Skocz do zawartości
baslow

Dysk Seagate (118 błędnych sektorów)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam sobie taki dysk - Seagate ST32000641AS (CC13) - wiernie i bezawaryjnie pracuje od czerwca 2011 roku. Wszystko byłoby ok poza tym co w temacie - S.M.A.R.T. zwraca mi informację obecnie o 118 relokowanych sektorach... mniej więcej wiem co to znaczy - że dane z przestrzeni roboczej dysku na skutek uszkodzenia sektorów zostały przeniesione do przestrzeni zarezerwowanej.

Tylko pytanie:

- ile w sumie takich sektorów mogę mieć przeniesionych zanim zacznę tracić dane?

- mam nadzieję że teraz moje dane są jednak bezpieczne, prawda?

- co się stanie jak skończą się take sektory gdzie da się relokować dane?

 

Wiem że muszę się zrujnować na nowy magazynek ;)

BTW co polecacie ze względu na długą i bezawaryjną pracę - w rozsądnej cenie - komputer u mnie nie ma lekko pracuje średnio dziennie po jakieś 10h-12h

Chciałbym też kupić 2TB tak jak to mam do tej pory...

Nie wiem czy iść w takiego jak do tej pory miałem Seagate czy szukać czegoś w WD - co polecicie?

 

Z innej beczki - mam NASa i do niego też będę coś kupował, chcę do niego wrzucić 2x4TB ale coś faktycznie na lata myślałem o jakiejś serii dedykowanej do NAS czy do nagrywarek wideo/kamer.

Macie jakieś typy?

 

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do NAS WD RED.

 

Seagate raczej na straty i zrób backup tego co ważne i rozglądaj się za nowym dyskiem. 118 to dużo i możesz już mieć problemy z odczytem niektórych sektorów (danych).

Najnowszy HDTune 5.50 i zapuść skan powierzchni i to dokładny. Zobaczysz jak to wygląda (możesz tu rzucić screen na koniec testu). Może też przybyć po tym bad sectorów bo dopiero je znajdzie podczas testu. Degradacja dysku już z pewnością trwa jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym RED - ale martwi mnie że tylko 3 lata gwarancji ;) ale może i racja w NAS dyski będą pracować w Raid 1 więc pewnie nie padną oba naraz ;)

 

A czy darmowym tym HDTune mogę puścić ten test - generalnie dość rzadko używam windowsa ;) ale postaram się puścić test...

No kupić coś nowego do desktopa - tak - ale co? Coś polecisz?

 

EDIT:

Dla stacjonarnego też myślałem o tym WD RED - tylko co mnie martwi to prędkość obrotowa - ten cały InteliPower o ile w NAS to pewnie nie będzie mieć znaczenia o tyle martwi mnie w stacjonarnym... co myślicie?

 

Dzięki.

Edytowane przez baslow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Seagate raczej na straty i zrób backup tego co ważne i rozglądaj się za nowym dyskiem. 118 to dużo i możesz już mieć problemy z odczytem niektórych sektorów (danych).

Najnowszy HDTune 5.50 i zapuść skan powierzchni i to dokładny. Zobaczysz jak to wygląda (możesz tu rzucić screen na koniec testu). Może też przybyć po tym bad sectorów bo dopiero je znajdzie podczas testu. Degradacja dysku już z pewnością trwa jakiś czas.

 

Puściłem ten test - ale chyba zły ;) bo mam wszystko na zielono :o

 

Póki mam wersję testową programu - co ciekawego jeszcze mogę sprawdzić z tym dyskiem?

 

I co polecacie do stacjonarnego komputera ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa

Puściłem test ,,Error Scan'' wpierw owszem puściłem szybki test, w ciągu 5 minut nic nie znalazł - wszystko na zielono. Potem odznaczyłem opcję szybkiego testu i przez jakieś 5h szedł i to samo wszystko na zielono, uszkodzonych bloków 0,0%

 

@Kwazor

Teraz skończyłem puszczanie MHDD, sam skan zajął mi prawie 6h - ale wydaje mi się że też nic nie wykazał... jest parę warningów zapisanych i tyle...

W polach podsumowania: UNC / ABRT / IDNF / AMNF / TONF / BBK nie ma żadnych liczb...

 

Na noc zapodam jeszcze badblocks na linuksie i zobaczę co on pokaże...

 

Pozdr.

Edytowane przez baslow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafa ja podejrzewam że kolega odczytał nie tą kolumnę : threshold  a nie data, Lub kolejny przykład zgłupienia smart ( i jak to Segami jest BRAK parametru C4 który  powiedział by nam czy to nie zgłupienie )

Ale i na to jest patent : pamiętasz ile było sektorów 150ms ?? 

 

Co do warnów : Pewnie <500 >500ms sektory  warto by zgrać dane zrobić pełny erase i ponowny skan by te sektory wyeliminować ( albo wyjdzie że są słabsze albo i nie )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, trochę szyfrem mówicie ;) no nic - dla mnie sprzęt zawsze był bardziej zagadkowy ;)

Wyniki oba z MHDD, SMART:

[PRE]HDD: ST32000641AS; FW: CC13; SN: 9WM3HXVW
--------------------------------------------------------
            Name                        Val Worst Raw
Att #   1 : Read error rate           : 119   99  226079076  
Att #   3 : Spin up time              : 100  100  0  
Att #   4 : Number of spin-up times   :  99   99  1668  
Att #   5 : Reallocated sectors count :  98   98  118  
Att #   7 : Seek error rate           :  86   60  457696220  
Att #   9 : Power-on time             :  89   89  9677  
Att #  10 : Spin-up retries           : 100  100  0  
Att #  12 : Start/stop count          :  99   99  1656  
Att # 183 : Unknown                   : 100  100  0  
Att # 184 : Unknown                   : 100  100  0  
Att # 187 : Unknown                   :  95   95  5  
Att # 188 : Unknown                   : 100   96  743  
Att # 189 : Unknown                   :  96   96  4  
Att # 190 : Unknown                   :  70   60  504758302  
Att # 191 : Unknown                   : 100  100  0  
Att # 192 : Power-off retract count   : 100  100  203  
Att # 193 : Load/unload cycle count   : 100  100  1678  
Att # 194 : HDA Temperature           :  30   40  30  
Att # 195 : Hardware ECC recovered    :  52   22  226079076  
Att # 197 : Current pending sectors   : 100  100  0  
Att # 198 : Offline scan UNC sectors  : 100  100  0  
Att # 199 : Ultra ATA CRC Error Rate  : 200  200  0  
Att # 240 : Unknown                   : 100  253  14210  
Att # 241 : Unknown                   : 100  253  3512536420  
Att # 242 : Unknown                   : 100  253  2567663635  
[/PRE]

SACN:

[PRE]
50 ERR INDX CORR DREQ DRSC WRFT DRDY BUSY        AMNF T0NF ABRT IDNF UNCR BBK 00
 [ST32000641AS          ] [3,907,029,168] [3,907,029,167] [  EST:      00:01  ] 
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°  ACT [ 66406 kb/s]  
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° ° <3ms  : 15280044  
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°±°°°°°°°°°°°°°°°°° ± <10ms : 38418     
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° ² <50ms : 3025      
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Û <150ms: 186       
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Û <500ms: 4         
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°²°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Û >500ms: 7         
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° ? TIME :            
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° x UNC  :            
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° ! ABRT :            
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°±°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° S IDNF :            
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° A AMNF :            
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° 0 T0NF :            
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° * BBK  :            
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°±°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° [100.0% ]  [100.0% ]
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Warning: 1151595555 
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°                           Warning: 1861877400 
                                                            Warning: 3062463300 
                                                            Warning: 3417377910 
Time spent: 05:07:20                                        Warning: 3644050725 
                                                                                
                                                                                
 | Detect a drive : <F2>                                             | 18:22:00 
[/PRE]

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK no tak planuję że coś zakupię...

Myślę o Seagate NAS albo WD Red - na wymianę w desktopie za tego co się kończy...

 

A możesz mi powiedzieć po czym dokładnie wnosisz że się zaczyna kończyć? Które parametry SMART czy skanu coś Ci mówią? No przepracował ponad 3 lata i lekko nie miał ;)

 

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry to : Sektory 150ms ( po tym potrafię poznać nawet w nowywm dysku sektory fabrycznie realokacji ) 

Oczywiście pokazujące się 500ms to są kolejni do realokacji.

 

Wiem wiem to jest takie wróżenie z fusów ale gdyby od serii 7200.4 producent nie usunął  ze smart parametru C4 to miałym o wiele jaśniejszy obraz  sytuacji (c4- ilośc prób realokacji udane/nieudane )

 

187 -zaraportowanie błedy nie korygowalne : 5

 

188 -- nie masz problemów z zasilaniem ? Troche duzo timeout.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie :)

Będę wymieniał ;) na dniach pewnie ;)

Do stacjonarnego biorę WD Red, a do NASa wezmę WD Red Pro (albo jakiś lepszy - jeszcze nie zdecydowałem) ;)

 

Co do zasilania... wiesz - komputer sam w sobie ma 7 lat - zasilacz mam na tamte czasy topowego chiefteca ;) ale może się już kończy - kto wie...

 

Dzięki jeszcze raz,

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...