Skocz do zawartości
NowyZielony

Telewizor 60 cali - jaki wybrać

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam nowego sprzętu, ale mówiąc szczerze to nie mam pojęcia jaka jest różnica między led, plazma, lcd idt. Telewizor byłby używany głównie do oglądania normalnych programów, od czasu do czasu jakiś filmpopcorn.gif. Pokój około 20m2, odległość od telewizora - 3,1 m. Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LCD TV - ciekłokrystaliczny TV

LED TV - marketingowcy nie mają wykształcenia technicznego i pojęcia o czymkolwiek, więc nazwali tak LCD podświetlanego diodami LED

plazma - inaczej PDP, czyli ekran plazmowy ... chyba już nie produkuje się w tej technologii

Wielkość pokoju jest bez znaczenia, liczy się tylko odległość oczu od ekranu. Teraz taka kwestia, jak kupisz duży TV w stosunku do odległości oglądania, to FullHD będzie wyglądało świetnie, ale SD już niekoniecznie (niska rozdzielczość rozciągnięta na dużej powierzchni wygląda kiepsko w stosunku do HD czy 4K). Pozostaje mieć nadzieję, że nadawcy zaczną porzucać SD (720x576i 50 fps, czyli w praktyce 720x288 50 fps) na rzecz HD (oby progresywnego).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plazmy o dużej przekątnej jeszcze są produkowane i przy tej wielkości ma to jeszcze jakiś sens, bo:

- IMHO SD upscalowane do 1080p wygląda lepiej na PDP, niż na LCD.

- PDP są przy tej wielkości tańsze, niż LCD o przyzwoitych parametrach.

 

Dlatego przy 60" jest jeszcze kilkanaście PDP do wyboru.

 

Niestety PDP ma dość duże zużycie prądu, przy 60" myślę, że spokojnie będzie to około 200W, a LCD pewnie zadowoli się połową tego. Do tego PDP ma ograniczoną żywotność.

 

Jeżeli TV oglądasz, a jak kończysz, to wyłączasz - brałbym PDP

Jeżeli - tak jak u mnie - tv jest włączony praktycznie cały dzień (jeśli nie czytam i nie słucham muzyki), ale prawie się go nie ogląda, to brałbym najtańsze LCD.

 

Ale nie podałeś budżetu, więc można gdybać ;]

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podałem budżetu bo przeglądając oferty widziałem 60cal za 3,5 tys a później za 9tys, a żadnej różnicy między nimi nie dostrzegłem  :D Fajnie gdyby ktoś podał jakaś propozycje powiedzmy że w plus minus średniej cenie - 6,5k.

Edytowane przez NowyZielony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to ja bym Ci polecił zajrzeć na to forum:

 

http://www.hdtv.com.pl/forum/lcd-f21.html

 

Poczytaj tematy, albo zarejestruj się i załóż swój własny.   TV różnią siętechnologiami za które trzeba dopłacać. A tak naprawde w TV najważniejsza jest użyta matryca. Co mi po SmartTV i 600z jak obraz i czerń jest uboga.  Przegładłem to forum i parę osób poleca ten model TV:

 

http://www.morele.net/telewizor-sony-kdl-60w605b-czarny-649521/

 

Poczytaj o nim opinie. Jak możesz to sprawdź w sklepie jak wygląda obraz.    Co do plazm to w SD wypada lepiej i tak było od zawsze. Ale plazmy mają swoje wady, więc osobiście bym się w je  nie pakował.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie gdyby ktoś podał jakaś propozycje powiedzmy że w plus minus średniej cenie - 6,5k.

 

A istotne są dla Ciebie bajery typu DD/THX, 600Hz+, 3D, czy po prostu dobry obraz i tyle? 

Jak pada światło dzienne na TV? Ma wisieć, czy stać? Musi być jak najcieńszy, czy niekoniecznie? Zużycie prądu?

 

Ciągle nic nie powiedziałeś...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki że się nie precyzuje ale wynika to z tego że po prostu nie wiem co jest ważne przy wyborze TV. Co do Twoich pytań to nawet nie mam pojęcia co to jest DD czy THX, zależy mi po prostu na dobrym i wyraźnym obrazie, nie musi być najcieńszy ale byłby to jakiś atut. Dorzucam jeszcze listę mam nadzieję że są w niej wszystkie potrzebne rzeczy :

 

1.Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? - około 20m2

2.Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? - 3.1m

3.Ile osób zasiada przed telewizorem ? - 2 do 4

4.Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu ? - przy czterech osobach, jedna musi już bokiem depresja.gif

5.Telewizor ma stać czy ma wisieć ? - Wisieć

6.Jak słońce świeci w pokoju ? - Telewizor będzie wisiał na ścianie, na którą nie pada słońce

7.Jaki masz obecnie telewizor ?

8.Co chcemy aby telewizor posiadał ? - możliwość przeglądania Internetu, yt

9.Jakie urządzenia ? Nic dodatkowego ( tylko dekoder, ale to chyba wiadomo zeby.GIF )

10.Ile godzin dziennie ma pracować telewizor ? - średnio 7h

11.Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? - wszystko jedno

12.Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? - zwykłe kodowane programy, od czasu do czasu film popcorn.gif

13.Czy zamierzasz serfować po internecie ? - tak

14.Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie? - Raczej nie

15.Preferencje co do marki ? - Nie

16.Preferencje co do wielkości ? - 60/65 cali

17.Co Cię denerwuje w telewizorach ? - niewiem.gif

18.Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? Wychodzi po równo

19.Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 6,5 tysiąca złotych

20.Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? Raczej nie jest mi to potrzebne

Edytowane przez NowyZielony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem tak. Sharp robi dobre TV na dobrych matrycach. Ten model posiada szereg technologi usprawniających jakość obrazu. Między innymi System Quad Pixel. W normalnych TV mamy 3 kolory RGB. Czyli czerwony, zielony i niebieski. Tu dodali żółty co nadaje lepszą jakośc obrazu.  TV po za tym ma świetną czerń i dobre podświetalnie matrycy. Czyli na czarnym tle raczej nie uświadczysz białych plam. A uwierz mi że takie kwatki zdarzaja się nawet na drogich TV podświetlanych technologią LED.  Ja bym się decydował. Poszukaj po necie testu bo gdzieś ostatnio widziałem test tego modelu.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

test Sharpa

 

Hmmm, za te pieniądze (6297zł) wygląda na to, że na rynku polskim ciężko znaleźć w tym momencie coś lepszego. Jedź z laptopem i jakimś ulubionym materiałem HD i obejrzyj na żywo. Wcześniej ściągnij instrukcje i przeczytaj, żeby wiedzieć jakimi opcjami się bawić. Sprawdź też SD z DVB, bo pewnie to najczęściej będziesz oglądać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Między innymi System Quad Pixel. W normalnych TV mamy 3 kolory RGB. Czyli czerwony, zielony i niebieski. Tu dodali żółty co nadaje lepszą jakośc obrazu.

 

Proste pytanie z mojej strony: dla czego ten czwarty kolor daje lepszą jakość obrazu?

 

Mogę nawet odpowiedzieć: nie daje ..., co nawet bezmyślnie zostało pokazane w tej "recenzji" z zalinkowanego forum HDTV. Widać tam jak nienaturalnie został poszerzony gamut poza sRGB (szczególnie w zakresie żółtego), a biorąc pod uwagę przestrzeń barwną np. filmów z BR (równe sRGB), obraz będzie przesycony, ze szczególnym naciskiem na żółty. Czyli i tak trzeba to skalibrować (zawęzić gamut w ustawieniach - oby się dało) by naturalnie toto wyświetlało BR. Ten czwarty piksel to wymysł marketingowy i tyle. JEŚLI ten TV ma dobrą czerń (pomiaru kontrastu statycznego w tej "recenzji" nie znalazłem) to nie wynika to z "okazji" dodania czwartego piksela. To samo z kątami - jeśli są dobre, to nie jest to wynikiem dodania czwartego piksela.

 

 

test Sharpa

 

 

 

 

 

W systemie czterech kolorów dodano kolor żółty do tradycyjnego zestawu kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego (RGB plus Y). Wyraźnie rozszerzona w ten sposób reprodukcja żółci pozwala na uzyskanie naturalnych gradacji kolorów. W porównaniu z tradycyjnymi panelami składających się z 6,2 miliona punktów z 3 kolorami podstawowymi, nowa technologia z ponad 8 milionami punktów i używająca 4 kolorów podstawowych zapewnia większą precyzję oraz niespotykaną do tej pory ekspresję kolorów dzięki dodaniu barwy żółtej.

Przykład steku bzdur. Do uzyskania wszystkich barw z BR ( IDEALNEJ GRADACJI, która przy BR wcale nie jest taka rewelacyjna, bo to zwykle praktycznie nawet nie jest 16,7 mln barw, czyli nie całe 8 bit/kanał), nawet po kalibracji panelu, wystarczą w zupełności 3 kolory podstawowe, z odpowiednio wysoką ilością odcieni (np. 10bit/kanał by była nadmiarowość)

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle Masz jakieś lepsze propozycje w okolicach 6k ;p ?

 

Gdybym kupował dla siebie, to kierowałbym się w stronę SONY (po kalibracji można uzyskać naturalny obraz i procesor ruchu nie powoduje utraty faktur/detali). SONY z serii W800 (np. SONY W829 - niestety widzę, że wielkości kończą się na 55") kiedyś mnie zainteresował, ale widzę ceny mają obecnie wysokie ...

 

ps. KDL-60W605B w sumie też powinien dać radę (powinien mieć matrycę 100Hz, bo oznaczyli go XR400 ... dawniej do tego wystarczyło XR200, ale z rok, czy dwa lata temu była "denominacja" parametrów ;) i nowsze modele XR200 już są 50 Hz, a nie 100 Hz jak dawniej). Natomiast 829 w wersji 55" (niestety max wielkość) ma XR800, więc pewnie matryca nawet i 200 Hz - poziom ostrości obrazu ruchomego powinien być już praktycznie doskonały.

Nie zmienia to faktu że to dość dobry TV skoro ma tak dobrą czerń,

 

Pytanie czy na prawdę ma dobrą czerń ... i tutaj przydałby się pomiar kontrastu, by było wiadomo jak to na prawdę jest. Nie podoba mi się w tej recenzji to, że wszystko jest napisane bardzo subiektywnie, bez pomiarów i na dobrą sprawę wymieszane z marketingowym bełkotem. Oczywiście nie twierdzę, że TV jest kiepski ... ale już mogę powiedzieć, że jest problematyczny (żółty, który wymaga przycięcia, by nie dominował) - oczywiście zakładam, że ktoś szuka naturalnego obrazu.

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak.

Wydając 3500 zamówiłem prezentacje TV w domu.

Przy 6500 bym się nawet nie zastanawiał.

Zamów 2 modele z prezentacją w domu i wybierz ten który ci bardziej będzie odpowiadał.

Pamiętaj każdy słyszy/widzi inaczej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś powiedzieć z czego wynika różnica w cenie między : Sony KDL-60W605B ( http://www.saturn.pl/tychy/telewizor-sony-kdl-60w605b,id-959392), a Sharpem LC-60LE857E http://www.saturn.pl/tychy/telewizor-sharp-lc-60le857e,id-868946 ). Sharp ma 3d i jeden głośnik więcej, ale poza tym nie widzę innych różnic. Szukałem testów Sonego ale nie mogłem żadnego znaleźć :(  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ceny nakładają producenci. Czasem są one absurdalnie wysokie, a czasem przystepne. Sharp może sobie woła za tą ich technologie 4 piksela lub co innego.  Jeśli to faktycznie zwykły marketing to nie wiem czy jest sens się pakować w tak drogi TV.  Sony ogólnie są też niezłe na świetnych matrycach. Sam miałem brać Sony, ale akurat nie było tego modelu co chciałem.  Nie będziesz grał na tym TV, więc celuj przede wszystkim w kolory i dobrą czerń tak by przy filmach wyglądało to przyzwoicie. Dalej jestem zdania że warto nagrać na Pendrive'a jakś film i przejść sie po sklepach. Sam tak robiłem jak kupowałem sobie TV. Poszedłem do marketu. Poprosiłem ładnie. Pobawiłem się nieco ustawieniami. Ustawiłem TV wg jakiegoś tam poradnika i zdecydowałem się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie sugerujcie się testami tego mikroba, nikczemnika, i podrzędnego sklepikarza kikiego z hdtv.com.pl

 

Całe to forum, to platforma, która służy tylko do jednego - napędzenia sprzedaży.

 

Znacznie bardziej wiarygodne są testy na hdtvpolska.pl.

 

http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/testy/telewizory-lcd/samsung/test-samsung-65-h6400-full-hd-3d-ue65h640-r1104

 

Aha zaznaczyłeś, że TV ma służyć też do przeglądania neta. Ogólnie pod względem szeroko pojętego SmarTV jednym słusznym wyborem jest Samsung.

Edytowane przez radiergummi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Ogólnie pod względem szeroko pojętego SmarTV jednym słusznym wyborem jest Samsung.

 

A przestali już celowo umieszczać kondensatory elektrolityczne obok radiatorów fosfetów, żeby wyschły miesiąc po końcu gwarancji? :>

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Może mi ktoś powiedzieć z czego wynika różnica w cenie między : Sony KDL-60W605B ( http://www.saturn.pl/tychy/telewizor-sony-kdl-60w605b,id-959392), a Sharpem LC-60LE857E http://www.saturn.pl/tychy/telewizor-sharp-lc-60le857e,id-868946 ). Sharp ma 3d i jeden głośnik więcej, ale poza tym nie widzę innych różnic. Szukałem testów Sonego ale nie mogłem żadnego znaleźć :(

 

 

 

Kolejne różnice to matryca Sharpa, która niby ma 200 Hz (w spec. pisze native panel 200Hz), podczas gdy SONY 605 i to tylko w wersji 60" ma panel najpewniej 100 Hz (dopiero Sony 829 mają prawdopodobnie 200Hz matryce, jednak wielkość 55" to max z tego co widzę). Czy Sharp będzie miał ostrzejszy obraz w ruchu dzięki 200 Hz matrycy to nie wiem, bo wiele zależy od tego jak przetwarza obraz interpolator/generator dodatkowych klatek pośrednich (SONY ma świetne te swoje układy w praktyce ... nie wiem jak Sharp).

 

Jeszcze kolejna kwestia, to wycieki światła: przed zakupem idź do sklepu, włącz film z szerokimi czarnymi pasami, poproś o wyłączenie świateł, i patrz w rogi ekranu, czy nie "świecą" na tym czarnym.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZUY_BEZCZELNY_CHAM

kup jakiegoś Panasa i będziesz happy ;^^

 

EDIT

tylko i wyłącznie Panasonic (legendarne plazmy + najnowsza seria AX900/800 etc.) - szajsunga i ten inny koreański chłam to sobie można . . . wsadzić w kozaki ;)

i żadne minusiki nie pomogą.

Edytowane przez ZUY_BEZCZELNY_CHAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup jakiegoś Panasa i będziesz happy ;^^

 

EDIT

tylko i wyłącznie Panasonic (legendarne plazmy + najnowsza seria AX900/800 etc.) - szajsunga i ten inny koreański chłam to sobie można . . . wsadzić w kozaki ;)

i żadne minusiki nie pomogą.

Juz bez przesady, ze Koreańskie urzadzenia są zle. Chyba najwyzsze wyniki sprzedaży o czymś świadczą, bo "cały świat" nie kupowałby czegośco jest słąbe, nietrwałe, itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZUY_BEZCZELNY_CHAM

Są z<span style='color: red;'>[ciach&#33;]</span>e i <span style='color: red;'>[ciach&#33;]</span>.

Bo tak.

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne różnice to matryca Sharpa, która niby ma 200 Hz (w spec. pisze native panel 200Hz), podczas gdy SONY 605 i to tylko w wersji 60" ma panel najpewniej 100 Hz (dopiero Sony 829 mają prawdopodobnie 200Hz matryce, jednak wielkość 55" to max z tego co widzę). Czy Sharp będzie miał ostrzejszy obraz w ruchu dzięki 200 Hz matrycy to nie wiem, bo wiele zależy od tego jak przetwarza obraz interpolator/generator dodatkowych klatek pośrednich (SONY ma świetne te swoje układy w praktyce ... nie wiem jak Sharp).

 

Mój Sharp niby 60Hz ale płynność (w czasie jak kupowałem ok 4 lata temu) miał taką jak konkurencja obok 100Hz. Myślę że obok Sony to druga dość pewna marka w TV.

 

 

Juz bez przesady, ze Koreańskie urzadzenia są zle. Chyba najwyzsze wyniki sprzedaży o czymś świadczą, bo "cały świat" nie kupowałby czegośco jest słąbe, nietrwałe, itd.

Matko, aleś ty naiwny!  :zonk: marketing i wszechobecne reklamy potrafią zrobić swoje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koreańskie urządzenia są projektowo dobre, a wykonanie jest takie, za jakie się płaci - zasadniczo nikt już nie kupuje elektroniki na 10 lat, więc...

 

Co do Japonii, w najbliższym czasie spodziewałbym się podobnych praktyk - japońskie koncerny dostają ostro w konkurencji cenowej od koreańczyków, o ile pamiętam sharp zbankrutował by już 2 lata temu, gdyby nie pomoc rządu japońskiego, sony i panasonic w zeszłym roku miały obniżony rating i wróży im się duże kłopoty w nadchodzącym roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, takie czasy że nie opłaca się zbytnio produkować dobrego i niezawodnego sprzętu. W motoryzacji Japończycy już dawno temu sobie zdali z tego sprawę...

 

Jako ciekawostkę powiem że do dziś mam w sypialni jeden ze starszych LCD na rynku - 26" Samsung który działa bez awarii (wiele godzin każdego dnia) od ponad 9 lat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...