Skocz do zawartości
he_avy

Domowy Serwer NAS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Mam zamiar zakupić serwer NAS do domowego użytku.
Ma on obsługiwać 3 komputery( zdjęcia ,muzyka,filmy) zastanawiam się nad wyborem pomiędzy 
zyxel nsa320s  
http://www.zyxel.com/pl/pl/products_services/nsa320s.shtml?t=p

 a
zyxel nsa325v2 
http://www.zyxel.com/pl/pl/products_services/nsa325_v2.shtml?t=p
Czy w moim wypadku wystarczy słabszy nsa320s czy lepiej dopłacić do wersji mocniejszej zyxel nsa325v2 który rożni się tylko portem USB 3.0 na którym mi zupełnie nie zależy no i oczywiście mocniejszym proskiem i większa ilością ram.
A możne macie jakieś propozycje innych NAS w przystępnej cenie czyt. do 400 zl

PS.
Czy jest możliwość w/w NAS uruchomienie  1 hdd a w późniejszym czasie dołożenie drugiego bez utraty danych na hdd 1.Nie zamierzam tworzyć żadnych macierzy maja to być 2 oddzielne woluminy (JBOD)
Pozdro

Edytowane przez he_avy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dla trzech kompów weź tańszą wersje skoro USB 3.0 nie jest Tobie potrzebne (chyba, że kiedyś podłączysz dodatkowe dyski w kieszeni). Ja mam starego słabego nasa z 128MB pamięci i działa to dobrze jako serwer plików (do stremowania OK, ale po sieci wyciąga max 15MB/s) i klient torrent, jednak z szyfrowaniem nie daje sobie już rady.  Sprawa dołożenia dysku to kwestia oprogramowania producenta, powinna być taka możliwość. W przypadku NSA320s i RAID1 musisz mieć oba dyski puste; przy dodawaniu kolejnego dysku nie tracisz danych; tak piszą w manualu: można dodać do aktulanego JBOD, albo utworzyć sobie kolejny woluminy. Możesz pomyśleć też o platformie na AM1 procek z płytą i pamięcią; np Asrock AM1B-M i Sempron 2650 i 2GB pamięci to około 300zł, Pobór prądu około 20W w obciązeniu procka, przypuszczam, że 30W z dyskami to nie przekroczy http://www.servethehome.com/Workstation-detail/amd-sempron-2650-benchmarks-review-dual-core-am1-soc/ i masz zawsze większe możliwości rozbudowy takiej maszynki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.
Mam obecnie HTPC postawiony na asusie P5QPL-VM EPU który stoi w salonie jest tam hdd 2 TB (prawie pełne) + dysk systemowy (obecnie win 7) w założeniu ma wyglądać to tak ze HTPC w salonie zostaje z 1 hdd na ktorym chce zainstalować XBMCbuntu + komp syna na którym będzie tez xbmc oraz mój komp także z xbmc i wszystko to właśnie spięte do NAS-a po to żeby każdy mógł sobie w dowolnym monecie korzystać z plików zgromadzonych na nasie.Dlatego właśnie pytałem o dołożenie 2 hdd do nasa bo czeka mnie przekopiowanie obecnych 2 tb danych na nowy dysk a potem dołożenie go do serwer (niestety ntfs nie dziala pod linuxem ;(
Jeszcze mam takie 1 pytanko przy dodaniu źródła w xbmc będzie widziało dane z nasa jako bibliotekę przez upnp czy tez jako konkretny dysk powiedzmy 1 i 2 z folderami i podfolderami?
pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...