Skocz do zawartości
RPGamer2014

Zestaw za 3800zł dobry do grania i nie tylko na lata?

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam kupić nową maszynę do grania i zastosowań profesjonalnych i wybrałem takie części:

CPU Intel Core i5 4690K                                                            935zł

Płyta główna  MSI Z97 GAMING 5                                           545zł

GPU MSI GTX 970 Gaming                                                        1499zł

RAM 2x 4GB GoodRam 1866 MHz CL9                                  300zł

HDD WD Blue 1TB                                                                     219zł

Zasilacz Cooler Master G550M 550W

Modularny 120mm 80+ (RS-550-AMAA-B1)                        269zł

+ adapter IDE/SATA dwukierunkowy                                      30zł

+ karta wifi na PCI lub PCI-E                                                     50zł

 

2 ostatnie to mus, gdyż:

a) mam stary napęd DVD na IDE, z którego zamierzam korzystać

b) nie chcę przeciągać 10m kabla z końca domu aby podłączyć internet

 

Jeśli chodzi o zastosowanie to głównie gry takie jak wiedźmin 1,2,3, heroes 5,6, mafia 2, 3, saint row 4, ogólnie produkcje sprzed paru lat i nowe. Rozdzielczość full HD, ale co do szczegółowości to ultra fajnie brzmi, ale szczerze powiedziawszy w większości gier nie zauważam różnicy między średnimi a wysokimi. Co do zastosowań profesjonalnych to projektowanie projektów 3D w Autodesk Inventor, rysowanie w Gimpie oraz programowanie CNC w MasterCAMie.

Co byście powiedzieli? Sprzęt chcę, żeby wystarczył na co najmniej 3-4 lata, oczywiście nie musi być żadnych wodotrysków.

Chociaż na początku zastanawiałem się nad takim zestawem:

CPU AMD FX-8320

Płyta Gigabyte 990XA-UD3

HDD WD Blue 1TB

GPU MSI GTX 760 2GB

Zasilacz be quiet! pure power 500watt

RAM Goodram 2x4gb 1600mhz cl9

 

podobny do tego:

 

Tylko, że jedni twierdzą, że ten FX jest tak mocny jak i7, a drudzy twierdzą, że w grach nie dorasta do pięt i3.

Dodatkowo stwierdzają, że procek pobiera strasznie dużo prądu. Nie chcę wydawać na procka ponad 1000zł

 

Ja nie znam się na podkręcaniu, za bardzo nie zamierzam tego robić, ale nie chcę kupować czegoś co za pół roku będzie do wymiany, a taką politykę prowadzi intel, że wprowadzając nowe procki na rynek zmienia się podstawka o 1 pin i już trzeba wymienić płytę. Co sądzicie? Lepszy 1szy czy 2gi zestaw? A może polecicie coś innego? Najlepiej jakby wypowiedział się ktoś kto używa AMD, gdyż fanboji Intela w naszym kraju nie brakuje. Przeczytałem, że dobre są procki APU od AMD zwłaszcza A10-7850K.  

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy napęd dvd na sata kosztuje 50zł więc nie widzę sensu kupowania adaptera za 30zł.

Niestety z FX nie jest kolorowo. Amd nie wykazało się i procesory sa naprawdę słabe, a dokładnie pojedyńczy wątek. Gdybyś miał ograniczony budżet i komputer miałby być tylko do renderowania itp. to polecenie najtanszego fx8320 byłoby uzasadnione, jednak w każdym innym wypadku niestety nie. W dodatku biorąc teraz platformę AMD gwarantuje Ci, że nie będziesz miał możliwości rozwoju tzn. nowe procesory od amd które pojawią się w 2015/2016 (oby) będą na 100% na nową podstawkę. Wybierając teraz Intela i płytę główną na chipsecie serii 9x otrzymasz wsparcie dla nowych procesorów intela tj, Broadwell w 14nm. Wzrost wydajności nie będzie gigantyczny ale za te kilka lat gdy będziesz używał tych programów jeszcze bardziej zaawansowanie to będziesz mógł wymienić procesor np. na i7 + kartę graficzną.

Gry zdecydowanie lepiej działają na intelach, tylko w kilku grach np. battlefield 4 procesory AMD sprawdzają się ok w reszcie jest poprostu słabo, za słabo by polecać ten procesor do gier. Przy twoim użytkowaniu i budżecie lepiej sprawdzi sie intel.

Edytowane przez GeMtin1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety AM3+ nie jest przyszłościowa ale powiedzmy szczerze 1150 także,a gadanie że za kilka lat kupi sobie I7 to tak jak powiedziec że kolo który ma 8320 kupi sobie 9590 co nijak ma sie do poprawienia wydajności,a ten cały broadwell to lipa na resorach,tak samo jak zmiana 4670 na 4690 i taka jest prawda.Co nie zmienia faktu,że kupując cały zestaw lepiej iść w intela,niestety lub stety jak kto woli Intel ma wydajniejsze procki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Branie od uwagę wymiany cpu bez zmiany mobo nie jest przyszłościowe. Jest wręcz archaiczne Takie coś miało sens lata temu. Obecnie nie ma to żadnego uzasadnienia. Płyty są tanie, nowe płyty zaś wnoszą nowe możliwości, jak kolejne wersje sata, usb, porty M2, msata itd. Trwałość płyt jest też obecnie znacznie niższa, niż lata temu.

 

Tak naprawdę b. niewielki odsetek zmienia cpu pozostając przy starej płycie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety AM3+ nie jest przyszłościowa ale powiedzmy szczerze 1150 także,a gadanie że za kilka lat kupi sobie I7 to tak jak powiedziec że kolo który ma 8320 kupi sobie 9590 co nijak ma sie do poprawienia wydajności,a ten cały broadwell to lipa na resorach,tak samo jak zmiana 4670 na 4690 i taka jest prawda.Co nie zmienia faktu,że kupując cały zestaw lepiej iść w intela,niestety lub stety jak kto woli Intel ma wydajniejsze procki

Jeśli dla Ciebie przejscie z i5 na i7 w 14nm to to samo co przejscie z fx8320 na 9590 to nie mamy o czym dyskutować.

 

Branie od uwagę wymiany cpu bez zmiany mobo nie jest przyszłościowe. Jest wręcz archaiczne Takie coś miało sens lata temu. Obecnie nie ma to żadnego uzasadnienia. Płyty są tanie, nowe płyty zaś wnoszą nowe możliwości, jak kolejne wersje sata, usb, porty M2, msata itd. Trwałość płyt jest też obecnie znacznie niższa, niż lata temu.

 

Tak naprawdę b. niewielki odsetek zmienia cpu pozostając przy starej płycie. 

Ja nie mówię że ma tak zrobić tylko mówię że ma taką możliwość, ma możliwość rozwoju platformy. Autor o to pytał więc odpowiadam.

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie widzisz porównanie tych procesorów??To się na nazywa METAFORA czyli przenośnia :D Nie porównałem procesorów bo to nie ma sensu i oboje o tym wiemy,ale dałem przykład na innej płaszczyźnie,po drugie na końcu napisałem co jest czym.Nie wiem na tym forum wystarczy wspomniec tylko o FX i juz jest się atakowanym a nawet niektórzy nie czytają ze zrozumieniem co człowiek napisał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, zastanawiam się jeszcze czy nie lepiej zamiast msi GTX 970 kupić msi gtx 770 + dysk SSD 128gb 

Jeśli chodzi o większość gier to nie zauważyłem specjalnej różnicy między gtx 770 a 970 poza tym, że np. w AC unity było 32-32 FPS dla gtx 770 a dla 970 było 40-45 FPS. A wydać prawie 1,5 koła na jeden podzespół to trochę dużo :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawid jest spoko dla osób które nie bardzo sobie radzą z wiedzą,blackWhit już jest bardziej ogarnięty,ale co do testów to Dawid robi jak większość pseudo testerów,bierze gre o której się mówi,pisze itd. nie bierze pod uwage,że gra jest optymalizowana pod AMD czy to CPu czy AGP,Daro napisał mu poniekąd co i jak musi zrobic,żeby było ok :D Co do tematu to GTX 770 zostaw w spokoju,weź GTX 970 nawet kosztem SSD,lepiej uzbierac na SSD niż wymieniac karte graficzną a wydajnościowo jest dużo lepsza od 770.Szczególnie,że wspomniałeś o Wiesku3,tutaj na razie domysły,przypuszczenia ale na pewno lepiej z tą grą poradzi sobie 970 niż 770 inna półka,klasa itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do R9 290 to też się zastanawiałem zwłaszcza nad MSI r9 290 tylko, że wszędzie zalecają zasilacz ok 600 watt lub mocniejszy. A zasilacz o tej mocy to już ponad 300 zł.

Jak w ogóle wygląda wydajność 970 w porównaniu do 770 ?

Bo jeśli różnica wydajności jest niewielka to szkoda przepłacać. Dowód?

http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-gtx-970-gaming-4096-mb-ddr5-gtx-970-gaming-4g-649152/  1569zł

http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-gtx-770-2gb-ddr5-256-bit-hdmi-dp-dvi-gtx770-n770-tf-2gd5-oc-546561/

1129zł

Różnica to ponad 400zł, czy wydajność odpowiada tej różnicy?

Aha wybrałem MSI, bo:

a) podoba mi się z wyglądu

b) ma fajny półpasywny system chłodzenia

c) w mojej obudowie nie zmieści się gigabyte (za długi)

Zastanawiam się czy zrobią jakieś obniżki np. w maju czy czerwcu, gdyż teraz podnieśli zwłaszcza tych 970.

AMD nie ma żadnej odpowiedzi więc Nvidia może do woli kształtować ceny. Fajnie jakby ta 970 od MSI była za 1300-1400zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...