Jump to content
Sign in to follow this  
Dart9

Wentylatory większe -> temp. wyższe . Niewiadoma.

Recommended Posts

Witam

Posiadam Bitfenix Prodigy, do tej pory wentylatory były fabryczne dostarczone z obudową, 120mm przód i 120mm tył.

Core Temp. pokazywał temp:

idle : 29-35 stC

Crysis+Chrome ( 40 zakładek): 65 stC (raz pokazał maksymalne 68-70 stC)

Zakupiłem i wymieniłem wentylatory: Bitfenix spectre 230 mm przód i Enetmax 140 mm tył

Teraz Core Temp. pokazuje:

idle: 38 stC (max wartość 40 stC )

Crysis+Chrome 40 zakładek: 60-62 stC.

Obudowa przewiewna, nowe wentylatory odczuwalnie mają większy ciąg (przykładając dłoń - nie mam możliwości pomiaru oprzyrządowaniem)

Spectre 230mm tak zasysa powietrze, że jest o wiele głośniej za sprawą dziurkowanego frontu i zawirowań powietrza - włączony obok obudowy jest bezgłośny. 

Przez Enetmax 140 mm także odczuwalnie powietrze szybciej przepływa.

I teraz zgłupiałem, nie mam pojęcia dlaczego przy większym przepływie powietrza temp są wyższe. Tylko przy obciążeniu są nieco niższe od tep z poprzednimi wentylatorami.

Czy szybszy przepływ powietrza może powodować, że odbija się od kości RAM przepływając w górę i tym samym omijając po części chłodzenie procesora? 

Macie jakies pomysły/wskazówki?

Edit

Wymontowałem Specter 230 mm i ponownie wsadziłem 120mm, który był wcześniej i temp. kształtują się:

Idle:  32-38stC  (max 42stC)

Crysis+chrome 40 zakł:   58-61stC

Edited by Dart9

Czy to nie jest tak że te nowe wentylatory mają mniejszy przepływ powietrza ze względu na niższe obroty? ;-) To że są większe nie oznacza koniecznie, że tłoczą więcej powietrza.

Mają większy przepływ.

Na froncie był BF 120mm, przepływ  43,5 CFM ( 73,9m3)  jest BF Spectre 230mm,  97,8 CFM  (166.19m3)

Tył: był BF 120mm przepływ  43 CFM ( 73,9m3) , jest Enermax PWM 140mm z przepływem od 39,48-86CFM ( 67-146m3)

1) Pompujesz więcej powietrza niż wyciągasz.

2) Zaczął się okres grzewczy - jaka temperatura w pokoju i wilgotność. 

3) Na przodzie wentyl wisiał wyżej czy niżej? CFM jest na całej średnicy. Nie punktowo [; 

1) Jeśli chodzi o zaciągane i wyciągane powietrze.

Pompowane:

BF 230mm   166m3,  

Wyciągane: 

enermax 140mm  (przy max obr)   146m3  + góra BF 120mm  73,9m3 = 219,9m3     czyli więcej na wylocie

lub

enermax 140mm  (przy min obr.)  67m3+ BF120mm   73,9m3 = 140,9m3  

2) Myślę, że nie chodzi o temp w pokoju . 

Przy 120mm wentylatorze są niższe temp. w tej samej temp. otoczenia

3)Wcześniej wentylator 120mm  był zamontowany niżej. Natomiast wentylator 230mm  jest praktycznie na całym frontowym mesh.

Nie wiem jak zmierzyć czy CFM jest punktowo czy nie, ale przykładając dłoń wyraźnie podmuch jest większy przy zewnętrznych częściach łopatek wentylatora .....z tym, że takie odczucie jest przy każdym niezależnie od średnicy.

Edited by Dart9