Skocz do zawartości
kazik2000

Modernizacja/zmiana platformy z AMD na INTEL

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Dinozaur prosi o pomoc, bo co prawda mój staż tutaj to już ponad 11 lat, ale od dobrych kilku nie udzielam się w ogóle, bo nie jestem w temacie OC od dawna. Ale wiem, że użytkownicy są wciąż zacni i może nakierują mnie na pewne tory bo mam wątpliwości. Najpierw co posiadam obecnie:

 

CPU: Phenom II x3 (chyba 720), pracuje jako x4 (4* 2,6GHz)

MOBO: Gigabyte GA-MA770T-UD3P

RAM - 3 sloty (jak widać była powolna rozbudowa):

  • 2 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM  (8-8-8-22 @ 609 MHz)  (7-7-7-20 @ 533 MHz)  (6-6-6-17 @ 457 MHz)
  • 2 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM  (8-8-8-22 @ 609 MHz)  (7-7-7-20 @ 533 MHz)  (6-6-6-17 @ 457 MHz)
  • 4 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM  (8-8-8-22 @ 609 MHz)  (7-7-7-20 @ 533 MHz)  (6-6-6-17 @ 457 MHz)

GPU: NVIDIA GeForce GTX 460 SE, działa z monitorem BenQ FP91GP w 1280 x 1024 heh

PSU: Corsair 550W

HDD (4 sztuki - znów powolna rozbudowa):

  • 2* Maxtor 6L250R0 podłączone na taśmach ATA-133! (2* 250GB)
  • SAMSUNG HD154UI (1500GB)
  • SAMSUNG HD502HJ (500GB)

AUDIO (bardzo ważny komponent na PCI!): M-Audio Delta 1010LT

FAN: Fortis 2 XE1226

 

Listę mam już za sobą. Do czego służy komp? Głównie do pracy z systemami DAW, czyli obróbka audio głównie w Pro Tools, czasem obróbka video, praca nad stronami www w CMSach. Gry dosyć okazjonalnie z powodu braku czasu, dlatego nie jest to (jeszcze) priorytet, ale patrzę pod kątem przyszłości. Sprzętu już nie kręcę. Lubię ciszę, w budzie dwa wolnoobrotowce 12cm, więc niejako coś mi zostało z przeszłości ;)

 

Co musi być: slot PCI z powodu karty dźwiękowej uwiązanej do Pro Toolsa w wersji M-Powered. Tutaj żadnych kompromisów. Moje dwa prehistoryczne dyski miło byłoby pozostawić (jako storage), ale z drugiej strony nie może to decydować o wyborze MOBO. Widziałem jakieś takie wynalazki  (http://allegro.pl/adapter-przejsciowka-sata-ide-ata-2-kierunki-i4860792537.html ), tylko nie wiem czy to jest coś warte. Nową platformę wybieram też pod kątem ewentualnego postawienia Hackintosha (w celach edukacyjnych :D), stąd celuję w chipset H97/Z97 i platformę opartą o LGA1150.

 

Budżet: pierwotnie wynosił 1000zł. Już widzę że ciężko będzie, ale powiedzmy że mikołaj był przyjazny i "mogę więcej". To też nie tak że mnie nie stać, ale muszę swoje żądze delikatnie hamować. A zatem wymiana zielonych komponentów w pierwszej kolejności na:

 

CPUCore i5-4690 3.5 GHz BOX (cena ~860zł) albo "wykastrowany i7" Xeon E3-1231v3 3.4 GHz LGA1150 BOX (cena ~1000zł)

MOBOGigabyte GA-Z97-HD3 (cena ~360zł)

 

Dylematy nad CPU. Kompa zapewne następny raz grubo przebuduję za 2-3 lata, więc dorzucenie do Xeona nie jest wielkim obciążeniem, pod warunkiem... że warto. W końcu to jednak więcej wątków, ale czy je wykorzystam? Różnica czasowa w eksporcie pliku .wav o długości 1h rzędu minuty uznaję za zbyt mały przyrost mocy  ;)

 

Nad MOBO dylematu nie mam. GB ten co posiadam jest mega stabilny i bezproblemowy. Spełnia podstawowe wymagania dotyczące 4 slotów RAM (tego nie wymieniam) i złącza PCI. Po co są dwa PCI-E to nie wiem, ale jak pisałem wypadłem z obiegu.

 

Komponent pomarańczowy - w kontekście kilku miesięcy pewnie. No ceny mnie powaliły szczerze mówiąc. A zatem jak pozbędę się starego praca z płytą i obecną grafą to rozważam coś pokroju GTX 760 albo raczej 750 (patrz: hackintoshowa fanaberia) - może być używka na gwarancji, byleby cicha. Ale tak jak piszę, to raczej pieśń przyszłości, bo nie spodziewałem się wydać za grafę więcej niż 400 peelenów a u taka niespodzianka.

 

W dalszym kontekście będą takie "oczywistości" jak SSD i normalnej rozdzielczości monitor, ale tym się teraz nie zajmuję.

 

Pytania dodatkowe:

- czy te zestawy CPU+MOBO są optymalne wydajnościowo/przyszłościowo w kontekście około 1300 złotych do wydania i moich wymagań? czy są może inne opcje (tańsze i lepsze ;) )

- czy te RAMY mogą zostać (wydaje mi się że DDR3 są już "uniwersalne")

- czy te Maxtory z tą dziwną przejściówką dadzą radę?

 

Zapraszam do dyskusji a przy okazji najlepszego w nowym roku! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Ja bym celował w Xeona bo przecież i tak masz zewnętrzne GPU. A masz dodatkowe wątki dzięki temu. Zawsze się przyda. 4690 jest nie opłacalne. Już lepiej dołożyć do I5 4690K. Ale skoro nie będzie OC to 4590 będzie w sam. Różnica jest naprawdę znikoma i nie warta dopłaty. Co innego Xeon. Wybierz ten zestaw co masz. Proponuje dołożyć do dobrych pamięci bo te się przydadzą, ale to w przyszłości. Na razie zmień tylko mobo i procka. I powinno być git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym chłodzisz tego Phenoma?  Pomyślałem o i7 2600K i lekkim OC do 4,2 GHz. Będzie cicho i wydajnie do Twoich zastosowań w kwocie 1000 PLN.

 

Doczytałem,że nie kręcisz i chcesz na 1150

Edytowane przez obijak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up: Chłodzę Fortisem, ale kręcić nie będę. Poza tym im nowsza platforma tym lepiej.

 

@Devil: Dzięki za potwierdzenie mojej ścieżki dedukcyjnej. Xeon może pokazać pazur, jeśli jakieś wtyczki RTAS lub VST będą mocno pracować w czasie rzeczywistym. I faktycznie, zintegrowana grafa do niczego mi jest potrzebna. Przy okazji, co na temat grafy? Taki GTX 750/760 w porównaniu do mojej 460SE to będzie potwór? Czy z Xeonem ta leciwa konstrukcja dostanie skrzydeł? :)

 

PS: Jeszcze pytanie do tych przejściówek IDE(ATA) - SATA. Czy to to jest wydajne? Czy dysk osiąga swoją nominalną prędkość? I czy nie ma problemów z wykryciem w Biosie?

Edytowane przez kazik2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do twoich zastosowań tylko to:

 

http://www.morele.net/procesor-serwerowy-intel-xeon-e3-1231v3-3-4-ghz-lga1150-box-bx80646e31231v3-640233/procek tani (4/8) co dużo da przy Twoich zastosowaniach

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b85-g43-sc-lga1150-intel-b85-4xddr3-vga-gblan-atx-haswell-581506/Płyta normalna na b85 nie ma sensu brać nic lepszego i posiada sloty PCI jak mówiłeś:)

Ja jeszcze bym wymienił RAM na jakieś dwie takie same kostki po 4gb lub na razie zostaw sobie 4gb żeby nie było problemów bo jak ja kiedyś tak się bawiłem pojawiły się nieprzyjemne problemy :) 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS: Jeszcze pytanie do tych przejściówek IDE(ATA) - SATA. Czy to to jest wydajne? Czy dysk osiąga swoją nominalną prędkość? I czy nie ma problemów z wykryciem w Biosie?

 

Z dyskami problemów nie powinno być. Przejściówek tych używałem zwykle w drugą stronę podłączając dyski sata nawet 2TB do kompa z Pentium III - soc370, Z prędkością też problemów nie było - ile kontroler mógł tyle szło

post-144510-0-50099200-1420122267_thumb.

 

Schody pojawiają się przy napędach optycznych - bios ich nie widzi. Do tego używam takiego cóś minusem jest to że nie współgra z dyskami 2TB+, no i transfer przy dyskach czyli maks przepustowość USB 2.0.

post-144510-0-50099200-1420122267_thumb.png

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...