Skocz do zawartości
Hiker

Ga-B85M-D3H + G3258 a ram 1600mhz i usb 3.0

Rekomendowane odpowiedzi

Złożyłem ostatnio - także z Waszą pomocą - komputer:
CPU Pentium G3258
MB Gigabyte B85M-D3H [rev2]
Ram Kingstone 4gb 1600mhz cl9
Zasilacz Corsair 450w
Buda Brutus s30

Posadziłem na tym Windows 7 SP1 i zaktualizowałem bios do aktualnej wersji FB (fabrycznie była FA, FB to najnowszy bios do rev 2.0 tej płyty).

I tutaj mam kilka spraw:

1. Taktowanie procesora z CPU-Z pokazuje mi 3192mhz (zamiast 3200mhz) tam gdzie jest bus speed jest 99,7 zamiast 100, więc to się bierze stąd. Czytałem, że to ponoć jest normalne, ale widzę na screenach, że większość ma jednak 3200mhz. Słyszałem, że trzeba coś w biosie przestawić i ustawi się 100 na sztywno, ale nie wiem co dokładnie i w których ustawieniach na mojej płycie (nie chodzi o C1E - stywne napięcia, ale o jeszcze inną opcję).

2. Procesor ma kontroler ram 1333mhz, a ja mam kostkę 1866, przeczytałem że 1866 nie osiągnę, ale że 1600 tak chociaż proc nie obsługuje to płyta wyciągnie, jednak po aktywacji profilów XMP dalej mi pokazuje CPU-Z po 650-690mhz (czylix2=1333). Co dokładnie ustawić żeby zaskoczyło?

3. Mam dziwny problem z portami USB - przy włączaniu Windowsa (jak już widać pulpit) jakby na chwilę się zawieszały i dopiero po chwili wszystko (myszka, klawiatura) zaczyna działać. Gorszy jest problem, bo mam zasilane z USB głośniczki no i one wtedy ryczą, zamiast tej melodyjki na starcie. Próbowałem z Intel® USB 3.0 eXtensible Host Controller Driver - ale z nim czy bez, jest tak samo.

4. Instalacja GIGABYTE App Center (ale nie wiem którego dokładnie sładnika) rozwala system - zamraża w trakcie logowania (3 razy stawiałem od nowa i za każdym razem po instalacji tego ustrojstwa to samo), wiem że nie muszę tego isntalować ale chciałem zaglądać do biosu z poziomu Windows.

Pomożecie?

Edytowane przez Hiker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Szkoda zawracać sobie gitarę. Sprawdź czy pod obciążeniem nie dobija jednak do 3199-3200 MHz, bo ta wartość lubi lekko pływać. Możesz na sztywno wklepać BCLK 100 jeśli przypadkiem jest na AUTO. 

2. Wejdź do BIOS wybierz dzielnik pamięci 1600 MHz, a potem timingi 9-9-9-24 zapodają napięcie 1.65V. Co i gdzie się znajduje to musisz zerknąć do instrukcji albo poszukać wprost w BIOS. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. Odkryłem, że płyta ma zablokowane BCLK... albo jest to jakoś dziwne schowane, w każdym razie nie ma nigdzie w biosie opcji przestawienia... Nie widzę też opcji odpowiadających za "spread spectrum". Ehh a miała się niby jak na B85 nieźle kręcić. Chyba zaczynam powoli żałować, że nie wziąłem Asrocka albo MSI albo w ogóle czegoś na H81m. Skusiłem się na radiatory i dual-bios.

 

Ad.2. Dzielnik pamięci można ustawić najwyżej na 14.

 

Ad.3. Za kłopoty z usb odpowiada prawdopodobnie modem wifi TP-Link721N, po jego wypięciu usb działa bez problemów.

 

Ad.4. Zastanawiam się czy to właśnie też wifi nie było powodem freezingu przy załadowaniu Windows po instalacji App Center, spróbowałym na wypiętym jak to działa, ale boję się, że jak to inna przyczyna to znowu wszystko będę od nowa stawiał.

Edytowane przez Hiker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...