Skocz do zawartości
Elros

Zestaw do gier i pracy. Prośba o doradzenie w sprawie kilku elementów (chłodzenie, buda, płyta główna).

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w podjęciu decyzji w sprawie wyboru niektórych elementów zestawu.

Komputer służyć będzie do grania oraz do pracy (IT). Zamierzam robić OC.

 

Elementy które już zostały wybrane lecz jestem otwarty na uwagi również na ich temat czy czegoś nie zmienić:

 

Procesor: Intel Core i7-4790K

Dysk: Plextor M6P 128GB + WD 1TB (blue lub black jeszcze się zastanowię)

RAM: G.Skill 2x4GB 2133 CL9

Zasilacz: Be Quiet! Straight Power 10 700W (być może za dużo chciałem mieć zapas na ewentualne sli lub 2 karty jedna do grafiki druga do physix)

Napęd: mam

Karta graficzna: na chwilę obecną przeniosę gtx560ti asusa (w przyszłości przypuszczam że gtx970)

 

 

Tutaj kwestie gdzie nie mogę się zdecydować:

 

Płyta główna:

Pod uwagę biorę głównie MSI lub ewentualnie ASROCK (Extreme 6) (wolę raczej MSI lecz jestem otwarty na dyskusję). Maksymalny budżet to tak jak w poniższych płytach ~650zł

Głównie zastanawiam się miedzy MSI Gaming 7 oraz MPOWER (ceny obu są bardzo zbliżone). Widziałem też promocję na stronie głównej z morele gdzie jest i7 plus mpower ac w cenie niewiele większej niż te tańsze płyty lecz nie wiem czy warto oraz czy coś takiego może dodatkowo brać udział w promocji http://www.purepc.pl/procesory/zwrot_czesci_pieniedzy_za_zakup_procesora_intel_i_plyty_glownej bo niby procek i płyta mają być oddzielnie.

 

Chłodzenie CPU:

Nie chcę się bawić w ciecz. Nie zamierzam skalpować procesora.

Najpierw priorytety:

1. Wydajność,

2. Wydajność :P (wiem że bez skalpowania może być trudno ale jednak). 

3. Cisza

4. Cena max 400zł.

Zastanawiam się między:

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-hr-02-macho-black-white-fm1-am2-am3-am3-lga775-lga1150-lga1155-lga1156-lga1366-lga2011-tr131-517030 (rev b jeszcze nie jest dostępny w sklepach niestety)

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-phanteks-ph-tc14pe-czarne-551772/

Ewentualnie jakaś noctua lub nie wiem co. Chciałbym żeby się RAM zmieścił bez problemów.

 

Obudowa:

Tutaj to jestem bardzo podatny na wszelkie sugestie. Budżet 400zł (no może z hakiem jak naprawdę będzie warto). Nie chcę na początku inwestować w dodatkowe wentylatory itp (może kiedyś). No i wiadomo musi wszystko z ustalonych wcześniej elementów się zmieścić (i najlepiej bez upychania na siłę albo braku możliwości domknięcia boku ze względu na chłodzenie CPU) Moje wstępne typy:

 

http://www.morele.net/obudowa-fractal-design-define-r4-black-pearl-usb-3-0-fd-ca-def-r4-bl-517874/

Generalnie ok, ale nie podobają mi się temperatury z testów przy standardowych wiatrakach. Dodatkowo jakoś nie przekonuje mnie przedni panel w postaci klapki który ponadto otwiera się w przeciwnym kierunku niż bym chciał.

 

http://www.morele.net/obudowa-cooler-master-690-iii-advanced-usb-3-0-cms-693-kkn1-605195/

Wydaje się ok lecz boję się trochę czy przez siatkę z przodu za dużo syfu nie będzie wchodzić bo nie ma filtrów przeciw kurzowych. Dodatkowo wydaję mi się, że poprzednie wersje były lepiej wyposażone.

 

http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-gladius-x60-pure-black-spc095-633083/

Był brany pod uwagę lecz niestety jest po pierwsze za wysoki już powyższy rodzi pewien problem ze zmieszczeniem go w miejscu gdzie ma stać (wiem że nie może być na styk). Bogate wyposażenie jest w porządku ale opinie o jakości wykonania i trwałości niektórych elementów nie zachwycają.

 

Proszę o pomoc w podjęciu decyzji w sprawie tych elementów. (Pytanie dodatkowe czy jeśli w dalszej przyszłości kupiłbym taki sam ram to będzie działał w konfiguracji 4x4gb?)

Edytowane przez Elros

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ram będzie działał. Chłodzenie mozesz wziąć HR-02. A pamięci np te:

 

http://www.morele.net/pamiec-g-skill-tridentx-ddr3-2x4gb-2400mhz-cl10-f3-2400c10d-8gtx-478219/

 

Te grzebienie u góry można wysunąć i masz pewność że ram się zmieści pod chłodzeniem. Do tego Płyta główna spokojnie wystarczy MSI Z97 Gaming 5 nawet pod SLI. Droższa to dla mnie strata pieniędzy. Kartę graficzną możesz wziąć 970 od ASUS lub MSI. Ta pierwsza jest nieco cichsza.

 

Jak nie jestes pewny SLI to spokojnie wystarczy zasilacz 550W. Karta do Physx jak dla mnie zbędna bo gier co to wykorzysta jest mało. Chyba że w pracy masz zamiar z tego jakoś korzystać.  Samo SLI to też nie jest dobry pomysł, bo Nvidia obecnie odwala fuszerkę ze sterownikami. W niektóych grach nie jest wcale tak rewelacyjnie. Lepiej mieć jedną porządną karta i ja potem wymienić jak mocy zabraknie.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

W tych g skillach 2133 o niższych timingach tez chyba można zdjąć radiator z tego co widziałem a niższe timingi kuszą.

 

Co do chłodzenia czy wiesz może albo ktoś inny ile mogę zyskać dopłacając na przykład do tego phanteksa (lub czegoś innego z 2 wieżami i wentylatorami) względem macho. (ta stówka więcej za kilka lub kilkanaście stopni mniej dla mnie się opłaca skoro mam zamiar to kręcić lecz chciałbym wiedzieć jakie są realne różnice bo dawno nie było kompleksowych testów chłodzeń :P)

 

Do płyty głównej wolałbym jednak dopłacić bo te 2 wymienione mają dualny bios czego gaming 5 nie posiada;/, a mam zamiar w nim grzebać.  Ponad to więcej portów sata oraz usb 3.0 na czym też mi zależy. Lecz nie mogę się zdecydować między nimi. Dodatkowo w opisie mpower jest coś takiego w opisie 5x wentylator czego nie ma np w gaming 7 i nie do końca wiem czego to dotyczy bo gaming 7 nie wieże żeby się wentylatorów podpiąć nie dało jakoś z obudowy.

 

Co do zasilacza zastanawiam się czy ewentualnie 600W też nie uciągnie ewentualnego sli (wiem że na chwilę obecną sterowniki pozostawiają wiele do życzenia) w przyszłości lub wersji dualnej z phisixem.

 

Prosiłbym jeszcze o jakieś sugestie w sprawie wyboru obudowy komentarze w sprawie tych nad którymi się waham lub inne pozycje o podobnej klasie których może nie brałem pod uwagę a warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do chłodzenia czy wiesz może albo ktoś inny ile mogę zyskać dopłacając na przykład do tego phanteksa (lub czegoś innego z 2 wieżami i wentylatorami) względem macho. (ta stówka więcej za kilka lub kilkanaście stopni mniej dla mnie się opłaca skoro mam zamiar to kręcić lecz chciałbym wiedzieć jakie są realne różnice bo dawno nie było kompleksowych testów chłodzeń :P)

Bo testy na Haswellach bez skalpu nie dadzą Ci odpowiedzi na pytanie: które chłodzenie jest wydajniejsze.

Tu więcej o tym: 

 

Kupujesz płytę za ponad 600 PLN, a żal Ci wydać stówkę na porządny panel do kontroli obrotów wentylatorów? Ludzie, trzymajcie mnie.

Dla mnie zarządzanie wentylatorami przez mobo, to droga przez mękę, ale być może to kwestia tego że siedzę od 2-3 lat na ASRockach.

 

Przy promocji Intel toptechcashback jedynym sensownym wyborem jest zakup płyty od MSI/Asusa - te ~ 200 PLN zwrotu w końcu piechotą nie chodzi. Tak, więc albo Gaming 5, albo Asus Sabertooth - ze względu na pięcioletnią gwarancję.

 

Zestaw złożony z i7-4790K + 2x GTX 970 po OC na mojej platformie pobierał z gniazdka ~ 460W. Mocne 600W bez wątpienia wystarczy.

 

Jeśli kupować obudowę, to albo R4 od Fractala - wybór dla cichofilii lub Enthoo Pro - dla samego wyglądu i funkcjonalności.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za te informacje. Z zasilaczem w takim razie wezmę be quieta straight power 10 600W.

 

Co do panelu kontroli wentylatorów nim zacznę rozbudowywać obudowę o dodatkowe wentylatory to nie wydaje mi się abym go potrzebował, a zrobiłbym to dopiero gdzieś na lato. Nie jestem jakimś ciszofilem więc jak dla mnie jak będzie ciepło mogą iść non stop na pełnych obrotach.

 

Hmm obudowa niezła ale ma ten sam mankament co gladius jest trochę za duża plus nie podoba mi się sposób montażu dysków. Ten fraktal mnie trochę niepokoi biorąc pod uwagę problemy ze schłodzeniem procka, poza tym wymiarowo jest ok i całokształt też w porządku (no może poza tą klapką).

 

Co do płyty to już wolę te Gaming 7 niż 5 ze względu na wymienione już powody lecz wciąż nie wiem czy on czy mpower :P i gdzie są główne różnice w nich.

 

A na chłodzenie patrząc przyszłościowo jakbym zmieniał procka (bo intel może w końcu się opamięta z tym glutem) to które z chłodzeń warto by wybrać. Bo widzę że tutaj to rzeczywiście dużych różnic nie osiągnę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chłodzeń od najtańszych:

 

  • SilentiumPC Grandis
  • Thermalright HR-02 BW
  • Dark Rock 3

 

z jeszcze wydajniejszych: Raijintek Tizis (czy tam Nemesis, nie wiem jak go oni w tym momencie nazywają)

Cryorig R1 Universal

Gamma Phanteksów

+ produkty Noctua, szczególnie NH-D15.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie.

 

Według tego testu http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/noctua-nh-d15_5.html (wiem że nie był na haswellu ale może dlatego pokazuje pracę w normalnych warunkach) wygląda na to że warto dopłacić 100 do phanteksa względem macho bw bo da się 10 stopni lepsze rezultaty osiągać natomiast nie opłaca się już dopłacać do noctua dh-15 kolejnej stówy bo to już tylko 1 góra 2 stopnie lepiej. Dobrze to widzę czy coś mi umyka?

 

Pozostaje również kwestia msi gaming 7 vs mpower oraz obudowa :). Z góry dziękuje wszystkim za udział w dyskusji i pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o obudowy to:

Fractal define r4 generalnie spoko lecz nie podobają mi się te drzwiczki plus na testach nie wyglądał ciekawie jeśli chodzi o przepływ powietrza a to ważniejsze niż cisza dla mnie.

CM 690 III Wydaję się być dobry mankamentem może być brak gumek na otworach na kable lecz nie wiem proszę o więcej opinii na jej temat bo mi się podoba.

Gladius X60 wygląda na taniego i świetnie wyposażonego ale opinie o trwałości sporej liczby jego elementów są niezachwycające plus jest zbyt wysoki i się nie zmieści tam gdzie bym go chciał dać.

Wspomniany w tym temacie Enthoo Pro też jest za duży. Fajna obudowa be quieta ze strony głównej silent base 800 również jest za duża;/.

Już widzę że muszę te biurko (to nie jest zwykłe tylko takie wmontowane na cały fragment ściany jakoś przebudować bo są problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadam może dziwne pytanie ale prosiłbym jakiegoś użytkownika tej budy (fractal r4 black pearl) o sprawdzenie ile cm jest między tylnymi a przednimi nóżkami oraz od tylnych nóżek do końca :P.

Dodatkowo ewentualnie zapytam czemu ten cm jest gorszy od fractala?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za te pomiary :D, bardzo mi pomogłeś.

Jeszcze jakby tylko znalazł się ktoś z tym cm 690 III i też tak wymierzył, bo mam problem kurde aby obudowa wlazła do pewnej szafki i stała stabilnie i miała odpowiednia wentylacje :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem, ale możesz obejrzeć


 

Recenzję podsumował tym, że R5 jest ulepszona pod każdym względem w porównaniu do wcześniejszych modeli i że ją poleca, ale przesiadka z R3/4 na R5 mimo to nie ma sensu, więc ja bym brał R5.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie z pytań już mam nadzieję bo widzę problem z wysokością ramu. Prosiłbym o odpowiedź czy ram g.skill

ripjawsx http://www.morele.net/pamiec-g-skill-f3-2133c9d-8gxl-597766/

lub tridentx http://www.morele.net/pamiec-g-skill-tridentx-ddr3-2x4gb-2400mhz-cl10-f3-2400c10d-8gtx-478219/

zmieści się pod phanteksem http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-phanteks-ph-tc14pe-czarne-551772/

Po internecie krążą sprzeczne opinie jedni mówią że nie inni że tak.

 

Jeszcze jedno pytanie czy phanteks nie zablokuje pierwszego slotu ram heatpipem (gdy włożę wszystkie 4 kości)? Bardzo bym prosił o szybką odpowiedź bo mam zamiar składać zamówienie jak tylko znowu r5 black będzie dostępna.

Edytowane przez Elros

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...