Skocz do zawartości
Ancient

Problem, zwiechy i resety-pomoc w diagnozie

Rekomendowane odpowiedzi

Objawy:
Zaczęło się około 3-4 tygodni temu po uruchomieniu komputera po dłuższym czasie np. po nocy , w trakcie lub kilka chwil po uruchomieniu systemu. Następowało całkowite zawieszenie i brak jakiejkolwiek resposywności(wymagającej resetu) lub sam reset komputera.
Czasami sytuacja się powtarzała do 3 razy po czym system się uruchamiał i działał już stabilnie przez cały dzień. Bardzo rzadko zdarzały się sytuacje, że system po wielogodzinnym działaniu crashował, ale dosłownie kilka razy.
Ogólnie problem dało się zaobserwować tylko przy pierwszym(lub kilku pierwszych) uruchomianiu na zimno. Jak już pochodził z kilkadziesiąt minut to nie dało się zaobserwować braku stabilności ani zwieszeń. Nawet przy wymagających grach czy stres testach.
Od kilku dni odkąd zacząłem ów usterkę badać problem jakby zmalał, ale i stał się łatwiej powtarzalny.
 
Prawdopodobne przyczyny:

  1. Najbardziej prawdopodobnym winowajcą wydaje się zasilacz Chieftec CFT-500-A12S. Z racji iż jest to dosyć stara jednostka(rok 2006) do tego pomiary miernikiem różnych linii wykazały odchyły od norm.
    Linia 3.3V- MIN 3.47 MAX 3.49V (górna granica wg ATX 4.465V)
    Linia 5V - MIN 5.24V MAX 5.29V (górna granica wg ATX 5.25V)
    Wszystkie 3 linie 12V w normie i daleko od granic normy więc to nie one raczej są przyczyną MIN 12.16V MAX 12.32V 
    Mierzone zarówno w stressie jak i w idlu. Jedyne nieprawidłowości są na 3.3V i 5V gdzie przez większość czasu jest 5.26V. Niestety stałej korelacji w skokach napięciach i występowaniu problemu nie udało mi się zaobserwować.
    Wnętrze zasilacza nie budzi podejrzeń, brak nieprawidłowości na kondensatorach.
  2. Szukając problemu odpaliłem memtesta86 i niestety ani razu nie udało mi się ukończyć choćby 1 passa. Test trwa czasami kilkanaście minut, czasami kilkadziesiąt, ale zawsze bez wykrytych błędów w końcu się zawiesza i trzeba resetować. Test przeprowadzałem ze wszystkim 3 kośćmi jak i z każdą oddzielnie, za każdym razem errorów brak, ale w końcu zwiecha.

Dodatkowe info:

  • Przyczynę w dyskach/systemie można wykluczyć problem objawia się zarówno na zainstalowanym na dysku windowsie 7 x64, Linuxie jak i LiveCD.
  • stress testy(prime95) z poziomu windowsa nie powodują wystąpienia objawów.
  • Na stałe podpięte dyski 3 x HDD, DVD-RW(ata), SSD
  • Wentylatory w budzie 3x
  • Reszta konfiguracji z sygnatury
  • Ram, CPU, i grafa nie kręcona

Pytania:

  1. Czy takie nieprawidłowości na liniach 5V i 3.3V mogą powodować takie zachowanie? Czy jest sposób, by to potwierdzić?
  2. Czy po za RAMem i PSU może być jakiś podejrzany?

 
Niestety nie mam możliwości sprawdzenia na innych podzespołach. Potencjalnego winowajce prawdopodobnie po prostu wymienię dlatego proszę o pomoc w jego identyfikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Ogólnie problem dało się zaobserwować tylko przy pierwszym(lub kilku pierwszych) uruchomianiu na zimno"- nie mam innych pomysłów, więc podążę tym tropem.

Po wyłączeniu kompa odcinasz mu totalnie zasilanie (listwa albo cóś) czy pozostaje "standby"?

Sprawdź napięcie Standby w zasiłce, oraz baterię podtrzymującą CMOS.

A jak mobo? Kondzioły całe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Komp na noc zostaje w standby. Listwę wyłączam rzadko jak wyjeżdżam.
  • Bateria CMOS ok. Napięcie Standby 5.32V czyli też podwyższone.
  • Kondensatory na mobo jak i w samej zasiłce wizualnie bez zarzutu.

     

Edit:

Problem rozwiązany, a przynajmniej nie da się zaobserwować objawów. Po odpaleniu zasilacza na sucho zobaczyłem, że wentylator ma spore problemy z odpaleniem i ogólnie ledwo chodzi(ma spore opory). Po wymianie memtest przechodzi bez problemu. Problemów przy coldboot też nie zaobserwowałem.

Edytowane przez Ancient

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...