Skocz do zawartości
MaroX885

Brak reakcji zabezpieczenia termicznego w procesorze AMD Phenom II X6 1055T na temperaturę krytyczną

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Nie wiem czy temat jest w dobrym dziale.Jeśli nie jest to proszę o przeniesienie do odpowiedniej kategorii.Przejdę do rzeczy.Ostatnio sprawdzałem czy działa zabezpieczenie termiczne na procesorze AMD Phenom II X6 1055T.W programie Core Temp sprawdziłem jego temperaturę krytyczną.Wynosi ona 80 stopni Celsjusza.Jednak podczas rozgrzania CPU osiągnął temperaturę wyższą niż krytyczna - prawie 83 stopnie Celsjusza.Wystaszyłem się i wyłączyłem program Intel Burn Test.Temperatura momentalnie spadła.W zależności od programu monitorującego temperaturę ta nieco się różniła - w HWMonitor było 82 stopnie a w AIDA64 Extreme Edition 83 stopnie , w Everescie znowu 82 stopnie a w Core Temp 83 stopnie.Te programy były podczas testu użyte jednocześnie żebym mógł porównać wyniki.Aby rozgrzać CPU do takiej wysokiej temperatury użyłem programu Intel Burn Test (maksymalny priorytet) i odłączyłem wentylator.Moje pytanie brzmi.Dlaczego po przekroczeniu temperatury krytycznej procesora komputer się nie wyłączył ani nie zrestartował ? 

Edytowane przez MaroX885

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za wyłączenie komputera  odpowiedzialny jest bios płyty głównej. Sprawdź czy temperatury podawane w biosie pokrywają się z tymi w programach diagnostycznych. Przy prawidłowo założonym chłodzeniu (zakładając że nie jest to jakiś box od semprona, althlona) i pasty termoprzewodzącej procesor  nie powinien się nagrzewać do takich temperatur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy prawidłowo założonym chłodzeniu (zakładając że nie jest to jakiś box od semprona, althlona) i pasty termoprzewodzącej procesor  nie powinien się nagrzewać do takich temperatur.

Czytałeś całość?

Chłodzenie miało wyłączony wentylator.

80*C to na pewno nie jest temperatura krytyczna dla procesora (ale jest to wysoka temperatura) - prędzej koło 90-95 i pewnie tyle ma ustawiony bios płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za wyłączenie komputera  odpowiedzialny jest bios płyty głównej. Sprawdź czy temperatury podawane w biosie pokrywają się z tymi w programach diagnostycznych. Przy prawidłowo założonym chłodzeniu (zakładając że nie jest to jakiś box od semprona, althlona) i pasty termoprzewodzącej procesor  nie powinien się nagrzewać do takich temperatur.

Na tej samej płycie głównej co mam tego Phenoma II X6 1055T miałem kiedyś Athlona II X3 440.Miałem taką sytuację , że po odblokowaniu w nim czwartego rdzenia cały czas skakało taktowanie.Użyłem wtedy programu k10stat do ustawienia taktowania na sztywno.Nie przypuszczałem jednak wtedy , że te skoki taktowania miały zapobiegać przegrzewaniu.Po ustawieniu taktowania na sztywno w tym Athlonie uruchomiłem Prime95 i komputer się wyłączył po około 4 minutach.Po samoczynnym wyłączeniu się komputera dotknąłem radiatora od procesora - był piekielnie gorący.Domyśliłem się , iż włączyło się zabezpieczenie termiczne.Oczywiście ten Athlon bez problemów działa do dziś w kompie u następnego właściciela.Pozostaje tylko pytanie.Skoro Athlon II mógł się wyłączyć to czego nie wyłączył się Phenom II ? Przecież to o klasę lepszy CPU więc teoretycznie powinien mieć tym bardziej zabezpieczenia termiczne.Fakt , że nie pamiętam jaką temperaturę miał ten Athlon wtedy gdy się wyłączył więc nie wiem czy przekroczył temperaturę krytyczną.Jakieś sugestie , pomysły ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sam procesor ma takie zabezpieczenie. W biosie jest funkcja "shutdown temperature", to ona mogła wyłączyć/nie wyłączyć po osiągnięciu zadanej temp. Funkcję tę można zawsze wyłączyć. Może masz ją wyłączoną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sam procesor ma takie zabezpieczenie. W biosie jest funkcja "shutdown temperature", to ona mogła wyłączyć/nie wyłączyć po osiągnięciu zadanej temp. Funkcję tę można zawsze wyłączyć. Może masz ją wyłączoną?

Mam płytę główną MSI 970a-g46 i nie ma w BIOS-sie takiej opcji ani nic podobnego.Wersja BIOS-u 2.3.Jak ten CPU się wtedy wyłączył pojęcia nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnio procek w BIOSie w ciągu kilku chwil osiągał temperaturę nawet 106 stopni i zazwyczaj dopiero po chwili był restart. Karakorum przestało działać i założyłem BOXa (max 50 stopni teraz). Na swojej płycie też nie zauważyłem opcji do wyłączenia, poza informacją w manualu, że jest takie zabezpieczenie.

 

Twój zapewne też ma jeszcze pod tym względem zapas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...