Skocz do zawartości
kucyk

Jaką kartę graficzną kupić?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Michał22

@zborekk Problemem jest tu twoj procek. Jest juz za slaby, by obslugiwac karty mocne, oplacalne i majace starczyc na te trzy lata, zwlaszcza w rozdzielczosci FHD. Jest tez za slaby, by oferowac plynna rozgrywke w najnowszych grach. Pamietasz pewnie jak obsmiewany byl o wiele drozszy 6700K i to jak nie bylo roznicy w wydajnosci wzgledem 6600K. Zobacz jak teraz mu odjechal. Oba procesory maja tylko 4 rdzenie, ale gdy twoj sie zapycha, 6700K ratuje hyperhtreading, wiec klatek jest o wiele wiecej, a rozgrywka bardziej plynna. Problem widac wyraznie w Divison 2. Ogolem mozna polecic Ci karty celowo budzetowe, bo na tyle slabe, by 6600K podolal zadaniu.

Moze w The Division na Ultra w FHD pograsz, ale w inne najnowsze i nadchodzace gry (Cyberpunk?) juz nie. Tego oczekujesz czy moze rozwazasz wymiane procesora i plyty glownej?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wypadłem z obiegu jeżeli mowa o kartach graficznych. Zastanawiam się nad czymś nowym/używanym z gwarancją, nie chciałbym przekraczać 300-500 zł (za rzadko gram, żeby był sens wydawać więcej). W miarę możliwości chciałbym później odpalić cyberpunka, bo średnio widzi mi się granie w niego na ps4.

Konfiguracja komputera poniżej, rozdzielczość FHD. Zasilacza nie chcę zmieniać, obecny ma to uciągnąć.

Moje typy to RX 570 4GB lub GTX 1050Ti 4 GB, chyba, że reszta podzespołów nie uciągnie później cyberpunka, wtedy wchodzimy gdzieś do poziomu 1050 2GB i podobnych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22Myślałem również o Cyberpunku właśnie, a póki co nie przymierzałem się do wymiany reszty. Pozostanę przy RX570 w takim razie, a zmiany zaplanuję na inny termin, dzięki za pomoc.

Gdybym planował zmianę proca+mobo w najbliższej przyszłości to jaka karta by była godna polecenia? RX5600XT, RTX2060 czy GTX1660 Super?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@zborekk Bardzo prosze. Biorac pod uwage, ze masz nie takiego glupiego 570, nie jest tak zle. Przy twoim procku mozesz wymienic ja na karte tak niewiele lepsza, ze zwyczajnie zle wyjdziesz na tym interesie. Niby masz Radeona, ale najnowszej serii bym nie polecil. Nawet dzis jakis nieszczesnik, ktorego skusila cena/wydajnosc 5700XT wrzucil na forum temat o ( wrecz nierealnych dla posiadacza Nvidii) problemach ze sterownikami. I nie on jedyny, warto poczytac opinie uzytkownikow, warto poczytac notki do aktualizacji sterow i sam sie przekonac, jakie rzeczy sie w czerwonym swiecie dzieja. Dla mnie, jako konsumenta, to co robi AMD jest zwyczajnie niepowazne.

Zawsze rozwazam jedynie karty, ktore mozna uznac za przyszlosciowe, bo wymieniajac budzetowe co dwa lata, ani nie bedziesz mial grafy i klatek, ani koniec koncow mniej nie wydasz. Chyba, ze jestes swietnym lowca uzywek. Teraz cena/jakosc/perspektywnicznosc to 2060 Super. Karta maksujaca gry w 60 klatkach w FullHD. Na czyms takim pograsz piec lat, oczywiscie powoli obnizajac ustawienia.

@Micky92 Jesli chodzi o uzywki, lepiej wez 1060 (wersja 6 GB!) niz 570 - troszke mocniejsza i wiecej pamieci, ktora aktualnie sie bardzo przydaje. Nawet teraz widze na olxie opcje ponizej 500 zlotych, ale w wiekszosci 3GB. Raczej wiele wyzej w tym budzecie nie skoczysz. To karta, ktora ma najwiecej graczy (~13%), wiec raczej Redzi beda miec to na uwadze przy premierze 2077. Jednak nie zdziwilbym sie, gdybys lepiej wyszedl ogrywajac go na PS4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 1060 6gb chętnie bym wziął, gdyby mieścił się w budżecie, jednak praktycznie wszystko to 600-750 zł, a tyle nie chcę wydawać. 
A co do ps4, na pewno byłaby to ekonomicznie najlepsza opcja, jednak w jakiekolwiek fps i inne gry z elementami strzelania nie potrafię grać na padzie, po prostu mnie odrzuca automatycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Micky92 Bardzo prosze, jest w budzecie, kupuj:

https://www.olx.pl/oferta/evga-gtx-1060-ssc-6gb-gwarancja-CID99-IDE6EYr.html#5e0cb20ff1

Wiem o co chodzi z PS4. Sam mam ta konsole, by grac na niej we wszystko w co nie zagram na PC czy Switchu, ale jakiekolwiek celowanie padzie to slabiutka opcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Micky92 Widzialem, ale po tak dobra okazje byc moze kalkulowaloby Ci sie przejechac. Zreszta pocisnalbym tego goscia, biorac pod uwage ostatni stan epidemiologiczny. Nikt normalny nie bedzie teraz do niego jezdzil, a tutaj ma kupca, ktoremu od razu moze sprzedac karte. Karte, ktorej wartosc obniza kazdy kolejny miesiac i przeceny czy premiery nowych ukladow.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 Ponad 300 km już ową opłacalność dojazdu skutecznie niweluje ;) ale fakt, spróbuję podpytać gościa, nie pomyślałem w tą stronę. Dzięki za podpowiedź, spróbuję coś podziałać w tym kierunku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Micky92 Bardzo prosze. Ogolem, jak widzisz na olxie da sie wyrwac dobra karte, dlugo nie szukalem, a na luzie moglbys sobie posledzic rynek chocby z miesiac. Okazje glownie czaja sie w sprzedawanych calosciowo pecetach, ale sa tez na pojedynczych czesciach.

Co do tego ostatniego, nie wiem jaki masz config, ale byc moze lepiej bys wyszedl sprzedajac obecny komputer, dokladajac te 500 zlotych i kupujac jakas okazje na olxie. Wiekszosc ludzi przesadza z cenami, ale normalnoscia sa kompy, ktore warte sa dobre 30% wiecej. Grunt to pojechac na miejsce i sprawdzic peceta przed zakupem. Pamietaj, ze jesli masz np. bardzo wiekowy sprzet, to moze nie uciagnac Ci 1060. Wyjdziesz na tym tak, jakbys kupil slabsza i tansza karte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 Nie wziąłem pod uwagę, że w mobilnej wersji nie wyświetla się stopka. I5-3570k, 16 GB ram, zasilacz bequiet 430w, to te ważniejsze rzeczy. Młody nie jest, ale 1060 bottleneckiem nie będzie, a zawsze też mogę jeszcze go zmienić na i7, także coś się z tego da wycisnąć. Do obecnych zastosowań wystarcza, kilka maszyn wirtualnych jest w stanie działać, także tragedii nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Micky92 Bardzo wiekowa jednostka, w ktorej tak na prawde wszystko wypadaloby wymienic. Bo ramy tez pewnie nie za szybkie i ciagna w dol w porownaniu ze wspolczesnymi. Obawialbym sie tez, czy zasilacz da rade z 1060ka. Na twoim miejscu nie bawilbym sie w upgrady, bo nawet wymiana na i7 pasujace do plyty glownej wiele nie da. Jasne, mozesz kupic uzywana i7, ktora nadal bedzie za slaba, mozesz zmienic zasilacz, mozesz kupic uzywana 1060ke. Jednak to beda ostatnie mozliwe upgrade'y tego sprzetu, wielkiego skoku nie uswiadczysz i nigdy na nim komfortowo nie pograsz w najnowsze tytuly. Dla mnie strata pieniedzy i fatygi. Szczerze mowiac zostawilbym temat tego sprzetu i zlozyl kompletnie nowa jednostke albo poszedl zawsze tansza droga i postawil na konsole nadchodzacej generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 Zdaję sobie sprawę, że swoje lata ma, laikiem w tym temacie nie jestem. Jednak dopóki spełnia swoje zadanie i po wymianie grafiki (według zapewnień producenta co do wymagań minimalnych) spełni kolejny założony cel, to po co pakować większe pieniądze w coś, czego i tak nie wykorzystam? Znam swoje potrzeby, potrafię stwierdzić, czy pora na wymianę wszystkiego, czy też nie. Potrzebowałem podpowiedzi co do grafiki, otrzymałem ją i za to ślicznie dziękuję. Resztę wiem czego mi potrzeba, także z dalszych rad nie skorzystam, choć masz sporo racji w tym co powiedziałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Micky92 Spoko, nie znam twoich potrzeb, wiedzy czy zastosowania komputera. Jednak zadanie przez Ciebie pytania w temacie pozwolilo mi przypuszczac, ze jednak sie nie znasz, stad moje wytlumaczenie tematu twojego obecnego sprzetu wzgledem upgrade'u czy wymagajacych nowoczesnych gier typu Cyberpunk. Zwlaszcza, ze osoby, ktore znaja sie na paru kategoriach czesci typu np. procesory czy plyty glowne, a nie znaja sie na czyms tak istotnym jak karty graficzne sa grupa, w ktorej istnienie wczesniej nie chcialoby mi sie wierzyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, chciałbym kupić nową kartę graficzną do mojego procesora i5-4460 i rzuciła mi się w oczy ta oferta: https://www.x-kom.pl/p/533867-karta-graficzna-amd-sapphire-radeon-rx-5500-xt-pulse-4gb-gddr6.html . Opłaca się ją brać do tego procesora z myślą gry w starsze gry? Nie powiem że cena wydaję się atrakcyjna w porównaniu do innych ofert i w porównaniu do gtx 1650s. Dodam jeszcze że moja obecna karta, to już trochę podstarzały gtx 770.

Edytowane przez KamyK4322

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@KamyK4322 Poczytaj sobie opinie uzytkownikow jakichkolwiek Radeonow, poczytaj sobie notki do aktualizacji sterownikow, a na koncu przyklep to tematami na forum zwiazanymi z tymi kartami. Radeony kusza wydajnoscia przy cenie, ale dalej powinny sluzyc jedynie do wplywania na ceny Nvidii, a nie kupowania. Na twoim miejscu postawilbym na 1650S. Wybierz ta, ktora jest najcichsza przy przyzwoitych temperaturach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22

Jak widzę jak ktoś takie bzdury wypisuje to aż mi się nóż w kieszeni otwiera .

Owszem , sterowniki dla Navi jak i same karty  są najlepiej wykonane ale to nieznaczy że jakikowliek radeon był bee .

Sam miałem HD4850 i nie narzekałem na niego , wielu ludzi nie narzekało na Radeony serii 5 , 6 , 7 czy serii 2xx , o userach radeonów 19xx nie mówię .

To były bardzo dobre karty , z Polarisów też były niezłe karty choćby Rx 470 / 570 .

Fakt AMD od czasów Fuji flagowce wydaje z dużym poślizgiem ale to nie na nich się najlepiej zarabia .

@KamyK4322

1650S można dostać za niecałe 800 zł np. Asus TUF Gaming za 779 zł
czy Zotac Gaming Twin Fan za 789 zł <br>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie , nie przyznam .

Najwyraźniej ty jeden uznajesz że wszystkie  Radeony są problematyczne .

Navi jest za krótko na rynku , Polarisy czy starsze po zażegnaniu problemów wieku dziecięcego okazały się w miarę dobrymi kartami .

Serie które wymieniłem wcześniej też były bardzo dobre , zarówno sprzętowo jak i od strony sterowników / softu

Przypomij sobie jakie problemy początkowo miały RTX-y .

A były to znacznie poważniejsze problemy niż tylko skopane sterowniki , sporo kart miało uszkodzone GPU lub inne elementy .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, reyden napisał:

@KamyK4322

1650S można dostać za niecałe 800 zł np. Asus TUF Gaming za 779 zł
czy Zotac Gaming Twin Fan za 789 zł <br>

Ok, a tak przyszłościowo według ciebie to co będzie lepsze GTX czy Radeon? Bo z tego co widzę po teście na głównej stronie, to obecnie wydajność niemal identyczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@reyden Mysle, ze w kontekscie pytania kolegi o wybor karty warto mowic o terazniejszosci. Swoja opinie bazuje na researchu (bo nigdy nie skusilo mnie cena/wydajnosc Radeonow) i karty RX 5000 miewaja problemy ze sterownikami, czego nie mozna obecnie powiedziec o kartach Zielonych. Ja z karami Nvidii nigdy nie mialem zadnego problemu. Byc moze odebrales mnie jako kogos kto powtarza sterotypy o problemach z Radeonami, a nie ma o tym nawet pojecia. Wrecz Czerwonym kibicuje, bo skorzystamy na zazartej konkurencji, ale kupowanie RXow z ich dobrodziejstwem inwentarza uwazam za niepowazne - rownie bardzo ze strony sprzedajacego AMD, jak i klienta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim! 

Ostatnimi czasy przyszło mi do głowy, że najwyższa pora nieco usprawnić mojego PC'ta. Niestety w temacie hardware jestem dosyć cienki w tej materii. Planuję wymienić moją kartę graficzę - GeForce GTX 970 na jakąś nowszą i sprawniejszą, nie wiem jednak jaką wybrać biorąc pod uwagę specyfikację sprzętu którym dysponuję. Czy moglibyście mi doradzić? W planach jest też wymiana monitora (może i tutaj możecie mi doradzić?) Dysponuję takim zestawem: IntelCore i7-4790K 4.00GHz, 16GB RAM. Na kartę mam budżet 1000-1500zł mniej więcej, chciałbym aby to był zakup na najbliższe 3-5 lat. Komputer głównie do grania

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 opcje - czy da się w ogóle podpiąc kartę do zasilacza ( jak jest to karta która wymaga dodatkowego zasilania ) oraz ile mocy wymaga dana karta .

W pierwszym przypadku po prostu sprawdzasz ile złącz PCI-E ( zasilających ) i jakie ma karta .

Złącza zasilania PCI-E na kartą są w 2 typach - 6 pin i 8 pin

Tak wygląda złącze zasilania PCI-E 8 pin na karcie

gtx1070-8g_3.jpg

A tak wersja 6pin

nvidia-geforce-gtx-1060-680x695.jpg

Oczywiście mowa o tym czarnym złączu z boku  po przeciwnej stronie niż śledź karty .

Zasilacze mają różne kombinacje złącz - może być 6 pin  , może być 8 pin a może być też złącze 6+2 pin ( tzw. rozłączalne ) , ilość złącz zależy od modelu zasilacza , jeden ma jedno 6 pin a inny będzie miał 3-4 złącz 6+2 .

Teraz moc karty i moc zasilacza .

Moc karty możesz sprawdzić na 2 sposoby - jeden to współczynnik TDP dla danej karty , sprawdzisz go choćby w bazie danych Techpowerup
.

Np. TDP GTX1070 z pierwszego zdjęcia wynosi 150W , znajdziesz go w sekcji Board Design , tam też jest sugerowana moc PSU .

Czyli w tym przypadku PSU musi dysponować minimum 150W wolnej mocy ( po odliczeniu poboru pozostałych komponentów , gdzie CPU oprócz karty ma największy pobór prądu ) .

Potem szukasz jakie TDP ma dany procesor , dodajesz do tego ~100W i masz sugerowaną moc zasilacza do danego układu .

Dla Intela TDP łatwo znaleść na ich stronie ARK , wystarczy w google wpisać model CPU od Intela i szukać strony zaczynającej się od adresu ark.intel.com , TDP jest w sekcji wydajność , ostatni wpis w tej sekcji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, mam opcję dorwać sprawdzonego gtx1070 w dobrej cenie, ale obawiam się że mój cpu i5 4430 jest za słaby. Planuje zrobić upgrade kompa jak już wejdzie płyta b550 i ryzeny 4 gen i nie wiem czy warto brać teraz taką kartę i się przemęczyć z nią kilka miesięcy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...