Skocz do zawartości
klinsmann

Domowa chmura NAS cloud - miejsce na dane

Rekomendowane odpowiedzi

może krótkie słowo wstępu:

Powoli kończy mi się kolejna przestrzeń dyskowa na której trzymam rożne dane, to zacząłem się rozglądać za nowym dyskiem... Ale... Bo właśnie dysk na usb niemal odpada, jeżeli mam go włożyć do PC to trochę mija się to z celem gdyż z PC bardzo rzadko odpalam(nie mam obecnie w domu monitora, tylko tv i prędko się to nie zmieni. Obudowę najchętniej zamienił bym na mniejsza(gram w zasadzie tylko w mało wymagające gry{jeżeli znajdę na to czas...}, więc przegrzewanie odpada).

Mając na względzie oszczędność energii elektrycznej myślałem o rozwiązaniu typu WD cloud lub nas synology. Miał ktoś z Was z tymi urządzeniami jakieś doświadczenia ? Głownie interesował by mnie dostęp lokalny(konieczna pewnie wymiana routera na taki z gigabit ethernet), ale nie mogę wykluczyć, że skoro taki sprzęt można wystawić w jakimś zakresie na świat zewnętrzny to dlaczego nie ?

Długo myślałem nad rozwiazaniem typu htpc, ale nie wiem czy to ma sens po drugie może zajmować więcej miejsca czy energii pożerać.

Pytanie pierwsze, od czego zacząć przygotowanie wymagań do zakupu takiego sprzętu ?

 

  • zależy mi przynajmniej na pojemności na pozimie minimum 4TB
  • możliwość pobierania danych z sieci torrent
  • zapis lustrzany traktuję jako opcję(najbardziej istotne dane trzymam i tak na dwóch dyskach w różnych lokalizacjach, na wypadek np. kradzieży, zalania mieszkania) - niemniej jednak dobrze byłoby wiedzieć ile coś takiego kosztuje dodatkowo
  • z danych głównie chciałbym korzystać w lokalnej sieci(tablet, smarfon, telewizor, komputer, 2 laptopy) - istnieje możliwość podpięcia max 3 urządzeń jednocześnie moim zdaniem.
  • patrząc w przyszłośc chciałbym te dane wystawiać na "świat" zewnętrzny,

na jakie aspkety dot. wymagań warto jeszcze zwrócić uwagę ? jakie sprzęty możemy rozważać poza ww. WD oraz synology ? ma ktoś jakieś doświadczenia, którymi mógłby się podzielić ?

 

temat budżetu to kwestia kalkulacji ceny zakupu vs. kosztów utrzymania, wrócimy do tego w późniejszej fazie dyskusji

Edytowane przez klinsmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Synology 211j od kilku lat. Kiedy kupowałem tego NASa zastanawiałem się czy na 100% jest mi potrzebna jakby nie było dość droga zabawka. Na dzień dzisiejszy nie żałuję ani jednej wydanej złotówki. Używany do DLNA, jako magazyn danych, umożliwia dostęp z zewnątrz i jako klient torrentowy. Działa 24/7 bez najmniejszego problemu. Gdybyś zdecydował się na NASa nie kupuj jednozatokowego, RAID przy tak dużych pojemnościowo dyskach potrafi uszczęśliwić człowieka przy ewentualnej awarii. Jeśli zastanawiasz się czy ten droższy czy tańszy - bierz droższy. To są sprzęty na dłuuugi czas, dość częste aktualizacje softu i dzięki temu naprawdę potrafią się spłacić. Na pewno sieć Gbit najlepsza ale ja korzystałem i po WiFi i na kablu 100Mbit i było ok. Na dzień dzisiejszy zastanawiam się nad czymś czterozatokowym. Cicho, niski pobór prądu, dostęp 24/7 z każdego miejsca na ziemi, niezliczona ilość ciągle poszerzanych zastosowań i opcji softu i dobre wsparcie na polskim forum - ja ze swojej strony polecam NASa, konkretnie Synology.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja polece skladaka + nas4free albo Freenas. Zlozylem juz drugiego takiego i jestem bardzo zadowolony. Nie wiem czy w ogole rozwazasz takie roziwazanie wiec poki co nie bede sie rozpisywal. Ale jesli masz chec popytac o konkrety to pytaj smialo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z jakich komponentów masz tego składaka ? ile urządzeń z niego korzysta ? jesteś w stanie podać pobór mocy ? masz na nim jakieś www/mysql ? jakie usługi na nim uruchomiłeś ?

 

co do "gotowców" to 213j kupił właśnie znajomy z pracy, więc za kilka tygodni będzie można zasięgnąć opinii, prawde mówiąc z jednej strony myślałem nad czymś 4ro zatokowym, z drugiej o 2óch 2 zatokowych w dwóch różnych lokalizacjach ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...