Skocz do zawartości
j4jo

i5 4690k - skoki temperatury do 90-100°C

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w przeciągu kilkudziesięciu sekund, temperatura na procesorze z 30°C skacze do 90-100°C żeby później znowu spaść, załączam wykres gdzie odpaliłem dość zasobożerną strzelankę sieciową, te dwa skoki to odpalenie gry a drugi to dołączenie do rozgrywki.
post-213831-0-41391500-1419767501_thumb.png
Pierwszy wykres to temperatura, drugi to obroty wentylatora, zacząłem zwracać uwagę na ten problem właśnie ze względu na wentylator który przy takim skoku jest bardzo, bardzo głośny.
Niedawno wymieniłem chłodzenie na Thermalright HR-02 - Macho 120 Rev.A, oraz użyłem zamiast pasty Coollaboratory Liquid MetalPad.
Co może być problemem? Czy coś takiego jest normalne :mellow:? Czy wam przeszkadza kiedy wentylator CPU chodzi na maksymalnych obrotach, czy tego nie słyszycie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje chłodzenie nie jest przypadkiem z aluminium? chodzi mi o powierzchnię styku chłodzenia z IHS procesora?.

Jeżeli jest z aluminium to masz problem ponieważ past  i wyrobów bazujących na ciekłym metalu nie wolno stosować na powierzchniach aluminiowych. Upewnij się co do materiału z jakiego jest stopa chłodzenia, przeczuwam że Twój Liquid MetalPad zjada chłodzenie (utlenia)

 

Tak z ciekawości zapytałem znajomka ze sklepu który ma na stanie takie chłodzenie i mówi że pewności co do miedzi nie ma ponieważ całość pokryta jest niklem.

Edytowane przez 5t0z3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa Macho jest z niklowanej miedzi więc nie będzie problemu. 

 

Procesor kręcony? Po prostu pod IHS'em masz niezłego gluta i przy 100% obciążenia temperatury takie będą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę to jest takie "typowe" że temperatura spada o 50 stopni w 5 sekund?

Jest to zrozumiałe przy tej konfiguracji. Radiator jest ledwo letni, IHS ma tę samą temp niemal co radiator (są niemal zespawane). Radiator z IHSem waży kilkaset gram, procesor kilka gram. Jak tylko spada obciążenie, te kilka gram szybko utraci temperaturę.

 

Będzie się to zachowywać inaczej niż w przypadku c2d czy Pentium 4 i chłodzenia boxowego, gdzie radiator był cały gorący a rdzeń lutowany do IHS, wtedy aby spadła temp. podawana przez programy, musiał się wystudzić cały układ cpu + radiator. Obecnie za sprawą marnego gluta pomiędzy rdzeniem a IHS jest słabe odprowadzanie ciepła z rdzenia.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wydaje mi się że już rozumiem w czym jest problem. Dzięki za pomoc.

 

Nie mogę więc polegać na dynamicznym sterowaniu wentylatorem przez BIOS, trzeba ustawić na maksymalne obroty i ograniczenie załatwić prostym potencjometrem tak żeby wszystkie chodziły na około 800-900 RPM.

 

To chyba dobry pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie zrozumiałeś... Ustawienie nawet na 3000RPM nic nie zmieni. Przeczytaj jeszcze raz to co napisał Klaus. Po prostu procesor nie odda tak szybko ciepła do radiatora, głównie przez ten cały glut pod IHSem. Wentylatory lepiej zostaw na sterowaniu przez BIOS, bo jakby chodziły zbyt słabo, a temperatura przez dłuższy czas by się utrzymywała to radiator w końcu będzie bardzo gorący i pogorszy to temperatury samego procesora, a przecież jak temperatura spada to obroty również więc cały czas nie będzie chodzić głośno.

 

Inna sprawa, że różnica w stopniach 96 i 66 dla różnych rdzeni to jest coś nie tak i obawiam się, że coś nie tak z założonym chłodzeniem, albo ten cały metalpad to jakiś syf i trzeba nałożyć po prostu normalną paste. Następnym razem dodaj więcej wykresów tj. brakuje tutaj informacji o napięciach i % użycia danych rdzeni, ciężko stwierdzić czy te 96stopni na dwóch rdzeniach to wynik czegoś niepożądanego czy też po prostu dwa pierwsze rdzenie miały użycie 100%, a trzeci i czwarty tylko 50%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dobrze zrozumiałem. Domyśliłem się że "nawet na 3000RPM nic nie zmieni" i że nie ma sensu żeby wentylator wchodził na te maksymalne obroty na kilka sekund. Dlatego chcę wyłączyć sterowanie w BIOS (bo jest za mało opcji) i ograniczyć obroty innym sposobem. Myślę teraz że lepiej będzie to załatwić jakimś programem pod Windows, tak żeby w przypadku kiedy temperatury wysokie będą się utrzymywać (ponad 70°C) zwiększyć obroty, i ignorować te kilku sekundowe skoki.

 

Co do różny temperatur rdzeni, z tych danych nie można stwierdzić czy rzeczywiście jest to problem, dlatego wykonam identyczny test, tylko dołożę wykresy dla temperatur rdzeni.

Bardzo się zdziwię jeśli to będzie problem z metal padem, zakładanie tego było tak proste że trudno żebym coś zepsuł, a w recenzjach, testach ciekły metal jest w czołówce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poniższym teście oprócz tej samej gry, odpaliłem później Wiedźmina 2 na najwyższych ustawieniach graficznych na 5 minut, intensywna walka z wieloma przeciwnikami.

post-213831-0-37534300-1419870518_thumb.png
 

Odpaliłem Wiedźmina 2 z komputerem na boku, wykresy są zresetowane:

post-213831-0-39872000-1419873041_thumb.png

Różnice pomiędzy rdzeniami, idąc od rdzenia 0 do 3 to ~10°C, natomiast różnica między 3 utrzymuje się w okolicach 20°C.
 

Edytowane przez j4jo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i 99stopni w grze?  :zonk:  u mnie na podniesionym napięciu nawet w prime95 tyle nie ma... Coś tam nie tak z tym chłodzeniem zrobiłeś jak trzeba, zamontuj jeszcze raz, może nie dokręciłeś do końca czy coś, bo to jest bardzo dziwne takie temperatury w grze... Nawet na chwile to się wydaje podejrzane i do tego różnica między rdzeniami o 20stopni, 10 czasem widziałem, ale 20 to jeszcze nie widziałem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już porównujesz ze swoją konfiguracją to napisz chociaż jaki masz model procesora.

Sprawdzę jak komputer się zachowa na tym prime95, później rzucę okiem na podstawkę może da się ją bardziej dokręcić, mam nadzieję że nie będę musiał wymieniać pasty jeśli był źle dokręcany.

 

Odpaliłem pierwszy z góry test na prime95 to jest "Small FFT".

post-213831-0-51715200-1419889601_thumb.png

Temperatura CPU oscyluje przy 100°C, przez całe 5 minut testu :mellow:

Edytowane przez j4jo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwny ten problem. Jak dla mnie źle radiator zamontowany, bo nie ma prawa takich tempów być przy niepodkręconym procku. Połóż kompa poziomo i jeszcze raz przymocuj radiator. Nałóż pastę, tylko nie za dużo, bo jak za grubo będzie to taki efekt może być.

 

Jam mam max 86 stopni w Prime95 w pierwszym teście (maximum heat) ale to przy 4,5GHz @1,17V Vcore i na boxowym coollerze. Żadna gra ani żaden inny program nie jest mi w stanie procka bardziej obciążyć.

 

Sam mam zamiar kupić Thermalright Macho niedługo i tempy i hałas powinny mocno spaść.

To co się u Ciebie dzieje nie da się inaczej wytłumaczyć, bo prawdopodobieństwo , ze masz fabryczną wadę procka jest bardzo małe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już porównujesz ze swoją konfiguracją to napisz chociaż jaki masz model procesora.

Sprawdzę jak komputer się zachowa na tym prime95, później rzucę okiem na podstawkę może da się ją bardziej dokręcić, mam nadzieję że nie będę musiał wymieniać pasty jeśli był źle dokręcany.

 

Odpaliłem pierwszy z góry test na prime95 to jest "Small FFT".

attachicon.gifPRIME.png

Temperatura CPU oscyluje przy 100°C, przez całe 5 minut testu :mellow:

 

w stopce masz mój komputer i tam jest też procesor napisany, a akurat jest on taki sam jak Twój czyli i5-4690K i przy ustawieniu 4x4.5GHz vcore 1.17V mam dużo niższe temepratury w prime95, więc coś tam nie tak masz, bo takie temperatury to jest jakiś kosmos, zwłaszcza przy stockowych ustawieniach.

 

Jednak daj screeny z hwinfo gdzie są podane napięcia dla poszczególnych rdzeni(screen podczas obciążenia) być może w tym jest problem. Bo w prime masz równo temperatury i między rdzeniami różnica zaledwie kilku stopni czyli tak jak powinno być. Czyli jak mówiłem też wcześniej trzeba było dać screen z hwinfo gdzie jest % usage i byśmy widzieli od początku, że te dwa rdzenie ostatnie po protu nie były wykorzystywane tak jak te dwa pierwsze i dlatego taka różnica temperatur między rdzeniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem stopki w opisie, korzystam głównie z wersji mobilnej serwisu, dzięki że mi pomagasz w tym temacie.

Źle założyłem radiator, przykręciłem go za mocno z jednej strony i przez to nie dotykał całej powierzchni, płytka nie roztopiła się wcale.

Założyłem już na nowo tak jak należy, niestety mam dziwne problemy z czytaniem SMBus, HWinfo i speedfan zawieszają się na tym, miałem to już wcześniej ale reset pomagał.
Teraz wygląda na to że będę musiał reinstalować system bo nie mogę przeinstalować sterownika chipsetu normalnymi sposobami.

Muszę mieć jakiś program do monitorowania temperatur kiedy puszcze prime95 żeby roztopić tą płytkę 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej samym hwinfo sprawdzać, bez kombinacji z innymi, bo to nie ma sensu. Widzisz czyli jednak to źle zamontowane chłodzenie :) Płytkę rozgrzejesz w prime, tylko nie męcz go długo w tym prime, bo to katownia jest, nie wiem czy potem są jakieś skutki uboczne, ale lepiej dmuchać na zimno. Chyba, że rzeczywiście puścisz go na small fft to dużo nie obciążysz chyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z tym miałem dzisiaj problem że nie dało się uruchomić HWInfo, ale sobie już poradziłem.

Nie mogłem dodać zdjęć z komórki ale teraz mogę wam pokazać jak wyglądała podstawka kiedy zdjąłem radiator  :biggrin:
post-213831-0-02161200-1419953049_thumb.pngpost-213831-0-70794500-1419953053_thumb.png


Użyłem prime95 do roztopienia podkładki, kiedy temperatury zaczęły spadać wyłączyłem testy
post-213831-0-74979500-1419954698_thumb.png

Już przy roztapianiu wygląda to o niebo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe napięcie - w hwinfo 1.135, ale znając życie to w biosie jest 1.15V. Na stocku mniej powinno być, ciekawe dlaczego aż tyle papu bierze.

12stopni różnicy między rdzeniami, ach te gluty pod IHSem... Spróbuj puścić to prime na full obciążenie czyli "in-place large FFTs" tak 10min powinno starczyć, u mnie po 6 już dochodzi do maks temperatury i później już tylko spada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety przekroczyłem limit załączników, nie mogę już zamieszczać wykresów :mellow:

Ale test już odpalam, może zamieszczę wynik w innym serwisie.

 

Odpaliłem test "in-place large FFTs" na 10 minut

https://docs.google.com/file/d/0B6EaRjoRlYhddzlrUTNNZlFBQlE/edit?pli=1

Widać znaczną poprawę, pewnie dlatego że metalowa podkładka dobrze się roztopiła i zdążyła już zastygnąć, xBum czy u ciebie to wygląda podobnie?

Co do niestandardowych napięć może jest to spowodowane tym że mam włączony tryb "turbo" procesora.

Edytowane przez j4jo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwna sprawa, bo teraz napięcie maksymalne masz 1.075(w biosie 1.090) ale taktowanie maksymalne tylko 3.7GHz zamiast 3.9GHz, trochę dziwnie. Temperatury w porządku, bierz się za kręcenie procka to będzie widać jak to chodzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W opcjach procesora w BIOS miałem włączone Turbo Mode które podnośni taktowanie do 3.9GHz kiedy komputer jest pod kontrolą systemu operacyjnego, to znaczy że w UEFI będzie pisało że jest 3.5GHz a w Windowsie 3.9GHz.
Druga opcja która miała wpływ na wyniki to Enhanced Intel SpeedStep Technology, taki ma opis w UEFI:

Enable this item for the operating system to dynamically adjust the CPU voltage and core frequency, resulting in a decreased average power consumption and a decreased heat production.

Można przypuszczać że ta druga opcja zaniżyła taktowanie maksymalne w teście. Miałem je obydwie włączone domyślnie, po aktualizacji BIOS.

Edytowane przez j4jo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj. Domyślnie Turbo przy obciążeniu jednego rdzenia daje najwyższe taktowanie (3,9GHz), czym więcej rdzeni jest obciążonych, ty tryb turbo włącza niższe taktowanie. Dla wszystkich rdzeni jest to właśnie +200MHz.

 

Ustaw ręcznie tryb turbo i po sprawie. Będziesz miał 3,9 lub więcej (w zależności jak ustawisz) przy obciążeniu wszystkich rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, proponujesz zwyczajnie podkręcić? Chyba wtedy kiedy procesor ulegnie awarii będąc w takim trybie nie uznają mi gwarancji, chyba że miałeś coś innego na myśli?

Narazie komputer nie chodzi zbyt stabilnie, nie wiem czy jakieś podzespoły nie są wadliwe, muszę się liczyć z tym że będę go musiał oddać na gwarancję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam to samo 100 stopni w prime 95 i Intel Burn, 95 w OCCY, 83 w AIDA

 

4.5ghz, 4.0 uncore (tylko tak bylo stabilnie - auto=bs)

 

Vcore = 2.05v (moze sie uda nizej ale majac 4.5ghz z 2.0v i uncore na auto = bs)

 

Co sadzicie o tempach

 

Buda super wentylowana, 0 kabli, chlodzenie Cooler Master 412s (niewiele gorszy od macho w tstach)

 

do tego Arctic Ceramique 2 posmarowany 1 linia (tak radzi Cooler Master przy tym procu). Mocowanie trzyma bardzo mocno.

 

Radiator nawet przy 100s zimny (pokoj ma 18 stopni)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...