Skocz do zawartości
be3mart

Ocena zestawu za ~5500 /OC/Gry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po 7 latach postanowiłem zakupić nowego blaszaka. Tym razem celuje w co najmniej 5 lat możliwie wysokich ustawień w grach :)
 
Chce przeznaczyć  ~5500 zł na sam komputer + dodatkowo kupić Win8.1 
  • Mam już: monitor, głośniki, inne akcesoria. Ze starego kompa wyciągnę też napęd optyczny. 
  • Wszystkie części chce zakupić nowe. 
  • Zestaw chcę poddać OC i rozbudowie do SLI (szczegóły niżej) 
  • Zależy mi bardzo na jak najcichszej pracy nawet pod dużym obciążeniem.

Mój pomysł na zestaw (do optymalizacji cenowej). Wyceniłem go w sieci najtaniej na: ~6450 zł:

 
W ciągu najbliższego roku-dwóch planuje jeszcze dodatkowo:
  • Zrobić OC CPU
  • Dodać drugiego GTXa 970 na SLI
  • Dodać drugą kość 8GB ramu (taką samą)
  • Zacząć pracę na dwóch monitorach (kupić nowe)
Po poświęceniu całego tygodnia na to, by być jak najbardziej na bieżąco ze sprzętem, przeczytania dziesiątek testów i recenzji, udało mi się go skompletować z pomocą przyjaciela. Na początku zakładałem budżet 3500-4000 zł, więc mocno nadwyrężyłem założenia. Mam dylemat czy przeboleć tak dużą podwyżkę, czy zmniejszyć koszt. Mam już mały overload w głowie, a chciałbym zakupić komputer jeszcze w tym tygodniu. Z moich uwag do elementów: - Zasilacz - kupuje 850W bo jest tam wliczona rezerwa na: utratę mocy przez 5 lat, oraz ww zmiany w ciagu 2 lat, oraz zapas by zasilacz pracował z rezerwą. - GTX 970 od Asusa, bo ma pasywne chłodzenie (wiatraki nie chodzą gdy karta nie jest obciążona) + jest cichsza i ma mniejszy pobór mocy. 
 
- Co sądzicie o zestawie? - Czy możecie pomóc mi zmniejszyć koszt do 5500-6000 zł bez lub z możliwie jak najmniejszą utratą jakości?
- Gdzie kupować najtaniej win 8.1 ? Czy bezpiecznie jest brać win8.1 z allegro za cenę 50-200 zł ? 
 
Jestem otwarty na zmiany. Będę bardzo wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz z argumentami (i ew. odniesieniami do źródeł/recenzji) czemu moje rzeczy są dobre lub złe, a te doradzane przez autora lepsze :)
Edytowane przez be3mart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień pamięć na G.Skill Ripjaws X 2x4GB DDR3 2 133 mhz CL9 za 355 zł , szybsze i nieco tańsze .

 

Płyta to przesada - jak chcesz robić SLI w przyszłości to spokojnie wystarczą płyty pokroju MSI Z97 Gaming 4 / Asrock Z97 Extreme 4 czy Gigabyte Z97X Gaming 5 a kosztują mniej .

 

Chłodzenie to także przesada , przy glucie siedzącym pod IHS-em nie wykorzystasz w 100% tej Noctuy i tylko przepłacisz , lepszym wyjściem będzie sporo tańszy HR-02 Macho Black White .

 

Buda średniej jakości za ~250 zł a bierzesz wentylatory 120 mm za ponad 400 zł - daj spokój , za twoim miejscu zamiast kupować tak drogie wentylatory to te 650 zł na porządną budę - Fractal Design Define , Corsair 330R czy PHANTEKS Enthoo Pro / Enthoo Luxe .

 

W ogóle brak SSD w zestawie - przy takim budżecie to aż grzech nie brać SSD , podniesie znacznie komfort użytkowania kompa .

 

Np. Plextor M6S 128GB za 288 zł czy wersja 256GB za 509 zł .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reyden; 

- SSD jest jak najbardziej - musiałeś przeoczyć :) 

- Wentylatory za 340 wyceniłem (z transportem), mogę wziąć mniej, ale przede wydawało mi się, że lepiej jak będzie ich więcej i będą pracować wolniej. 

- Płytę i RAM faktycznie chyba zamienię. Obudowie się przyjrzę, ale X60 jest po prostu bardzo funkcjonalna i wygodna. 

- Przy chłodzeniu zależy mi na ciszy, czy hr-02 macho jest cichszy niż noctua? 

 

Czekam na dalsze opinie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z hałasem można zlikwidować montując lepszy wentylator za 50-60 zł a nie płacąc ~2x tyle za samo chłodzenie .

 

Choć patrząc na dane techniczne to Macho powinien być odrobinę cichszy niż Noctua - 21 db/A@1300 RPM vs. 24,6 dB/A @ 1 500 RPM .

 

Co do ramu - jak koniecznie chcesz mieć kość 8GB to faktycznie masz mały wybór przy taktowaniu 2 133 mhz , chyba że od razu kupisz zestaw 2x8GB - swoją drogą po co ci tyle ramu ?

 

Jak do gier to nie ma sensu , także z I7 można zrezygnować w przypadku gier - zawsze to 450 zł mniej ,a różnic aż tak dużych nie ma między tymi prockami .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X60 to funkcjonalna i wygodna obudowa? Dobre.

Chyba nie widziałeś możliwości Enthoo Pro/H440 etc.

 

Daj sobie spokój z tą obudową od SPC. Ją można kupić do zestawu za ~ 3500 PLN, ale nie prawie dwukrotnie droższego.

Zasilacz 850W? Kolejny absurd. Tu wystarczy mocne 600-650W. 

 

Pobór dwóch 970-tek po OC w szczytowych momentach dobija do 480W.

SLI? Rozumiem, że pod monitor z G-Sync o natywnej rozdzielczości 1440p?

 

Pod FHD (nawet z downsamplingiem) to przerost formy nad treścią.

Ten zestaw wcale nie byłby taki zły: http://www.morele.net/inventory/info/0SFaui/

 

Gdyby wyrzucić z niego ten komplet wentylatorów, zmienić płytę na Z97X Gaming 5 i zasilacz na RM 650W od Corsaira.

+ tę nieszczęsną obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...