Skocz do zawartości
Carter

Monitory dobrze wyświetlające czarny kolor

Rekomendowane odpowiedzi

Od czego zacząć szukanie takich? W grach w rodzaju Thiefa czasami niedoskonałość LCD-ka razi i zastanawiałem się, czy w lepszych modelach jakość wyświetlania czarnego koloru jest na tyle dobra aby warto było dopłacać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. mówisz o jasności czarnego 0/0/0 ? Czyli w praktyce o kontraście statycznym? Są monitory co mają kontrast realny, zmierzony po kilka tys. :1 - tu czarny będzie doskonały. Sam mam monitor z kontrastem realnym w okolicach 1500:1 i nie narzekam na głębokość czerni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W polecanych masz fajne monitory z matrycą IPS:

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_listopad_2014?page=0,25

 

Najtaniej: Żeby poprawić jakość czerni możesz w sterowniku karty zmienić paletę z RGB na ycbcr - lepsza czerń, ostrzejsze kolory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne porównanie, choć nie do końca trafne. Popularne IPS mają kontrasty do ~1000:1 (są też modele 800:1), ale są wyjątkowe IPS, mające kontrasty po 1500:1 ( EIZO S2133 ). Teraz kiedy postawimy obok siebie EIZO S2231W ( PVA z kontrastem ~1500:1 ) i EIZO S2133 ( IPS z kontrastem 1500:1) to czerń przy tej samej zadanej jasności białego będzie taka sama, więc nie będzie różnicy widocznej na obrazie kolegi kelcior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne porównanie, choć nie do końca trafne. Popularne IPS mają kontrasty do ~1000:1 (są też modele 800:1), ale są wyjątkowe IPS, mające kontrasty po 1500:1 ( EIZO S2133 ). Teraz kiedy postawimy obok siebie EIZO S2231W ( PVA z kontrastem ~1500:1 ) i EIZO S2133 ( IPS z kontrastem 1500:1) to czerń przy tej samej zadanej jasności białego będzie taka sama, więc nie będzie różnicy widocznej na obrazie kolegi kelcior

 

Tylko te 1500:1 to granica dla IPS, a jednocześnie możesz postawić obok siebie tego S2133 i dowolną nową dobrej jakości VA, która bez problemu osiąga 3000:1 i różnica będzie bardzo widoczna.

 

Kelcior ma tu rację - jak szukasz dobrej czerni, to tylko VA w tej chwili. A jak jeszcze do gier, to tylko FG2421, który nie dość, że szybki, to na dodatek ma dobre kolory i kąty, a w wielu testach po kalibracji osiągał kontrast >4000:1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że najnowszej generacji xVA z najbardziej wykręconym kontrastem osiągnie większy kontrast od wykręconego IPS . Jednak pozostaje pytanie co to jest "dobry" kontrast (i czerń). Moim zdaniem przy 1500:1 już jest >dobrze<. Oczywiście przy 4-5tys:1 będzie już smoła. Osobiście, jako zwolennik super-czerni wolałbym jednak IPS 1500:1 od xVA 4000:1, bo kąty też mają znaczenie, a tu jednak IPS wypada lepiej. Zauważyłem bowiem, że xVA z wysokim kontrastem (matryca np. TV SONY EX720 kontrast ~4 tys:1)  ma bardziej restrykcyjne kąty od xVA z niższym kontrastem (EIZO S2231W) - a może to tylko zbieg okoliczności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dużych taflach IPS dodatkowy problem to świecenie czerni, co też pogarsza odbiór. Do gier, jak lubimy klimat, to musi być dobra czerń. Na żadnym monitorze nie grało mi się tak fajnie, jak na S2231W. Niestety SPVA Samsunga już skończone, zostały VA od Auo, a to nie jest jednak ta sama  jakość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza czernią VA bija IPS'y na glowe rowniez pod wzgledem kontrastu, to tak nota bene.

 

Nota bene to Dammeron już Ci napisał że poruszyłeś masło maślane . ... a ja tylko mogę dodać, byś nie generalizował, bo czernią i kontrastem nikt nie będzie bił nikogo jak postawisz obok siebie wybrane modele IPS i PVA (o tym samym kontraście, więc tym samym poziomem czerni). Trzeba sprecyzować ... jak ktoś chce bezwzględnie (czyli olewając kąty) maksymalnej czerni na LCD, to w obecnych czasach, musi być to jakiś model z kontrastem zmierzonym 4-5tys:1 (bo takie są max osiągane rezultaty)  i siłą rzeczy w obecnych czasach będzie to xVA.

Ja mam SPVA w samsungu 46ue5000

ale czerń jakaś rewelacyjna nie jest.

 

Jaki kontrast (statyczny) zmierzony ma ten telewizor?

Czy ustawiłeś kontrast na natywny, by nie ograniczać kontrastu fizycznego matrycy?

Czy nie przesadzasz z siłą podświetlenia matrycy? (szczególnie jak w pokoju ciemności egipskie bez jakiegokolwiek {poza TV} źródła światła)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontrast mam normalny ustawiony - bez dynamicznych i innych poprawiaczy...

Podświetlenie mam dość poważnie zaniżone bo jak podkręcę wyżej to po chwili

zaczyna wypalać oczy.... 

 

Niczego nie mierzyłem.....ale na moje oko wygląda że 

każda plazma albo OLED zjada takiego S-PVA na śniadanie

jeżeli chodzi o czerń i kontrast...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy OLED zjada każdą plazmę (tym samym praktycznie każdego LCD), nie każda plazma zjada każdego LCD (są LCD z lepszą czernią i kontrastem, od danego modelu plazmy... ale raczej będzie to starsza plazma vs. nowszy LCD). Kolejna sprawa, że z czasem kontrast na plazmie spada ... na LCD praktycznie nie. ... choć z trzeciej strony plazma ma taką samą czerń pod każdym kątem ... LCD już nie specjalnie :) Reasumując: temat rzeka.


Kontrast mam normalny ustawiony - bez dynamicznych i innych poprawiaczy...

Podświetlenie mam dość poważnie zaniżone bo jak podkręcę wyżej to po chwili

zaczyna wypalać oczy....

 

Może Twój TV ma fizycznie matrycę z kiepskim kontrastem ... bez testu sprzętem nic nie wiadomo.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie... chodzi o to że przy tylnym podświetleniu bardzo ciężko uzyskać 

dobrą czerń bo zawsze coś prześwituje (mniej lub więcej).

 

Co innego w przypadku gdy pixel świeci własnym światłem....

Edytowane przez szpachla2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piksel plazmowy świecący własnym światłem może emitować więcej na "czarnym", od "prześwitującego" na czarnym piksela LCD.


 

dobrą czerń bo zawsze coś prześwituje (mniej lub więcej).

 

Plazmowy piksel zawsze świeci - mniej lub więcej (na czarnym nawet), bo tak jak LCD nie blokuje światła w 100%, tak plazma nie blokuje w 100% ładunku do komórki plazmy ... gdyby plazma nie świeciła na czarnym, to miałaby idealną czerń ... a nie ma.

 

Wiele razy padło tutaj pojęcie "dobra czerń" ... to konkretnie ... dla Ciebie ile cd na czarnym to jest "dobra czerń" (przy białym powiedzmy ustawionym na 120cd, bo bez tego warunku "białego" na LCD można uzyskać dowolnie głęboką czerń).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świecenia czerni nie ma na wszystkich IPS. Nie było na starych A-TW IPS, co widziałem na własne oczy i nie ma na EIZO CX/CG.

 

Które dodawały swoje kwiatki w postaci zabarwienia czerni na zielono, różowo. Też widziałem, a nawet miałem 2690 WUXi u siebie.

No i gracz nie kupi monitora  do "pykania" za 4-5 tys. zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piksel plazmowy świecący własnym światłem może emitować więcej na "czarnym", od "prześwitującego" na czarnym piksela LCD.

 

Plazmowy piksel zawsze świeci - mniej lub więcej (na czarnym nawet), bo tak jak LCD nie blokuje światła w 100%, tak plazma nie blokuje w 100% ładunku do komórki plazmy ... gdyby plazma nie świeciła na czarnym, to miałaby idealną czerń ... a nie ma.

 

Wiele razy padło tutaj pojęcie "dobra czerń" ... to konkretnie ... dla Ciebie ile cd na czarnym to jest "dobra czerń" (przy białym powiedzmy ustawionym na 120cd, bo bez tego warunku "białego" na LCD można uzyskać dowolnie głęboką czerń).

 

 

Równie dobrze mógłbyś zjechać z podświetleniem do zera

wtedy byś miał czerń idealną.... z tym w takim przypadku jak opisujesz poza czernią wtedy nie widać nic.

 

Z tego co pamiętam to plazma ma dużo większy kontrast rzeczywisty niż jakikolwiek

TV/monitor LCD (z podświetleniem z tyłu)

 

A pomiar kontrastu to nic innego jak przełożenie na liczby

tego co widzimy własnym okiem. W przypadku dużych różnic

nasze oko jest to wstanie wychwycić i wyraźnie widać różnicę w kontraście (zarazem różnicę w jakości obrazu) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to plazma ma dużo większy kontrast rzeczywisty niż jakikolwiek

TV/monitor LCD (z podświetleniem z tyłu)

 

Starsze plazmy, mają taki kontrast jak niektóre TV LCD PVA ... czyli np. 4000:1 . Jednak plazmy miały w danym okresie większe kontrasty od LCD z tego samego okresu (analogicznie jak PVA miały większy kontrast od IPS z tego samego okresu). Obecnie nie wiem dokładnie jak się to przedstawia, ale był taki okres, że plazmy miały nie tak dużo większy kontrast od LCD.

Równie dobrze mógłbyś zjechać z podświetleniem do zera

wtedy byś miał czerń idealną.... z tym w takim przypadku jak opisujesz poza czernią wtedy nie widać nic.

 

 

Z tego powodu napisałem o warunku 120 cd dla białego.

A pomiar kontrastu to nic innego jak przełożenie na liczby

tego co widzimy własnym okiem. W przypadku dużych różnic

nasze oko jest to wstanie wychwycić i wyraźnie widać różnicę w kontraście (zarazem różnicę w jakości obrazu) .

 

Oczywista oczywistość.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...