Jump to content
Sign in to follow this  
kucyk

Jaką kartę graficzną kupić?

Recommended Posts

@reyden Mysle, ze w kontekscie pytania kolegi o wybor karty warto mowic o terazniejszosci. Swoja opinie bazuje na researchu (bo nigdy nie skusilo mnie cena/wydajnosc Radeonow) i karty RX 5000 miewaja problemy ze sterownikami, czego nie mozna obecnie powiedziec o kartach Zielonych. Ja z karami Nvidii nigdy nie mialem zadnego problemu. Byc moze odebrales mnie jako kogos kto powtarza sterotypy o problemach z Radeonami, a nie ma o tym nawet pojecia. Wrecz Czerwonym kibicuje, bo skorzystamy na zazartej konkurencji, ale kupowanie RXow z ich dobrodziejstwem inwentarza uwazam za niepowazne - rownie bardzo ze strony sprzedajacego AMD, jak i klienta.

Cześć wszystkim! 

Ostatnimi czasy przyszło mi do głowy, że najwyższa pora nieco usprawnić mojego PC'ta. Niestety w temacie hardware jestem dosyć cienki w tej materii. Planuję wymienić moją kartę graficzę - GeForce GTX 970 na jakąś nowszą i sprawniejszą, nie wiem jednak jaką wybrać biorąc pod uwagę specyfikację sprzętu którym dysponuję. Czy moglibyście mi doradzić? W planach jest też wymiana monitora (może i tutaj możecie mi doradzić?) Dysponuję takim zestawem: IntelCore i7-4790K 4.00GHz, 16GB RAM. Na kartę mam budżet 1000-1500zł mniej więcej, chciałbym aby to był zakup na najbliższe 3-5 lat. Komputer głównie do grania

Na Twoim miejscu polowałbym na jakieś promo na 2060 (nie super), albo wziął 1660 Super, ale z drugiej strony przy 1660S, nie wiem, czy przeskok wydajnościowy z 970 jest wart zmiany karty tym bardziej, że chciałbyś żeby to był zakup na kilka lat.

Tak, bo 2060 Super to już wyraźnie ponad budżet. Dla pewności tylko sprawdź sobie, czy zasilacz Ci pociągnie taką kartę i czy karta wejdzie do obudowy, chociaż 2060 nie są jakieś długie.

Przepraszam za to prawdopodobnie banalne pytanie, ale w jaki sposób mogę sprawdzić czy zasilacz pociągnie kartę? I czy jeżeli nie, jaki mam wybrać? Kompletnie się na tym nie znam (jeszcze!). 

2 opcje - czy da się w ogóle podpiąc kartę do zasilacza ( jak jest to karta która wymaga dodatkowego zasilania ) oraz ile mocy wymaga dana karta .

W pierwszym przypadku po prostu sprawdzasz ile złącz PCI-E ( zasilających ) i jakie ma karta .

Złącza zasilania PCI-E na kartą są w 2 typach - 6 pin i 8 pin

Tak wygląda złącze zasilania PCI-E 8 pin na karcie

gtx1070-8g_3.jpg

A tak wersja 6pin

nvidia-geforce-gtx-1060-680x695.jpg

Oczywiście mowa o tym czarnym złączu z boku  po przeciwnej stronie niż śledź karty .

Zasilacze mają różne kombinacje złącz - może być 6 pin  , może być 8 pin a może być też złącze 6+2 pin ( tzw. rozłączalne ) , ilość złącz zależy od modelu zasilacza , jeden ma jedno 6 pin a inny będzie miał 3-4 złącz 6+2 .

Teraz moc karty i moc zasilacza .

Moc karty możesz sprawdzić na 2 sposoby - jeden to współczynnik TDP dla danej karty , sprawdzisz go choćby w bazie danych Techpowerup
.

Np. TDP GTX1070 z pierwszego zdjęcia wynosi 150W , znajdziesz go w sekcji Board Design , tam też jest sugerowana moc PSU .

Czyli w tym przypadku PSU musi dysponować minimum 150W wolnej mocy ( po odliczeniu poboru pozostałych komponentów , gdzie CPU oprócz karty ma największy pobór prądu ) .

Potem szukasz jakie TDP ma dany procesor , dodajesz do tego ~100W i masz sugerowaną moc zasilacza do danego układu .

Dla Intela TDP łatwo znaleść na ich stronie ARK , wystarczy w google wpisać model CPU od Intela i szukać strony zaczynającej się od adresu ark.intel.com , TDP jest w sekcji wydajność , ostatni wpis w tej sekcji .

Pytanie, mam opcję dorwać sprawdzonego gtx1070 w dobrej cenie, ale obawiam się że mój cpu i5 4430 jest za słaby. Planuje zrobić upgrade kompa jak już wejdzie płyta b550 i ryzeny 4 gen i nie wiem czy warto brać teraz taką kartę i się przemęczyć z nią kilka miesięcy. 

W przyszłości z Ryzenami 4 pewnie lepiej byłoby nowszą kartę brać. U mnie gtx 1070 w duecie z leciwym i5-3470 podciągniętym do 4GHz radzą sobie dobrze. Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale 4430 już chyba nie miały możliwości OC. 

Dobrze pamiętasz, 4430 jest zablokowany i nie da rady go podkręcić. Myślę czy by nie kupić rx570, bo poprzednia 660ti już sobie nie dawała rady przy niektórych grach. Chyba, że ktoś poleca inne rozwiązanie?