Skocz do zawartości
TheSimon

Problem z podkręceniem C2D E6300

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Na dobry początek czym dysponuję:

C2D E6300 rev. B2 stepping
Foxconn P35a-s Bios ver. P43 (najnowsza)
Kingston KVR800D2N5/1G x2
EAH Radeon HD5770
Seagate ST1000DM003
Chieftec GPS-600A8 600W
WIN7 32 Bit Ultimate


Wszystko na stockowym chłodzeniu.
Poza chłodzeniem proca myślę że mam potencjał do OC. Jako że kompa będę miał jeszcze przez 6 miesięcy max (może ciut dłużej) to mogę trochę potorturować ten setup wink.gif
PC Stary, owszem, ale to właśnie na nim chciałem zacząć zabawę z OC żeby potem nie żałować jakby coś nie poszło.
Samo podkręcanie już zacząłem i to z niezłymi efektami, myślę że jestem na dobrej drodze lecz napotykam pewien problem.
Ale najpierw co już udało mi się uzyskać:
C2D E6300 na ~2.89GHZ (FSB ~415MHZ) przy 1.35V na Vcore
RAM z stockowych timingów ustawionych przez bios (5-6-6-18) na 5-5-5-13(zostawić tak, czy przełączyć na 5-5-5-15?), taktowanie na 860MHZ so far (przelicznik Fox Ratio 1:1) przy 1,935V

Tutaj napotykam problem: całe podniesienie proca do 2.89GHZ udało się niemalże bez podnoszenia napięcia dla stabilnego działania (z 1.3V do 1.35V) i system hula bez problemu, gry się nie wykrzaczają ogólnie jest ok, testy zrobione Orthosem i OCCT, temperatury po wymianie pasty i "wypraniu" chłodzenia sięgają od 40*C w idle do 65*C max w stresie (planuję pobawić się w lapping IHSu i podstawki radiatora)
Generalnie po wielkim researchu nie są to złe temperatury dla C2D i od niemal 7 lat komp na underclocku (przez beznadziejną poprzednią płytę główną z FSB800 chodził na 1.71GHZ) z takimi samymi niemalże temperaturami przy regularnym czyszczeniu kompa i wymienianiu pasty więc tutaj nie ma się co obawiać.
Jako użyteczną informację dodam że wcześniej mając nieco mniej pojęcia ustawiłem Vcore na 1.45V i przez miesiąc komp chodził na tym samym taktowaniu lecz z większym napięciem i tempy w stresie sięgały 80*C lecz nie więcej (wiem, dużo ale już wszystko powróciło do normy)
Docierając do sedna sprawy bo się rozpisałem: Nie mogę przekroczyć bariery 2.89GHZ na procku. Przestawiam FSB z 1660(415MHZ) na 1666(416.5MHZ) i już albo WIN7 nie wstaje, a jak wstanie to po chwili BSoD wywala. Podnosiłem napięcie na 1.45V nawet na 1.47V i nic to nie daje, nie mogę po prostu przekroczyć bariery. Temperatury mnie nie martwią, chcę tylko zobaczyć czy komp ruszy, będę wymieniał chłodzenie niedługo które zastosuje w nowszym kompie więc o tempki się nie martwcie. 
Czytając o osiągach innych, przy tym samym/podobnym setupie powinienem bez problemu móc go wkręcić na 3.0GHZ w porywach nawet do 3.2GHZ z nieco większymi tempami. Sama płyta główna powinna dojechać do 500MHZ na FSB bez problemu z tego co czytałem.

Pytania (wersja tl;dr dla leniwych):
Czy przyczyną "blokady" mogą być timingu ramu albo taktowanie? 
Czy podniesienie któregoś napięcia typu NB pomoże?

Z góry dzięki za wszelaką pomoc smile.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie stabilne ustawienia. NB przywróciłem do normalnej wartości bo nic nie dało. Tak samo zmniejszyłem Vcore

https://drive.google.com/file/d/0B610KTwzoOJ2cGdCNlZJaFJDeWM/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B610KTwzoOJ2ekJ0Slp1ODc0NVE/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B610KTwzoOJ2ajEzN0RTYU5UZ0k/view?usp=sharing

Edytowane przez TheSimon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ruszałeś napięcia CPU PLL i VFSB (różnie to nazywają,czasami vtt lub cpu vtt).

jeśli nie ruszałeś tych napięć,to spróbuj ustawić pierwsze na 1.7v,a drugie na 1.35v.

i wtedy kręć fsb dalej. vnb też bym trochę podniósł.

jeszcz możesz pamięci przełożyć w drugi zestaw slotów.

 

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...