Skocz do zawartości
DedeRR

Wymiana g3258. Na co?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Złożyłem jakiś czas temu komputer w formacie itx o następującej konfiguracji:

CPU: Intel Pentium G3258 + Thermalright AXP100 Muscle

MoBo: Asus Z87i-Pro
RAM: Crucial Ballistix Sport 8GB (jedna kość)

GPU: Gigabyte Radeon R9 270x OC Windforce

HDD: Hitachi 1TB + Samsung 640GB (z poprzedniego kompa)

PSU: Cooler Master RealPower 520W (j.w)

 

Wszystko to w obudowie Cooler Master Elite 130.

 

Procesor kupiłem jako tymczasowy, by mieć kompa na sockecie 1150. Chciałbym w najbliższym czasie zmienić procesor. Komputer ogólnie służy do grania w gry takie jak:
Max Payne 3,
NBA 2k15,
Shadow Of Mordor,
Resident Evil 6
oraz różne tytuły z GameCube'a odpalane na emulatorze.

Oraz chciałbym pograć w Watch Dogs, a w przyszłości w GTA 5 i Dragon Ball Xenoverse.

 

Oczywistym wyborem w tej kwestii wydaje się być i5 Devils Canyon. Nie wiem jednak czy ma to większy sens z racji rozmiaru kompa. Pentiuma nie wykręcam na więcej niż 4.3 ghz, ponieważ temperatury stają się ciutkę wysokie. 

Przeglądając morele znalazłem w niewiele wyższej cenie Xeona e3-1231v3. Używając mnożnika turbo mogę uzyskać z niego 3.8, a podkręcając trochę szynę mogę nawet dojść do 4.0, niewiele mniej, niż miałbym uzyskać na 4690k, a WatchDogs potrafi wykorzystać 8 wątków, a można się spodziewać, że w przyszłości inne gry też zaczną używać 8 wątków.

W takich okolicznościach co byłoby lepszym wyborem?

Czy może do obecnej konfiguracji nie ma sensu kupować tak hi-endowego procesora i po prostu upolować jakiegoś używanego i5-4460?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do WD i GTA V spokojnie starczy I5 4460 / 4590 za 750-800 zł .

 

Xeon E3 1231V3 to koszt o 200+ zł większy .

 

Z 8 wątkami w grach to nie był bym taki pewny , od dłuższego czasu są procki 4C/8T ale gier które to wykorzystają jest jak na lekarstwo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. 
Ale prawdopodobieństwo jest chyba spore, że w przeciągu 2-3 lat (po zmianie grafiki za jakieś pół roku chcę mieć kompa na 2-3 lata) pojawią się gry, które by to spożytkowały?

Bo nie ukrywam, że wolałbym zmieniać procesor raz a porządnie.
I jeszcze mam pytanie o architekturę Broadwell. Wyczytałem, że na płytach Z87 one nie pójdą, a na Z97 już tak, a to dalej ten sam socket. O co z tym chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie BW ma działać tylko na chipsetach serii 9 ale jak będzie na prawdę to nie wiadomo .

 

Dużo tu zależy od producentów płyt - już nie raz tak było że Intel chciał żeby nowo wchodzące procki działały na chipsetach konkretnych generacji a producenci robili odwrotnie i dawali wsparcie dla chipsetów poprzedniej generacji .

 

Choć równie dobrze seria 9 może mieć jakieś dodatkowe ficzery bez których BW nie będzie działał , to także się zdarzało już .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajnościowo nie powinno być dużego skoku w przypadku BW , to w końcu zmiana procesu technologicznego a nie całej architektury jak było w przypadku Haswella - w najlepszym  razie będzie wzrost wydajności o 5-10 % .

 

Nie wiadomo też jak z cenami obecnych procków - teoretycznie po wyjściu BW ich cena powinna spaść .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...