Skocz do zawartości
bromden

Mini-PC do pracy biurowej i okazjonalnego grania w starocie

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem Forumowicze,

zdecydowałem się zmienić laptop używany do pracy biurowej (pakiet MS Office, żadnych aplikacji graficznych) na komputer mini-PC. Argumenty to ergonomia (zewnętrzna klawiatura, monitor ustawiony wyżej) oraz rezygnacja z pracy mobilnej na rzecz stacjonarnej.

Proszę o pomoc w skompletowaniu zestawu, za który mogę zapłacić ok. 4000 zł. Dzięki!

  1. czy zestaw ma zawierać tylko komputer czy również system operacyjny, napęd optyczny i peryferia takie jak: monitor, myszka, klawiatura itp.
    Potrzebuję komputera, systemu i monitora. Napęd optyczny jest niekonieczny. Klawiaturę i mysz kupuję z innego budżetu.
  2. do czego komputer będzie wykorzystywany
    Praca biurowa, głównie MS Word. Okazjonalne granie w gry typu "point&click". Najbardziej wymagająca z nich: Sherlock Holmes. Crimes & Punishment
  3. jaką kwotę chcesz przeznaczyć
    Na komputer z monitorem ok. 4000 zł. Myślę o monitorze 23".
  4. czy części mają być nowe czy mogą być używane
    Nowe
  5. czy będziesz podkręcał podzespoły
    Nie.
  6. w jakiej rozdzielczości grasz/zamierzasz grać
    Nie potrzebuję FHD. 1024 czy 1366 linii wystarczy.
  7. czy mieszkasz poza Polską (ceny za granicą są inne!)
  8. czy możesz użyć części ze starego komputera takich jak: dysk twardy, napęd optyczny, obudowa
  9. czy preferujesz jakiś konkretny sklep np. z powodu odbioru osobistego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja koszyk

Monitor 23"

Win 8.1 

SSD 512 ( brak talerzowego dysku-myślę, że zbędny)

Bez dodatkowego chłodzenia procesora, choć można zmieścić do tej obudowy do 165mm coolera, ale ważne są jeszcze inne odległości - pokazane https://support.fractal-design.com/support/articles/143370-node-304-what-size-cpu-coolers-will-fit-in-my-node-304-

 

Obudowa to kwestia gustu. Jest wiele małych skrzynek ale wybór wiąże się z doborem podzespołów-nie wszystkie się mieszczą.

Są różne, przystosowane do małych obudów komponenty np.Chodzenia CPU czy karty graf.: gtx750 Zotac-pasywny , MSI R9 270X , jest tego dosyć sporo.

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest sens wydawania ~600 zł na GTX750Ti skoro najbardziej wymagająca gra w którą będzie grał zadowoli się kartami pokroju GTS450 czy GTX460 .

 

A te karty można dostać za mniej niż 300 zł .

 

Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć np. na lepszy PSU .

 

Owszem XFX Core jest dobry ale dość głośny i nie kompatybilny z Haswellem , dołożył bym do CM G550M 550W ew. nieco tańszego G450M 450W , oba zasilacze są w dodatku modularne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 4000zł na taki zestaw to dużo, myślę, że za 2500-3000 już osiągnąłbyś docelowy sprzęt, ale czym więcej dasz tym więcej dostaniesz.

 

Propozycja Dart9 jest fajna, tym bardziej uwagi reydena, ale osobiście zastanowiłabym się nad monitorem z funkcją z obrotem ekranu (fajnie się pisze dokumenty) i głębszą czernią (gry point and click są teraz ręcznie rysowane, będą ślicznie wyglądać gdy nie będzie matrycy IPS ) zamiast dużego dysku SSD czy mocnej kart graficznej.

 

Jednym słowem postawiłabym na wygodę oraz "odczuwalne" zmiany.

 

iiyama ProLite XB2483HSU - sama planuje jaki kupić, jest to wydatek +/- 850zł

HP Z23i - matryca IPS, myslę, że czas reakcji będzie niezauważalny, ma dużo wygodnych "bajerów"

 

Uwagi:

  1. tak, zgadzam się z kolegą, karta graficzna w koszyku jest zbyt mocna, szukałabym najmocniejszej opcji do 350zł
  2. odtwarzacz DVD przydaje się w najdziwniejszych momentach, choćby najtańszy. Choć wtedy musisz wybrać inną obudowę.
  3. nie rezygnowałabym z HDD - jak kupisz dobry to po 10 latach będziesz miał swoje dane do użytku
  4. kup słabszy zestaw i resztę wydaj na wygodny fotel z wysokim oparciem ;)

Pozdrawiam

 

PS: Jeśli któraś z uwag cię zainteresuje - pisz. Podam opcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

bardzo dziękuję za szeroki i konkretny odzew @Dart9 i @reyden. Rzeczywiście zestaw z koszyka wydaje mi się nieco za mocny (choć takich zjawisk w świecie elektronicznym chyba nie ma  :wink2:  ). Jednak mam bardzo ciekawą bazę, o której będę rozmyślał.

@Samogłoska: przypomniałaś mi, że rzeczywiście kiedyś chciałem mieć monitor z funkcją obrotu, więc dzięki za sugestię. Biorąc pod uwagę czas, jaki przy nim spędzę, chyba będzie to element, na który wydam więcej 9kosztem karty i być może dysku, chociaż kusi ssd).

Fotel jest bardzo dobry, w gospodarstwie domowym jest zewnętrzny napęd DVD, więc te elementy są zbędne.

 

Raz jeszcze ukłony dla Was za fajne wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...