowałbym się na platforme X99 i któryś z 6 rdzeniowców lub może nawet 8 rdzeniowy procesor. Zarówno Lightroom jak i Premiere znakomicie utylizują większą ilość rdzeni - nawet 16 i więcej, wiem bo sam używam tych programów. (;

Poza zaleta wydajnościową platformy X99 jest jeszcze inna - platformy High-End Intela zwykle są dużo bardziej żywotne od platform mainstreamowych. X99 i DDR4 to nowinka, przy odrobinie szczęścia nowe procesory będą na tę platformę wychodziły przez najbliższe 2-3 lata. Na dłuższą mete może się to okazać całkiem opłacalne. Za 2 - 3 lata zrobisz upgrade samego CPU i grafy i znów będziesz miał topowa konfiguracje.

Odnośnie karty grafiki to moim zdaniem lepiej odpuść GTX 980 i wybierz niewiele gorszego GTX 970 a zaoszczędzone pieniądze wpakuj w platforme na X99.

Pozdrawiam.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem X99 i nowego S2011 ( tak jak starszego ) jest cena platformy , o ile procki 6C można dostać za ~1,5 k zł to 8C kosztuje > 2k zł .

 

Z drugiej strony jak nie będzie robił OC to nie widzę sensu w X99 czy Z97 , kup jakąś bardziej wypasioną płytę na H97 np. Asrock H97 Performance lub nieco droższy Killer albo MSI H97 Gaming 3 .

 

A jak koniecznie chcesz ramy 2 400 mhz to bierz płytę na Z97 np. MSI Z97 Gaming 3 z tych lepiej wyposażonych .

 

Nie ma sensu brać GTX980 , GTX970 sporo tańszy a nie wiele słabszy - co do samej karty to bierz albo MSI Gaming albo Asus Strix .

 

Ram bierz w kościach 8GB jak planujesz /potrzebujesz dużo ramu , nie ma sensu brać 4x4GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem X99 i nowego S2011 ( tak jak starszego ) jest cena platformy , o ile procki 6C można dostać za ~1,5 k zł to 8C kosztuje > 2k zł .

 

Autor ma do wydania 7-8k, z takim budżetem złoży system na X99.

 

 

Z drugiej strony jak nie będzie robił OC to nie widzę sensu w X99 czy Z97 , kup jakąś bardziej wypasioną płytę na H97 np. Asrock H97 Performance lub nieco droższy Killer albo MSI H97 Gaming 3 .

X99 to świetna platforma pod workstation. To że gry nie wykorzystują więcej niż 4 rdzenie nie oznacza, że inne programy tego nie potrafią. Czasami  warto wyjść z getta I5 i 1150... W renderowaniu wideo dodatkowe rdzenie przełożą się na godziny zaoszczędzonego czasu.

Lightroom może nigdy nie będzie wspierał akceleracji GPU (ze względu na specyficzny model renderowania - czytałem kiedyś artykuł na ten temat napisany przez ludzi z Adobe) natomiast dodatkowe rdzenie CPU nieźle go dopalą przy pracy z RAW'ami - zyska się prawdziwą responsywność.

 

Ramu koniecznie nie mniej niż 16GB.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za komentarze. Z kartą graficzną doszedłem do tych samych wniosków - 800 zł więcej za GTX 980 mi się nie kalkuluje. Wolę w tej cenie dołożyć drugie 16 GB RAM i mieć na starcie 32 GB. RAM w moich zastosowaniach poza rozrywkowych jest kluczowy, więc to bez wątpienia to będą lepiej wydane pieniądze. Zdecydowałem się również na zasilacz SeaSonic SS-860XP F3, ze względu na półpasywny sposób pracy i wysoką jakość.

 

Co do platformy - zgadzam się, że żywotność 2011 będzie znacznie większa. Tak było w przypadku mojej platformy 1366 i procesora i7 920. Ten komputer miałem najdłużej i jestem bardzo zadowolony z tego zakupu. Mimo wszystko nie do końca jestem przekonany do 2011. Według testów nawet najszybszy procesor na socket 2011 ustępuje i7-4790K we wszystkich zastosowaniach, z wyjątkiem stricte profesjonalnych, gdzie faktycznie ma sporą przewagę, ale jednocześnie sam procesor jest trzy razy droższy, płyta jest dwa razy droższa no i RAM też droższy. Gdybym zajmował się wyłącznie wideo i grafiką 3D, to byłby to najlepszy wybór, ale jak wspominałem, jestem freelancerem i param się różnymi zleceniami. Wideo jest istotnym, ale nie jedynym i nie głównym moim zajęciem. Jest jedną z wielu istotnych składowych. Gdybym mógł wydać na zestaw 12k, to bym się nie wahał i brał 2011, a tak oznaczałoby to kompromisy w innych kwestiach - ilości RAMu i karty graficznej... nie jestem jeszcze przekonany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszedłem na chwile na morele aby sprawdzić co da się zbudować na X99 za 8k i coś takiego mi wyszło:
 

1) 649065 Płyta główna MSI X99S SLI PLUS X99 LGA2011-3 1 799,00 

2) 660963 Procesor Intel Core i7-5820K LGA2011 64bit 3.3GHz 140W 15MB BOX (BX80648I75820K) 1 1569,00

3) 666451 Pamięć G.Skill Ballistix Sport 4x4GB 2400MHz DDR4 CL 6 (BLS4C4G4D240FSA) 1 1101,00
4) 659949 Dysk SSD Plextor M6P Pro 256 GB (PX-256M6P) 1 678,00

5) 472386 Chłodzenie CPU Noctua NH-D14 LGA2011 SE2011 - 120/140mm (NH-D14 SE2011) 1 308,00

6) 649210 Karta graficzna Asus Strix GeForce GTX 970 4GB DDR5 (256bit) DP, HDMI, DVI (STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5) 1 1599,00

7) 573136 Zasilacz SeaSonic SS-660XP2 1 599,01

8 ) 649555 Obudowa PHANTEKS Enthoo Pro Czarny (PH-ES614PC_BK) 1 399,01

9) 556781 Dysk Seagate Constellation ES.3 1 TB (ST1000NM0033) 2x 335,01 670,02

 

Do zapłaty:   7722,04

 
 
Jest tu najtańszy i7 pod 2011-3, lecz w zastosowaniach profi i tak sprawdzi się lepiej niż najszybszy i7 na socket 1150.
 
Płyta prosty model lecz ma wszystko co potrzeba. Nawet gdybym mógł wydać na płyte 2x więcej pieniędzy to wybrałbym ten model. Nie lubie udziwnień typu świecace radiatory niczym wieża kontroli lotów. (:
 
Pamięć niby tylko 16GB ale jest to rzecz, którą możesz w przyszłości najłatwiej rozbudować - jeżeli będzie za mało to po prostu kupisz za jakiś czas drugi taki zestaw i wsadzisz do wolnych slotów w kompie.
 
Grafika Asus GTX970 znana i polecana.
 
SSD Plextor - dyski te są uznawane za jedne z bardziej niezawodnych (prod. daje 5 lat gwarancji). Sam mam 2 z poprzedniej generacji i są świetne.
 
Storage 2x Seagate Constellation 1TB do połączenia w raid 1 (obraz lustrzany). Są to dyski pretendujące do klasy enterprise (MTBF szacowany na 1400000h).
 
Zasilacz Seasonic 660W z certyfikatem platinium - sam mam taki zasilacz i jest świetny. Ma ilość przewodów pozwalającą zasilać nawet płyty serwerowe (2x EPS 8pin), bardzo cichy, 7 lat gwarancji, bardzo dobre oceny w recenzjach.
 
Chłodzenie Noctua - bardzo dobre jakościowo (sam mam w 2 kompach chłodzenia tej firmy), niestety dośc drogie - przyznam, że nie szukałem cenowo optymalnej opcji, za cel obrałem aby chłodzenie było dobre jakościowo i kompatybilne z socketem.

Obudowy na własne oczy nie widziałem ale chyba w sierpniu czytałem jej recenzje na PPC i bardzo mi się spodobała (miała też wysokie oceny redakcji).
 
Jak widzisz cena jest poniżej 8k a wiele podzespołów masz z wyższej półki. Na portalu są osoby, które mogą Ci dodatkowo podpowiedzieć, które podzespoły można wymienić na tańsze, które nie będą dużo gorsze (np. tańszy zasilacz, chłodzenie, czy SSD).

Pozdrawiam
Edytowane przez udam_u
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Zauważ że większość testów dotyczy gier - a przewaga 2011 polega właśnie na wielowątkowości, co przy obróbce filmów ma jak sam pewnie wiesz dość duże znaczenie. 

 

Tak, to prawda, że wielowątkowość ma duże znaczenie przy obróbce filmów i co do tego nie mam wątpliwości. Jednak testy pokazują, że nie tylko gry wypadają lepiej. Aobe After Effects, AutoCAD, Catia, zmniejszanie grafik, Word, PDF, wypdają najlepiej na i7-4790K. Lepiej nawet od przeszło trzy razy droższego i obecnie najszybszego konsumenckiego procesora i7 5960X. W części zastosowań przewaga jest, ale nie uzasadniająca kosztów, np. i7 5960X jest szybszy w Photoshopie o 10%. Największą różnicę widać w renderowaniu 3D oraz kompresji wideo, tutaj różnica sięga 60% co jest w pracy bardzo znaczące. Tylko 60% za trzy razy wyższą cenę (wciąż mówię o najszybszym procku na rynku i7 5960X) jest umiarkowanie atrakcyjne, a jeśli dodać do tego, że wideo zajmuje się przez 30% swojego czasu, a w reszcie zastosowań i7-4790K jest szybszy i kosztuje 1300 zamiast 4300 zł to już wybór nie jest taki oczywisty.

 

Bazuję na tym teście: http://pclab.pl/art60046.html

 

 

 

Wszedłem na chwile na morele aby sprawdzić co da się zbudować na X99 za 8k i coś takiego mi wyszło:
 

1) 649065 Płyta główna MSI X99S SLI PLUS X99 LGA2011-3 1 799,00 

2) 660963 Procesor Intel Core i7-5820K LGA2011 64bit 3.3GHz 140W 15MB BOX (BX80648I75820K) 1 1569,00

3) 666451 Pamięć G.Skill Ballistix Sport 4x4GB 2400MHz DDR4 CL 6 (BLS4C4G4D240FSA) 1 1101,00
4) 659949 Dysk SSD Plextor M6P Pro 256 GB (PX-256M6P) 1 678,00

5) 472386 Chłodzenie CPU Noctua NH-D14 LGA2011 SE2011 - 120/140mm (NH-D14 SE2011) 1 308,00

6) 649210 Karta graficzna Asus Strix GeForce GTX 970 4GB DDR5 (256bit) DP, HDMI, DVI (STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5) 1 1599,00

7) 573136 Zasilacz SeaSonic SS-660XP2 1 599,01

8 ) 649555 Obudowa PHANTEKS Enthoo Pro Czarny (PH-ES614PC_BK) 1 399,01

9) 556781 Dysk Seagate Constellation ES.3 1 TB (ST1000NM0033) 2x 335,01 670,02

 

Do zapłaty:   7722,04

 
 
Jest tu najtańszy i7 pod 2011-3, lecz w zastosowaniach profi i tak sprawdzi się lepiej niż najszybszy i7 na socket 1150.
 
Płyta prosty model lecz ma wszystko co potrzeba. Nawet gdybym mógł wydać na płyte 2x więcej pieniędzy to wybrałbym ten model. Nie lubie udziwnień typu świecace radiatory niczym wieża kontroli lotów. (:
 
Pamięć niby tylko 16GB ale jest to rzecz, którą możesz w przyszłości najłatwiej rozbudować - jeżeli będzie za mało to po prostu kupisz za jakiś czas drugi taki zestaw i wsadzisz do wolnych slotów w kompie.
 
Grafika Asus GTX970 znana i polecana.
 
SSD Plextor - dyski te są uznawane za jedne z bardziej niezawodnych (prod. daje 5 lat gwarancji). Sam mam 2 z poprzedniej generacji i są świetne.
 
Storage 2x Seagate Constellation 1TB do połączenia w raid 1 (obraz lustrzany). Są to dyski pretendujące do klasy enterprise (MTBF szacowany na 1400000h).
 
Zasilacz Seasonic 660W z certyfikatem platinium - sam mam taki zasilacz i jest świetny. Ma ilość przewodów pozwalającą zasilać nawet płyty serwerowe (2x EPS 8pin), bardzo cichy, 7 lat gwarancji, bardzo dobre oceny w recenzjach.
 
Chłodzenie Noctua - bardzo dobre jakościowo (sam mam w 2 kompach chłodzenia tej firmy), niestety dośc drogie - przyznam, że nie szukałem cenowo optymalnej opcji, za cel obrałem aby chłodzenie było dobre jakościowo i kompatybilne z socketem.

Obudowy na własne oczy nie widziałem ale chyba w sierpniu czytałem jej recenzje na PPC i bardzo mi się spodobała (miała też wysokie oceny redakcji).
 
Jak widzisz cena jest poniżej 8k a wiele podzespołów masz z wyższej półki. Na portalu są osoby, które mogą Ci dodatkowo podpowiedzieć, które podzespoły można wymienić na tańsze, które nie będą dużo gorsze (np. tańszy zasilacz, chłodzenie, czy SSD).

Pozdrawiam

 

 

Dzięki, że poświęciłeś swój czas i złożyłeś takie zestawienie. Faktycznie da się poskładać taki zestaw i dajesz mi tym do myślenia mocno. Swoje obawy wyraziłem głównie odpowiadając krzyssp powyżej. Gdybym faktycznie zajmował się głównie 3d i wideo, dylematu by nie było i wyższość 2011 jest oczywista. Jednak w obecnej sytuacji wciąż się waham, bo na platformie 150 mogę pozwolić sobie na dwa razy więcej RAM już na starcie, jednocześnie dobierając wyższej klasy podzespoły. Decyzja jeszcze nie zapadła, zobaczymy :) A z ciekawości mogę zapytać czym się zajmujesz, że zaprzągłeś do pracy konfigurację dwuprocesorową wysokiej klasy?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Tak, to prawda, że wielowątkowość ma duże znaczenie przy obróbce filmów i co do tego nie mam wątpliwości. Jednak testy pokazują, że nie tylko gry wypadają lepiej. Aobe After Effects, AutoCAD, Catia, zmniejszanie grafik, Word, PDF, wypdają najlepiej na i7-4790K. Lepiej nawet od przeszło trzy razy droższego i obecnie najszybszego konsumenckiego procesora i7 5960X. W części zastosowań przewaga jest, ale nie uzasadniająca kosztów, np. i7 5960X jest szybszy w Photoshopie o 10%. Największą różnicę widać w renderowaniu 3D oraz kompresji wideo, tutaj różnica sięga 60% co jest w pracy bardzo znaczące. Tylko 60% za trzy razy wyższą cenę (wciąż mówię o najszybszym procku na rynku i7 5960X) jest umiarkowanie atrakcyjne, a jeśli dodać do tego, że wideo zajmuje się przez 30% swojego czasu, a w reszcie zastosowań i7-4790K jest szybszy i kosztuje 1300 zamiast 4300 zł to już wybór nie jest taki oczywisty.

 

Bazuję na tym teście: http://pclab.pl/art60046.html

 

 

 

Dzięki, że poświęciłeś swój czas i złożyłeś takie zestawienie. Faktycznie da się poskładać taki zestaw i dajesz mi tym do myślenia mocno. Swoje obawy wyraziłem głównie odpowiadając krzyssp powyżej. Gdybym faktycznie zajmował się głównie 3d i wideo, dylematu by nie było i wyższość 2011 jest oczywista. Jednak w obecnej sytuacji wciąż się waham, bo na platformie 150 mogę pozwolić sobie na dwa razy więcej RAM już na starcie, jednocześnie dobierając wyższej klasy podzespoły. Decyzja jeszcze nie zapadła, zobaczymy :) A z ciekawości mogę zapytać czym się zajmujesz, że zaprzągłeś do pracy konfigurację dwuprocesorową wysokiej klasy?

 

Wiele programów jest stricte jednowątkowych ale zauważ, że czynności typu Word, PDF, zmniejszanie grafik zajmują zwykle mało czasu. Z punktu widzenia użytkownika czas wykonania zadania przez 50ms lub 100ms to jest ten sam czas i trudno odczuc róznice. Renderowanie wideo zajmuje zwykle najwięcej czasu i w życiu codziennym tu będziesz miał dużą odczuwalną korzyść.

Poza tym nawet jak kupisz najtańszy procesor 5820K możesz go spokojnie podkręcić ponad 4GHz aby podnieść wydajność 1 wątkową. W obecnych czasach sprowadza się to do przeciągania suwaków i po przeczytaniu podstawowego poradnika OC lub wsparciu odrobine bardziej zorientowanego kolegi jest to w zasięgu każdego.

 

Cały czas jest jeszcze taki argument, że składając teraz kompa na X99 będziesz na topie do 2016 roku, bo z aktualnych wiadomości wynika, że dopiero wtedy pojawi się Broadwell-E. Platforma Highend Intela nie była tak atrakcyjna jak teraz od wielu lat...

Z drugiej jednak strony składając komputer na 1150 z tańszych części można mieć wciąż przyzwoita maszyne w cenie z innej bajki.

Jestem ciekawy co wybierzesz.

 

Mój komputer wykorzystuje głównie do tuningu fotografii (zdjęcia zapisuje w formacjie RAW). Czasami sklece też jakiś filmik. Lightroom i Premiere mają pożytek z dużej ilości rdzeni. Nie jest to jednak moja praca tylko hobby. Wcześniej miałem płyte jednoprocesorową ale nadażyła się okazja aby kupić tanio 2 procesorowego potworka to postanowiłem ją wykorzystać. Ogólnie zawsze byłem zafascynowany maszynami SMP. W czasach gdy moi koledzy marzyli o Pentium III ja chciałem mieć Abita BP6 z dwoma Celeronami. W czasach, gdy koledzy kupowali najbardziej wyżyłowane P4 i athlony XP ja miałem duala 2x Athlon MP2000+ itd...  Wtedy było jeszcze mniej programów korzystających z wielu rdzeni ale zawsze byłem zadowolony z takiego rozwiązania, ponieważ system był responsywny pomimo wykonywania kilku zadań jednocześnie. Stare przyzwyczajenia zostały do teraz...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, mnie też kiedyś bardzo kręciły zestawy z więcej niż jednym procesorem, z czasem jedna wygrała wygoda i łatwa dostępność prostszych rozwiązań.

 

W platformie 2011 najbardziej boli mnie pamięć DDR4, która według testów nie jest istotnie szybsza, za to w cenie 32 GB będę miał najwyżej 16 GB i to na dodatek, o ironio, z niższym taktowaniem. Jasne, kontroler 4 kanałowy ma dodatkowe zalety, ale miałby je również na DDR3, które jednak są znacznie tańsze, nawet gdy mówimy o górnej półce.

 

Oprócz ceny jeszcze zniechęca mnie niższe taktowanie rdzeni, co jest zrozumiałe - więcej rdzeni w jednym kawałku krzemu, większe wydzielanie ciepła, a więc zegary niższe. Nie jestem też pewien zalet jakie miałaby przynieść wybór platformy 2011 w perspektywie dłuższego czasu. Przyjdzie odpowiedni moment to wymienię komputer i tyle. U mnie obecnie w kompie sprzed 5 lat największy problem nie stanowi sam socket, ale ogólny brak współczesnych interfejsów na płycie, takich jak SATA 3, USB 3.0 czy PCI-E 3.0. Niby dokupiłem osobny kontroler z USB 3.0, ale działa to niestety słabo. Stąd zamiast patrzeć na możliwości upgrade'u, wolę kupić zestaw z górnej półki i po tych 4 może 5 latach wymienić go w całości, bo zyskuje nie tylko skok wydajności, ale modernizację wszystkich komponentów. Jedyne co upgrade'uję to karta graficzna po 2 latach, czasem dokładam RAM, a jak przychodzi co do czego i proc nie daje rady, od razu przeskakuje na nowy socket i wymieniam do imentu, włącznie z dyskami i zasilaczem, zwykle zostawiając starego kompa w komplecie i na chodzie.

 

Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale obecnie skłaniam się raczej do zestawu poniższego, bo w nim każda część jest z odpowiednio wysokiej półki i nie mam poczucia, że po kilku miesiącach będę chciał coś zmienić czy coś dołożyć:

 

Intel Core i7-4790K, socket LGA1150, 64bit, do 4.4 GHz, 88W, cache 8MB, BOX

ASRock Z97 Extreme6

Asus Strix GeForce GTX 970 4GB DDR5

4x 8 GB G.Skill TridentX DDR3 2400MHz CL10 F3-2400C10D-16GTX

Plextor M6S 256 GB

Seagate Constellation ES.3 1 TB

SeaSonic SS-860XP F3

Thermalright HR-02 Macho BW

Samsung SH-224DB

PHANTEKS Enthoo Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę sensu w zasilaczu 850W .

 

Do tego sprzętu spokojnie wystarczy 550W ostatecznie 650W , SLI/CF nie robisz więc zasilacze dużej mocy odpadają .

 

Dołożenie ramu czy kolejnych dysków nie zwiększy drastycznie poboru mocy - obecne klasyczne dyski mają pobór mocy poniżej 10W , SSD to nawet mniej niż 1W biorą .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę sensu w zasilaczu 850W .

 

Do tego sprzętu spokojnie wystarczy 550W ostatecznie 650W , SLI/CF nie robisz więc zasilacze dużej mocy odpadają .

 

Dołożenie ramu czy kolejnych dysków nie zwiększy drastycznie poboru mocy - obecne klasyczne dyski mają pobór mocy poniżej 10W , SSD to nawet mniej niż 1W biorą .

A możesz polecić jakiś naprawdę dobrej klasy zasilacz, który przy małym obciążeniu będzie pracował pasywnie? Od zasilacz w dużej mierze zależy stabilność i nie chce na nim oszczędzać. Najlepiej taki dostępny w x-komie, to kupię cały zestaw w jednym sklepie.

 

Po namyśle zdecyduje się chyba jednak na tańsze mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XFX XTR do 30% obciążenia pracuje pasywnie i ma wentylator 135 mm z łożyskiem FDB .

 

Wersja 550W kosztuje 371 zł w morele.net , w x-komie go nie widzę  , poza tym ma w pełni modularne okablowanie , certyfikat 80+ Gold i układy DC-DC .

 

Ew. Corsair RM - linia modelowa zaczyna się od 450W , również cichy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie stanęło na takim zestawie:

 

Intel Core i7-5820K Processor (15M Cache, up to 3.60 GHz)
Scythe Mugen Max SCMGD-1000
Asus X99 Deluxe
Corsair Vengeance LPX 32GB (4x8GB) DDR4 DRAM 2400MHz C14 Memory Kit (14-16-16-31)
Asus GTX 970 Strix (STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5)
Plextor M6S PX-256M6S 2.5″ 256GB SATA 6Gb/s
Corsair AX860i Digital ATX CP-9020037-EU
Asus DRW-24F1ST
Fractal Design Define R4 Black Pearl USB 3.0
Microsoft Windows 8.1 Pro PL 64bit OEM
 
Komputer działa od tygodnia i jest rewelacyjny. Przede wszystkim tak cichy (i bardzo chłodny), że nie słychać go nawet w nocy, jak pracuje. Więcej opisałem na swoim blogu, jak kogoś to interesuje, to zapraszam:
 
 
Jednocześnie dziękuję wszystkim za pomoc z podpowiedziami. Naprawdę się przydały w procesie dochodzenia do celu. Teraz jeszcze w wolnej chwili, jak podreperuję budżet, dokupię dysk na magazyn (na razie lecę na dyskach zewnętrznych) np. Seagate Constellation ES.3 4 TB Enterprise Capacity 3.5 HDD V.3 ST4000NM0033.
 
Jeszcze raz dzięki!
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ostatecznie stanęło na takim zestawie:

 

Intel Core i7-5820K Processor (15M Cache, up to 3.60 GHz)
Scythe Mugen Max SCMGD-1000
Asus X99 Deluxe
Corsair Vengeance LPX 32GB (4x8GB) DDR4 DRAM 2400MHz C14 Memory Kit (14-16-16-31)
Asus GTX 970 Strix (STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5)
Plextor M6S PX-256M6S 2.5″ 256GB SATA 6Gb/s
Corsair AX860i Digital ATX CP-9020037-EU
Asus DRW-24F1ST
Fractal Design Define R4 Black Pearl USB 3.0
Microsoft Windows 8.1 Pro PL 64bit OEM
 
Komputer działa od tygodnia i jest rewelacyjny. Przede wszystkim tak cichy (i bardzo chłodny), że nie słychać go nawet w nocy, jak pracuje. Więcej opisałem na swoim blogu, jak kogoś to interesuje, to zapraszam:
 
 
Jednocześnie dziękuję wszystkim za pomoc z podpowiedziami. Naprawdę się przydały w procesie dochodzenia do celu. Teraz jeszcze w wolnej chwili, jak podreperuję budżet, dokupię dysk na magazyn (na razie lecę na dyskach zewnętrznych) np. Seagate Constellation ES.3 4 TB Enterprise Capacity 3.5 HDD V.3 ST4000NM0033.
 
Jeszcze raz dzięki!

 

 

Mocarny konfig! Chętnie bym taki sam przytulił!

 

Sprawdź tylko, czy masz na płycie aktualny bios w wersji 1004. Rozwiązuje on mogący wystąpić na płycie Asus X99 Deluxe problem związany ze sterowaniem sekcji zasilania CPU. Wiem, że to pewnie przypadek ale wybrałeś do zestawu zasilacz w parze z którym ta płyta miała właśnie problemy. W każdym razie nowy bios rozwiązuje ten problem. Aby nie być gołosłownym tutaj jest opis problemu o którym wspomniałem:

http://www.legitreviews.com/intel-x99-motherboard-goes-up-in-smoke-for-reasons-unknown_150008

 

@Klaus

Ja też wole mieć przewody wpinane do dysków od przodu - łatwiejszy dostęp. ^^

Edytowane przez udam_u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocarny konfig! Chętnie bym taki sam przytulił!

 

Sprawdź tylko, czy masz na płycie aktualny bios w wersji 1004. Rozwiązuje on mogący wystąpić na płycie Asus X99 Deluxe problem związany ze sterowaniem sekcji zasilania CPU. Wiem, że to pewnie przypadek ale wybrałeś do zestawu zasilacz w parze z którym ta płyta miała właśnie problemy. W każdym razie nowy bios rozwiązuje ten problem. Aby nie być gołosłownym tutaj jest opis problemu o którym wspomniałem:

http://www.legitreviews.com/intel-x99-motherboard-goes-up-in-smoke-for-reasons-unknown_150008

 

@Klaus

Ja też wole mieć przewody wpinane do dysków od przodu - łatwiejszy dostęp. ^^

Bios aktualizowałem zaraz po podłączeniu kabli do 1004 właśnie. Swoją drogą update biosu na tej płycie to bajka, nie wymaga ani monitora, ani proca czy ramu do przeprowadzenia aktualizacji :) Faktycznie, nie wiedziałem, że akurat w tej parze były problemy, ale na razie nie zaobserwowałem żadnych niepokojących symptomów. Tak czy inaczej dzięki za sygnał, gdybym przypadkiem biosu nie zaktualizował, pewnie uratowałbyś mi płytę :) A zestaw działa jak ta lala :) Mam nadzieję, że tak zostanie na lata. A na swój konfig chyba nie masz co narzekać ;) Same procesory Opteron 6180SE kosztują o połowę więcej niż mój zestaw ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...