Skocz do zawartości
Adam grol

Komputer za ~4000 zł OC, gry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jest to pierwszy pc, którego staram się złożyć od podstaw. Udało mi się złożyć dwa zestawy, które odpowiadają moim możliwością finansowym. Jako laik nie znam się za bardzo na podzespołach dlatego też proszę państwa o porównanie zestawów, ocenę.

 

Zastosowanie:Tak jak napisałem w tytule, chciałbym podkręcić procesor i wykożystać jego możliwości w każdy możliwy sposób. Obecnie posiadam kilkuletniego laptopa przez co jestem sporo do tyłu w grach. Jako, że jestem wielkim fanem cRPG Skyrim, Dark Souls, wszelkiego rodzaju gier RTS napewno spróbuję zagrać w te tytuły na najwyższych ustawieniach.

Fundusze: Komputer będzie na raty, dlatego też mogę pozwolić sobie na wydatek przekraczający 4000 zł.

Podzespoły: procesor + chłodzenie, płyta główna, karta graficzna, RAM, SSD, obudowa, zasilacz.

OC: Tak zamierzam podkręcać procesor z 3.5 na ~ 4.5 GHz.

Monitor: Piszę o nim osobno ponieważ brat zrobił mi niespodziankę i zamówił coś pod te zestawy. Wiem jedynie, że jest to monitor LG bardzo dobrej jakości.

Wymagania specjalne: Zależy mi na podkręceniu procesora, ale byłoby dobrze gdyby dzwięki wydawane przez chłodzenie nie były męczące. Dodatkowo mam w planach zakup odrębnego WIFI, ponieważ płyty główne z WIFI są dość drogie, albo nie posiadają odpowiednich parametrów jakie mnie interesują, aczkolwiek bardziej prawdopodobne jest to, że nie znam się tak dobrze na podzespołach i doradzicie mi płytę główną z WIFI. Kolejnym sprawą jest to, że pod router jest podłączonych kilka pc, a wiercenie w ścianach by przeciągnąć kolejny kabel odpada (ograniczenie miejsca w listwach przypodłogowych).

 

Zestaw I

Złożyłem ten zestaw na stronie agito.pl

 

Procesor: Intel Core i5-4690K 3.5 GHz - 929 zł

 

Chłodzenie: be quiet! Shadow Rock 2 (BK013) - 165 zł

 

Płyta główna: Gigabyte GA-Z97X-Gaming 3 - 460 zł

 

Karta graficzna: MSI Radeon R9 290 OC Gaming 4GB - 1199 zł, dobra myszka w gratisie

 

RAM: Corsair DDR3 2x4GB 2133MHz CL9 Vengeance Pro Red - 376 zł

 

Dysk: Intel 530 SSDSC2BW120A401 (2.5", 120GB, SATA/600) - 297 zł

 

Obudowa: SilentiumPC Gladius X60 Pure Black - 239 zł

 

Zasilacz Corsair CX Series 80 Plus Bronze 600W - 275 zł

 

Wartość produktów: 3940,00

 

Zestaw II

Zestaw ten złożyłem na stronie morele.net

 

http://www.morele.net/inventory/info/wuZ2df/

 

Wartość produktów: 4203,01 zł

 

Niepewność w stosunku do kart graficznych.

Przeczytałem wiele publikacji na temat kart graficznych, a także zaglądałem na form PurePC. Byłem gotowy opisać tylko jedne zestaw zawierający kartę GTX ze względu na DirectX 12, ale otrzmałem informację, która zbiła zupełnie moją pewność odnośnie zamównienia. Podobno jest tak, że szyna 512 działa o wiele lepiej odnośnie przesyłania danych procesor - ram niż 256 GTX'a. Co przekłada się na jakość rozgrywki. W dodatku MSI R9 290 da się podkręcić do parametrów porównywalnych z GTX 780 Ti.

 

Proszę o rozwianie moich wątpliwości z kartami graficznymi, a także bardzo ważne doradzenie płyty głównej zdolnej dobrze podkręcić procesor.

 

Dziekuje za wszelkie odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie wyczytałeś te informacje o szynach pamięciach? :E

To są jakieś bzdury. W GM204 zmniejszyli narzut na magistralę - masz kompresje delta color i okazuje się, że 256-bit radzi sobie równie dobrze jak 384, czy 512 vide R9 285. Niewiele osób narzeka na ograniczenia wynikające z stosunkowo niewysokiej przepustowości VRAM. Może znalazłbyś odstępstwa od reguły w 1-2 grach, ale to w naprawdę szczególnym środowisku...

 

Jedziemy teraz z podzespołami.

Shadow Rock 2, to chłodzenie-tragedia. Mizerna wydajność, tylko wentylator daje radę. Wymieniłbym na HR-02 BW.

 

Jesteś pewny, co do płyty? Nie lepiej wziąć troszkę mniej gamingowego Asusa Z97-K i liczyć na 200 PLN zwrot z promocji Intela?

PRO4 jest fajną płytką, ale nie łapie się do promo. 

 

Zasilacz BQ na: G550M CM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybką odpowiedź piterr3.

 

Z tą szyną 512, a 256 to wujek Google znalazł mi pewne porównanie gdzie była mowa o tych kartach -> http://gpuboss.com/gpus/Radeon-R9-290X-vs-GeForce-GTX-970, ale z tego co zrozumiałem to ta informacja jest nieaktualna i jednak GTX 970 będzie się lepiej sprawował. Zdobywał więcej punktów na testach niż R9 290.

 

Co do płyty głównej to nie jestem przekonany, czy Z97-K to dobry wybór. Znalazły się osoby, które prawdopodobnie tak jak ja chciały okrutnie skatować i5 i nie wykrzesały za wiele na tej płycie, więc pozostanę przy wcześniejszym wyborze. ASRock jest bardzo dobrym produktem z tego co udało mi się dowiedzieć.

 

Zmieniłem jednak chłodzenie i zasilacz na polecane przez ciebie. Oto link do obecnego koszyka http://www.morele.net/inventory/info/wGkraq/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście nie.

 

Składanie tego wszystkiego zostawiam bratu. Szczerze powiedziawszy rozkopałem kilka tematów z forum i powoli zaczynam się zastanawiać, czy jest sens katować sprzęt, który bez problemu poradzi sobie ze wszystkim na ultra. Oczywiście jestem ciekawy ile da się z tego procesora wycisnąć, ale nie chcę skrócić żywotności podzespołów.


piterr3 mam zamiar złożyć zamówienie na ostatni koszyk który przedstawiłem. Myślisz, że wszystkie elementy do siebie pasują?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ssd zmień na plextora m6s

http://www.morele.net/dysk-ssd-plextor-128gb-sata-iii-transfer-do-520mb-s-px-128m6s-637120/

 

GPU na http://www.morele.net/karta-graficzna-zotac-geforce-970-4gb-gddr5-256-bit-2xdvi-hdmi-dp-box-zt-90101-10p-665620/

 

Po rejestracji na stronie producenta masz 5 lat gwarancji.

 

Płytę zmień na tego Asusa co mówił piterr3 albo msi gaming 3 (195zl zwrotu).

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena podobna do Intela. Co prawda jest 8 GB więcej, ale z kolei stary dobry Intel daje 5 lat gwarancji.

 

W sumie wybrałem Intel ze względu na jakość jak i długość gwarancji.


Przyznam, że zastanawiałem się pomiędzy Zotac, a obecną kartą.

 

Chwilkę zajmie mi skomponowanie nowego koszyka.


Zmieniłem płytę główną na ASUS'a, a także kartę graficzną.

 

Obecnie koszyk wygląda tak http://www.morele.net/inventory/info/OrWuad/

 

Chciałbym jeszcze przeczytać o tej promocji na płytę główną. Nie mogę się tego doszukać, a w opcjach kontynuacji zakupów tego nie dostrzegam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ew. zamiast Plextora wstaw: http://www.morele.net/dysk-ssd-ocz-arc100-120gb-sata3-2-5-490-400-mb-s-7mm-arc100-25sat3-120g-661299/

Sporo dobrego mówi się o tym SSD. Poza tym zetkniesz się z bardzo przychylnym supportem  ;)

Edytowane przez piterr3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...